• תַפרִיט
  • תַפרִיט

מדריך למטייל באולברה OLVERA, בקוסטה דל סול

דף הבית » מדריך למטייל באולברה OLVERA, בקוסטה דל סול

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 5 דקות

כפר לבן אנדולסי נחמד נוסף הנמצא במרחק קטן של נסיעה מזהרה דה לה סיירה. כאשר נסיים את הביקור בזהרה דה לה סיירה נצא לכיוון הכפר הלבן השכן אולברה. על מנת להגיע לשם צאו מזהרה דה לה סיירה, רדו לכיוון מטה בכביש המתפתל והתחברו חזרה לכביש 376A. באלגודונאלס ALGUDONALES עליכם להמשיך לכיוון צפון ולהתחבר לכביש 382 שיוביל אתכם עד לעיירה אולברה (Olvera).

אולברה היא כפר לבן טיפוסי מבודד המצוי על צלע הר וביקור בו מציע נוף יפה, בתים לבנים קטנים, אוירה נהדרת וכמובן ביקור בכנסיה. חויה אנדלוסית מתוקה. אם יתמזל מזלכם ותגיעו לאולברה בשבת תוכלו ליהנות מביקור בשוק המקומי ולהתחכך בתיירים המבקרים בכפר, שנחשב לעיר שרוב תושביה שמונים 8585 במספר מבקרים בו והם מאד נחמדים ומסבירי פנים. רצוי שתדעו שכינוים הוא “Olvereños”.

אל העיירה אולברה כמו אל רבות מהעירות הלבנות תצטרכו לטפס- היא נמצאת על צלע הר בגובה של 643 מטר מעל פני הים והיא משתרעת על מורדותיו על פני 194 קמ”ר. בשנת 1983 הכפר Olvera הוכרז אזור מוגן בעל חשיבות אמנותית והיסטורית בשל שרידים היסטוריים, תרבותיים וארכיאולוגיים מגוונים שנשתמרו בה מתקופות שונות.

גלגולים שונים הובילו את אולברה למה שהיא היום- כפר לבן שכלכלתו מתבססת על תיירות וחקלאות כאשר יש לה ייחוד בולט מאד- תושביה חיים בסגנון חיים מאד קהילתי והיא קטפה פרסים רבים בזכות קואפרטיבים רבים בהם נוטלים חלק תושבי העיירה, קואפרטיבים המבוססים על חקלאות, תיירות וענף הבנייה בחוף.

– 

מקומות לינה באולברה

אז מה יש לראות באולברה ומה יכלול הסיור בה? תצפיות נוף, ביקור בשוק (פתוח בימי שבת ומציע מוצרי מזון, ביגוד, בעיקר מוצרי עור, חפצי אמנות ועוד פריטים ששוק טוב יודע להציע), שיטוט בסמטאות העיירה המרכזיות בינות לכיכרות, מסעדות, טראסות ובתים לבנים, וכמובן ביקור בכנסייה. החלק הארי של הסיור שלנו באולברה התמקד בCasco Antiguo, זהו מרכז העיר העתיקה באולברה.

 –

את הסיור בCasco Antiguo מרכז העיר העתיקה נתחיל בכנסיית Parish of Our Lady of the Incarnation פאריש אוף אוור ליידי אוף דה אינקרישן שבתרגום חופשי משמעה הכנסיה של גבירתנו מההתגלות והיא ידועה גם בשם כנסיית לה אנקארנסיון (La Encarnacion). זוהי כנסייה מן המאה ה16 אשר ניצבת בנקודה הגבוה בעיירה וסביבותיה מורדות של מטעי זיתים זרועים בתים לבנים. אפרופו זיתים- אולברה מתהדרת בפרסים רבים שהוענקו לשמן הזית המובחר שמיוצר בה והפך לסימן הכר של העיירה. שמן זית ואולברה גלומים זה בזו עד כדי כך שיש הטוענים שמקור השם אולברה הוא שמן הזית המיטבי שמפיקים תושבי העיירה. הכנסייה היא מבנה מאד גדול שנראה אף עצום בהגזמה בשל העובה שהוא נטוע בלב בתים מאד קטנים והניגוד בין המגדל הנישא לבתים נמוכי הקומה משווה לכנסייה הגדולה מראית עין של מבנה עצום אף יותר. הביקור בכנסייה מעניין’ בוודאי  החלק של סקירת הנוף הניבט ממנה שהרי הכנסייה ניצבת בפסגת ההר על העיירה והנוף הניבט עוצר נשימה.

כנסיית לה אנריקסון כאמור נבנתה במאה ה16והיא מעוצבת בסגנון ניאו-קלאסי. הדוכס אוסונה השקיע בשיפוץ הכנסייה בשנת 1822, שכמו רבות מהכנסיות באנדלוסיה נבנתה גם היא על יסודות של מסגד ולכן נושאת מאפיינים אופייניים לסביבה וניכרים בה השפעות של סגנונות אנדלוסי ומורי. עבודת שיפוץ הכנסייה הושלמה בשנת 1843 וכבר מאז ועד היום היא מהווה את הכנסיות הגדולות של המחוז, עם ממדים שראויים יותר לקתדרלה. בשנת 1936 מהפכנים רפובליקנים שרפו כמה פריטים בכנסייה – חלק מהסמלים והתמונות בה במסגרת הלוחמה במלחמת האזרחים בספרד. למרבה המזל לא הכל אבד בשרפה ותוכלו להתרשם מפריטים שנשארו ושרדו, לרבות כמה ציורי קיר, חלונות זכוכית ותמונות. דרך אגב, הכנסייה שופצה לא מזמן- שיפוץ שהחל בשנת 1994, במהלכה ובמהלך חמש שנים קדימה המקום היה סגור בפני הקהילה עד תום עבודות השיפוץ בסוף של שנת 1999. למרבה הצער הכנסייה לא נותרה פתוחה זמן רב בשל שריפה שהייתה במקום בשנת 2004 ופגעה אזורים פנימיים שלה באופן קריטי.

ליד הכנסייה ניצבת לה טירה הידועה בשם “הטירה של אולברה” או הטירה הערבית. מדובר בטירה שנבנתה בסוף המאה ה -12, על פסגת ההר עליו שוכן הכפר אולברה. המיקום והעיצוב של הטירה נקבעו בהשראה אסטרטגית – המטרה הייתה לאפשר לשוכנייה לתקשר באמצעות אותות עם הבתים השכנים. מהטירה נשים פעמינו ליעד הבא- החומה המורית.

– 

החומה המורית, THE MURISH WALL

בתקופת ימי הביניים הוקפה העיר חומות וחלק קטן מהן שרד. חלק זה וחלליו שימש בגלגולים שונים לשימושים מגוונים ביניהן אסם, בית כלא ועוד. כיום משמש המבנה את לשכת התיירות של אולברה ובחלק אחר פועל מוזיאון עירוני, הכולל ארבעה אולמות תצוגה ופטיו עם נוף מלכותי. באחד החדרים של המוזיאון יש תערוכה קבועה על “הטירות החזקות של ממלכת נזרי”- שווה צפיה.

 –

לה פלאזה דה אנדלוסיה LA PLAZA DE ANDELISIA

מדובר באלאמד ALAMEDA חורשת עצים, מעין יער קטן, או פארק עירוני. תקראו לזה איך שבא לכם- העיקרון הוא אותו העיקרון- מדשאות, משפחות מקומיות שמבלות, מקום לפיקניק, צמחיה מלבלבלת, בעלי חייים, ציפורים, צל ואטרקציות נחמדות, לרבות, “אל פנון דל סגראדו קוראזון דה חסוס EL FANON DEL SAGRADO CORAZON DE HESUS “ (ובתרגום לעברית הסלע של הלב הקדוש של ישו), שהוא פסל של ישו, עם ידיים מורמות, הניצב על החלק הגבוה ביותר של סלע מגולף. הפסל המפורסם פוסל על ידי חוסה אפילו נאבאס HOZE AFILOO Navas, בשנת 1929.

 –

La Villa DISTRICT לה וילה דיסטריקט

אזור מרכזי של העיר העתיקה מקושט סמטאות צרות מרוצפות אבנים עתיקות ושוחה באוירה אנדולוסית שמסיעה את המבקרים לעבר ולהווה המשלב בין אלטים מורים מוסלמים ותיקים לאמנות ומאפיינים מודרניים. פשוט מרתק.

 –

El Santuario de NUESTRA SENIORA DE LOS RAMADIOS אל סנוטאריו דה נואסטרה סניורה דה לוס רמדיוס

מקדש הממוקם כשני קילומטרים ממרכז העיר. הוא נבנה במאה ה -18, בסגנון אנדלוסי על יסודותיו של בית תפילה קטן. המקדש קרוי על שמו של פטרונית של היישוב, סניורה דה לוס רמדיוס, פטרון מוכר ואהוב באנדלוסיה ששמו מונצח באתרי מורשת, דת ותרבות רבים בכפרים הלבנים של האזור. מי הוא אהוב על עיירת Olvera ועיירות רבות ברחבי, קרוי “las cientos הסיירה” (רכסי ההרים 100). אלמונים יצרו פסל מקורי אליה במהלך המאה ה -16, אשר שוחזרה לפני 10 שנים. ראש הפסל הוא במצב גרוע כמו הגלריות הפכו שורצות טרמיטים במשך יותר ממאה שנה, עם זאת, השיקום הטוב ביותר האפשרי יושם אליו. הארכיבישוף של סביליה, דון טוב חוסה מריה Monreal, הוכתר כאן ב -1966.

 –

היעד הבא שלנו לביקור באולברה ממוקם כשבעה קילומטרים מהעיירה והוא נקרא El Monasterio de Cano SANTOS אל מונאסטריו דה קאנו סנטוס.

זהו מנזר המכונה גם El convento de Caños Santos והביקור בו מאד מומלץ ולא רק בגלל התבות, ההקשר ההיסטורי והחשיבות האדריכלית אלא גם בגלל הנוף. המנזר ממוקם בלב הנוף המשגע שליד אולברה והוא נמצא בבעלות עיריית אלקלה דל ואלה ALCALLE DEL VALE. המנזר הוקם במאה השש-עשרה על ידי הרוזן דה אירנה. הארכטיקטורה של הבנין מייצגת גם את הסגנונות המקובלים במאה ה1שבע עשרה ובמאה השמונה עשרה בשל שיפוצים של המנזר. הביקור במנזר יכלול שיטוט בחדריו וכן ביקור במערה הנמצאת בקרבת מקום – זוהי מערה שבה, על פי האמונה הרווחת, הבתולה נגלתה. המנזר כולל מבנה המשמש ככנסייה ועוד מבנים ציבוריים ומבני מגורים. בתוך המנזר ישנו מקדש, מגדל כנסיה, מגדל פעמון מתומן ועוד. את המנזר ניהלו נוצרים פרנקיסיסטים עד שאלה גורשו בשנת 1835 ומשך שנים רבות עמד המנזר נטוש עד ששוקם על ידי השלטונות האנדלוסיים בהמשך הדרך. –

דרך אגב, מי מכם שזקוק למידע לגבי הסיור באולברה בסביבותיה יוכל לקבל אותו מלשכת התיירות SILA LE Edificio שנמצאת על  איגלסיה דה לה פלאזה על יד כנסיית לה אנקרנסיון. מספר טלפון ליצירת קשר: 956 12 08 16.

מסלול טיול בקוסטה דל סול הרבה יותר משמש וחופים מהממים

 המדריך למטייל בטורמונילוס, קוסטה דל סול

מדריך למטייל במרבלה, קוסטה דל סול

מדריך למטייל בכפר הלבן מיחאס, בקוסטה דל סול

המדריך למטייל ברונדה, בקוסטה דל סול

מדריך למטייל בכפר הלבן זהרה דה לה סיירה, בקוסטה דל סול

מדריך למטייל באולברה OLVERA, בקוסטה דל סול

המדריך למטייל בסטניל דה לאס בודגס והסביבה, בקוסטה דל סול

מדריך למטייל בקדיז CADIZ, בקוסטה דל סול

מדריך למטייל בכפר הדייג טאריפה Tarifa, קוסטה דל סול

מדריך למטייל בגיברלטר

מדריך למטייל בחרז דה לה פרונטרה (Jerez de la Frontera), קוסטה דל סול

מדריך קצרצר על נרחה Nerja, קוסטה דל סול

 –


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם