• תַפרִיט
 • תַפרִיט

מדריך למטייל בעמק המונומנטים, ארה”ב

דף הבית » מדריך למטייל בעמק המונומנטים, ארה”ב

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 15 דקות

עמק המונומנטים (Monument Valley) הוא אזור ברמת קולורדו (Colorado Plateau) ששימש במשך השנים כמקום הצילום של סרטי מערב פרוע רבים, ביניהם סרטיו של ג’ון ויין והסרט “בחזרה לעתיד 3”. אם אתם מעוניינים לצאת לטיול בנוף של המערב הפרוע הפראי, כנסו לתוך המכונית שלכם ועשו את דרככם אל עמק המונומנטים. במדריך השלם שלנו למטייל העצמאי בעמק המונומנטים תמצאו את כל מה שאתם צריכים לדעת לפני ותוך כדי הטיול שלכם במקום.

 צילום: מווקיפדיה

עמק המונומנטים – להבין את ההיסטוריה ואת הגיאולוגיה של האזור

נתחיל בקרקעית העמק. זו בנויה מאבן טין ומחול שנוצר מבלייה של אבן הטין על ידי המים שזרמו בנהרות אשר חצבו את העמק. העמק מורכב מסלעים אדומים בוהקים, לצד סלעים כהים יותר, בעלי גוון כחול-אפרפר. הסלעים האדומים קיבלו את צבעם מתחמוצות ברזל אשר נחשפו במהלך הבלייה של סלעי אבן הטין, בעוד שהסלעים הכהים יותר קיבלו את צבעם מתחמוצות המנגן.

ועכשיו, נעבור לדברים המעניינים יותר. כשתיסעו ברחבי עמק המונומנטים תיתקלו ב”ביוטים” (buttes). “ביוט” היא גבעה בודדה ונמוכה יחסית, ממנה יוצאים צוקים זקופים הבנויים מאבן חול, אשר מסתיימים בפסגה שטוחה וקטנה בשטחה. ה”ביוט” הגבוה ביותר שקיים בעמק מתנשא לגובה של 300 מטרים.

ומה באשר לאנשים שהתגוררו בעמק? ממצאים ארכיאולוגיים מצביעים על כך שהשבט האינדיאני “אנאסאזי” אכלס את העמק עד לשנת 1300 לספירה. רק מאוחר יותר, לאחר שהשבט נטש את העמק, תפסו את מקומו אנשי שבט הנאוואחו. אנשי השבט העניקו ל”ביוטים” הרבים שבעמק כינויים שונים ומשונים. כך לדוגמה, שלושה עמודי סלע שניצבים האחד ליד השני זכו בכינוי “שלוש האחיות” ועמוד צר וארוך, שמתנשא לגובה של 120 מטרים, זכה בכינוי “הטוטם” ונחשב לסלע מקודש עבור בני שבט הנאוואחו.

עמק המונומנטים – כללים שחייבים להכיר ולכבד

 1. עליכם להישאר על “כביש העמק” – בני שבט הנאוואחו הם הבעלים של עמק המונומנטים, שמשמש למעשה כבית שלהם. כמו שאתם לא הייתם רוצים שאנשים זרים יסתובבו בשטח הפרטי שלכם, גם בני הנאוואחו מעדיפים שלא יסתובבו להם בשטחים הפרטיים. לכן, בעת ביקורכם בעמק, עליכם להישאר על “כביש העמק”, הכביש הראשי שחוצה את הפארק השבטי, ולא לסטות לדרכים הלא-רשמיות. השביל הרגלי היחיד שמותר לכם לטייל בו הוא “שביל חתול הבר” (ראו פירוט בסעיף 2 ב-” עמק המונומנטים – האטרקציות המרכזיות בעמק”).
 2. אסור לטפס על הסלעים.
 3. אסור להבעיר אש בשטח הפתוח – אם אתם רוצים להבעיר אש, עליכם לעשות זאת במתחמים המוגדרים, במתקני גריל ובבורות המיועדים למדורות.
 4. אל תיגעו בטבע – אל תפריעו למנוחתם של בעלי החיים שחיים בעמק ואל תקטפו צמחים שאתם רואים לאורך הדרך. לביטחונכם האישי, אנו ממליצים בחום שלא להרים סלעים או להיכנס לשיחים, כיוון שנחשים, עכבישים ארסיים ועקרבים אוהבים להסתתר שם.
 5. אל תשתו אלכוהול – השתייה אסורה על אדמות שבט הנאוואחו, כך שעדיף להימנע משתייה בשטחים הציבוריים.
 6. אם אתם מצלמים, שימו לב – עליכם לבקש רשות לפני שאתם מצלמים אינדיאנים מהשבט המקומי ואת הרכוש שלהם. אם הם מרשים, אל תשכחו להביע את הערכתכם.
 7. אם אתם מגיעים עם כלב – עליכם להשאיר את הכלב מחובר לרצועה לאורך כל הטיול שלכם.
 8. ובכללי – אם אתם מטיילים בעונה החמה, תצטיידו במספיק מים, בכובעים ובקרם הגנה, על מנת לשמור על בריאותכם.

עמק המונומנטים – האטרקציות המרכזיות בעמק

      1. כביש העמק (Valley Drive) – הדרך הפופולארית ביותר לטייל בעמק המונומנטים היא באמצעות נסיעה ברכב. הכביש שחוצה את העמק משתרע על פני כ-27 קילומטרים ועובר לצד נקודות הציון המרכזיות בשמורה. מומלץ לעצור ראשית כל במרכז המבקרים של השמורה ולאסוף מפת דרכים של הכביש. הנקודה הראשונה בה תעצרו לאורך הדרך היא נקודת התצפית על “הכפפות” ו-“ביוט מריק” (The Mittens and Merrick Butte). אלה הם הביוטים הידועים ביותר בעמק המונומנטים. עשר הנקודות המרכזיות הבאות לאורך מסלול הנסיעה הם:

 • “ביוט הפיל” (Elephant Butte) – זוהי נקודת העצירה השנייה במסלול, אך בניגוד ל”כפפות”, סביר להניח שלא תצליחו לראות את הדמיון בין הביוט לבין פיל.
 • “שלוש האחיות” (Three Sisters) – בצדו המערבי של הכביש, תמצאו את נקודת העצירה השלישית במסלול. “שלוש האחיות” הן למעשה שלושה עמודים זקופים של אבן חול.
 • “נקודת ג’ון פורד” (John Ford’s Point) – הנקודה הרביעית לאורך המסלול היא הנקודה שהייתה אהובה על ג’ון פורד, במאי קולנוע אמריקני שהיה ידוע בזכות סרטי המערבונים שלו, והיא גם נחשבת לאחת מנקודות התצפית הטובות ביותר בעמק. בנקודה זו קיים מישור, ובקצהו צוק המשקיף על אזור נרחב בעמק המונומנטים. תוכלו לראות מכאן, בין היתר, את “ביוט הכפפה המערבית” (West Mitten Butte) ואת “ביוט מריק”.
 • “ביוט הגמל” (Camel Butte) – כמו ש”ביוט הפיל” אינו מזכיר פיל, גם “ביוט הגמל” אינו מזכיר גמל. דעו רק שמדובר בנקודה החמישית לאורך כביש העמק.
 • “המרכז” (The Hub) – זוהי נקודת העצירה השישית לאורך המסלול. מדובר בעמוד בודד, המתנשא לגובה של כ-45 מטרים.
 • “עמוד הטוטם” (Totem Pole) ו-“יאיי בי צ’יי” (Yei Bi Chei) – בנקודת העצירה השביעית שלכם, תוכלו לראות קבוצה של עמודי אבן חול גבוהים, המכונים “יאיי בי צ’יי” ובמרחק קצר מהם “עמוד הטוטם”, שנחשב לאחד מהעמודים הידועים בעמק. “עמוד הטוטם” מתנשא לגובה של כ-140 מטרים.
 • “מעיין החול” (Sand Spring) – נקודת העצירה השמינית לאורך המסלול אומנם נועדה לתצפת על “מעיין החול” ועל הדיונות שמסביב, אבל זוהי גם נקודת תצפית טובה יותר על “עמוד הטוטם”, בהשוואה לנקודת התצפית הקודמת.
 • “נקודת האמן” (Artist’s Point) – זוהי נקודת תצפית נוספת על העמק כולו – בנוסף ל”נקודת ג’ון פורד” – והינה נקודת העצירה התשיעית שלכם לאורך כביש העמק. אתם לא חייבים לעצור כאן אם כבר עצרתם ב”נקודת ג’ון פורד”, אבל אם דילגתם על הנקודה של פורד, מומלץ לעצור כאן ולהתרשם מהנוף. זוהי נקודת תצפית תיירותית פחות ושלווה יותר מזו של ג’ון פורד.

ב“החלון הצפוני” (North Window) – זוהי הנקודה העשירית לאורך המסלול שלכם והיא הינה אחת מהנקודות האהובות ביותר בקרב המבקרים בעמק, כך שמומלץ להגיע מוקדם ככל האפשר על מנת להימנע מעומס בנקודה. בנקודה זו תוכלו לראות את “ביוט הכפפה המזרחית” (East Mitten Butte), במעין מסגרת שנוצרת על ידי “ביוט הפיל” ו”ביוט החימר” (Clay Butte). כבדי לראות את “החלון” ביתר בהירות, אנו ממליצים לצאת ממגרש החנייה אל מסלול קצרצר של כחצי קילומטר לנקודת תצפית טובה יותר.

 • “האגודל” (The Thumb) – הנקודה ה-11 לאורך כביש העמק היא סלע “האגודל”, שאם תפעילו את הדמיון, ללא ספק דומה לאגודל. האגודל יוצא מהקצה המזרחי של “ביוט הגמל”. כן, כן, עשיתם לופ וחזרתם לנקודה החמישית במסלול. מכאן תוכלו להמשיך חזרה אל מרכז המבקרים.

מהו משך הנסיעה בכביש? בין שעתיים לארבע שעות, בהתאם לקצב נסיעתכם.

שעות הפתיחה: מאי עד ספטמבר בין השעות 6:00-20:00; אוקטובר עד אפריל בין השעות 8:00-17:00. אם אתם מגיעים לעמק המונומנטים בקיץ ומעוניינים להימנע מעומס בכביש ובנקודות התצפית שלאורך הדרך, אנו ממליצים לכם לצאת לדרך בשעות הבוקר המוקדמות.

 1. שביל חתול הבר (Wildcat Trail) – כמו שכבר אמרנו, הדרך הפופולארית ביותר לטייל בעמק המונומנטים היא באמצעות רכב ויש לכך סיבה, כמובן. הליכה ברגל ברחבי העמק אינה מותרת, כיוון שהשטח הינו שטח פרטי של בני שבט הנאוואחו, שאינם אוהבים שמסתובבים להם בין האוהלים והבתים. שביל ההליכה הרשמי היחיד בשמורה הוא “שביל חתול הבר”, שמשתרע על פני כ-5 קילומטרים ומקיף את “ביוט הכפפה המזרחית” (West Mitten Butte).

מהו משך המסלול? מדובר במסלול מעגלי, האורך בין שעה לשעתיים.

איך מגיעים? המסלול מתחיל קצת אחרי מרכז המבקרים של הפארק השבטי של בני הנאוואחו, בקצה של מגרש חנייה המשמש גם כאזור לפיקניקים ומחנאות.

עמק המונומנטים – המסעדות המומלצות בעמק

 1. The View Restaurantלמסעדה קוראים “הנוף” וללא ספק, יש נוף. מחלונות המסעדה הרחבים תוכלו לראות את עמק המונומנטים פרוס בפניכם. תוכלו להזמין במסעדה ארוחת בוקר הכוללת, בין היתר, ביצים, ביסקוויטים, נקניקים, פנקייקים וקורנפלקס, או ארוחות צהריים וערב הכוללות בין היתר המבורגרים, סלטים וכריכים למיניהם. המסעדה מתאימה גם לאנשים הצמחוניים שביניכם. כיוון שאסור על פי חוק להגיש משקאות אלכוהוליים בגבולות השמורה, לא תוכלו למצוא בתפריט המסעדה יינות, בירות או כל משקה אלכוהולי אחר.

המחירים: סבירים עד יקרים.

שעות הפתיחה: ארוחת בוקר מוגשת מדי יום בין השעות 7:00-11:00; ארוחת צהריים מוגשת מדי יום בין השעות 11:00-14:00; ארוחת ערב מוגשת מדי יום בין השעות 17:00 ועד לאחרון הלקוחות.

הכתובת: המסעדה ממוקמת בסמוך ל-View Hotel שבשמורה.

האתר הרשמי: The View Restaurant.

 1. Goulding’s Stagecoach Dining Roomזוהי המסעדה השנייה בעמק והיא דומה מאד ל”נוף”. תוכלו למצוא בתפריט שלה, בין היתר, מגוון סלטים, גבינות, סטייקים וטאקו. המסעדה לרוב עמוסה במיוחד בזמן ארוחת הצהריים.

המחירים: סבירים עד יקרים.

שעות הפתיחה: מדי יום בין השעות 6:30-21:30; השעות מתקצרות במהלך החורף.

מקומות לינה מומלצים בעמק המונומנטים

עמק המונומנטים – יישובים בסביבה

בלאף (Bluff)

היישוב בלאף הוקם בשנת 1880 על ידי קבוצה של מתיישבים מורמוניים, שהיו להוטים ליישב את אזור נהר סן ז’ואן (San Juan River) בצפון-מזרח מדינת יוטה. זהו יישוב קטן ושקט, שחורט על דגלו את ערכי השלום, האיזון, היופי וההרמוניה. שני הפלאים הטבעיים שנמצאים בסביבת בלאף הם “סלע הקטר” (Locomotive Rock), שדומה כמובן לקטר, ו”סלעי התאומים” (Twin Rocks), שמסמלים את שני התאומים שבאגדת הבריאה של שבט הנאוואחו. יש שעוצרים בבלאף כדי לאכול במסעדה נורמאלית ויש שעוצרים בבלאף כדי לסייר בין המבנים ההיסטוריים שבו. תוכלו למצוא את היישוב במרחק של כ-50 דקות נסיעה מהכניסה לעמק המונומנטים.

בלאף – פסטיבל הבלונים הפורחים הבינלאומי השנתי בבלאף

בלאף מארח את אחד מהפסטיבלים הצבעוניים והידועים באזור – פסטיבל הבלונים הפורחים הבינלאומי (Annual Bluff International Balloon Festival). הפסטיבל מתקיים מדי שנה בחודש ינואר. למידע נוסף, בקרו בעמוד הפייסבוק הרשמי של פסטיבל הבלונים הפורחים הבינלאומי השנתי בבלאף.

בלאף – סיור ביישוב ההיסטורי

בלאף הוכנס למאגר הלאומי של מקומות היסטוריים, בזכות המבנים ההיסטוריים הרבים שבשטחו. המבנים שבבלאף נבנו החל משנת 1880 ועד לאמצע שנות ה-40 של המאה ה-20, כשרובם נבנו בין השנים 1890 ל-1905. אם ברצונכם לסייר בין המבנים ההיסטוריים שביישוב, אנו ממליצים להיעזר במפה.

גבעת בית הקברות (Cemetery Hill; סימון 2 במפה) – בבית הקברות של היישוב קבורים רבים ממשפחות בלאף, אולם אנו ממליצים לעלות אל הגבעה לא רק כדי לחלוק להם כבוד, אלא גם כדי ליהנות מהנוף המרהיב שנשקף ממנה. ממזרח תוכלו לראות את הרי הרוקי (Rocky Mountains) ואת מקור המים של נהר סן ז’ואן.

בקתת ברטון (Barton Cabin; סימון 3a במפה) – זהו השריד המקורי האחרון של מצודה שהוקמה בבלאף בשנת 1880, כדי להגן על המתיישבים הטריים מאיומים שונים, כמו מקומיים זועמים ושודדים. המתיישבים החליטו שאין כבר צורך במצודה בשנת 1897 וכך, היא הפכה לבקתה רגילה. בבקתה תוכלו למצוא את הבאר ששימשה כמאגר המים הראשון של קהילת בלאף.

מצודת בלאף (Bluff Fort) – המצודה המקורית של היישוב שוחזרה וכעת אתם יכולים להיכנס ולדמיין כיצד התנהלה בימיה הראשונים. באתר תוכלו ללמוד על המשלחת המרשימה, שיצאה בכרכרות לכיוון בלאף מהיישוב פרוואן (Parowan) וכללה 70 משפחות חלוציות. המסע, שהתבצע על שביל “חור בסלע” (Hole-in-the-Rock Trail) נמשך על פני כחצי שנה בחורף 1879-1880. מרכז המבקרים של המצודה ומבניה ההיסטוריים פתוחים לקהל הרחב בחינם בימי שני עד שבת בין השעות 9:00-18:00. למידע נוסף אודות המצודה, בקרו בעמוד הרשמי של מצודת בלאף.

בית הספר/ בית הכלא של בלאף (Bluff School/Jail; סימון 5 במפה) – כשהקימו את בית הספר הראשון בבלאף, המבנה שלו היה מרשים במיוחד. במהלך המאה ה-20, החליטו לצמצם את המבנה ולהפוך אותו לבית הכלא, לספרייה ולמשרד העירייה של היישוב.

המיסיון של הקדוש כריסטופר (St. Christopher’s Mission; סימון 17 במפה) – המיסיון האפיסקופלי הזה, שהוקם בשנת 1943, העניק לבני הנאוואחה שירותי בריאות והשכלה, ושיחק תפקיד מרכזי במלחמה כנגד השחפת שפרצה באזור בשנות ה-50 וה-60 של המאה ה-20. היום תוכלו למצוא על אדמותיו של המיסיון מוזיאון, חווה קהילתית ובאר, שמשמש כמאגר המים העיקרי של בני הנאוואחה.

בלאף – מסעדות מומלצות ביישוב

 1. Twin Rocks Cafe and Gift Shopזוהי אחת מנקודות העצירה הפופולאריות ביותר בבלאף, לא רק בזכות המסעדה המצוינת, אלא גם בזכות חנות המזכרות הגדולה, שבה תוכלו לרכוש מגוון מזכרות, ביניהן חולצות, תכשיטים אינדיאניים וספרי עיון. באשר למסעדה – תוכלו למצוא בתפריט מגוון מנות לארוחות בוקר, צהריים וערב. אפילו הצמחוניים שביניכם יוכלו למצוא משהו טעים בתפריט.

המחירים: סבירים.

שעות הפתיחה: ארוחת בוקר מוגשת עד 11:00; ארוחת צהריים מוגשת החל מ-11:00; ארוחת ערב מוגשת החל מ-17:00.

הכתובת: 913 Navajo Twins Drive.

 1. Comb Ridgeהמסעדה ממוקמת בתחנת מסחר ישנה ומאפשרת לכם ליהנות מחוויית סעודה חמימה ורומנטית. התפריט לא מגוון במיוחד, אבל מספק מנות טעימות לארוחת בוקר. בנוסף, אלה מכם שאוהבים קפה יכולים למצוא במסעדה בר אספרסו נהדר.

המחירים: סבירים.

שעות הפתיחה: ימי רביעי עד ראשון – ארוחת בוקר מוגשת בין השעות 7:00-11:00 וארוחת ערב מוגשת בין השעות 17:00-21:00.

הכתובת: 680 S Highway 191.

האתר הרשמי: Comb Ridge.

בלאף – מקומות לינה מומלצים

כובע מקסיקני (Mexican Hat)

כן, קיים יישוב שנקרא “כובע מקסיקני” ותוכלו למצוא אותו במרחק של כ-20 דקות נסיעה מהכניסה לעמק המונומנט, לאורך כביש 163. היישוב קרוי על שם סלע גדול, שממוקם במרחק של כ-4 קילומטרים צפון-מזרחית מהיישוב, הדומה בצורתו לאיש החובש על ראשו את כובע הסומבררו המקסיקני.

כובע מקסיקני – אטרקציות מובילות בסביבה

 1. נקודת פורסט גאמפ (Forrest Gump Point) במרחק של כ-8 דקות נסיעה מכובע מקסיקני, תמצאו את הנקודה המהממת שבה פורסט גאמפ הפסיק את הריצה שלו. אם אתם מהמעריצים של פורסט גאמפ, וודאי תשמחו לעמוד מול הנוף המרהיב שמולו הוא עצר – כמה מהביוטים של עמק המונומנטים.

איפה? הנקודה נמצאת על הכביש המהיר US 163 מכיוון כובע מקסיקני לכיוון עמק המונומנטים.

קטע מהסרט. שימו לב שבסוף רואים את “נקודת פורסט גאמפ”.

 1. הפארק המדיני Goosenecks במרחק של כ-10 דקות נסיעה מכובע מקסיקני, תמצאו את הפארק היפהפה הזה, המשקיף על פיתול עמוק בנהר סן ז’ואן. אין שבילי הליכה מסודרים בפארק. אם אתם מגיעים אליו, זה רק בכדי להתפעל מהנוף המהם של הנהר. אם אתם מתכננים ללון בשטח הפארק, אנו ממליצים לכם להצטייד בבקבוקי מים, מזון וציוד נלווה, כיוון שלא קיים מתחם מחנאות מסודר במקום.

שעות הפתיחה: אין שעות סגירה.

כמה זמן מומלץ לבקר בפארק? כשעה.

למידע נוסף, בקרו באתר האינטרנט הרשמי של Goosenecks.

 1. תצפית נקודת מולי (Muley Point Overlook) – נקודת תצפית עוצרת נשימה, שמשקיפה על נהר סן ז’ואן, הקניונים שבסביבה ועל עמק המונומנטים המרוחק. זוהי גם נקודה מצוינת לערוך בה פיקניק. אולם, שימו לב שהדרך אל נקודת התצפית המבודדת היא די מסובכת ולא מתאימה לנהגים לא מנוסים.

כמה זמן מומלץ לבקר בנקודה? כחצי שעה.

איך תגיעו? הנקודה נמצאת במרחק של כחצי שעה נסיעה מכובע מקסיקני. כדי להגיע, תצטרכו לנסוע על דרך עפר המכונה “מוקי דגוויי” (Moki Dugway), שידועה כדרך תלולה ומפותלת במיוחד על כביש מהיר מספר 261. כשתגיעו אל ראש הדרך, בנקודה שבה כביש העפר והכביש הסלול נפגשים, יהיה עליכם לנסוע לכיוון מערב, שם תמצאו את נקודת מולי.

 1. עמק האלים (Valley of the Gods) – במרחק של כחצי שעה נסיעה כובע מקסיקני, תמצאו את הנוף השקט והיפהפה הזה, שדומה מאד לנוף של עמק המונומנטים. רוב המטיילים בעמק האלים עושים זאת באמצעות כביש מעגלי לא סלול, שמשתרע על פני כ-27 קילומטרים. שימו לב שכדי לטייל בשבילים של עמק האלים, עליכם לקבל אישור מבני שבט הנאוואחו המקומיים. לפני שאתם מגיעים אל העמק, וודאו שיש ברשותכם ערכת עזרה ראשונה, כיוון שהמקום מבודד מאד ובמקרה הצורך, יהיה עליכם להעניק טיפול ראשוני בכוחות עצמכם.

כמה זמן מומלץ לבקר בעמק? בין שעה לשעתיים.

איך תגיעו? מכובע מקסיקני, סעו צפונה על כביש 163 על פני כ-13 קילומטרים עד שתגיעו אל הפנייה אל כביש עמק האלים.

כובע מקסיקני – מסעדות מומלצות ביישוב

 1. The Swingin Steakזוהי מסעדה המתפקדת כעסק משפחתי במסגרת אכסניית כובע מקסיקני (Mexican Hat Lodge), שמתמחה בסטייקים, אך מציעה בתפריט שלה גם אפשרויות אחרות. תוכלו, בין היתר, להזמין כאן מגוון סלטים, טוסטים ומשקאות למיניהם. המשפחה היא גם משפחה מנגנת, כך שאם תרצו, הם יוכלו להנעים את זמנכם במנגינה משמחת.

המחירים: סבירים.

שעות הפתיחה: ממרץ עד אוקטובר.

הכתובת: 100 Main Hwy 163.

האתר הרשמי: The Swingin Steak.

 1. Olde Bridge Grill Cafeמסעדה אמריקנית, המשקיפה על נהר סן ז’ואן ומגישה בנוסף למנות אמריקאיות טיפוסיות גם מספר מנות מסורתיות מהמטבח של בני שבט הנאוואחו. לצד האוכל, תוכלו להזמין גם בירה מהאוסף הנרחב.

המחירים: סבירים.

שעות הפתיחה: מדי יום בין השעות 7:00-21:00.

הכתובת: 2306 S Highway 163.

האתר הרשמי: Olde Bridge Grill Cafe

כובע מקסיקני – מקומות לינה מומלצים

פייג’ (Page)

אומנם פייג’ ממוקמת במרחק רב יחסית מעמק המונומנטים – כשעתיים נסיעה מערבה – אך אם אתם נוסעים לכיוון מדינת אריזונה (Arizona), זוהי אחת מנקודות העצירה המומלצות ביותר בסביבה. העיר נוסדה בשנת 1957 על ידי סוכנות השבחת הקרקע של ממשלת ארצות הברית, על מנת שתשמש כיישוב קהילתי זמני, בו יתגוררו עובדים שהועסקו בהקמת סכר קניון גלן (Glen Canyon Dam) הסמוך. אבל כשסיימו להקים את הסכר בשנות ה-60 של המאה ה-20, לא פירקו את העיירה המפתחת וכך, פייג’ הלכה וגדלה. היום היא ידועה בעיקר בזכות שתי האטרקציות המרכזיות שבקרבתה: אגם פאוול (Lake Powell) וקניון אנטילופ (Antelope Canyon).

פייג’ – אטרקציות מובילות בסביבה

 1. קניון אנטילופ (Antelope Canyon) – זהו אחד מהקניונים המיוחדים באמריקה, בעל תצורות סלע ייחודיות ואפקטים מרהיבים של אור על הקירות במהלך חודשי הקיץ. הקניון, שנפתח לקהל הרחב בשנת 1997, לאחר שהוכרז כחלק מהפארק השבטי של בני הנאוואחו, מורכב משני חלקים: “קניון אנטילופ העליון” (Upper Antelope Canyon) ו-“קניון אנטילופ התחתון” (Lower Antelope Canyon). הקניון העליון הוא הרבה יותר ידידותי למטייל, לכן צפו לתיירים רבים יותר בו. בקניון התחתון ישנן מדרגות וסולמות, שאינם מתאימים לאלה מכם שמפחדים מגבהים.

סיורים מודרכים: כדי לבקר בשני הקניונים, עליכם להיות מלווים במדריך מסומך מטעם רשויות הפארק. שימו לב שסיורים בקניון אנטילופ העליון אורכים כשעה וחצי, בעוד שסיורים בקניון אנטילופ התחתון נמשכים כשעה. מומלץ להזמין מספר שבועות מראש ובמיוחד לשעות הצהרים שמחירם יקר יותר

שעות הפתיחה: בין השעות 8:00-17:00.

איך תגיעו? הקניון ממוקם במרחק של כ-10 דקות נסיעה ממרכז העיר פייג’, בקרבת אזור הנופש הלאומי קניון גלן, באבן מיל 299 לצד כביש AZ 98.

 1. אגם פאוול (Lake Powell) – מאגר המים העצום הזה, שמכיל למעלה מ-27 מיליארד מ”ק מים, הוא מאגר המים המלאכותי השני בגודלו בארצות הברית. הוא ממוקם על נהר הקולורדו (Colorado River), בגבול שבין מדינות יוטה ואריזונה והינו גולת הכותרת של אזור הנופש הלאומי קניון גלן (Glen Canyon National Recreation Area), הנמצא במרחק של דקות נסיעה ספורות ממרכז העיר פייג’. בין היתר, תוכלו ליהנות באגם מחופים חוליים נרחבים, נופים סלעיים מרהיבים ומגוון פעילויות במים, הכוללות סקי מים, קיאקים, דייג ושייט בסירת אהבה.

מסביב לאגם תוכלו למצוא מגוון אטרקציות יפות, ביניהן המונומנט הלאומי ריינבו ברידג’ (Rainbow Bridge National Monument) – זהו אחד מהגשרים הטבעיים הגדולים ביותר בעולם והוא הוכרז בשנת 1910 כמונומנט לאומי. הגשר, שמתנשא לגובה של 88 מטרים, הינו הגשר הרביעי בגובהו בעולם והגבוה ביותר בארצות הברית. האינדיאנים המקומיים מחשיבים אותו כאתר קדוש. הדרך הנוחה ביותר להגיע אל המונומנט הלאומי היא באמצעות סירה שתחצה בעבורכם את אגם פאוול. למידע נוסף, בקרו באתר האינטרנט הרשמי של המונומנט הלאומי ריינבו ברידג’.

מתי כדאי לבקר? העונה המומלצת ביותר לביקור באגם פאוול היא במהלך הקיץ, אז הימים הם חמימים ונטולי חרקים מציקים. זוהי העונה המתוירת ביותר, כך שאם אתם לא אוהבים עומס, אולי כדאי לכם לשקול להגיע בעונות אחרות. עונת הסתיו היא עונה טובה, כיוון שהמים עוד חמימים, אבל הטמפרטורות קרירות בערבים. עונה מומלצת נוספת היא עונת האביב, אז האגם הוא שלוו ויפהפה.

פייג’ – מסעדות מומלצות בעיר

מסעדות שמתאימות לכל כיס ($)

Beans Gourmet Coffee Houseבית קפה קטן, שהינו מקום נהדר לארוחת בוקר.

הכתובת: 800 Elm St.

מסעדות שמציעות אוכל משובח במחירים סבירים ($$)

 1. Bonkers Restaurantזוהי מסעדה פופולארית מאד בעיר פייג’, שמציעה תפריט מגוון הכולל פסטות, בשרים, סלטים, כריכים וקינוחים טעימים במיוחד. תוכלו גם להזמין בקבוק יין מרשימת היינות המכובדת של המסעדה.

שעות הפתיחה: מרץ עד אוקטובר ימי שני עד שבת החל מהשעה 16:00.

הכתובת: 810 North Navajo Dr..

האתר הרשמי: Bonkers Restaurant.

 1. Dam Bar & Grilleעוד מסעדה פופולארית ומומלצת במיוחד בעיר, שמגישה מגוון פסטות, סטייקים ומאכלי ים. לצד המסעדה תוכלו למצוא את הבר המצליח, “Blue”, שעליו פירטנו בסעיף הראשון של “מקומות בילוי מומלצים בעיר”.

שעות הפתיחה: מדי יום עד השעה 23:00.

הכתובת: 644 N Navajo Dr.

האתר הרשמי: Dam Bar & Grille.

פייג’ – מקומות בילוי מומלצים בעיר

Blue Wine Barזהו אחד ממקומות הבילוי הפופולאריים בפייג’, בו תוכלו ללגום כוס יין או מרטיני ואם תרצו, גם לאכול ארוחת ערב משובחת. לעיתים מתקיימות במקום הופעות מוזיקאליות חיות בימי שישי ושבת.

המחירים: סבירים.

שעות הפתיחה: המסעדה פתוחה בימי ראשון בין השעות 11:00-14:00; בימי שני בין השעות 7:00-14:00; בימי שלישי עד שבת בין השעות 7:00-23:00. משקאות חריפים מוגשים בימי שלישי עד שבת בין השעות 18:00-23:00.

הכתובת: 644 North Navajo Drive.

עמוד הפייסבוק: Blue Wine Bar.

פייג’ – מקומות לינה מומלצים

עמק המונומנטים – אטרקציות מעניינות בסביבה

 1. המונומנט הלאומי נאוואחו (Navajo National Monument) – בצפון מדינת אריזונה, בשטח של אומת הנאוואחו, תמצאו את המונומנט הלאומי הזה, שהוקם על מנת לשמר שלושה כפרי צוק עתיקים של בני שבט הפואבלו הקדמוניים: קית סיל (Keet Seel), בטאטאקין (Betatakin) ובית הכתובת (Inscription House). קית סיל ובטאטאקין הם ההריסות הגדולות ביותר באריזונה, כך שללא ספק שווה לכם לעבור ולהתרשם. כדי להגיע אל ההריסות השונות, אתם יכולים להצטרף בחינם אל סיורים מודרכים שמלווים על ידי פקחי המונומנט. בכל מקרה, מומלץ להצטייד בכמויות מספקות של מים מינראליים ליום הטיול שלכם במונומנט.

קית סיל, או “בית שבור” בתרגום חופשי לעברית, הוא כפר שהיה מיושב לראשונה, על פי הממצאים הארכיאולוגיים, בסביבות שנת 1250 לספירה. מומחים מעריכים שהכפר ננטש בסביבות שנת 1300 לספירה. אם אתם מעוניינים להגיע רגלית אל קית סיל, עליכם לקבל מבעוד מועד אישור כניסה לאתר דרך מרכז המבקרים (בטלפון 928-672-2700). מדי יום, 20 מטיילים בלבד מורשים לצאת למסלול הרגלי שמוביל אל ההריסות, שאורכו כ-27 קילומטרים, כך שמומלץ לכם לשריין את מקומכם זמן רב מראש. שימו לב שהמסלול מוגדר כמסלול קשה ולאורכו תיתקלו בשבילים מתפתלים, מדרגות תלולות ונהר. זמני היציאה אל המסלול המוביל לקית סיל הם 8:15 ו-15:00, לאחר שתעברו הדרכה מסודרת. במקרה של חשש לשיטפונות, פקחי השמורה ידאגו לבטל לכם את הסיור הרגלי לקית סיל. כמו כן, שימו לב שקית סיל סגור למבקרים במהלך החורף וחלק מהאביב.

בטאטאקין, או “בית בנוי על ” בתרגום חופשי לעברית, הוא כפר קטן במקצת מקית סיל, שהוקם להערכת המומחים בין השנים 1267-1286.מדי יום במהלך עונת הקיץ (עד 12 בספטמבר) מתקיימים סיורים מודרכים לאתר בטאטאקין. בשעה 8:15 יוצא סיור רגלי של כ-8 קילומטרים לכפר העתיק, שאורך בין 3 ל-5 שעות, בהתאם לתנאי הדרך. סיור נוסף יוצא בשעה 10:00 ומשכו בין 3 ל-5 שעות. שני הסיורים הם קשים יחסית ולכן, אם אינכם בכושר או שאתם סובלים מבעיות ברכיים, מומלץ שלא להשתתף בסיורים הרגליים הללו. שימו לב שבמהלך עונת החורף, לא מתקיימים סיורים בהריסות.

אם אתם מעוניינים בסיור רגלי קצר באזור המונומנט, אנו ממליצים לכם לעלות על “שביל הסנדל” (Sandal Trail). זהן שביל מעגלי מסודר וקל יחסית, שמשתרע על פני 1.6 קילומטרים ומספק נקודת תצפית נהדרת על הריסות בטאטאקין. תוכלו למצוא את תחילת השביל בקרבת מרכז המבקרים.

מתחמי קמפינג: אם אתם מעוניינים להעביר את הלילה במתחם המונומנט, אתם יכולים להקים אוהל באחד מהמתחמים המרכזיים שבאתר: “נוף קניון” (Canyon View Campground) שפתוח בין ה-1 באפריל ל-30 בספטמבר (חייגו 928-672-2700 להזמנת מקום) ו-“נוף שקיעה” (Sunset View Campground) שפתוח לאורך כל השנה ואינו דורש תיאום הגעה מראש. אולם, שימו לב שהמקומות ב”נוף שקיעה” מוגבלים ולכן מומלץ להגיע מוקדם על מנת לתפוס מקום.

שעות הפתיחה: במהלך עונת הקיץ, שנמשכת נכון לשנת 2015 עד ל-12 בספטמבר, מרכז המבקרים פתוח מדי יום בין השעות 8:00-17:30. במהלך עונת החורף, שמתחילה ב-12 בספטמבר ונמשכת עד למאי, מרכז המבקרים פתוח מדי יום בין השעות 9:00-17:00.

כמה זמן מומלץ לבקר במונומנט? לפחות חצי יום.

איך תגיעו? המונומנט הלאומי נמצא במרחק של כשעה נסיעה מעמק המונומנטים. בכדי להגיע, יהיה עליכם לנסוע מערבה לאורך כביש 160 ולאחר כ-30 קילומטרים לפנות ימינה אל כביש AZ-564 N (564). משם, המשיכו לאורך הכביש לאורך כ-17 קילומטרים עד הגעתכם אל היעד.

למידע נוסף, בקרו באתר האינטרנט הרשמי של המונומנט הלאומי נאוואחו.

 1. מונומנט ארבע הפינות (Four Corners Monument)זוהי נקודה מיוחדת במינה בארצות הברית, בה ארבעה מדינות נפגשות: יוטה (Utah), אריזונה (Arizona), ניו מקסיקו (New Mexico) וקולורדו (Colorado). כאן, אם תעמדו על הסמן, תוכלו לעמוד בו זמנית בארבעת המדינות השונות. בקרבת המונומנט, תמצאו מרכז מבקרים קטן ומספר רב של דוכנים, המוכרים יצירות מלאכת יד. אל תשכחו להצטייד במספיק בקבוקי מים, כיוון שלא זורמים במקום מים ראויים לשתייה.

שעות הפתיחה: ספטמבר עד מאי מדי יום בין השעות 8:00-17:00; מאי עד ספטמבר מדי יום בין השעות 7:00-20:00.

כמה זמן מומלץ לבקר במונומנט? כחצי שעה.

איך תגיעו? המונומנט ממוקם כשעה וחצי נסיעה מזרחית לעמק המונומנטים, על כביש 160. בכתובת: Corners Road, Teec Nos Pos, NM 86514.

 1. עקבות דינוזאורים (Dinosaur Tracks) – אם אתם מטיילים עם ילדים שלא מפסיקים לדבר על דינוזאורים או שאתם בעצמכם חובבי התחום, אנו ממליצים בחום לעצור באתר הייחודי הזה בקרבת העיר טובה (Tuba) שבאריזונה. זוהי נקודת עצירה מומלצת במיוחד לאלה מכם שנוסעים מעמק המונומנטים לגרנד קניון (Grand Canyon). כשתגיעו אל המקום, תוכלו לשכור את שירותיו של מדריך מקומי, שיסביר לכם בפירוט על כל העקבות באתר. אולם, שימו לב שחלק מהמדריכים יעדיפו לספר לכם סיפורים מרגשים מאשר את האמת. כך למשל, חלק מהמדריכים במקום נוטים לספר שקיימים באתר עקבות של טי-רקס. הדבר אינו נכון, שכן הטי-רקס שוטט על פני האדמה לפני 65 מיליוני שנים, והעקבות שבאתר נוצרו 135 מיליוני שנים לפני זמן זה.

כמה זמן מומלץ לבקר באתר? בין חצי שעה לשעה.

איך תגיעו? האתר ממוקם במרחק של כשעה וחצי נסיעה מערבית לעמק המונומנטים, על כביש 160, במרחק של כ-10 דקות נסיעה מהעיר טובה (Tuba City).

 1. המונומנט הלאומי גשרים טבעיים (Natural Bridges National Monument) – במרחק של כשעה וחצי נסיעה צפונה מעמק המונומנטים תמצאו את הפארק המרשים הזה, שכולל בתוכו שלושה גשרים טבעיים, ביניהם הגשר הטבעי השני בגודלו בעולם, “סיפאפו” (Sipapu). שני הגשרים האחרים הם “קשינה” (Kachina) ו-“אוואשומו” (Owachomo). האתר זכה להכרה ראשונית רק בשנת 1904, כאשר פורסם בכתבה של מגזין נשיונל ג’יאוגרפיק ומאוחר יותר, בשנת 1908, הוכרז כמונומנט הלאומי הראשון במדינת יוטה.

המסלול שמוביל אל נקודת התצפית על גשר סיפאפו יוצא ממגרש החנייה שלצד כביש Bridge View Drive וכולל לאורכו מדרגות, סולמות ומספר קטעים תלולים. לא מומלץ לבצע את המסלול במהלך עונת החורף, אז קיימת סכנה להחלקה. המסלול משתרע על פני כ-2 קילומטרים ומשכו כ-45 דקות הליכה.

המסלול שמוביל אל נקודת התצפית על גשר קשינה הוא מסלול רגלי הכולל לאורכו מדרגות ומספר קטעים תלולים, המלווים במעקה. המסלול משתרע על פני כ-2.4 קילומטרים ומשכו כ-45 דקות הליכה.

גשר אוואשומו הוא הגשר הקטן והדק ביותר במונומנט הלאומי ורבים מעריכים שהוא גם העתיק מכולם. המסלול שמוביל אל נקודת התצפית על גשר אוואשומו הינו מסלול קליל וקצרצר, המשתרע על פני כ-1.2 קילומטרים ומשכו כחצי שעה.

אטרקציה נוספת במונומנט הלאומי, שמהווה את אחד מאתרי הפואבלו העתיקים השמורים ביותר באזור, הוא אתר חורבת צווארון-סוס (Horsecollar Ruin site). האתר, שננטש לפני למעלה מ-700 שנים, קרוי כך משום שהפתחים לשני מבנים דומים לצווארוני-סוס. המסלול שמוביל אל האתר משתרע על פני כ-2.2 קילומטרים ומשכו כחצי שעה.

שעות הפתיחה: מרכז המבקרים פתוח מדי יום מאוקטובר עד אפריל בין השעות 8:00-17:00, מנובמבר עד מרץ בין השעות 9:00-17:00 וממאי עד ספטמבר בין השעות 8:00-18:00.

כמה זמן מומלץ לבקר במונומנט? לפחות ארבע שעות.

למידע נוסף, בקרו באתר האינטרנט הרשמי של המונומנט הלאומי גשרים טבעיים.

מקורות מידע שימושיים:

 1. “עמק המונומנטים” באתר התיירות של יוטה: פארק לאומי עמק המונומנטים
 2. האתר הרשמי של היישוב בלאף: http://bluffutah.org/

על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם