מדריך ומסלול טיול של יומיים בלובליאנה, סלובניה

הגענו אל לובליאנה, עיר הבירה והעיר הגדולה ביותר בסלובניה. אחת מערי הבירה הקטנות והחדשות של אירופה. עיר נמצאת במרכז המדינה וידועה גם בכינויה, "פראג הקטנה". לובליאנה ממוקמת בין הרי האלפים לאזור קרסט, בין הים האדריאטי לדנובה. מאתיים חמישים ק"מ 250 ממזרח לונציה, מאתיים עשרים וארבעה ק"מ מדרום לזלצבורג ומאה ק"מ מטריסט איטליה. מצד אחד לובליאנה קרובה לחוף הים האדריאטי ומצידה האחר, במרחק של חצי שעה הרי הסקי ב Krvavec.

 

לובליאנה – קסם של היסטוריה

לאורך אלפי שנות ההיסטוריה שמרה העיר על מאפייניה וניתן לראות כיום בעיר מבנים מתקופות היסטוריות שונות. השפעת הממלכה האוסטרו הונגרית, שרידי המורשת הרומאית בשילוב הסגנון הבארוקי ניכרים במקומות שונים ברחבי העיר. נהר הלובליאניצה הזורם בעיר, עובר דרך גשרים מפורסמים ומקושטים שסיפורם שזור בהיסטוריה של העיר. בלובליאנה תוכלו לטייל בסמטאות מעניינות, כיכרות עירוניות, פארקים מרהיבים ורחובות יפים. ניתן למצוא בלובליאנה שפע של מוזיאונים, גנים, אטרקציות, כנסיות, גלריות, מסעדות ובתי קפה. ובל נשכח את המצודה הידועה ואת העיר העתיקה שלמרגלותיה על שלל הסמטאות הצרות. זו היא אחת הפנינות הקסומות של אירופה שיכולה לשמש כיעד אידיאלי לחופשה קצרה ורומנטית אך גם לחופשה עם ילדים.

לובליאנה היא שילוב של עבר והווה, מערב ומזרח, ישן וחדש, צעיר וזקן. מיקומה של העיר, וקרבתה לשכנותיה, אוסטריה, איטליה וקרואטיה, הביאו לשילוב תרבויות מרהיב. לובליאנה השכילה לקחת את כל הטוב משכנותיה. זוהי עיר ציורית יפיפיה, אורבנית ויחד עם זאת קטנה ונעימה בעלת קסם, היסטוריה ויופי ציורי.

לובליאנה מתועדת בשמה המודררני משנת 1144 אולם ידוע כי עוד טרם לכן שכנה באזור העיר הרומית אמונה. במוזיאון העיר ליובליאנה תוכלו לראות את גלגל העץ העתיק ביותר בעולם שנחשף בביצות הסמוכות. בשנת-1220 קיבלה ליובליאנה זכויות עיר. כמאה שנה לאחר, בשנת 1335 מכן עברה לובליאנה לשליטת  בית הבסבורג, שליטה שנמשכה עד שנת 1918. בתקופה זו היתה העיר בירת דוכסות קרניולה. בשנת 1416 הפכה לובליאנה למושב הבישופות האזורית. במשך ימי הביניים התפתחה העיר למרכז התרבות הסלובנית. בשנת 1511 התרחשה באזור רעידת אדמה. שליטת בית הבסבורג נקטעה לזמן קצר בזמן המלחמות הנפוליוניות ובין השנים 1809 ו 1813 הייתה ליובליאנה בירת המחוזות האיליריים בקיסרות הראשונה. בשנת 1821 אירחה העיר את קונגרס לאיבאך. בשנת 1895 ארעה בעיר רעידת אדמה נוספת אשר פגעה בחלקים נרחבים מן העיר, ובזמן שיקומה מהרעידה עטתה את צורתה המודרנית. עם התמוטטות האימפריה האוסטרו-הונגרית בשנת 1918, הפכה ליובליאנה לבירת מחוז דארבה  ממלכת יוגוסלביה עד שנכבשה בשנת 1941 על ידי איטליה. בשנת 1942 במהלך מלחמת העולם השניה הקיפה איטליה את העיר ב-32 קילומטרים  של גדר תיל. העיר שוחררה בתום המלחמה על ידי הרוסים והועברה לשליטתו של יוסיפ ברוז טיטו מי שהיה מפקד צבא הפרטיזנים הגדול ביותר באירופה בזמן מלחמת העולם השניה, הידוע בכינויו טיטו. סלובניה ולובליאנה בתוכה סופחו והפכו חלק מיגוסלביה (יחד עם חמש רפובליקות אחרות, קרואטיה, סרביה, מקדוניה, הרצוגובניה  מונטנגרו, ושני אזורים אוטונומיים, קוסובו וויבודינה) תחת שלטונו של טיטו, עד למותו בשנת 1980. עם מותו סלובניה, אשר הייתה הרפובליקה המערבית ההומוגנית והמצליחה ביותר מבין כל הרפובליקות היוגוסלביות הכריזה ראשונה על סגירת גבולותיה ובהמשך על עצמאותה בשנת 1990.

לובליאנה – עיר "קשישה" אבל צעירה ותוססת

למרות שורשיה הנטועים עמוק בהיסטוריה וגילה הקשיש, העיר תוססת ומלאה בצעירים. העיר, ידועה ומפורסמת בזכות המספר הרב של הסטודנטים (50,000) החיים בה ולומדים בפקולטות השונות של האוניברסיטה ובשלוש האקדמיות לאומנות שבה. הסטודנטים מקנים לעיר אווירה תוססת וצעירה. בזכותם חיי לילה עשירים ומגוונים.

לובליאנה הינה יעד תיירותי פופולרי מאד והיא מושכת אליה בכל שנה מיליוני תיירים. העיר מתאימה  לביקור קצר בן יום או יומיים, ומתאימה גם לשמש בסיס לטיולים בסלובניה כולה. מרכז עיר הקטן הופך אותה נוחה מאוד לתיירים, וקלה להתמצאות. קסמה של העיר עולה בשעות הלילה אז היא מוארת ומרשימה ביותר.

דרכי הגעה ללובליאנה

החלטתם לערוך חופשה בלובליאנה. לאן ואיך מגיעים?

מישראל יוצאות טיסות ישירות לסלובניה. הטיסות הישירות מישראל יביאו אתכם קרוב לוודאי למל התעופה ג'וז'ה פוקניק של ליובליאנה (Joze Pucnik Airport),  (לשעבר נמל התעופה ברניק) הנמצא במרחק של כעשרים ק"מ מן העיר.

גשו לקישורים הבאים המשווים מחירי טיסה

אני מעדיף לחפש בגלל אמינות גבוהה ב http://www.flights-seeker.com .סוכנות אנושית עם אתר אחד מעולה ב-66 שפות עם מחירים מצוינים. כרטוס, צ'ק אין ( בלאו קוסט ) עם תמיכה ואחריות סביב השעון במקרה של עיכובים, איחורים וביטולים של חברות תעופה. ואפילו צ'ק אין לטיסות לאו קוסט. אתר זה נמצא גם אצל סוכני הנסיעות

כל הקישורים האחרים זולים לעיתים אך יש להם חסרונות וזה לשיקולכם

http://tidd.ly/55a9455c
אתר השוואת מעולה עם גב כלכלי של פרייסליין. לא סוכנות, לא מכרטסים, ללא אחריות ותמיכה. מופנה לאתרים שלישיים. והמחירים שמופיעים בהתחלה הם לא תמיד הסופיים.

רשימה של אתרי מומונדו שכל אחת מתנהגת כישות נפרדת ויתכנו הפרשים ניכרים. יש לשנות IP המתאים למדינה. אלה עם הכוכבים ראיתי פערים של עד מאות דולרים לטיסות רחוקות
1. אוסטרליה http://tidd.ly/875a713f
2. צכיה http://tidd.ly/778586ff
3. דנמרק http://tidd.ly/a1cd4182
4. ספרד http://tidd.ly/abbae895 *
5. פינלנד http://tidd.ly/7df5422c
6. איטליה http://tidd.ly/996b323a *
7. הולנד http://tidd.ly/654e8543 *
8. נורבגיה http://tidd.ly/5c4f6d11
9. פורטוגל http://tidd.ly/26b9b22
11. רומניה http://tidd.ly/ba38304c
12. שבדיה http://tidd.ly/803699fa
13. בריטניה http://tidd.ly/96fec3da
14. ארצות הברית http://tidd.ly/36f3225e *
15. בלגיה http://tidd.ly/102fcb03 *
16. ברזיל http://tidd.ly/3213b75f
17. אסטוניה http://tidd.ly/5f6e5dc4
18. פולין http://tidd.ly/11070374
19. רוסיה http://tidd.ly/475ac936
20. גרמניה http://tidd.ly/46756c85 *

https://goo.gl/7qGng4
אתר רוסי בשפה האנגלית. מפתיע בתוצאות. גטראדר, לא סוכנות, לא מכרטסים, ללא אחריות ותמיכה. מופנה לאתרים שלישיים. והמחירים שמופיעים בהתחלה הם לא תמיד הסופיים.

https://goo.gl/XQcjVq
אתר ותיק שהרבה אוהבים, אך איננו זול ברוב המקרים- סקיסקיינר, לא סוכנות, לא מכרטסים, ללא אחריות ותמיכה. מופנה לאתרים שלישיים. והמחירים שמופיעים בהתחלה הם לא תמיד הסופיים.

https://goo.gl/4M2Qf6
אתר השייך לפאנל חברות הטיסה המובילות באירופה ובסיס הנתונים נמצא ברוב חברות הנסיעות בעולם.
החוזק שלו הוא בעיקר בשילוב של טיסות ולינות
החוכמה שלו היא למצר את השילוב הכי נכון והכי חכם שיעשה לך טיול אופטימלי של טיסה ומלון איכותי

בהגעתכם לשדה לפניכם מספר דרכים באמצעותם תוכלו להגיע למרכז העיר. הדרך הזולה ביותר היא באמצעות אוטובוס מס' 28 אשר יביא אתכם לתחנת האוטובוסים המרכזית במרכז העיר וזאת תמורת 4.1 יורו בלבד. האוטובוס פועל בימים שני ועד שישי בין השעות 5:00 ועד השעה 20:00 ובימי שבת ראשון ובחגים החל מהשעה 7:00. תדירות האוטובוס היא מידי שעה ומשך זמן הנסיעה הוא כארבעים וחמש דקות. את הכרטיס תוכלו לרכוש באוטובוס עצמו. כמובן שיש באפשרותכם להגיע  אל העיר גם במונית (בעלות כל כשלושים עד ארבעים יורו), או באמצעות העברה פרטית במחיר מוזל מעט יותר הנע סביב שלושים יורו.

כך, למשל, ניתן לנחות בשדה תעופה אחר בסלובניה מריבור (Maribor), אליו מגיעות חברות תעופה רבות יותר. כמו כן, כאמור, ניתן להגיע ללובליאנה דרך אחת משכנותיה: כך, למשל, ניתן לנחות בונציה או בריאטס שבאיטליה, זאגרב, ריקה  או פולה שבקרואטיה או בוינה שבאוסטריה, ולשלב את הטיסה עם רכבת המשך או עם נסיעה באוטובוס של חברת Goopti Bus, שעלותו זולה יחסית, אולם זכרו כי יש להזמין מקום מראש. אופציה זו תאריך את הנסיעה אולם תוזיל אותה. עליכם לבחור מה הדרך המועדפת עליכם במסגרת השיקולים הכלכליים. קווי הרכבת בסלובניה מחברים את לובליאנה עם שכנותיה, הערים גראץ וקלנגפורט שבאוסטריה וטריאסטה שבאיטליה.

אם אתם במהלכו של טיול באירופה ותגיעו אל לובליאנה מערים אחרות באירופה, הגעה ברכבת היא לעתים קרובות האפשרות המועדפת. הנסיעה ברכבת זולה יותר מאשר טיסה, ומהירה יותר מאוטובוס. נסיעה מזלצבורג תמשך כארבע שעות ומוינה כשש שעות. עם זאת לא מכל עיר באירופה קיימים קווים ישירים ללובליאנה.

לובליאנה – אמצעי תחבורה בעיר

אחד היתרונות, בחופשה בלובליאנה היא שלא תזדקקו כלל לשימוש בתחבורה ציבורית בעת שהייתכם בעיר. תוכלו לצאת לטיולים רגליים ולראות את המקומות המרכזיים והאטרקציות המעניינות של העיר. ככל שבכל זאת תבקשו להשתמש בתחבורה הציבורית הרי באזור המדרחוב של העיר העתיקה מופעל רכב חשמלי Cavaliers. השירות הינו ללא תשלום. בכל רכב עד 5 אנשים. שעות הפעילות של הרכבים 8:00 ועד השעה 20:00 ומסלולם קבוע (Trg Kongresni-Gosposka-Wolfova Ulica-Tromostovje-Stritarjeva Ulica-סיטי הול-Ciril-Metodov Trg-Krekov). רכבת תיירים נוסעת בין טירת לובליאנה לרחוב Striterjeva מידי שעה. תוכלו לשוט בנהר בסירות התיירים ממזח Trg Ribji ולערוך סיור במשך כשעה מתחת המפורסמים של העיר.

תוכלו לרכשו כרטיס נסיעה לאוטובוס בעלות של 2 יורו באחת התחנות או הקיוסקים המכונה "Urbanomat". עליכם לקנות את הכרטיס הצהוב ולטעון אותו. בכל נסיעה תנוכה עלות הנסיעה מהסכום אותו טענתם. האוטובוסים הציבוריים פועלים בין השעות 5:00 ועד השעה 22:30.

דרך נוספת להתנייד בעיר היא באמצעות מונית. ככלל זכרו כי הזמנת מונית בטלפון תהא זולה משמעותית מעצירת מונית ברחוב.

אם תרכוש את כרטיס התיירות של Ljubljana (כרטיס תיירות Urbana), המקנה כניסה לאטרקציות המרכזיות בעיר, תהיו זכאים לנסיעה חינם על כל האוטובוסים (של חברת האוטובוסים LPP) לרבות  האוטובוס הציבורי משדה התעופה, רכבל במצודה, סירת התיירים בנהר. הכרטיס עולה  23/30/35 יורו עבור 24/48/72 שעות. אם תרכשו את הכרטיס באמצעות האינטרנט המחיר יהא זול יותר בעשרה אחוזים

היות ומרבית האטרקציות התיירותיות ממוקמות בסמוך זו לזו, ומאחר ואין חניה בשפע בעיר לא היינו ממליצים לשכור רכב. במידה והעיר היא תחנה בטיול אנו ממליצים על החזרת הרכב השכור ולחילופין להשאיר את הרכב באחד החניונים בעיר ולטייל ברגל או באופניים. באזור המדרחוב של העיר העתיקה פועל רכבל חשמלית. כמובן שתוכלו להיעזר גם בקווי האוטובוס של חברה LPP . הקווים הראשיים הם 1,2,3,6,8,11. תדירות יציאות האוטובוסים בקווים המרכזיים היא כל מספר דקות. דמי הנסיעה משולמים באמצעות אסימונים, אותם ניתן לרכוש בדוכנים, משרדי דואר וקיוסקים הפזורים ברחבי העיר. במידה ולא רכשתם אסימון, תוכלו לשלם באוטובוס לקופה בצמוד לנהג. במקרה כזה עליכם להצטייד בסכום המדויק, ועלות הנסיעה תהיה יקרה יותר. באפשרותכם לרכוש כרטיס נסיעה יומי או שבועי במרכזי המידע וקופות של חברת LPP  המצויים בכתובות הבאות:

  • Slovenska cesta 56
  • Celovška cesta 160

לתשומת לבכם רכישת כרטיס לובליאנה קארד תזכה אתכם בשלושה ימי נסיעה חינם בקווי האוטובוס של חברת LPP.

.
אתר אינטרנט של חברת LPP (סלובנית בלבד): www.lpp.si
מפת קווי האוטובוסים: www.jh-lj.si
לוח זמני נסיעות: www.jh- lj.si/index.php?p=4&k=802

מכל אמצעי התחבורה הקיימים, ובשל היותה של לובליאנה עיר קטנה, סמיכות האתרים המרכזיים אנו נמליץ, ככל שמזג האוויר מאפשר ליהנות מרכיבה על אופניים. העיר מיועדת וערוכה לרוכבי אופניים באמצעות שבילים מסומנים לרוכבים ורמזורים מיוחדים. בעיר מופעל שירות השכרת אופניים  (Ljubljansko kolo),  בין התאריכים 10 באפריל עד ה-31 באוקטובר בכל שנה, בהתאם לתנאי מזג האוויר. עלות השכרת האופניים היא 200 טולאר (0.83 יורו) לשעה או 1000 טולאר (4.17 יורו) ליום (למעלה משעתיים). ברחבי העיר תוכלו למצוא תשע תחנות בהן ניתן לשכור אופניים. החיסרון – ניתן להשתמש בשרות רק באמצעות כרטיס אשראי.
גם כאן כרטיס לובליאנה קארד מזכה  בארבע שעות רכיבה ללא עלות.

לינה בלובליאנה

ברחבי העיר פזורים בתי מלון רבים בדרגות אירוח שונות, חדרי אירוח ואכסניות בטווחי מחירים שונים. באפשרותכם ללון במרכז העיר, מה שכמובן יאפשר טיול ללא צורך בשימוש בתחבורה או מחוץ לעיר. במקרה זה עליכם לבדוק את התחבורה הציבורית והעלויות הכרוכות בנסיעה הלוך וחזור.

הגענו לעיר, היכן נלון?

לובליאנה היא אחת הערים המתפתחות ביותר מבחינה תיירותית בשנים האחרונות באירופה. בעיר סגנונות שונים ומבחר רב של אפשרויות לינה. כך, תוכלו ללון בעיר בתי מלון, אכסניות, מלונות דירות, דירות להשכרה, וצימרים. לרוב בתי המלון הממוקמים במרכז העיר בקרבת האטרקציות המרכזיות יהיו יקרים יותר. היותה של לובליאנה עיר קטנה באופן יחסי הוא יתרון גדול בתחום הלינה שכן בקלות ובמהירות תוכלו להגיע ממקומות רחוקים יותר שאינם במרכז העיר ושם באופן יחסי הלינה תהא זולה הרבה  יותר. כמובן שמומלץ ביותר לבדוק את מיקומה של תחבורה ציבורית קרובה.

לובליאנה ככל עיר אירופאית מרכזית וגדולה מציעה אפשרויות לינה רבות ומגוונות במנעד רחב של מחירים. תוכלו ללון במלונות חמישה כוכביםלדוגמא מלון Cubo, מלון Nox, Adora, מלון רדיסון, מלון גראנד הוטל יוניון וה- Best Western Premier Hotel Slon.

או

כמובן שאחד האמצעים היעילים ביותר להוזיל עלויות טיול הוא ניהול נכון של תקציב הלינה. במלונות זולים יותר. לינה בעלות נמוכה

בעיר גם אכסניות רבות, במקרה זה תחלקו חדר עם מטיילים נוספים ותזכו להכיר אנשים מכל העולם וכל זאת תמורה שלינה הזולה באופן משמעותי מכל אופציה אחרת. מהמפורסמת מביניהם היא הוסטל סליקה (Hostel Celica) בה תוכלו ללון בתא מאסר לשעבר. עוד בעיר אכסנית זפלין, פנסיון פוד ליפו ואכסניית טיבולי , Hostel24 סמוך למרכז הולכי הרגל. מקום לינה נחמד ולא יקר הוא הוסטל שנקרא DIC,  למעשה המבנה משמש במהלך השנה כקולג' ובחופשים, קיץ וחורף הוא מתפקד כמלון קטן. מלון Nana's Suites הוא מלון זול וכך גם מלון AdHoc  Hostel Vrba, Sax Hostel , Vila Veselova, Tresor Hostel, Celica Art Hostel

בנוסף, תוכלו לשכור דירה למספר ימים. תמורת כספכם תקבלו דירה מרוהטת ומטבח מאובזר, המתאים לאוכלוסייה הדתית או לקבוצות חברים.

לחיפוש והשוואת מלונות מומלצים בלובליאנה

אוכל בלובליאנה

לובליאנה אמנם איננה נחשבת לבירה קולינרית, אבל פודיס יכולים בהחלט להתענג ממה שיש לעיר להציע במישור הזה. אלמיקומה הגאוגרפי של לובליאנה, הן בתוך סלובניה עצמה והן בסמיכות לשכנותיה איטליה, קרואטיה ואוסטריה, השפעה רבה על המטבח המקומי. לובליאנה השכילה לקחת משכנותיה את המיטב הקולינרי שבתרבותם ואימצה אותה אל תוך מטבחה שלה. לצד מנות מסורתיות תוכלו למצוא מנות רבות ממדינות האזור. האוכל בעיר עשוי ברובו מתוצרת מקומית עונתית טרייה. תוכלו לאכול אכלו מסורתי עם פרשנות מעודכנת לצד מנות ממטבחי מדינות האזור. ללובליאנה תעשיית יין מכובדת ועשירה, נצלו את שהותם לטעום מן היין המקומי וכן מן הבירות המקומיות. נמליץ לטעום מן המטעמים המקומיים כמו פרשוטו קארסט (Karst prosciutto ) מעין נקניק, עשוי בשר רגל חזיר מיובש. מאכל מקומי הוא שטרוקלי .(štruklji) מאפה ובתוכו סוגים שונים של מילויים ומגיע כמנה ראשונה או עיקרית. אם הוא נאפה גדול יותר. ז`גאנצ`י (žganci)- הוא תבשיל כוסמת או חיטה או המגיע כמנה עיקרית או תוספת. לקינוח נסו את הפוטיצ`ה (Potica)- עוגת שמרים עם מילויים מסוגים שונים, האהובה ביותר היא עוגת האגוזים. בנוסף נסו לטעום כופתאות Idrijski Zlikrofi תפוחי אדמה, מרק שעועית, נקניקים שונים, דייסת כוסמת, תפוחי אדמה קלויים עם בצל. נמליץ לנסות גם את הלחמניות המקומיות בטעם בוטיקה.

במטבח המקומי המסורתי בנוסף  לשימוש בגידול מקומי של הירקות, יש מקום של כבוד לסוגי דגנים וקטניות שונות,  מוצרי חלב, בשר חזיר, פירות ים, וזיתים. מאכלים פופולריים באוכל הסלובני כוללים שימוש בעשבי תיבול שונים הדומים לשלנו כגון, טימין, מרווה, מנטה, קינמון ופלפל. בעיר יש שוק יומי בו נמכרת תוצרת חקלאית טריה. החל מחודש מרץ ועד אוקטובר, מידי שנה, מתקיים בשוק האוכל "מטבח פתוח", בו ניתן לטעום ולחוות אוכל מקומי. בסתיו ובחורף מתקיים שבוע המסעדות בעיר.

לצד מאכלים מסורתיים אלו תוכלו לטעום גלידה איטלקית מצויינת, כופתאות הונגריות, שניצל אוסטרי, ומאפה בלקני. המטבח המקומי מעניק כבוד רב לסוגי דגנים וקטניות שונות,  מוצרי חלב, בשר חזיר, פירות ים, וזיתים. במאכלים פופולריים נעשה שימוש בעשבי טיבול שונים כגון, טימין, מרווה, מנטה, קינמון ופלפל. בעיר יש שוק אוכל יומי בו נמכרת תוצרת חקלאית טריה.

מסעדות מומלצות יש לרוב בעיר. אחת המסעדות הוותיקות הוקמה בשנת 1776 שסטיצה(Šestica)  המציעה תפריט סלובני מסורתי טעים מאוד עם מנות גדולות וטעימות במחירים הוגנים. מסעדת זלאטה ריביצה (Zlata ribica) בעיר העתיקה מומלצת גם היא. גוסטילנה סוקול (Gostilna SOKOL) – היא מסעדה ותיקה מאוד ואהובה על המקומיים. דגים ופרות ים תמצאו באל גוסטלינה אס (Gostilna As)- מסעדה יוקרתית. חובבי הפיצה, יבקרו בפיצריה ליובליאנסקי דבור (Ljubljanski Dvor)- או בפיצריה פוקולוס (Pizzeria Foculus)-האהובה מאוד על המקומיים.

סיורי יין בסלובניה

אחת מגולות הכותרת של העיר מומלצת לחובבי היינות. בלובליאנה מוצעים לא מעט סיורי יין משכרים. סלובניה מייצרת יין מקומי מצויין ומציעה סיורי יין שחלקם מתחילים בעיר לובליאנה עצמה. עוד יין? בעיר מתקיימים פסטיבלי יין כמה פעמים בשנה.

בשל העובדה כי הבישול המקומי מתבסס על תוצרת עונתית המנות משתנות בהתאם לעונות השנה (כך גם היין הנפלא המיוצר בסלובניה).

מלבד יין, ישנם משקאות מעניינים נוספים בלובליאנה. כך, המשקאות פופולריים הם Tolkovec, מיץ עשוי מתפוחים מוקצפים, חלב אלפין חמוץ; סבסה (העשוי מסמבוק – מעין שיח), שוקו חם ומלינובק (Malinovec), משקה עם סירופ פטל.

אחת ההשפעות הניכרות בתום הגסטרונומי בעיר מגיעה משכנתה האיטלקית של לובליאנה, ממנה שאבה העיר תרבות קפה. בעיר בתי קפה רבים שראוי לנסות כולל קפה Cokl, קפה 13, Slascicarna Zvezda TOZD קפה לוטוטה. Cajna Hisa הוא בית תה עם כריכים וקינוחים מוגש בגן הקיץ.

סיורי אוכל / סדנאות בישול בלובליאנה

לא רק פסטיבלי יין וסיורי טעימות במרתפי יינות מתקיימים בלובליאנה, אלא גם סיורי אוכל, וכן סדנאות בישול בהן נעים וטעים להשתלב. אם אתם מתעניינים במטבח המקומי נמליץ לכם לקחת חלק בסיור אוכל, או לחילופין להשתתף בסנדת בישול מקומית. בעיר קיימת תוכנית שנקראת "לטעום את לובליאנה" (Taste Ljubljana), תוכלו לפנות אל מרכז התיירות של העיר ולקבל פרטים על התוכנית.

מסעדות מומלצות בלובליאנה:

מסעדת שסטיצה (Šestica)

אחת המסעדות הוותיקות בלובליאנה, הקומה עוד בשנת 1776 זוהי שסטיצה (Šestica) אשר מאז הקמתה שומרת על מעמדה כאחת המסעדות האהובות בעיר. גם מסעדה זו מציעה תפריט סלובני מסורתי טעים מאוד ובו מנות גדולות וטעימות במחירים הוגנים. תוכלו לשבת בתוך המסעדה או בחצר הפנימית. נמליץ לטעם את מרק הפיטריות המוגש בתוך כיכר לחם. לאוהבי פירות הים נמליץ על קלמארי ממולא. בקינוח הזמינו את הקינוח מסורתי – Prekmurska Gibanica- עוגת שכבות ממולאת בפירות שונים ועליה שוקולד חם. בטרם הזמנתם, בדקו מה מופיע בתפריט היומי, בדרך כלל המנות שם מוזלות יותר וטעימות לא פחות.

מסעדת זלאטה ריביצה (Zlata ribica)

מסעדת זלאטה ריביצה (Zlata ribica) הממוקמת בלב העיר העתיקה היא אחת המסעדות הטובות והיפות בהן נמליץ לבקר. בקיץ תוכלו לשבת בחוץ מול הנוף ובחורף תוכלו לראות את כיכר פרשנוב והנהר. התפריט במסעדה טיפוסי לעיר הן מנות מהמטבח הסלובני והן מהמדינות השכנות, פסטות מוגשות לצד מרק גולאש הונגרי, בשרים, פירות ים, דגים ועוד.

מסעדת גוסטילנה סוקול (Gostilna SOKOL)

גוסטילנה סוקול (Gostilna SOKOL) – היא מסעדה ותיקה מאוד ואהובה הן על תיירים אך גם על מקומיים רבים. שם תוכלו לטעום אוכל ביתי, מסורתי ואיכותי ובמחירים סבירים ביותר. המנות המוגשות גדולות ומשביעות. התפריט בחלקו הגדול בשרי, אך גם לצמחונים שביניכם יהי מה לאכול המלצרים לבושים בגדים מסורתיים והמסעדה מעוצבת כמעין פונדק דרכים כפרי. מיקום המסעדה במרכז העיר הופך אותה אטרקטיבי ונוח.

לחובבי הפיצה, תוכלו לבקר בפיצריה ליובליאנסקי דבור (Ljubljanski Dvor)- פיצרייה מצוינת ובה גם אוכל איטלקי, במחירים סבירים ואווירה נעימה.  המסעדה משקיפה אל הנהר העובר בעיר בסמוך לגשר הסנדלרים.

פיצריה נוספת, האהובה על המקומיים היא פיצריה פוקולוס (Pizzeria Foculus)

אם חשקה נפשכם בדגים ופרות ים תגיעו אל גוסטלינה אס (Gostilna As)- מסעדה יוקרתית ובה תפריט גורמה ועשיר בדגים ופירות ים. המסעדה מעוצבת בסגנון מהמאה ה-19, משרה אווירה חגיגית ואלגנטית. למסעדה הן חלל ציבורי והן חדרים פרטיים.

מסעדות מומלצות נוספות בעיר הם Luda, Valvasor, Hisa Pod Gradom. סטראלק (Restauracija Strelec, Cubo ו Spajza.

לחובבי הגלידה מבניכם נמליץ לבקר בCacao  בה מעבר לטעמי גדילה נפלאים תוכלו לשבת על שפת המים.

בעיר בתי קפה רבים, כמו אלו אצל שכנתה האיטלקיה ובהם סוגי קפה רבים ומצויינים.

אכול בזול בעיר לובליאנה, מבלי “לקרוע את הכיס”.

בלובליאנה ניתן למצוא מגוון רחב מאוד של אוכל לא יקר ומגוון מאוד, החל ממאכלים מקומיים ועד מטבחים שונים מכל העולם. כמובן שתמיד קיימת האופציה לרכוש מוצרי מזון בסופר מרקט המקומי Mercator’s או Spar supermarket.

מסעדות ודוכני מזון בהם ניתן לאכול בלובליאנה אוכל איכותי, נקי וטעים יש בשפע. אנחנו נמליץ לכם, למשל, על Julija or Lunch Café. כמו-כן תוכלו להתענג על פלאפל מקומי ליד גשר הדרקון בעלות של 3 יורו למנה עסיסית; או לאכול בורקס תמורת 2.5 יורו ב- Nobel Burek הפתוח עד שעות מאוחרות. מסעדות ודוכני מזון מהיר מומלצים נוספים בלובליאנה הם Klobasarna, Druga Violina, Sarajevo ’84.

לובליאנה – מסעדות וחיי לילה

בלובליאנה מסעדות רבות ומגוונות וחיי לילה עשירים בעיקר הודות לסטודנטים הרבים המתגוררים בה.

אנו נמליץ על המסעדות הבאות:

Na Gradu Restaurant  מסעדת  גורמה המציעה מזון במחירים נגיש יחסית וממוקמת באזור מצודת לובליאנה.

מסעדות אוכל מסורתי

מסעדה  מומלצת היא Sestica Restaurant  המסעדה הוותיקה ביותר בלובליאנה פועלת משנת 1776. המלצרים לבושים בתלבושות מסורתיות ובערב מושמעת מוזיקה חיה ואותנטית.

מסעדת Sokol Restaurant  ממוקמת בלב העיר העתיקה מרחק קצר מבית העיריה.  המסעדה מציעה אוכל מסורתי סלובני המוגש על ידי מלצרים לבושים בלבשו מסורתי.

 

בתי קפה בלובליאנה

בלובליאנה בתי קפה רבים\אנו נמליץ על כמה מהם בלבד

Zvezda Café  ידוע בקינוחים הנעשים במקום בעבודת יד ובמגוון הענק של טעמי הגלידה המוגשת במקום.

Union Café  ממוקם בתוך Grand Hotel Union מיוחד ביותר בשל האווירה המיוחדת השוררת במקום. המקום פועל משנת 1905 ובערב מתקיימים במקום קונצרטים.

וכמובן שחייב לבקר בפאב וללגום מבירה מקומית, ליהנות מאווירה מיוחדת ולחגוג את החיים. בין הברים בלובליאנה, יש בליבנו מקום של כבוד לפאב הבא:

פאב/בר מומלץ ביותר הוא TOZD bar מקום אהוב מאוד על המקומיים. מעבר למזון ולשתיה המוצגים מהווה המקום בסיס לתערוכות, וספריה להחלפת ספרים.

Kino Siska הוא מרכז אורבני המארח אומני מוסיקת אינדי, מוסיקה אלקטרונית, רוק ועוד לקונצרטים. הבר פתוח מידי יום ללא קשר לקונצרטים המתקיימים במקום.

לובליאנה בתקציב נמוך. האווירה – אירופה, המחירים – בזול

אז איך מטיילים בלובליאנה בזול?

ראשית, לא משלמים כניסה לאתרי תיירות, או שמאתרים הנחות, מבצעים והטבות (לסטודנטים, למשל). בלובליאנה תוכלו לצאת לטיולים רגליים ברחובות העיר ולהתרשם מן הארכיטקטורה המעניינת, מהפארקים, הגשרים והתעלות החוצים את העיר, וזאת מבלי לשלם לכניסה לאחד המוזיאונים בעיר.

שנית, נהנים מ"ההקלות" שיש למטיילים בעיר. כך, בלובליאנה יש אינטרנט אלחוטי חינם, ואפילו לימודי שפה ללא כסף. כן, כן: מרכז המידע של משרד התיירות המקומי מציע קורסים בסיסים בשפה הסלובנית בחינם. אתם מוזמנים להגיע ללמוד את השפה בכל יום רביעי (במהלך חודשי הקיץ).

אם אתם סטודנטים, תעודת סטודנט תעניק לכם הנחה בכניסה למוזיאונים, ובאטרקציות נוספות בעיר. בנוסף תוכלו ליהנות מהנחה בשימוש בתחבורה הציבורית כגון אוטובוסים ורכבות. אגב, ברבים מהמרומות בעיר ניתנות הנחות גם לילדים ולמבוגרים (מעל גיל פנסיה).

שלישית, מחפשים "מבצעים והנחות": ביום 8.2 הכניסה אל כל המוזיאונים בעיר הוא ללא עלות וביום 3.12 תוכלו לבקר במרבית המוזיאונים גם כן ללא עלות.  מועדים נוספים בהם לא תדרשו לשלם עבור כניסתכם למוזיאון: יום המוזיאון הבינלאומי, 18 במאי (במועד זה המוזיאונים נשארים פתוחים עד חצות), בשבת השניה או השלישית ביוני. בימים אלו חלק מבתי הקולנוע והתיאטראות המציעים ואירועים בחינם. בנוסף תוכלו לבקר ללא כל תשלום בספרייה הלאומית והאוניברסיטאית, בקתדרלת ניקולס הקדוש, בכנסיית הבשורה הפרנציסקאנית; בבית הקברות זייל ובגורד השחקים נבטוטיניק. תוכלו לרכוש כרטיס משולב לכניסה למוזיאון הלאומי של סלובניה ולמוזיאון להיסטוריה של הטבע ובכך תחסכו כמה יורו. כך גם אם תרכשו כרטיס משולב למוזיאון לאמנות מודרנית ולMSUM. בימי ראשון, הראשון בכל חודש ניתן להיכנס ללא עלות למוזיאון הלאומי של סלובניה, לגלריה לאומנות מודרנית, ולמוזיאון האתנוגרפי.

עוד אמצעי הוזלה יעיל הוא רכישתו של כרטיס תייר. כרטיס תייר נמכר בלובליאנה בלשכות המידע לתיירות הפזורות ברחבי העיר. מחירו של כרטיס תייר הינו 20.7 יורו, והוא מאפשר הנחות בסיור של יום אחד. בעזרת כרטיס התייר תוכלו לצמצם את עלויות הכניסה לאטרקציות מרכזיות בלובליאנה באופן משמעותי. כך, למשל, אם אתם מתכננים ביקור בגן החיות בעיר (8 €), ביקור בטירת ליובליאנה (10 €) וביקור בגלריה הלאומית (€ 7): זהו, אחרי חישוב גס, חיסכון של 4.3 יורו. רכישת הכרטיס באינטרנט תחסוך 10 אחוזים נוספים ומאפשר שימוש למשך יומיים או שלושה.

=

שירותי תיירות מומלצים בלובליאנה- בתשלום

שירותי תיירות מובילים בלובליאנה

אטרקציות מרכזיות בלובליאנה

המלצות לביקור בעיר

 

אם זמנכם קצר אל תוותרו על סיור במצודת  לובליאנה (Ljubljanski Cstel) החולשת על העיר. זוהי טירה ענקית הנראית מכל מקום בעיר. הטירה כתב אלף שנים וחלקה נהרס ברעידת האדמה שהתרחשה בעיר בשנת 1511.

נמליץ לבקר בגשרים היפים המעטרים את העיר וסיפורם שזור בהיסטוריה של העיר. אחד מהפורסמים שבם הוא גשר הדרקון (Dragon bridge), שנבנה  בשנת 1901. הגשר ופסלי הדרקון שלצדו מהווים את אחד מסמליה של לובליאנה. הפסלים  מזכירים את ההיסטוריה רוויית המשלים העוסקים בדרקונים שיש לעיר הבירה. ואם כבר הגעתם לגשר הדרקון בקרו גם בגשר הקצב.

 

בנוסף אל תוותרו על סיור בקתדרלה, זהו אחד האתרים ההיסטוריים המפורסמים של לובליאנה, (Ljubljana Cathedral). הקתדרלה נוסדה בשנת 1707.

 

ככל שיותיר זמנכם בקרו בשוק המרכזי (Central  market) של לולבליאנה הממוקם במרכז העיר ונחשב לאחת האטרקציות הגסטרונומיות המוכרות בעיר עם מאות דוכנים של דגים, בשר, גבינות, מאפים, פירות וירקות, טרי, זול וטעים.

חובבי אומנות אתם? בקרו במוזיאון לאומנות מודרנית של לובליאנה (Museum of Modern Art) ובגלריה הלאומית של סלובניה (National Gallery of Slovenija).

בנוסף אל תוותרו על טיול בפארק טיבולי (Tivoli City Park), הגדול ביותר בעיר ונמאצ במרכזה. בפארק ספסלים, מזרקות, פסלים, שבילי אופניים ומתקני שעשועים לילדם.

נסו לבקר גם בכנסיה הפרנציסקנית (Franciscan Church of the Annunicayion) מהמאה ה-17 בעלת הצבע הוורוד.

לובליאנה עם ילדים

בלובליאנה יש מה לעשות, גם כשמדובר ב"אנשים קטנים". לובליאנה וסביבותיה מהוות אטרקציה לטיולי משפחות; ומי שמגיע עם זאטוטים לעיר הקטנה-גדולה, יוכל לשמח אותם בביקור באטרקציות הבאות:

גן החיות של לובליאנה (Ljubljana Zoo)

גן החיות של לובליאנה כמו כל גן חיות אחר בעולם מהווה אטרקציה המתאימה בעיקר לאלו שמבלים עם ילדים בטיולם. בגן יכולים הילדים לראות חיות מכל העולם, ללטף ולגעת בחיות באחת מפינות הליטוף שבו. בנוסף קיימת אפשרות להאכלת החיות באחת משעות ההאכלה.
שעות פתיחה: ינואר, פברואר, נובמבר, דצמבר: 09:0-16:00  מרץ, אוקטובר: 09:00-17:00 אפריל, ספטמבר: 09:00-18:00 מאי-אוגוסט: 09:00-19:00

 

תיאטרון הבובות של לובליאנה

תיאטרון שנוסד ב 1948 עם מופעי בובות לילדים.  עם כ-500 הצגות בשנה!!!!!!. יש אוסף בובות רב במוזיאון התיאטרון של סלובניה .

פארק המים אטלנטיס (Atlantis aqua park)

פארק מים נחמד וכייפי מאד שמתאים לכל גיל. במקום 14 בריכות חלקן מקורות וחלקן פתוחות, בריכות גלים, סאונות, גייזרים, נהר מלאכותי, מערות מים וכל מה שקשור למים כולל אפשרות להשכרת ציוד ועריכת קורס צלילה. במקום שלל מסעדות שלא יותרו אתכם רעבים. פארק המים נמצא בתוך מתחם מרכז הבילוי והקניות BTC המאפשר חווית קניות ובילוי בפארק. הפארק פתוח מידי בין השעות 9:00 ועד השעה 23:00.

מוזיאון הרכבות בליובליאנה (Železniški muzej)

מוזיאון הרכבות מציע הצצה מרתקת אל ההיסטוריה של הרכבות בסלובניה, דרך דגמים היסטוריים של רכבות וקרונות ומוצגים היסטוריים אחרים מהעבר. חוויה מומלצת לכל המשפחה.

 

המוזיאון הלאומי להיסטוריה של הטבע (Prirodoslovni muzej Slovenije)

המוזיאון הלאומי להיסטוריה של הטבע הוא אחד המוזיאונים המומלצים ביותר לביקור. המוזיאון מאפשר מבט מרתק אל ההיסטוריה של סלובניה באמצעות מוצגים נדירים ועתיקים ביותר. כך למשל במוזיאון שלד ענקי של ממותה בן 20 אלף שנה, מאובן של דג מלפני 210 מיליוני שנים. בנוסף במקום תערוכות קבועות מעולם הצומח, החי והדומם. המוזיאון הינו חלק מהמוזיאון הלאומי של סלובניה. חוויה מומלצת במיוחד לכל המשפחה.

 

זהו נגמרו כל הסידורים ויאללה נצא לטיול.

לטייל בזול בעיר לובליאנה

כפי שכבר אמרנו גם בגזרת הטיול וההנאה מהעיר לובליאנה מצטיינת בהקשר של תקציב נמוך. בדיוק כמו בערים נוספות היום באירופה, אחד הדברים הטובים שיש לעיר הזו להציע הוא בחינם: העיר עצמה, על רחובותיה, מבניה, כיכרותיה והאווירה הקסומה בכל אחד מאלה. כדי ליהנות מסיור בלובליאנה לא צריך בכלל לפתוח את הארנק, צריך רק לטייל…

אחד הקסמים בעיר הזו היא שיש בה היצע של סיורים רגליים בחינם. כן, בדיוק מה ששמעתם: סיור עם מדריך דובר אנגלית שיקח אתכם לטיול בעיר, יספק לכם הסברים ולא יגבה תשלום בעבור השירות. רק בלובליאנה תוכל לצאת לסיור רגלי ברחבי העיר עם מדריך מקומי ללא עלות. בדרך כלל המדריכים הם סטודנטים מקומיים. משך הסיור כשעתיים עד שעתיים וחצי. התשלום היחיד אליו תדרשו, והוא איננו חובה אך מומלץ, הוא טיפ למדריך בתום הסיור. הסיורים החינמיים הללו הם מטעם  חברת United Europe Free Tours. סיור מענג ומשתלם שכזה יוצא מידי יום בשעה 11:00 מחוץ לכנסיה בכיכר פרסרן.

לצפייה: סיור בעיר לובליאנה, לחצו על הקישור

 

אם תבחרו לטייל לבד, תוכלו לעשות זאת בקלות ובחינם גם בכוחות עצמכם. השיטה הטובה ביותר "לכסות" את כל מה שיש לראות בלובליאנה היא פשוט לסייר לאורך גדת הנהר, מה שיאפשר לכם לצפות בכל הגשרים המפורסמים של העיר, כולל הגשר המשולש Triple, גשר הסנדלרים ו Dragon Bridge.

בהמשך תוכלו לערוך קניות זולות בשוק המרכזי שם נמכרות עבודות יד מקומיות.  השוק אגב הוא גם מקום מצויין לאכול אוכל זול וטעים. שוק נוסף בעיר הוא שוק הפשפשים הפעיל ימי ראשון בגאלוסובו נאברז'ה Gallusovo nabrezje.

גשרים ושווקים בלובליאנה

עוד מקום מקסים ואטרקציה נהדרת בלובליאנה (מהבולטות בעיר) בו ניתן לטייל חינם אין כסף הוא פארק טיבולי המפורסם. זהו הפארק היפה ביותר בעיר. בפארק בריכה, טיילת, טירה Tivoli Castle ואחוזה Cekin Mansion. מהפארק תוכלו להמשיך לגבעת ברוזניק (Roznik Hill) אל היערות. זהו יעד פופולרי לחובבי אטרקציות. גם בגנים הבוטניים בעיר לא תדרשו לתשלום והכניסה אליהם היא חינם.  באזור Roman Wall  ניתן לקבל מידע חינם ב iEmona על העיר הרומית שעמדה פעם במקום.

ביקור בMetelkova יעניק לכם הזדמנות לצפות באמנות רחוב מרתקות וארכיטקטורה יוצאת דופן. הביקור הנהדר הוא כמובן בחינם.

ומה לגבי שייט על נהר בלובליאנה? זה אמנם עולה כסף, אבל לא הרבה. שייט על נהר הלובליאנה לא יהא יקר אם אתם נושאים כרטיס סטודנט; וגם אם לא: אתם מוזמנים ויכולים לקבל הנחה אם תתעקשו להתמקח על המחיר.

ומה לגבי המצודה, שהיא האטרקציה המרכזית בעיר? תוכלו לבקר ללא עלות גם שם, אולם אם תבקשו לטפס אל מגדל המצודה תשלמו כסף, בתוך המצודה תוכלו לטייל ללא עלות בקפלה של סנט ג'ורג '. לאורך כל השנה מארחת הקפלה תערוכות רבות מתחלפות רבות והכניסה אליהם היא ללא תשלום.

לובליאנה – מסלול טיול של שני ימים:

ביומיים בלובליאנה (כמובן שמי שרוצה ויכול, מוזמן ואף ייהנה משהייה ממושכת יותר בעיר), ניתן "לטעום" מכל מה שיש לעיר להציע. אז ככה:

היום הראשון – מונומנטים, אתרים היסטוריים ושוק

את היום הראשון תתחילו באחד האתרים ההיסטוריים המפורסמים של לובליאנה, (Ljubljana Cathedral). הקתדרלה נוסדה בשנת 1707. ותוכננה על ידי אדריכל איטלקי בשם אנדריאה פוצו. פנים הקתדרלה קושט על ידי האמנים האיטליקיים. מזבח הבישוף נעשה על ידי אמן ואדריכל סלובני נודע בשם יוז'ה פלצ'ניק. ארמון הבישוף הינו חלק מהקתדרלה ומחובר אליה באמצעות גלריה.

הכניסה לקתדלה חינם. שעות הפתיחה: בחודשים נובמבר-פברואר: בימי ראשון עד שבת כולל 16:00-9:00; בחודשים מרץ-אוקטובר 17:00-9:00

משם מרחק של ארבע דקות הליכה נגיע לשוק המרכזי (Central  market) של לולבליאנה הממוקם במרכז העיר. השוק נחשב לאחת האטרקציות הגסטרונומיות המוכרות בעיר. מאות דוכנים של דגים, בשר, גבינות, מאפים, פירות וירקות – הכל הכי טרי, זול וטעים. המבחר עצום, וקרוב לוודאי שתגלו כאן מאכלים אשר לא תמצאו בשום מקום אחר. אחרי הביקור בשוק האוכל, תוכלו להמשיך לשוק הפרחים והמזכרות הסמוך, כדי למצוא מתנות מקוריות וזולות. בימי שבת בבוקר, כאשר השוק בשיאו, נעשה די צפוף על ידי המקומיים, אולם דווקא בשעות אלו האווירה היא במיטבה: המולת שוק צבעונית, ריחנית ורועשת.

שעות פתיחה: שני עד שישי מהשעה 7:00 ועד השעה 16:00. בימי שבת השוק פתוח מהשעה 7:00 ועד השעה 14:00. בחודשי הקיץ השוק פתוח בימים שני עד שישי בין השעות 6:00 ועד השעה 18:00 ובשבת בין השעות 6:00 ועד השעה 16:00.

שלוש דקות הליכה מהשוק ותגיעו לגשר הדרקון (Dragon bridge). הגשר נבנה בשנת 1901 והיה אחד הראשונים בסוגו באירופה. כיום הגשר ופסלי הדרקון שעליו מהווים את אחד מסמליה של לובליאנה. פסלי הדרקון מזכירים את ההיסטוריה רוויית המשלים העוסקים בדרקונים שיש לעיר הבירה. בסמליות יפה שומרים ארבעה פסלי דרקונים על הגשר.

לדרקונים, אשר הפכו סמלה של העיר,  קשר עז בהיסטוריה של העיר. אחד הסיפורים היפים ביותר של המיתולוגיה היוונית, הסיפור על גיזת הזהב, קשור קשר הדוק לבירת סלובניה – לובליאנה. יאסון, אשר לקח את האוצר האגדי מאייטס מלך קולכיס, הסתתר מפני זעמו של המלך ומצא מקלט באזור שפך הנהר דנובה. יחד עם חבריו, הארגונאוטים, הוא הגיע למקום שכיום בו ממוקמת לובליאנה ובקרב עז הביס דרקון. במקום זה בדיוק נוסדה העיר לובליאנה, בירתה הנוכחית של סלובניה. מסיבה זאת דרקון הוא הסמל הרשמי של העיר.

משם מרחק הליכה קצר (שתי דקות) תוכלו לצפות בגשר הקצב (Butcher's Bridge).

בנין נבוטיניק (Neboticnik) המעניק צפייה היקפית על העיר נמצא במרחק של שבע דקות הליכה מהגשר.

שעות פתיחה: בימי ראשון עד רביעי מהשעה 9:00 ועד השעה 1:00. בימי חמישי עד שבת בין השעות 9:00 ועד השעה 3:00.

לתצפית מגג הבניין

כשש דקות הליכה מהבנין ונמשיך אל המוזיאון לאומנות מודרנית של לובליאנה (Museum of Modern Art).

שעות הפתיחה : ימי שליש עד ראשון מהשעה 10:00 ועד השעה 18:00. בימי שני המוזיאון סגור.

לובליאנה – יום טיול שני – פארק, אמנות ותרבות

את היום השני נתחיל בטיול בפארק טיבולי (Tivoli City Park), הגדול ביותר בלובליאנה הנמצא במרכז העיר ובו ספסלים, מזרקות, פסלים, שבילי אופניים ומתקני שעשועים לילדם.

 

כעשר דקות הליכה ותגיעו לביקור בגלריה הלאומית של סלובניה (National Gallery of Slovenija). שעות הביקור ימי שלישי עד ראשון החל מהשעה 10:00 ועד השעה 18:00. בימי שני הגלריה סגורה.

תשע דקות הליכה בלבד ותגיעו לבקר בכנסיה הפרנציסקנית (Franciscan Church of the Annunicayion). הכנסיה מהמאה ה-17, אותה תתקשו לפספס בשל צבעה הוורוד הבולט. מהכיכר יוצאת 'רכבת קלה' בה אפשר לסייר בעיר ולהגיע עד לטירת לובליאנה. הכניסה לכנסיה חופית והיא פתוחה לקהל הרחב מידי יום בין השעות 8:00 ועד השעה 12:30 והחל מהשעה 13:00 ועד השעה 20:00.

מיד עם היציאה מהכנסיה תבחינו בכיכר פרשרנוב (Presernov Trg) הכיכר המרכזית בליובליאנה, הקרויה קרויה על שמו של המשורר הלאומי של סלובניה, פרנצה פרשרן, ובמרכזה ניצב גם פסל בדמותו. הכיכר מאוד מרכזית ומחברת בין חצייה העתיק וחצייה המודרני של העיר דרך הגשר המשולש שבדרומה.

מרחק דקה בלבד מהכיכר תגיעו לגשר המשולש שצורתו היא כשמו (=משולש) ומהווה את אחד מסמליה של העיר.

כעשר דקות הליכה מהגשר ותגיעו אל מצודת  לובליאנה (Ljubljanski Cstel) החולשת על העיר. הטירה גדולת מימדים ונראית מכל פינה בעיר. המצודה עצמה בת יותר מאלף שנים אולם חלק ניכר מהמבנים נהרסו בעת רעידת אדמה שהתחוללה בשנת 1511. במהלך השנים שימשה המצודה להגנת העיר, אך גם כבסיס צבאי, כבית כלא, כמקום מגורים ואפילו כמחסן גדול.  המצודה פתוחה לקהל בחודשים ינואר – מרץ ונובמבר בין השעות 10:00 ועד השעה 20:00. בחודשים אפריל מאי ואוקטובר בין השעות 9:00 ועד השעה 21:00. בחודשים יוני עד ספטמבר בין השעות 9:00 ועד השעה 23:00 ובחודש דצמבר בין השעות 10:00 ועד השעה 22:00.

סיור במצודה

ההיסטוריה של המצודה

 

 

מסלול טיול לכמה ימים מסלולי טיול בדרגת קושי קלה מסלולי טיול ביום מסלולי טיול ברגל מסלולי טיול למבוגרים מסלולי טיול למשפחות מסלולי טיול לנוער מסלולי טיול לצעירים מסלולי טיול מומלצים באביב מסלולי טיול מומלצים בסתיו מסלולי טיול מומלצים בקיץ מקומות ואזורי טיול מומלצים בחו''ל סלובניה המלצה לטיול, לובליאנה, מסלול טיול, סלובניה, תכנון מסלול טיול

רוצים לעזור לאתר טיולים? לחץ כאן

גישה חדשה כאן הסוכנים נלחמים עליך ולא שאתה תרדוף אחרים

התגובות שלך

אתה צריך להיות מחובר לשלוח תגובה

מידע על יאיר טיולים

מטייל מזה 45 שנה, בוגר בית ספר לתיירות, עוסק במידענות בצרכנות, תיירות, פנאי ונופש.
שתפו את חבריכם שגם הם ייהנו מהמידע שבאתר

לקבלת מידע על מסלולי טיול, ארועים, טיפים

כתבות אחרונות