• תַפרִיט
  • תַפרִיט

מדריך לבחירה וקנייה של גיר ושקיות גיר איכותיים לטיפוס

דף הבית » מדריך לבחירה וקנייה של גיר ושקיות גיר איכותיים לטיפוס

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 3 דקות

הגיר אולי נחשב לאחד מפריטי הציוד הרגילים הדרושים לטיפוס, אך הוא משחק תפקיד מפתח מבחינת הבטיחות. הגירים אולי נראים כחסרי חשיבות, וללא משמעות, וקל להתעלם מהם.  אך אין לכם מושג עד כמה הגיר יכול להיות פריט ציוד חשוב, כדי לא להיקלע למצב אקראי של נפילה בזמן הטיפוס ואז מרגישים עד כמה האחיזה נעשית חלשה, בגלל ידיים מיוזעות.

כל מטפס מודע לנושא הבטיחות ואפילו הספורטאים מכירים בחשיבותו של הגיר. קיים מגוון של גירים בעלי צבעים שונים ובעלי מרקם שונה. במיוחד, כשעומדים לטפס עם כמה אנשים, הדרך הנוחה לשאת את הגיר, היא באמצעות שקית גירים. גם כאן יש כמה אופציות לבחירה. אך ברשותכם, אמליץ כאן על המאפיינים המומלצים ששקיות גיר צריכים לכלול, ומדובר בשקית קשיחה ומחוזקת בחלקה העליון והעשויה מבד חיצוני טוב.   

גיר לטיפוס באמזון

תיק לגיר עבור לטיפוס באמזון

גדלי שקיות גיר

קיימות מעט מאוד אופציות, מאחר ויש רק שלושה גדלים של שקיות גיר נפוצות. לשתי השקיות הראשונות אפשר להתייחס בקלות כאל גדלים סטנדרטיים. ההבדל בין השתיים הוא מבחינת הגודל הפנימי שלהן. בעוד שהאופציה הראשונה מספיקה כדי שתוכלו לתפוס אותה לגמרי ביד אחת, ביד השנייה זה יהיה רק בצורה חלקית. תוכלו למצוא את הסוג הנפוץ הזה של תיקי הגיר בחנות ספורט למטפסים. הגודל השלישי של שקית הגירים, הוא בגודל מאד גדול, וניתן להכניס לשקית את שתי הידיים במלואן.

סגירה: כדי לכסות, לסגור ולשמור על תכולת הגירים בשקית אטומה לאוויר, יש להפעיל לחץ ולהגן עליה מפני התערבות חיצונית, ולכן צריך לבדוק את שקיות הגיר, כדי להיות בטוחים שהן יציבות, מאובטחות וחתומות בצורה הדוקה.

אחסון: צורת האחסון מעניקה ערך מוסף לשקיות, כך שבנוסף על אחסון אבקת הגיר, אפשר גם לאחסן פריטים נוספים קטנים ופשוטים, כגון מברשת שיניים, מחזיקי מפתחות ועוד. בחלק משקיות הגיר, ובמיוחד בדליים, יש בדרך כלל לולאה קטנה, עם סקוטש או רוכסן לאחסון הפריטים הללו.

צורת ההצמדה של שקיות הגיר: לשקיות גיר שונות, יש עיצוב שונה מבחינת הצמדתן. חלקן מגיע עם נדנים, שתוכלו להצמיד לרתמה שלכם, אחרות מגיעות עם חבל באבזם, או עם חגורת מותניים. מאד נפוץ למצוא שקיות גיר עם חגורת מותניים נצמדת, מאחר שזה מאפשר בקלות לשים את שקית הגיר על הגב ולגרור אותה כשמלבישים את שקית הגיר.

סוגי גירים

הגירים יכולים להגיע באחד או שתי צורות. כמו כן, הם יכולים להגיע כ MgCO3– (מגנזיום קרבונט), או עם תוספת של חומרי ייבוש. הכל עניין של העדפה. שני הסוגים הללו של הגיר, יכולים לחילופין גם להגיע בצורה של גוש גיר, או נוזל גיר. להלן ההסבר.

גוש/בלוק גיר: מקל על השינוע, חסכוני, ידידותי לסביבה וקל לגירוד, ואלו הם דברים חשובים, בלוק גיר הוא זה המועדף. הוא גם קל לשינוע, וכל מה שצריך לעשות הוא לארוז אותו בשקית גירים. כשמוכנים להשתמש בו, פשוט מרסקים אותו עד שהוא הופך לאבקה. רמות העובי, תלויות בכם. ביניהם, תוכלו למצוא מרכיבים חסרי צבע וחומרים יבשים, כך שהם מאד ידידותיים לסביבה. הדבר היחיד שצריך לנהוג בו בזהירות, הוא לוודא שאתם שוטפים את הידיים לאחר שימוש בבלוק הגיר, כדי להימנע מגירוי העיניים.

גיר נוזלי: בסוג כזה של גיר יש חומר פעיל, שזה אלכוהול, מה שמאפשר מהר מאד לגיר להתייבש כל פעם כשמשפשפים אותו על כפות הידיים, כך שרק הגיר נשאר עליהן. זה מפחית את האבק העולה מהגיר ומשאיר הכי פחות סימנים ככל שמטפסים.

שיטות האחסון: צורת אחזקת הגיר תוך כדי טיפוס שונה, אך הצורה הנפוצה והקלה לעשות זאת, היא כשהגיר כבר בצורת אבקה ומאוחסן בשקית הגירים. כל פעם כשצריך לשפשף את הידיים עם הגיר, מכניסים פשוט את הידיים לשקית כדי לכסות אותן ביסודיות.

יתרון: צורת היישום מאפשרת לכם לכסות את הידיים בגיר בצורה יעילה עם אבקת הגיר.

חיסרון: גיר שכבר מגיע בצורת אבקה, עלול להישפך.

כדורי גיר: כדורי גיר באים פחות או יותר עם בדים בעלי שכבה מאד משוחררת, המאפשרת לחלקיקי אבקת הגיר לעבור דרכה, כל פעם כשטופחים על הבד, וכך זה עובר לידיים, על שכבת הבד יש כבר אבקת גיר.

יתרון: מצמצם את עודפי אבקת הגיר והפסולת.

חיסרון: כשרוצים להשתמש בכמות גדולה של אבקת גיר, זה לא נעשה בקלות.

השיקולים בבחירת שקית הגיר

גודל השקית: מגיעים בשלושה גדלים – גדול, בינוני וקטן. כל מטפס שלוקח בחשבון את המשקל. מי שמטפס למרחק קצר, יעדיף את השקיות הקטנות.

שקיות סטנדרטיות: אלו הן ללא ספק השקיות הנפוצות ביותר, הגודל הבינוני שלהן מושך מטפסים רבים להשתמש בהן.

שקיות גדולות: הדלי למשלבגודל כזה, כיסוי כפות הידיים אינו מהווה בעייה כלל. אפשר אפילו לסחוב אותו בקבוצות.

צורת השקית

שקיות הנישאות על המותניים: שקיות גיר הנישאות על המותניים, הן בדרך כלל בצורה שטוחה, והן תלויות בסמוך לגוף.

תיקים בצורת גליל: השם כבר מדבר בעד עצמו. אפשר לשאת בהם כמות רבה יותר של אבקת גיר.

שקיות עם קצה מחודד: אלו הם התיקים המועדפים כשעוסקים בספורט באופן שגרתי.

תכונות התיק

תיק גב קשיח: להחזיק תיק כזה, הוא דבר קל למדי.

תיק עם בטנת צמר: מאפשר לפזר את אבקת הגיר על כפות הידיים.

תיק עם חגורה: באמצעות החגורה, אפשר להזיז את התיק קדימה ואחורה או מסביב למותניים. כמו כן, זה מאפשר לתיק להישאר בצורה מהודקת לרתמה. כל מה שצריך, זה קליפסים על חגורת התיק.

כיס עם רוכסן: אם יוצאים לכמה ימים או לכמה טיפוסים לגובה במשך כמה ימים, תצטרכו לאחסן את החפצים הקטנים שלכם במקום כלשהו. תיק עם כיס עם רוכסן, הוא מאד שימושי לצורך כך.

תיק עם חבל ואפשרות לסגירה ופתיחה: זהו אחד מהמאפיינים ששומר על התיק בצורה היגיינית ומסודרת, וכך גם מונע מהגיר להישפך כשמשמשים באבקה מתוך התיק עם כדורי גיר.

תיק שאינו משאיר עקבות גיר: זהו תיק לגיר שמצליח לשמור על מראהו, ללא כתמים גסים ולכך שאינו מסודר.

מברשת להברשה: כדי לשמור על היגיינה ועל התיק בצורה נקייה, צריך להשתמש במברשת, כדי להיפטר משאריות של גיר בעקבות שימוש ממושך.


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם