• תַפרִיט
  • תַפרִיט

מדריך לבחירה וקנייה של חצובה איכותית ומותאמת אישית למצלמה

דף הבית » מדריך לבחירה וקנייה של חצובה איכותית ומותאמת אישית למצלמה

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 5 דקות

חצובות הן אביזרים משלימים למצלמה. למרבה הצער, צלמים רבים לא מעריכים חצובות כמו שצריך והם לעיתים קרובות נוטים לבזבז סכומים גבוהים על עדשת המצלמה ולבחור את החצובה הזולה ביותר שתתמוך במצלמה. לרבים זה ישמע כמו החלטה חסכונית אבל מנקודת מבט של צלמים מקצוענים זה מסתכם בכלום מלבד התנהגות לא חכמה.

מישהו עשוי לשאול, מדוע מסקנות כאלו מרושעות?

ובכן, וודאי יעניין אתכם לדעת שמצלמות ללא קשר לכמה שהן יקרות, יפיקו תמונות מטושטשות ללא חצובה או עמדת חצובה יציבה. יתר על כן, לחצובה יש תפקיד בסיסי של מתן יציבות בתנאי אור נמוכים, במהירויות צמצם נמוכות או כאשר משתמשים במצלמה ועדשה כבדה. וזה לא מסתיים שם, הן מעוצבות להפחית את הרעידה הנוצרת על ידי ריסון הרעידה דרך הרגליים והחוצה אל פני הקרקע. לאחר שהדגשנו את הנקודה החשובה הזו של החצובות, לא אוכל להתחמק מהעובדה שבחירה מבין מגוון הסוגים הקיימים היא משימה לא קלה בכלל.

מטרת מדריך זה היא ליידע אתכם על השימושים של החצובות והדברים הנחוצים שצריך לבדוק כאשר קונים אחת. קיימים מספר מסוים של חצובות שהן הטובות ביותר תחת תנאים מסוימים ועבור שימושים מסוימים, אבל לחצובות יש גם חסרונות משלהן שכוללים את העובדה שהן מסורבלות, קשות לסחיבה, עלולות להגביל את יכולת התנועה שלכם ויכולת התגובה למצבים. למרות זאת, הדגמים האחרונים של החצובות התגברו על כמה מהחסרונות הללו ומספקים יותר ערך על ידי מתן תמיכה לחשיפות ארוכות ותמיכה לעדשות ארוכות לתקופה מכובדת של זמן או בתנאי אור מאוד ירודים.

קרדיט לתמונה ראשית: PDPics    Pixabay

חצובות איכותיות באמזון

יסודות החצובה

סוגים שונים של חצובות קיימים בסוגים שונים ובגדלים שונים אבל דבר אחד משותף לכולן הוא שלסוגים שונים של חצובות יש אותו בסיס מעוצב של שלוש רגליים. בסיס שלוש הרגליים מתואם למקום שבו המצלמות או העדשות מתחברות אליו. מנגנוני נעילה מאפשרים לרגליים להתארך ולספק תמיכה נוספת.
לחצובות מסוימות יש רגלי ציר שמאפשרים להן להשיג זווית כלפי חוץ בשביל תמיכה נוספת ועזרה וכאשר באותו זמן זה מנמיך את החצובה ומאפשר צילום קרוב יותר לפני הקרקע.

בהשוואה לצילום ידני, חצובה מספקת יותר יציבות. יציבות המצלמה על החצובה לא מגיעה באופן אוטומטי, חייבים ללמוד אותה דרך אימון מתמיד כי הצבת המצלמה מחוץ למרכז הכובד (מרכז רגלי המצלמה) יכולה לגרום לצילום לא יציב. מיקום המצלמה נמצא באופן מוצדק במרכז הכובד, שכן משקל המצלמה והעדשה מתפזר החוצה באופן שווה בעזרת כל אחת מהרגליים, ככל שהפריסה של הרגל תהיה רחבה יותר, כך המשקל יהיה על אזור גדול יותר וזה יגביר את היציבות של החצובה. זה מסביר מדוע צילום נמוך יותר על פני הקרקע הוא הרבה יותר יציב עם שילוב של מצלמה ועדשה כבדה מאשר צילום בגובה המקסימלי של החצובה היכן שהרגליים צריכות להתארך באופן בלתי נמנע כדי לצלם גבוה יותר. במקרה הזה אתם מפצים על היציבות על ידי העמדה של רגלי החצובה בזווית רחבה יותר כדי לפזר את המשקל בצורה יותר שוויונית. לעובי ומשקל החצובה יש גם צד חיובי וגם צד שלילי. רגליים עבות מציעות יתרון של תנודות מעומעמות מהצמצם אבל הצד השלילי הוא שזה גורם לחצובה להיות יותר כבדה. החיסרון בחצובות עם רגליים דקות יותר הוא שיש להן פחות חיכוך עם הקרקע מאשר הכבדות יותר ולכן הן לא רק נוטות לרעוד, אלא גם כן מושפעות מתנאים חיצוניים כמו הרוח. ישנו יתרון שמכיוון שהן קלות ניתן בקלות לסחוב אותן.

יצרנים תמיד נותנים תמיכה מלאה למשקל רגלי החצובות שלהם שהוא המדד המקסימלי המומלץ למשקל שהחצובות יכולות לשאת שלא ישפיע על יציבותה בגובה. ידיעת משקל התמיכה עלול שלא להיות נחוץ עבור משתמשי מצלמת רפלקס שכן הם בטוחים שעדשת זום סטנדרטית בשילוב עם המצלמה לא שוקלים יותר משני קילוגרמים. אבל זה חשוב מאוד עבור משתמשי עדשות טלפוטו ארוכות טווח (של 200-400 מילימטר, 400 מילימטר פריים 2.80, 500 מילימטר עם פריים של 4 ומעלה) או אלו עם מצלמה בפורמט גדול שיהיה להם ידע נרחב לגבי זה על מנת לבחור את החצובה הנכונה, לוחות ההרכבה וההברגה המתאימה.

מאפייני החצובה

לפני שבוחרים חצובה לרכישה, תחשבו היטב על כך וחפשו אחר תכונות שיהיו מועילות עבורכם. במדריך הזה אספק לכם את רשימת התכונות הבאות:

בנייה

חומרים שונים משמשים כיום ליצירת חצובות. חלק מהם עשויים מאלומיניום, אחרים מסיבי פחים וחלק אפילו מבזלת. השוואה של שלושת החומרים הללו ביתרונות והחסרונות שלהם עלול להיות הגורם שיכריע איזו חצובה לקנות:

אלומיניום

בעבר האלומיניום שלט בשוק החצובות, כאשר חצובות עשויות ממתכות היו הנורמה באותה תקופה אך עם המצאת חצובות העשויות מסיבי פחם, מכירת חצובות העשויות מאלומיניום התרסקה לחלוטין תחת לחץ התחרות. עם המצאה מחדש של חצובות העשויות אלומיניום שיוצרו מרכיבי אלומיניום קלים יותר וחזקים יותר נוצרה תחרות עזה ומחודשת בשוק ולקונים היה קושי להחליט מבין שני הסוגים.
בואו נניח לרגע את חצובות האלומיניום וחצובות סיבי הפחם אחת לצד השנייה. חצובות האלומיניום הן הרבה יותר זולות לייצור עבור היצרנים שלהן. בנוסף העובדה שהן מעט יותר כבדות גורמת להן להיות יציבות יותר במיוחד על הנייר והן מתאימות יותר לצלמים עם ערכה כבדה. מצד השלישי הן כבדות יותר מיתר האלטרנטיבות ויכולות להיות מאוד קרות באזורים הקוטביים עד למצב שלא ניתן להחזיק בהן ללא כפפות.
זה מוסיף לחולשת חצובות העשויות מאלומיניום למצב שכמה מחצובות העשויות מאלומיניום ומסיבי פחם לא יכולות לספוג רעידות כלל.

בזלת

חצובות העשויות מבזלת הן החידוש האחרון בשוק החצובות, עשויות מסיבי זכוכית בגרעין הפנימי מרופדת עם בזלת מלמעלה, הן מציעות עלות זולה יותר לקונים. נראה שעלות זולה היא היתרון היחיד של חצובה מבזלת, מכיוון שהיא לא יכולה להתמודד עם חלופות אחרות בחוסן, קשיחות או היכולת לצנן תנודות.

סיבי פחם

נראה שחצובות מסיבי פחם לקחו את הברק מחלופות אחרות. הסיבה היא לא מרחיקת לכת, כאשר מדובר על הקשיחות של חצובה מסיבי פחם זה מתקרב לרמה של חצובות האלומיניום האיכותיות ביותר אך מכיוון שכל כך הרבה צלמים מצלמים נמוך זה לא מורגש כל כך. האיכות המתנשאת של חצובה מסיבי פחם שמייחדת אותה מאחרים היא הקלילות והיכולת להיות מבודדת תחת קור וחום.

תכונות החצובה

עמודה במרכז:

המצלמה מונחת בעמודה מרכזית שנתמכת על ידי הרגליים, אבל ישנן מספר עמודות מרכזיות שניתן לייצב אותן רק כאשר הן נמוכות. ברגע שתתחילו להעלות אותה, הנעילה תהפוך לחלשה יותר ולא תוכל להחזיק את העמודה במקומה. זה נותן מסלול חופשי לתנועות המגיע לשיאה ברעידת המצלמה – דבר שכל צלם שונא לחוות. ישנם מספר צלמים שמעדיפים חצובות ללא עמודה מרכזית או בעל עמודה מרכזית נשלפת בשל העובדה שרבות לא מאפשרות צילום נמוך על פני הקרקע.
למרות זאת, צלמים כמעט חסרי אונים ורובם לומדים להתמודד עם זה ומצליחים להתנהל עם עמודות מרכזיות ומצליחים להוציא את הטוב ביותר מהחצובות שלהם כאשר רובם מגיעות עם עמודות מרכזיות מובנות. באופן אירוני, ישנם שטחים בצילום כמו צילום מאקרו שנהנה מעמודה מרכזית בחצובה שלהם מכיוון שזה מאפשר צילום אופקי ואנכי. עבור חלק, עמודות מרכזיות בולמות תנודות אמיתיות.

ראשים אינטגרליים:

למרות שלראשים בדרך כלל יש חסרון של לוחות הרכבה לא סטנדרטים, ראשים אינטגרליים מפחיתים מאבקים מיותרים על ידי מתן של גמישות ויציבות באמצעות שימוש בראשים חיצוניים שמשלבים לוחות הרכבה והברגה.

מנגנון לכידת רגל:

לחצובות יש שני מנגנוני נעילה מרכזיים: “האחיזה המסובבת” ו”ידית הקפיץ”.
האחיזות המסובבות הן מאוד מסודרות ובטוחות, עבור נעילה מורחבת של רגלי החצובה אבל לא תצליחו לאחוז ולסובב כאשר לובשים כפפות, חסרון נוסף של מנגנון הנעילה הזה הוא שהוא תחת תנאי מזג אוויר קרים במיוחד. החסרונות של ידית קפיץ הוא הוא שרכיבי המתכת שלה יכולים להעלות בקלות חלודה אבל הצד החיובי הוא שהיא קלה מאוד לשימוש ולאחיזה.

רגליים עצמאיות:

חלק מהחצובות מגיעות עם ידית ששולטת על כל הרגליים של החצובה, סוגים אלה של חצובות בדרך כלל משמשים בצילום מאקרו. אבל זה יכול להיות מסוכן מכיוון שהחצובה יכולה להתמוטט כאשר הרגליים לא נעולות וכל הציוד שלכם יתרסק על הרצפה.
אבל אלו המגיעות עם ידית לכל רגל מסדרות את הזווית בצורה הנכונה. הרבה צלמים מונעים את ההתרסקות ההרסנית של החצובה.

תוספות

אביזרים אחרים כמו פלס בנאים ואנקול יכולים להיות שימושיים עבור הגברת יציבות החצובה בנקודה אחת או אחרת, במיוחד בתנאי רוח או מים.


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם