• תַפרִיט
 • תַפרִיט

קרוז נגיש לבעלי מוגבלויות. איך בוחרים את האוניה ולמה לצפות

דף הבית » קרוז נגיש לבעלי מוגבלויות. איך בוחרים את האוניה ולמה לצפות

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 5 דקות

כתבה וערכה: ליאור קן-לי

לטייל בעולם – זו חוויה נהדרת. אך, אם אתם בעלי מוגבלות או נכות כלשהי, הטיול עלול להפוך למאתגר ולפעמים אף למלחיץ. האם המונית שהזמנתם למלון תהיה מונגשת, כמו שביקשתם בטלפון? האם תהיה מעלית, שתחבר בין הקומה של החדר שלכם ללובי? האם השירותים שבמסעדה, שבה תסעדו, יהיו שירותים נגישים? האם התפריט יהיה כתוב בכתב ברייל? כל אלה הם חששות, שעולים במהלך תכנון כל טיול. אם תבחרו לצאת לשייט, תוכלו לוודא מראש שלא יצוצו לכם הפתעות לא נעימות. הרי את רוב הטיול שלכם תעשו בתוך תחומי האוניה, ולבדוק מה קיים באוניה אתם יכולים לעשות עוד לפני שתזמינו בה מקום.

אז איך תבחרו את האוניה המתאימה ביותר עבור הצרכים שלכם?

תעברו טוב-טוב על האתר של חברת השייט – חברות השייט מודעות לבעיות נגישות ולכן לרוב יכללו באתר שלהן שאלות ותשובות בנושא הנגישות לבעלי מוגבלויות שונות. נסו לחפש את המידע תחת “special needs” (צרכים מיוחדים) או “accessibility” (נגישות). אם תרצו, לרוב החברה תספק גם מספר טלפון או כתובת מייל, אליהם תוכלו להפנות את החששות שלכם. כך, תוכלו לוודא שבאוניה יש את כל מה שאתם צריכים. אם אתם מתכננים לשוט לבד, תוודאו שאין על כך מגבלה מצד חברת השייט. קיימות חברות שייט, שמחייבות אדם נכה או מוגבל להיות מלווה על ידי אדם נוסף.

אחרי שכבר הזמנתם, חשוב שתמלאו את הטופס שמבקשים מכם. אם ציינתם שאתם בעלי מוגבלות בעת הזמנת השייט, החברה אמורה לשלוח אליכם טופס, אותו תצטרכו למלא על מנת להבהיר לצוות האוניה מהם הצרכים שלכם. ככל שתשתפו ביותר מידע ותגישו את הטופס מוקדם יותר, כך סביר יותר שיוכלו לספק לכם בדיוק את מה שאתם צריכים. בין השירותים או מההתאמות שתוכלו לבקש מראש:

 • עלייה וירידה מוקדמת מהאונייה.
 • סיוע בעת העלייה או הירידה מהאונייה בכיסא גלגלים.
 • ציוד מיוחד.
 • קוראים מוסמכים למוגבלים בראייה.
 • מערכת התראה חזותית-מישוש הנותנת, שמספקת התראות עבור דפיקה על הדלת, צלצול טלפון, שעון מעורר וגלאי עשן למוגבלים בשמיעה.
 • שירותי מתורגמנות לשפת הסימנים.
 • התאמות תזונתיות מיוחדות.

דברים שכדאי לכם לדעת בקשר לשייט עם מוגבלות:

 • קיימים חדרים מונגשים. החדרים באוניה אומנם קטנים יותר מחדרי מלון, אבל חברות רבות דואגות להתאים חדרים מסוימים לצרכים מסוימים. כך למשל, ישנן אוניות, שבהן קיימים חדרים בעלי דלתות כניסה רחבות יותר, המאפשרות כניסה נוחה של כיסא גלגלים. ברוב החדרים המונגשים לא יהיה מפתן בכניסה לחדר, תהיה רמפה בכניסה לחדר הרחצה, מוטות אחיזה בחדר הרחצה, מראות וכיורים מונמכים, ידיות מונמכות לארונות ועוד. בחלק מהמחדרים תהיה גם מרפסת מונגשת. עם זאת, חשוב לזכור שלא כל החדרים מונגשים, אלא רק אחוז קטן מתוכם, לכן מומלץ להזמין את החדרים הללו מוקדם ככל האפשר.
 • תצטרכו לאחסן את הציוד שלכם בחדר. חשוב לדעת שחברות השייט בדרך כלל דורשות מהנוסעים שלהן לאחסן את ציוד העזר שלהם – כגון כיסאות גלגלים – בתוך החדר ולא במסדרונות, בחדרי המדרגות או בכל מקום ציבורי אחר. זאת, כדי לוודא שכל האזורים יהיו פנויים למעבר נוח במקרה של מקרה חירום. באותו הקשר של הציוד, חשוב שתוודאו מראש שהציוד תקין, כדי שלא תצטרכו להגיע למצב שבו הוא יתקלקל במהלך השייט ויהיה קשה לתקן אותו.
 • אם אתם לא רוצים להיסחב עם הציוד שלכם, אתם יכולים להזמין ציוד מתאים עבורכם דרך חברת השכרות מוסמכת. אנו ממליצים על חברת Special Needs at Sea.
 • בדרך כלל מותר להעלות כלבי נחייה לאוניה. עם זאת, לעיתים תהיה בעיה לצאת עם הכלב לסיורים מחוץ לאוניה, כשתעגנו באחד מהנמלים. בכל מקרה, יש לעדכן את החברה מראש על הכוונה שלכם להגיע עם כלב, כדי שיוכלו להתמודד עם הצרכים שלו.
 • בנמלים ללא נמל עגינה מסודר, אתם עלולים להתקשות לעזוב את האוניה. קיימים מסלולי שייט, שעוצרים בנמלים ללא נמל עגינה מסודר. במקרים כאלה, האוניה עוצרת קרוב לחוף והנוסעים מורדים אל החוף באמצעות סירות העברה קטנות, המכונות Tender. מומלץ לבדוק עם חברת השייט האם הסירות הללו מונגשות לצרכים שלכם, שכן לא תמיד כך המצב, ואז בעייתי לרדת אל החוף. אם אתם רוצים להימנע מהמצב הזה, כדאי שתוודאו שמסלול השייט שלכם עובר אך ורק בנמלים בעלי נמל עגינה מסודר, שבו לא תהיה לכם בעיה לרדת מהאוניה אל החוף.
 • בדרך כלל לא קיים מגוון רחב של סיורים מונגשים מטעם חברות השייט בנמלי העצירה. מומלץ לבדוק מראש עם חברות השייט האם הן מספקות סיורי חוף מונגשים (בתוספת תשלום). אם לא, אתם יכולים לבדוק אופציות אחרות. נסו ליצור קשר עם מארגן טיולים מקומי ולברר האם ניתן לארגן איסוף מונגש מהנמל אל יעדים מונגשים בסביבה. 

להרחבות נוספות קראו במאמר מקיף > נוסעים בקרוז, עם צרכים מיוחדים

 

אז אילו אוניות מונגשות?

הנה לכם רשימה של האוניות המונגשות המומלצות ביותר שנכונה 13.9.2017 (אם יש עדכון, נשמח לקבל ולעדכן)

האוניות של חברת Royal Caribbean (מסוג Freedom, Voyager, Oasis, Quantum, Vision, Radiance) – נחשבות למומלצות במיוחד עבור בעלי מוגבלות בתנועה. החדרים המונגשים מרווחים מאד, בייחוד באוניות מסוג Oasis. דלתות הכניסה רחבות, ובאוניות מסוג Radiance ו-Vision תוכלו ליהנות בחדרי המגורים גם מדלתות, שנפתחות באופן אוטומטי. כמו כן, החברה יכולה לספק מתורגמנים בשפת הסימנים על פי צורך ובהזמנה של לפחות 60 יום מראש. במסעדות קיימים תפריטים בברייל ובכתב מוגדל, ובמעליות קיימים כפתורים עם כתב ברייל. באוניות של החברה תוכלו למצוא גם מעלית, שתיקח אתכם לקומה של הבריכה. עם כל זאת, חשוב לקחת בחשבון שרבות מהאוניות של Royal הן גדולות מאד, מה שאומר שתצטרכו לעבור מרחקים גדולים ממקום למקום. אם אתם מתקשים בהליכה, מומלץ להזמין מראש קולנועית או כיסא גלגלים.

האוניות של חברת Celebrity Cruises (מסוג Solstice  ו-Millennium) – שמות הרבה דגש על סיורי חוף מונגשים ועל שייט מונגש עם כל המשפחה. קיימות סירות Tender מונגשות בירידה בנמלים חסרי נמל עגינה מסודר, דבר שהוא לא מובן מאליו בחברות השייט השונות. החברה גם מספקת סיורי חוף מונגשים, שהם בדרך כלל זולים יותר מחברות אחרות. באוניות המונגשות של החברה קיימים חדרים מונגשים, המסוגלים לאכלס בתוכם עד ארבעה אנשים. כמו כן, קיימות דלתות שנפתחות אוטומטית בחדרים וברוב המרחב הציבורי. האוניות מסוג Solstice מונגשות יותר. עם כל זאת, חשוב לשים לב היכן ממוקמים החדרים המונגשים באוניות של Celebrity לפני שמזימים מקום, כדי לוודא שהם לא ממוקמים באזורים רועשים במיוחד.

האוניות של חברת Disney Cruise (מסוג Dream ו-Magic) – שמות הרבה דגש על שייט מונגש עם ילדים בעלי צרכים מיוחדים, כולל אוטיזם ובעיות התנהגותיות. באוניות המונגשות קיימים חדרים, שמסוגלים לאכלס עד 4 או עד 5 אנשים, מושלם למשפחות. הדלתות של חדרי המגורים נפתחות אוטומטית. משום שהחברה מאמינה שלכל ילד – לא משנה בעל איזו מוגבלות – יש את הזכות להשתתף בפעילויות השונות שעל האונייה, תוכלו למצוא, בין היתר, תיאטראות עם מקומות לכיסאות גלגלים ומכשירי עזר למוגבלים בשמיעה, ואפילו משחקי בינגו מונגשים עם כתב ברייל. החיסרון הגדול של אוניות החברה הוא שאין להן מעליות, שמגיעות לבריכות.

האוניות של Princess Cruises (מסוג Grand) – החברה הייתה הראשונה למנות מישהו לתפקיד מנהל האחראי לנושא הנגישות באוניות. החברה פועלת על מנת לספק לנוסעים בעלי המוגבלויות אפשרויות סיור בחופים שמחוץ לאונייה ובין היתר יצרה קשרים עם ספקי שירותים מקומיים. באוניות המונגשות של החברה קיימים מספר רב יחסית של חדרים מונגשים וכן אזורים ציבוריים מונגשים, כמו מסעדות, תיאטראות וספא מונגשים. כמו כן, בבתי הקפה שעל האוניות ניתן למצוא מערכת מיוחדת, שמקריאה את הטקסטים מהאינטרנט עבור כבדי ראייה.

האוניות של Norwegian (מסוג Jewel, Dawn, Breakaway ו-Norwegian Epic) – מספקות חדרים מונגשים, בעלי דלתות הנפתחות אוטומטית, וחדרי מקלחת מרווחים. רוב הדלתות הציבוריות באוניות של החברה גם הן מונגשות. רוב המעליות מצוידות בכפתורי ברייל. כמו כן, בכל אונייה מונגשת של החברה קיים גם קצין נגישות, אליו ניתן לפנות במקרה שצריך משהו.

האוניות של Regent Seven Seas Cruises (מסוג Mariner, Navigator ו-Voyager) – מומלצות לבעלי מוגבלויות, שמעוניינים לשוט בתנאים יוקרתיים. החדרים המונגשים באוניות של החברה ממוקמים באזורים, הקרובים לכל המקומות החשובים על האונייה, ומרווחים מאד. החברה מצמידה לכל נוסע בעל מוגבלות איש צוות, שיהיה אחראי לדאוג לו במקרה חירום.

האוניות של חברת Holland America (מסוג Vista) – מומלצות במיוחד למוגבלים בשמיעה, שכן החברה מספקת מגוון רחב של מכשירי עזר לשמיעה. האוניות המונגשות של החברה הן בגודל בינוני, שמאפשר מעבר נוח ממקום למקום. בנוסף, הן מספקות מעבר נוח של מוגבלות בתנועה לספינות Tender בנמלי העגינה, דבר שהוא לא מובן מאליו בחברות השייט השונות. באחד מבתי הקפה באונייה קיימת גם תוכנה מיוחדת, שמקריאה את הטקסט מהאינטרנט עבור נוסעים, שהם מוגבלים בראייה. עם כל זאת, חשוב לשים לב שלא כל הדלתות באונייה נפתחות אוטומטיות, מה שיכול להקשות על מוגבלים בתנועה.

שתהיה לכם הפלגה מהנה נטולת דאגות!

תעשו שיעורי בית ואתם מוזמנים להשוות

טופס מילוי פרטים


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם