• תַפרִיט
  • תַפרִיט

מדריך לבחירה וקנייה של נעליים היברידיות להליכה וגם לטיפוס

דף הבית » מדריך לבחירה וקנייה של נעליים היברידיות להליכה וגם לטיפוס

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 5 דקות

 “נעלי גישה ” = Approach Shoes, הן הנעלה היברידית שיש לה כמה מאפיינים המשותפים למגפי הליכה ואחרים עם נעלי טיפוס על סלע. כמו נעל או מגף המיועד לטיולים רגליים, ניתן לנעול נעל בגישה המתאימה כראוי תוך כדי הליכה למרחקים ארוכים. כמו נעל טיפוס, בדרך כלל יש לה סולית גומי דביקה מיוחדת השומרת על משיכה בדרגות סלע תלולות יותר. בשטח קיצוני יותר, או כאשר הוא נושא מטענים כבדים יותר, הוא אינו תומך בשום משימה, כמו גם בהנעלה מיוחדת יותר.

קרדיט לתמונה ראשית: AMAZON La Sportiva 

לקניית נעלי גישה היברידיות בעליאקספרס

לקניית נעלי גישה היברידיות באמזון

נעלי גישה חסרות בידוד יעיל בסוליות, שמגביל את יעילותן לטיולים על משטחים חמים או בתנאי קור.

בדרך כלל כדי לבחור בנעלי טיפוס, אנו נוטים לשמוע לקול ההיגיון שלנו, וזה קורה כשיש לנו סיבות משכנעות איך לעשות דברים, ואז אנו פשוט עושים אותם בהיסח דעת או בכלל לא מנסים. עיקרון אחד כדי לבחור בנעליים מתאימות למטרה מסוימת, הוא כדי שהנעליים תהיינה בעיצוב הייחודי ולשימוש לו הן נועדו, כמו, כשאנו רוצים לטייל ולרוץ, נרצה לבחור את הנעליים המתאימות ביותר למסלולי ריצה, מאחר והן מצוידות בסוליית גומי רכה.

נעלים אחרות כגון נעלי סיור אלפיניות, הן נעליים בעלות סוליה עבה יותר, שיכולה להתאים להליכה על פני שטחים סלעיים ולא ישרים. לנעליים ההיברידיות יש סולית גומי דביקה ומסגרת עליונה שעוצבה כדי להקל על טיפוס על פני שטח סלעיים. זוהי למעשה התמקדותו של המאמר, שבו נבדוק כמה היבטים חשובים לגבי הנעליים, כולל פירוט התכונות הבולטות העיקריות וסוגי הנעליים. המאפיינים יוצאי הדופן של הנעליים ההיברידיות, (Approach Shoes – נעלי גישה) כוללים כדלקמן:

סוליית גומי דביקה: טיפוס דורש מידה רבה של כוח משיכה ואיזון של הגוף, שזה אחד מהדברים שאפשר להפיק מסוליית הגומי. סוליית הגומי הדביקה והרכבה של הנעלים, מצליחה לייצר את החיכוך הנדרש, כדי לשמור על העמידה על לוחות סלעים חלקים ובקצוות שלהם.

חלק עליון יציב: כשמטפסים כל הזמן על סלעים, אי אפשר להימנע משחיקה של הנעליים, נעלי הגישה מיוצרות בכוונה עם בדים נוקשים, כדי שיוכלו לעמוד בפני שטחים שוחקים של סלעים. בדרך כלל, החלק העליון שלהן עשוי מעור. כדי לשפר את חוזק העור וכדי שיעמדו בפני שחיקה, מחובר אליהם פס בחרטום, שגם עשוי מגומי דביק.

סוגי צורות ההנעלה לטיפוס ולירידה:

קיימים סוגים רבים מאד של נעליים שמתאימות לטיפוס הרים. בכל הנוגע לנעלי טיפוס על צוקים והרים, קשה להצביע על סוג מסוים שהוא הטוב ביותר. למטפסי הרים יש בדרך כלל העדפות משלהם, והבחירה שלהם בסוג מסוים של מגפי טיפוס, מבוססת בדרך כלל על מאפייני הנעליים. להלן חלק מאותם נעלי טיפוס והמאפיינים שלהם.

מגפי הרים:

מגפיים לטיפוס בהרים הם מגפיים מגושמות ומאד כבדות, המתאימות למטפסי הרים או סלעים. הם מאופיינים בסוליה מאד נוקשה ובשכבה עליונה חזקה, מרופדת ומבודדת היטב בפנים. הן משתלבות היטב גם עם קרמפונס (קרמפון, אביזר עם חודי מתכת המורכב על סוליית נעלי הליכה ומונע החלקה בעת הליכה וטיפוס על שלג או קרח), שזה די פשוט והגיוני. לא משנה לאיזה גובה מטפסים מקצוענים יכולים לטפס עם נעלי הגישה, הם יכולים גם לשמש כמגפי הרים.  כמו כן, טיפוס על סלעים מושלגים, מחייבים הלבשה מסוימת על הנעליים, שתהיה יציבה יותר ושיכולה להעניק בסיס בטוח. בנוסף לאחיזה האיתנה בתנאי השלג, נעלי הטיפוס בהרים, המשולבים עם הקרמפון, מעניקים שליטה טובה יותר על כח המשיכה בשלג.

רצי מסלולים: לא נדיר לראות מטפסי סלעים שנועלים נעלי ריצה המיועדים לריצת מסלולים, ויש לכך סיבה, הם מותאמים בצורה מושלמת לאימונים הקפדניים שמבצעים מטפסים רבים שרצים על מסלולים ועוסקים בהם לפני שהם מטפסים על סלעים.

פעמים רבות מטפסי סלעים מרגישים שהם לא ששים להחליף את הנעליים שלהם לנעלי גישה לפני שהם מטפסים על סלעים, כך שאחרי ריצת המסלולים הם מטפסים על סלעים עם נעלי ריצת המסלולים שלהם. עם זאת, זה אינו אומר שנעלי ריצה במסלולים מהווים תחליף מושלם לנעלי גישה, או לנעלי הרים, מאחר שהם לא כל כך חזקים, ואין להם סוליות גומי דביקות.

נעלי גישה: זוהי נעל שהתכונה הבולטת שלה היא שהיא מתאימה לטיפוס על סלעים. לנעלים יש גומי דביק, יכולת התאמה בהיצמדות לרגל והן נותנות תחושה נוחה לבוהן כף הרגל ועמידות לאורך זמן. התכונה החשובה ביותר שלהן כנעלי גישה, היא היכולת שלהן להבטיח צורת יציבה בטוחה כל פעם כשמחליקים, נופלים, או כשצריכים לטפס בתנאים קשים.

נעלי טיולים: נעלי טיולים מתאימים כמעט לגמרי בכל האיכויות לנעלי גישה, למעט זה, שהם לא מספקים חיכוך טוב על סלעים חלקלקים ואין להן סוליות גומי דביקות כשמדובר ביציבות וחוזק לאורך זמן, כמו שיש לנעלי גישה.

נעלי גישה המשולבות עם נעלי טיולים: סוג כזה של נעלים מכיל את אותן איכויות של נעלי טיולים ושל נעלי גישה. עם זאת, הן לא יודעות לתת את המענה מבחינת היציבות ויכולת הענקת כח המשיכה כמו נעלי הגישה כשמדובר בטיפוס על סלעים ובתנאי שטח קשים. את יכולת כח המשיכה והיציבות הם יכולים להעניק רק כשמדובר במסלול טיולים רגיל.

מידות הנעליים: תמיד טוב למצוא נעלים שהן במידה הנכונה. זה משפר את הביצועים, ומעניק את הנוחות לאורך כל הטיול. עם זאת, רק מגוון מוגבל של מידות בנעליים כאלה, יכול להעניק את הנוחות. בעוד שנעלים מאד הדוקות מתאימות לכפות הרגליים, מידות הדוקות פחות, יעניקו נוחות לבהונות הרגליים, מאחר שהמקום הקטן, יספיק להתאמה לכפות הרגליים ואפשר יהיה למתוח את האצבעות בתוך הנעליים.

נעלי גישה משולבות בנעלי טיפוס: עם נעליים כאלה, תקבלו את הצורה הטובה ביותר והקלה ביותר, במיוחד לגבי טיפוס על סלעים, שדורשים מגוון גדול יותר של טכניקות טיפוס. התכונה העיקרית הבולטת, היא נקודות הבליטה שיש לנעליים.

מידת הנעליים: הגודל הטוב ביותר שיתאים לסוג כזה של נעליים, הן נעליים שייצמדו היטב לרגליים, כשעומדים על קצוות קטנים או כשצריכים לעמוד על שטחים סלעיים חלקים. עם זאת, למרות ההתאמה שלהן, יש להן גם חיסרון – הן עלולות להכאיב מאד לרגליים כשנמצאים במקומות טיפוס גבוהים, או כשמטפסים לאורך זמן. יהיה הרבה פחות יכאיב, אם תבחרו בנעליים שהן קצת יותר מרווחות.

האם לקחת בחשבון נעלי גישה בחיתוך בינוני?

חלק מהמטפסים יכולים להעז ולהשתמש בנעלי טיפוס קצרות, מה שעלול לגרום לפציעות, בגלל קיום מגע גס של הקרסוליים או חלקי רגליים אחרים עם הסלעים.  אחרים לא מוכנים לקחת סיכון, והם מעדיפים שתהיה להם הגנה מלאה, ולכן הם בוחרים בנעלי גישה בחיתוך בינוני. כמו כן, זה מציע להם גם יכולת טובה של כוח משיכה ובידוד מצוין כשמטפסים על רכסים, עוברים מסלולים קשים ומשטחים של גלי אבנים.

כשסוחבים תרמילי קמפינג על הגב בעת הטיפוס על סלעים, רוב הסיכויים שהריכוז יושפע גם בגלל נטל העומס שנושאים בגלל המשקל, וזה פוגע קצת בריכוז שמופנה גם לתרמילים שנושאים על הגב, ולכן מומלץ להפעיל שיקול דעת כמה משקל צריך לשאת על הגב, ולהשתדל לא להעמיס יותר מדי. חוסר הריכוז הזה עלול לגרום למעידה או לא לשים לב על איזה חלק מהסלע מניחים את הרגליים. נעילתם של נעלי אמצע כאלה, ובעלות סוליה מתאימה, מפחיתה את הפציעה, מאחר שהן מגנות על הרגליים עד הקרסול. יתרון נוסף של נעלי אמצע, הוא שהן מתאימות היטב לקמפונים, כך שהשימוש בהם בתנאי שלג, לא יהיה קשה.

טיפול וטיפוח הנעליים: כדי להמשיך וליהנות מנעליים טובות שמגנות על כפות הרגליים, כפי שמופיע דלעיל, טיפול נאות ואחזקה הם דברים חשובים. העצות שלהלן הן עצות מועילות לגבי איך לתחזק את הנעליים. קיימת האפשרות גם שחול ופסולת ימצאו את דרכם להגיע לתוך הנעליים שלכם, והדבר הראשון שצריך לעשות הוא לעצור ולנער את הנעליים מאותו חול ולכלוך. יש לשמור על נעליים במצב נקי מבפנים.

לפעמים הפסולת לא נכנסת רק לתוך הנעליים, אלא גם לתוך הסוליות הפנימיות, ולכן חובה להסיר את הסוליות ולגרד את כל הפסולת והחלקיקים שנלכדו שם. פעמים רבות הפסולת מתערבבת עם הזיעה בכפות הרגליים של המטפסים. מיד לאחר הטיפוס, וזוהי ממש חובה לנקות את הנעלים מבוץ ולכלוך שנשארו על נעלי הטיפוס, כדי שלא יישארו, ואז אי אפשר יהיה לנקותם.

כדי לנקות, מברשת זיפים ומים חמים יכולים לעשות את העבודה. דבר נוסף שצריך תמיד לעשות, הוא לטפל בחלק העליון של העור בנעליים עם מוצרי לחות המיועדים לעור. זה עוזר למנוע מאותו חלק עור בנעליים, להתכווץ ולהפוך לשברירי.

עצה אחרונה שיש לי, היא שמומלץ להכפיל את שכבות העור, או לחזק את החלק העליון של חלק העור בנעליים, שזהו אמצעי יעיל של טכניקת אחזקה, מאחר שזה משפר את העמידות ואת אריכות הימים של הנעל מפני משטחים שוחקים.

כללים חשובים לרכישת נעליים באינטרנט


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם