מדריך למטייל בטנזניה

Geir Kiste ויקיפדיה

כתבה וערכה סיגל ריקלין. יועצת טיולים

טנזניה – תעודת זהות

נסו לעצום את העיניים ולדמיין תמונה רומנטית שלכם באפריקה…קרוב לוודאי שטנזניה וזנזיבר יעלו בדמיונכם.. ובהן – עדרי חיות נודדים ממקום למקום במרחבים אינסופיים, חופי ים רומנטיים וקסומים, חיות פרא משוטטות בסוואנה פראית, הרים גבוהים ופסגות מושלגות כמו בקילימנג'רו , לוחמי שבט המסאי המיתולוגים ומישורים עצומים…הכל נמצא פה בטנזניה.

טנזניה מציעה לנו שילוב של ביקור פראי בשמורות טבע עצומות וצפייה בבעלי חיים בסביבת החיים הטבעית שלהם כמו גם קילומטרים של חוף ים  קסום, הרים גבוהים, תבלינים רבים ומגוונים, תכשיטים ועושר תרבותי רב שנים – טנזניה משמשת כביתם של יותר מ 120 קבוצות אתניות ותרבויות.

למרות היותה אחת המדינות העניות בעולם, יש לטנזניה נקודות מוצלחות, בעיקר תיירותיות והיא מהווה יעד תיירותי פופולארי ביותר למטייל המערבי. מומלץ להגיע ולטייל בעונות היבשות ולבקר בשמורות הטבע הגדולות והיפות שבה.

זוהי היא המדינה הגדולה ביותר במזרח אפריקה ובניגוד למדינות אחרות באפריקה, בהן קיים פער בין אוצרות הטבע שבהן והעושר הפוטנציאלי לעומת העוני בפועל, אין בטנזניה מחצבים רבים הראויים ליצוא והחקלאות בה היא פרימיטיבית ביותר. למרות מאמצים רבים לשפר מצב זה לאורך השנים וקבלת סיוע מהבנק העולמי, עדיין לא הצליחו ליעל ולשפר את המערכת החקלאית וזאת בשל חוסר יעילות, שחיתות, התנגדויות שונות ועוד.

קצת היסטוריה:

האזור בו שוכנת טנזניה הוא אחד האזורים העתיקים ביותר בעולם המיושבים ברציפות לאורך ההיסטוריה. ניתן למצוא באזור זה ובטנזניה עדויות לחיים של בני אדם או מה שקדם להם כבר לפני מיליוני שנים. מקובל לחשוב שבאזור חיו קהילות של לקטים וציידים. לפני כ 2000 שנים החלו להגיע לאזור זה אנשים ממערב אפריקה במספר גלים של הגירה. הגירה זו נמשכה עד אמצע המאה ה 18. בהמשך השנים הגיעו נוסעים וסוחרים מאזורים שונים בעולם כמו סוחרים מהמפרץ הפרסי וממערב הודו, אשר ביקרו בחוף המזרחי של אפריקה. האיסלאם הגיע לאפריקה ולטנזניה בערך במאה ה – 8 לספירה.

במאה ה – 19, במסגרת האימפריאליזם, גרמניה כבשה אזורים הנכללים כיום במדינת טנזניה (ללא זנזיבר). עם תום מלחמת העולם הראשונה ניתן במקום מנדט בריטי וכך עד 1961 בה ניתנה העצמאות לטנזניה. זנזיבר, האי הסמוך התחבר עם טנזניה ב 1964.

כפי שכתבתי, מצבה הכלכלי של טנזניה אינו מזהיר. חילופים מהירים של מנהיגים לא תרמו למצב זה. התיירות, היא מקור להכנסת כספים למדינה – וזהו מקור מצוין מכיוון שטנזניה הולכת ותופסת מקום כיעד תיירותי לחובבי האתגר והטבע. האטרקציות המרכזיות בטנזניה כוללות את ההר הגבוה באפריקה- קילימנג'ארו, שמורות טבע לחיות פרא כמו סרנגטי ואחרות. זוהי מדינה של ניגודים גיאוגרפים – ההר הגבוה ביותר לעומת הנקודה הנמוכה ביותר, האגם הגדול ביותר – אגם ויקטוריה (חולקת עם אוגנדה וקניה) ועוד.

דת: התושבים בטנזניה נחלקים לנוצרים, מוסלמים ובני דתות אחרות בערך ביחס של שליש – שליש ושליש.

חיסונים: יש להתייעץ עם מרפאת המטיילים לגבי החיסונים הנדרשים והתרופות שיש לקחת לטיול.

שפה: סוואהלית ואנגלית

עיר בירה: עיר הבירה היא דודומה, אשר במרכז המדינה, אולם העיר הגדולה ביותר היא דאר א- סלאם.

מטבע  שילינג טנזני

שגרירות ישראל בטנזניה:
לא נדרשת ויזה לטנזניה. אין שגרירות ישראלית ואם נתקלתם בבעיה כלשהי תוכלו ליצור קשר עם שגרירות ישראל בניירובי בכתובת:

BISHOP RODA NAIROBI
P.O. BOX 30354
NAIROBI 00100
KENYA

מזג אויר:

מזג האוויר בטנזניה נע מחם ולח במקומות הנמוכים כמו בדאר אל סלאם ל- חם ביום וקריר בלילה באזור ארושה. אין עונות מוגדרות כמו חורף וקיץ אלא עונה יבשה עונה רטובה וכפי שכתבתי בתחילה, אני ממליצה להגיע לטנזניה בעונה היבשה.  בתי מלון רבים ואתרים אחרים נסגרים בתקופת "העונה הרטובה". בנוסף, יש שבילים בפארקים ובשמורות הטבע אליהם לא ניתן להגיע ולכן כדאי להגיע העונה היבשה כשהזמן הטוב ביותר הוא בחודשים יוני עד אוגוסט או ינואר – פברואר.

שקעים חשמליים:

השקעים החשמליים הפופולאריים בטנזניה הם מסוג C ו- F

230V

                                                                                                           

מטבע מקומי בטנזניה:

המטבע המקומי הוא שילינג טנזניה  1200 שילינג = 1 דולר אמריקאי. ניתן להחליף כסף מזומן והמחאות נוסעים בכל סניפי הבנקים וברשויות וכרטיסי אשראי מתקבלים ברוב בתי המלון ובבתי עסק נוספים.

קידומת:

קידומת המקום הינה 255, הקידומת בדאר א סלאם הינה 51 ובדודומה 61.

=

אוכל:

האוכל בטנזניה שונה ממקום למקום בה והוא תלוי במוצרי המזון הקיימים באותו אזור. בפנים המדינה, רחוק מקו החוף, מרבית האוכל המוגש בבתי המלון הוא תבשילים טנזנים כמו עוף מטוגן, תפוחי אדמה מבושלים וכד'. בערים טנזניות בהן יש בני דור שני למהגרים מהודגו קיימות מסעדות הודיות רבות. על קו חוף האוקיינוס ההודי יש מגוון של מאכלי ים בסגנון סוואהילי המתובלים בשפע התבלינים הטנזניים. כמו כן יש מגוון פירות טרופים טעימים כמו אגוזי קוקוס, פאפאיה, מנגו, אננס ובננות מהם מכינים מיצים נפלאים.

בזנזיבר תמצאו מסעדות מצוינות כפי שכתבתי במאמר על זנזיבר – בעיקר בסטון טאון. האוכל מצוין ומאופיין בעיקר במאכלי ים – פירות ים. המטבח הזנזיברי מושפע מהתרבויות השונות אשר שלטו באי בתקופות שונות – פורטוגזים, ערבים ופרסים והאוכל הסוואהילי מושפע ממדינות שונות אף הוא ומחומרי גלם מקומיים כמו בקר, עוף ודגים המתובלים בתבלינים שונים המרובים בזנזיבר. את הארוחות המקומיות – אוכלים בידיים! פה זה מותר (: כדאי שתדעו, מכיון שמרבית האוכלוסייה בזנזיבר מוסלמית, יהיה אלכוהול בבתי המלון אולם לא יהיה אלכוהול במסעדות המקומיות ואין לשתות אלכוהול בציבור.

דאר א- סאלם היא עיר גדולה וקוסמופוליטית ולכן מגוון האוכל בה רב יותר ותוכלו למצוא בה מסעדות שונות עם אוכל מערבי ומזרחי. בלודג'ים שתהיו בהם יש גם אוכל מערבי שיערב לחיך. בנוסף, כדאי להביא פירות יבשים ועוד נשנושים קלים וקטנים שלא שוקלים הרבה ויכולים לסייע.

בטנזניה, לא מצפים מכם לתת טיפ במסעדות אבל – טיפ בשווי 10% יתקבל בהערכה רבה.

 

לינה:

בתי מלון: בטנזניה מגוון רחב מאד של בתי מלון ומקומות לינה הנעים מלודג'ים מפוארים במיוחד בשמורות הטבע, בבניינים עתיקים בסטון טאון שבזנזיבר ובריזורטים על חוף זנזיבר ועד מקומות למעוטי תקציב. ממלונות יוקרה עם כל מה שצריך שיהיה בהם באזורים תיירותיים ועד מלונות ממוצעים ואף זולים. בזנזיבר ניתן למצוא את בתי המלון הטובעם ביותר ואת המגוון הגדול ביותר.

לינה וארוחת בוקר: אפשרויות לינה זולות במיוחד, בהן ניתן להשכיר חדר (לא בטוח שיהיה מנעול…). צריך לוודא מראש שמקומות אלה אכן נקיים דים ושיש מים בשירותים. לא ניתן להזמין מראש.

קמפינג: בפארקים לאומיים רבים יש אפשרות לקמפינג. בחלקם יש תנאים סבירים הכוללים שירותים ומקום להבערת אש, אחרים בסיסיים יותר ומאפשרים רק מקום להחנות את הרכב ולהקים אוהל. באתר הזה: www.tanzaniaparks.com  תוכלו למצוא רשימה של אתרי הקמפינג ברחבי טנזניה.

לודג'ים: בכל הפארקים קיימנם לודג'ים, שחלקם יכול להגיע למאות חדרים. הלודג'ים מיועדים בעיקר למשפחת ולקבוצות תיירים. חלק מהלודג'ים מפואר במיוחד.

תחבורה:

קיימת בטנזניה תחבורה ציבורית אולם, לרוב התיירים משתמשים בטיסות פנים. בזנזיבר ניתן להשתמש במוניות או להשכיר רכב – קיימות מספר חברות השכרה.  ואילו בשמורות הטבע במילא נוסעים עם מדריך צמוד ברכב ספארי מיוחד.

 

המקומות עליהם אסור לותר במהלך הביקור בטנזניה:

דאר א – סאלם:

דאר א-סאלם היא העיר הגדולה ביותר בטנזניה. זוהי עיר סואנת ושוקקת חיים ובעבר שימשה כעיר הבירה אולם לא עוד. פירוש השם בעברית הוא:  "בית השלום" העיר בעלת מגוון של מבנים היסטוריים, יש בה אירועים ואתרי תרבות והיא משמשת כנקודת מוצא לטיולים רבים במדינה.

שמורת ארושה:

שמורת ארושה היא קטנה יחסית ומשופעת בבעלי חיים. יש שם הרבה זברות, ג'ירפות כמה סוגים של קופים (בבונים, קופים כחולים וקופים שחור לבן). ישcv  ציפורים יפות, פילים והיפופוטמים. מעל השמורה מתנשא הר גבוה מאד ומתחת אגמי מומלה שסביבם מצויים לועות של הרי געש.

קילימנג'רו:

הר הקילימנג'רו הוא יעד תיירותי ופופולארי מאד בטנזניה. זהו ההר הגבוה ביותר במדינה ומרבית התיירים המגיעים אליו הינם חובבי טיפוס הרים ששמו לעצמם מטרה – לכבוש את הקילימנג'רו ולהגיע לפסגתו. במעלה ההר ובראשו לא תפגשו בעלי חיים רבים אולם בתחתיתו של ההר, ביער הגשם, ישנו מגוון רב של בעלי חיים.

מכתש נגורונגורו:

בין קירות מכתש זה המוקף מצוקים ובתוכו אגם, מתאפשר מפגש עם שפע של בעלי חיים אפריקאים, החל מפלמינגו ועד פילים ואריות. במקום יושבים בני שבטים שונים כמו שבט המסאי, שבט הדטוגה ובני שבט ההדזבה ולכל שבט מאפיינים שלו המסקרנים ומעניינים מאד את התייר המערבי. ניתן ממש להתחבר לחייהם של הלקטים – ציידים הקדמונים.

 

פארק סרנגטי:

בשמורת הסרנגטי מומלץ לסייר ולשהות שם אף יותר מיום אחד. השמורה משתרעת על פני שטח עצום ובתוכו מגוון גדול של בעלי חיים. אם תגיעו בעונת הנדידה, תוכלו לחזות במחזה מרהיב של עדרים שלמים של זברות ושל גנו הנעים ממקום למקום בשמורה. כל זאת, בנופי סוואנה קסומים ועצומים ושלל בעלי חיים.

כתבה שהתפרסמה: מישורי הסרנגטי בטנזניה

האי זנזיבר:

זנזיבר הינה ארכיפלג המצוי במרחק של כ 25 ק"מ מחופי טנזניה ושייך שיוך מדיני אליה.  זנזיבר המכונה גם אי התבלינים הוא יעד עוצר נשימה ביופיו, באותנטיות שלו ובאפשרות לנוח, לאכול ופשוט ליהנות. מים צלולים בצבע טורקיז, איים קטנטנים וכמובן ליבה של זנזיבר היא עיר הבירה שלה. המקום משמש עדות למפגשים תרבותיים בין אזורים שונים ובין דתות ותרבויות שונות.

אגם מניארה:

אגם מניארה הוא אגם שנוצר בעקבות השבר הסורי – אפריקאי. שמורת האגם מאד מגוונת והיא אחד מיעדי החובה במדינה. ניתן לראות בה אריות המטפסם על העצים ושלל בעלי חיים אחרים ובעיקר – מגוון רחב מאד של ציפורים.

ביקור בטנזניה מתאים לכל הגילאים ויכול לשמש יעד אטרקטיבי ומיוחד לטיול משפחתי.

 

 

אטרקציות מומלצות בעולם אטרקציות מומלצות למבוגרים אטרקציות מומלצות לצעירים מקומות ואזורי טיול מומלצים בחו''ל טנזניה

רוצים לעזור לאתר טיולים שיהיו בו הרבה מסלולי טיולים?

לחץ כאן

התגובות שלך

אתה צריך להיות מחובר לשלוח תגובה

מידע על יאיר טיולים

מטייל מזה 45 שנה, בוגר בית ספר לתיירות, עוסק במידענות בצרכנות, תיירות, פנאי ונופש.
שתפו את חבריכם שגם הם ייהנו מהמידע שבאתר

לקבלת מידע על מסלולי טיול, ארועים, טיפים