• תַפרִיט
  • תַפרִיט

מדריך לבחירה וקנייה של גריל ביתי איכותי ומומלץ

דף הבית » מדריך לבחירה וקנייה של גריל ביתי איכותי ומומלץ

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 8 דקות

קרדיט לתמונה Pixabay License

אין ספק שאוכל צלוי על גריל הוא אחת מצורות המאכל החביבות ביותר עלינו ויש בכך קסם מסויים. בשוק קיים מיגוון עצום של גרילים, כגון גרילי פחם פשוטים, גרילי גז עם מבערים, מעשנות בשר ועוד, ולהלן תוכלו למצוא חלק מההצעות כדי להקל עליכם את הבחירה.

בכל מקרה, הבחירה בגריל תלויה בסוג הבישול שמתכננים, בגודל המשפחה ובתקציב, ולכן המדריך יעזור לכם להבין מה הכי מתאים לכם.

רוב הגרילים פועלים על אותו עיקרון ולא משנה באיזה סוג הדלק משתמשים. החום מופק על ידי שריפתו והאוכל שמתבשל על הרשת קרוב למקור החום בין אם זה להבות גריל הגז או הפחם. העשן שהגריל מפיק מהשומן והמיצים של האוכל, יוצרים עשן שעוזר לטעם האוכל.

אפשר למצוא גרילים במחיר נמוך מאד, ועד ליקרים מאד, ואין ערובה לכך שהיקר ביותר הוא גם הטוב ביותר. אולי אלה יהיו גרילים עם יותר כוח, גדולים ועוד, ויש מי שיש לו גם כמה גרילים לכל שימוש ספציפי ולאירועים מיוחדים. אין מידה אחת שמתאימה לכולם, אך כרכישה ראשונה, המדריך יכול לעזור לכם מבחינת עדיפויות הרכישה.

כל מה שצריך לדעת על המנגל, עצות למנגל המסורתי

הנחיות בטיחות במתקן צלייה בשר, בפיקניק ובבית

מה צריך לחפש בגריל

יש כמה גורמים שצריך לקחת בחשבון לפני הקניה, ולהלן כמה גורמי מפתח שכדאי לזכור לפני הרכישה:

דלק: קודם כל צריך להחליט איזה סוג דלק מעדיפים. גרילי פחם קל למצוא והם נמכרים בחנויות רבות. החיסרון שלהם הוא שיש אנשים שיתקשו להדליק אותם, וצריך להכין מראש את הפחם בכל מקום שנמצאים. בגרילי הגז משתמשים בפרופאן והוא נגמר בשלב מסויים. לשם כך קונים מיכלים או משתמשים בגז טבעי שדורש חיבור גז שקרוב לגריל. גז פרופאן פופולארי, אך לא נמצא בכל מקום כמו הפחם. גרילים של כדורי עץ פחם, מעניקים תוספת טעם, אך לא קל למצוא אותם. גרילים חשמליים, דורשים רק שקע זמין, אך הטעם שונה והוא לא כמו גריל על אש חיה ומעשנת.

דרגות אנרגיית החימום (BTU): כשמדובר בגרילים כאלה שהמספרים בהם גבוהים, זה אומר שהגריל שורף יותר דלק ומייצר יותר חום מהמבערים שלו. זה לא אומר שזה טוב יותר, אך יש כמה דברים אחרים שצריך לשקול כשרוכשים את הגריל. גריל מאלומיניום יתחמם מהר יותר אך גם יתקרר יותר מהר, ולכן דירוג ה-BTU הגבוה לא אומר שיפיק יותר חום. צריך לקחת בחשבון את צורת ייצור הגריל וחלק מהגורמים האחרים שלהן כשמקבלים החלטה סופית. בעיקרון, אין צורך לשים לב במיוחד לדירוג ה-BTU כשרוכשים גריל.

איזור הבישול: אם רוצים לצלות רק המבורגרים, סטייקים ונקניקיות, אפשר להסתכל על הוראות היצרן מבחינת המודל ואם זה מתאים לכם מבחינת הצרכים המשפחתיים, כדי לצלות מוצרי מזון גדולים יותר, ולהשתמש בחום לא ישיר כדי לבשל חתיכות גדולות של בשר כגון עוף שלם והודו, צריך לבדוק שהחלל שיש לכם בחצר מאפשר גריל גדול כזה.

גודל וניידות הגרילים: קיים מגוון עצום, החל מגרילים ניידים קטנים שמתאימים לאחסנה בתא המטען של הרכב ועד גדולים וכבדים שלפעמים אדם אחד לא יכול להזיזם, או כאלה שהם בילד-אין. אם לא צריכים לנייד את הגריל, המודלים הגדולים יותר יכולים להציע יותר אפשרויות, אך תמיד צריך לקחת בחשבון כמה מרחב יש לכם בחצר הבית או עד כמה יהיה קשה להזיזו לאחסון.

החומר שממנו הגריל עשוי: רשת הגריל יכולה להיות מכמה חומרים, כשברזל יצוק אמייל ונירוסטה הם הפופולאריים ביותר, וההבדל ביניהם זניח, ואז אפשר לבחור את הצורה עצמה. התחזוקה זהה וקרצוף טוב צריך להתבצע באמצעות מברשת גריל. ההבדל הוא מבחינת אורך החיים שלהם, וכמעט בלתי נמנע שהציפוי שעל סורגי הברזל ייסדק ואף יחליד.

סורגי נירוסטה עמידים לחלודה, מלח וחום, אמנם צבעם ישתנה וזה יאט את תהליך הבישול, אך זה לא ישפיע על הביצועים ולא צריך להחליפם. אפשר למצוא רשת שעשוייה מפלדה מצופה כרום זולה, אך היא לא תחזיק מעמד כמו סוגי הרשת האחרים, אך תספיק לסוגי הגרילים שבאים איתם.

חומר גוף הגריל: כמו כל שאר הגרילים, החומר שממנו הם עשויים משתנה מאד ויש לכך יתרונות וחסרונות. הרוב המכריע של הגרילים עשוי מאותו סוג של חומר, אך גריליי kamado עשויים מפלדה ומצופים בפלדה והם האפשרות הפופולרית ביותר. הפלדה בדרך כלל יקרה יותר אך לעולם לא תחליד. כמו כן, היא אטומה למלח, שזה שיקול שצריך לקחת בחשבון אם גרים בסמוך לים. פלדת האל-חלד יכולה לדהות, אך זה לא ישפיע על ביצועיה, אלא רק מבחינת המראה. פלדה מצופה יש בכמה צבעים והיא עמידה לחלודה כל עוד הציפוי לא נפגע. לאורך זמן הציפויים עלולים להיסדק מה שעלול לגרום לחלודה. אמנם לא חשוב כמו גוף הגריל, אבל החומרים המשמשים כשולחנות צד, ארונות וחלקים אחרים, עלולים להשפיע על מראה הגריל ועל אורך חייו.

המחירים: קיים מגוון של מחירים ואפשר לבחור במחיר שיתאים לתקציבכם. לגרילים זולים יש פחות תכונות, אך הם אלו שנוטים להיות קטנים יותר, קלים לנשיאה וניידים, שזה יתרון לאנשים שצריכים להעביר את הגריל או לאחסן אותם כשהם לא בשימוש. הגרילים היקרים ביותר עשויים להיות תכליתיים מאד אך בדרך כלל מדובר בגרילים קבועים וכבדים בחצר הבית.

איזה סוג גריל הכי יתאים

אין גודל אחד מתאים כשמדובר בגרילרים.

גרילרי גז

קלים ונוחים. צריך רק לסובב את כפתור הגז וללחוץ על המצת והוא מוכן. אפשר לכוון את הטמפרטורה בצורה מדוייקת יותר מאשר בגריל פחם, אך הם חסרים את הטעם המעושן של גרילי הגז או העץ. הם פועלים על גז פרופאן או גז טבעי וחלקם ניתנים להמרה. גרילי פרופאן משתמשים במיכלים שניתנים למילוי שצריך לקנות מבעוד מועד, כשגרילי גז טבעי מחוברים לשקע גז באופן קבוע.

גרילי פרופאן עולים יחסית יקר ועד יקר מאד. גרילי גז עולים במחירים בין בינוניים לגבוהים, מאחר שנועדו להתקנה קבועה יותר.

הצעול לגרילרי גז ב KSP

גרילרי פחם

זה הטעם המעושן שמחפשים שיהיה לאוכל כשרוכשים גרילי פחם. הם נוטים לעלות פחות מגזי גריל ואין כפתורים שצריך להתמודד איתם. מכניסים פחם מתחת לרשת, מדליקים ומחכים שיישרף קצת ואז מתחילים את הבישול. הם זולים, לפעמים אף חד פעמיים, אך יכולים גם להיות במחיר יקר אם מחפשים משהו הרבה יותר משוכלל.

דלק גרילי הפחם זול אם משתמשים בו לעתים קרובות. החיסרון הוא שלוקח זמן עד התחלת הצלייה, מאחר והפחם צריך להישרף קצת קודם לפני השימוש, מה שאולי לא יתאים אם צולים לעתים קרובות ורוב היום עסוקים. את הגחלים צריך לזרוק ולכן צריך גם להישמר מבחינת הבטיחות ולוודא שכל הגחלים כובו היטב.

גרילרי Kamado

אם רוצים בשר מעושן או צלוי, Kamado הוא הגריל המועדף. זהו גריל מסוג מאד מיוחד ועם עיצוב מיוחד. הוא עשוי בדרך כלל מחומר קרמי עבה שסופג ושומר על החום, מה שעושה את הגרילים הללו לאידיאלים לצלייה או עישון. יש כאלה שגם עשויים מכל החומרים האחרים. גרילי Kamado בדרך כלל מתודלקים באמצעות גושי פחם, למרות שאפשר גם בצורות הדלקה אחרות. כמו הפחם, צריך להצית את האש כדי שהגריל יתחמם קודם, והם אינם נוחים כמו גרילי גז. בגלל צורת הבנייה העבה הקרמית, הגרילים מאד כבדים, אך רבים מהם נמכרים עם מעמדים עם גלגלים. המחירים נעים בין מחירים בינוניים-גבוהים למחירים מאד גבוהים.

הצעות לגרילרי קאמדו 

גרילרים מעשנים

מי שרוצה לצלות בצורת עישון איטית, צריך לרכוש מעשנת. גרילים רבים משתמשים בכדורי עץ שמעניקים טעם מעושן שונה, תלוי בסוג העץ, בעוד שאחרים משתמשים במקור דלק נפרד לחימום, תוך שימוש בכדורי עץ או גושי עץ ליצירת העשן. בנוסף, חלק ממעשנות כדורי העץ דורשות גם חיבור לחשמל להפעלת מאווררים, מערכת קדיחה ומרכיבים אחרים. חלק מהמעשנות משמשות אך ורק לעישון, אך אחרים יכולים לשמש גם כגרילים רגילים. המחיר מתחיל מבינוני-גבוה ועד לגבוה מאד, תלוי במאפיינים. אם רוצים עישון בשר לזמן ארוך, כדאי להשקיע בגריל שמזין אוטומטית את כדורי העץ לאש, אך הטיפול בגריל יכול להיות עבודה ארוכה ומייגעת.

איך בוחרים מעשנה טובה לעישון בשר?

הצעות לגרילרים מעשנים ב KSP

גרילרים חשמליים

לעולם לא יעניקו את הטעם המעושן של הגריל שמבשלים בו עם אש פתוחה, אך זוהי אופציה מצויינת למי שאין לו גריל גז או גריל פחם במרפסת הבית, או מי שלא רוצה להתעסק עם מיכלי פרופאן או פחם. החיסרון הוא שצריך להיות שקע חשמל בסמוך לגריל, היתרון הוא שאפשר להשתמש בהם בתוך הבית, כך שאפשר לסיים את הבישול בנוחות. החיסרון הוא הקושי בניקוי גריל כזה, הם נעים ממחיר זול ועד לבינוני, ולכן שווים לכל כיס.

גרילרים חשמלים מומלצים ב KSP

יצרנים מובילים:

Weber  – יצרנית של גרילי פחם ייחודיים ואיכותיים, ואף במחיר נמוך. הם אמינים ועם אחריות טובה ביותר, וכוללים כיסוי נגד חלודה.

Char-Broli – יש להם היסטוריה ארוכה בשוק, ובמחירים צנועים יותר מ-Weber. הם אולי אינם בעלי הביצועים הטובים ביותר בשוק, אך הם יציבים ויכולים להתאים לחצר הבית ובמחירים מוזלים.

Traeger: ידועים בזכות הגרילים המעשנים שלהם באמצעות כדורי עץ. הם בנויים בצורה מוצלחת ובעלי תכונות מרשימות המקלות על העישון גם למתחילים.

Kamado Joe ו-Big Green Egg: שני המותגים באים עם תמיכה משני הצדדים ונראים דומים. הם גרילים איכותיים ועם אביזרים איכותיים, כך שאפשר לרכוש אותם בבטחה.

Coleman: אמנם לחברה אין את המוניטין לגרילים ששמים בחצר, אך הם מוכרים היטב בזכות זה שהם מתאימים למחנאות. הם קטנים, קלים ואידיאלים לקחת לקמפינג או פיקניקים.

George Foreman – מהם יצא הרעיון לגרילים החשמליים הדקים. המותג עדיין מייצר חלק מהגרילים המדורגים גבוה בקטגוריה, ועם אופציות יחידות בפני עצמן למערך שיכול לשבת על דלפק המטבח.

אביזרים

חלק מהאביזרים יכולים להקל על הטעמים.

  • האסכלה מעניקה יותר אופציות בישול. גרילים יקרים יכולים לכלול את האופציה הזאת, בעוד שאסכלה נלווית בדרך כלל יכולה להירכש גם בנפרד במודלים אחרים.
  • מבערים צידיים: אם רוצים לבשל את הארוחה כולה בחוץ, יש מבער צד שמאפשר חימום רטבים או בישול תוספות למנה העיקרית.
  • מד גז: אם לא רוצים שהגז יברח, מומלץ לרכוש גריל גז עם מד מובנה.
  • שולחנות צד: לגרילי גז רבים יש שולחנות צד שעליהם אפשר להניח את המגש להגשה, חלק מגרילי הפחים גם מאפשרים זאת, וכך יש יותר מקום לבישול.
  • מצת גז: האפשרות קיימת ברוב גרילי הגז, וחלק מגרילי הפחם כיום מכילים אופציית הצתה של גז בשימוש פרופאן, כדי לעזור לחימום הפחם ומה שיפחית את זמן החימום מראש.
  • מדחום משולב: ברוב גרילי הגז יש מדחום שמורה על החום עוד לפני שמתחילים בבישול, אך לא בכל דגמי הפחם. אם רוצים את האופציה הזאת, אפשר לרכוש גריל עם מדחום, או לרכוש בנפרד.

אביזרים לגרילרים ב KSP

אחריות

בגרילים קיימות כמה בעיות, כגון התלקחויות השומן, חום פנימי גבוה, חשיפה מזג אויר ורטבים שנשפכים, לכן מומלץ לדעת לאיזה סוג של אחריות אפשר לצפות. תחומי האחריות מגוונים מבחינת משך הזמן ומה מכוסה. חלק מתעודות האחריות מכסים רק את פגמי היצרן, בעוד שהאחרים מכסים חלודה ונזקי שריפה. אורך הזמן יכול להשתנות, החל משנה אחת ועד 10 שנים, תלוי במותג ובדגם. חלק מתעודות האחריות כוללות כמה רמות לגבי המבערים, הגופים והמרכיבים האחרים ועם כיסוי זמן שונה. חלק מהמוכרים גם כגון אמזון, מציעים תעודות אחריות משלהם ולכן גם אחריות מורחבת שעשוייה לכסות יותר מזו של היצרן. קצת מבלבל, אך מומלץ לקרוא בקפידה את פרטי האחריות לפני הרכישה.

כיצד לשלוט בכישורי הצלייה שלך?

כולם אוהבים מנגל, אבל אם אתה מחפש את הגריל הייעודי בבית קל מדי ליפול למלכודת של שריפת המזון עד כדי פריך כדי למנוע קלקול קיבה.

1. מצא את הגריל הטוב ביותר עבורך – ראה מאמר עליון

בחירת ברביקיו יכולה להרגיש מעט מרתיעה. האם כדאי ללכת על חשמל, גז או פחם? האם דגם נייד הולך להיות גדול מספיק, או שאתה זקוק לאזור הבישול הגדול יותר של דגם בגודל מלא?

תוכלו להשיג את התוצאות הטובות ביותר בבישול על מנגל שנוח לכם, לכן הקפידו לערוך את המחקר לפני הקנייה כדי שלא תקבלו חבר.

2. להתכונן כדי לא להיכשל

הכנה היא המפתח בכל הנוגע למנגל, שתחסוך המון זמן ומאמץ בטווח הארוך. לאחר שהכנתם את האוכל שלכם לבישול, הכל צריך לנוע מהר מאוד כדי להימנע מחיצוניות שרופה וממרכזים יבשים וגומי.

ודא שיש לך מספיק מקום לכל האוכל שלך לגריל ולכל הכלים שלך, בהישג יד. מומלץ גם להבין מראש כיצד להפריד מאכלים ולהמנע מזיהום של ירקות להידבק בבשר.

אם אתם מתכננים לכבוש (להחמיץ )  את האוכל שלכם, כוונו לעשות זאת לפחות כמה שעות לפני כן – או אפילו בן לילה – כדי להימנע מעיכוב תהליך הבישול.

ציוד עזר עבור גרילרים\ברביקיו באמזון

ציוד עזר עבור גרילרים\ברביקיו בעליאקספרס מהמותג הטוב בסין אני קניתי כאן

ציוד עזר עבור גרילרים\ברביקיו ב KSP כולל שבבי עץ בטעמים

3. יש מדחום בהישג יד

אף אחד לא נהנה מבשר מבושל מיובש, וזה קל מדי מכדי שזה יקרה כשאתה מבשל על גריל חם להפליא. אין שום דרך לספר בוודאות עד כמה האוכל שלך מבושל מבפנים מבלי להשתמש במד חום אמין.

אתם יכויםל לקנות בזול והם השקעה ראויה אם אתה גרילר נלהב. עבור מנגלים, תרצו מדחום ‘קריאה מיידית’ – אלה מגיעים בצורה מחוג או דיגיטלי ולא צריך להשאיר אותם במזון בזמן הבישול.

עבור דגמי קריאה במחוג עליך להכניס את גזע המדחום לפחות 5 ס”מ לבשרך ולהמתין כ- 15 עד 20 שניות לקריאת טמפרטורה מדויקת. מודלים דיגיטליים צריכים להיכנס רק כחצי סנטימטר מתחת לפני השטח וירשמו טמפרטורה תוך 10 שניות בלבד.

מדחום לברביקיו\מנגל באמזון

מדחום לברביקיו\מנגל בעליאקספרס

מדחום לברביקיו\מנגל בבנגגוד

4. שמור על גריל נקי

בטח, זה חייב להיות החלק הפחות אהוב על כולם במנגל, אך שמירה על ניקיון הגריל חיונית לבישול אוכל טעים. לא היית מטגן את הבשר שלך במחבת ישנה ושומן יבש, אז למה לתת לארוחת הערב שלך את אותו הטיפול?

במקום לתת את טעם הבשר שלכם, כל שאריות אוכל שיישרף על המנגל שלך נקו אותו. גריל מלוכלך מושך אליו גם כל מיני חיידקים, במיוחד אם הוא יושב בשמש שעות על גבי שעות.

יש המון דרכים שונות לגרום למנגל שלך לנצנץ לאחר כל שימוש, החל משטיפתו ביד וכלה בשימוש בחצי בצל או בכדור נייר כדי לגרד את השומן והלכלוך מהגריל.

5. התנסו בזמני הבישול

רבים מאיתנו אשמים במצב הגריל, הפכונ את החום מבינוני לגבוה ובתקווה לעשיה טובה. עם זאת, טמפרטורת הבישול והזמן צריכים להיות תלויים במזון שנמצא על המנגל שלכם.

יש לבשל במהירות נתחי בשר, כמו סטייק פילה, בטמפרטורות גבוהות, מספיק כדי לצרוב את השכבה החיצונית. פריטים אחרים כגון עוף ונקניקים צריכים להיות מבושלים נמוך יותר ואיטי יותר או שאתה מסתכן בשריפת החלק החיצוני בזמן שהפנים עדיין גולמיים.

6. לעולם אל תסמכו על בשר

זה מיתוס ארוך שנים שמנגלים מיועדים רק לאוכלי בשר, אבל הסימן של גריל נהדר הוא, שהם לא מגישים בשר באופן בלעדי. מבחר טוב של תוספות יכול באמת לגרום להקפיץ את הארוחה, וזה יכול להיות משהו פשוט כמו קלח תירס קלוי, חלומי או אפילו דלעת וחמאה.

אם יש צמחונים או טבעונים המשתתפים בברביקיו שלכם, דאגו לבשל את מזונם תחילה ככל האפשר, מכיוון שהדבר ימנע מהם לקבל  טעמים מכל סוג של בשר. כדי לזרז את הדברים תוכלו תמיד לבשל פריטים בתנור ולסיים אותם על הגריל.

7. אל תגישו ישר

המפתח לסטייקים רכים ועסיסיים ולהמבורגרים עסיסיים הוא לתת לבשר שלכם לנוח לאחר בישולו. זה עוזר ללחות שבתוך הבשר לאחר שהתאדה בתהליך הבישול.

נתחי בשר גדולים יותר ימשיכו להתבשל גם מספר דקות, גם לאחר הוצאתם מהגריל, כך שלמעשה זה נבון להוריד אותם מספר דקות לפני שאתם מתכננים להגיש אותם. עטפו אותם בנייר כסף כדי להתחמם, השאירו אותם בצד וסיימו את הכנת הצדדים בזמן שאתם מחכים.


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם