• תַפרִיט
  • תַפרִיט

מדריך לבחירה וקנייה של מטחנת פולי קפה איכותית

דף הבית » מדריך לבחירה וקנייה של מטחנת פולי קפה איכותית

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 6 דקות

רכישת מטחנת קפה היא משימה קלה וזולה. אך אם מחפשים הנחיות לגבי הרכישה, סימן שמחפשים משהו קצת שונה. אוהבי הקפה יודעים עד כמה טריות הקפה וטחינתו במקום משמעותיים, כמו גם חשיבות הטעמים והארומה. לכן, מדריך זה יכול לעזור בבחירת המטחנה המתאימה.

קרדיט לתמונה ראשית Pixabay     Vinson Tan ( 楊 祖 武 )

סוגי מטחנות הקפה

קיימות שתי אפשרויות עיקריות בתחום המטחנות, כשכל אחת מציעה רמה אחרת של איכות.

מטחנת להבים

מטחנות להבים או ידניות, נפוצות מאחר והן זולות, אך יש לכך סיבה. הן עשויות לטחון ללא אחידות, וחלק מגרגרי הקפה עלולים לצאת גסים וחלקם יוצאים אבקתיים ועם חלקיקים  שונים, וזה לא משביע רצון. גם אם משתמשים לאורך זמן בלהבים, מסתכנים בתוצאה של קפה שרוף, מה שכמובן ישפיע על איכות הטעם.

המטחנות יכולות לפעול מצויין לתבלינים ואם רוכשים סוגים זולים יותר לקפה, יתכן ולא שמים לב להבדל בטעם גם במטחנות משוכללות יותר. אם בכל זאת מתכוונים לשלם יותר על פולי קפה איכותיים, עדיף כבר להשקיע גם במטחנה מתאימה.

מטחנות קפה Burr

אם רוצים מטחנה באיכות הטובה ביותר שניתן להפיק ממנה את מירב הטעמים, מומלץ לשקול מטחנת burr, שאיכות הטחינה היא אחידה, מה שעושה את ההבדל באיכות לעומת השאר. המטחנות מגיעות בשני סוגים שונים: בצלחת חרוטית וצלחת שטוחה. אין הבדל כמעט בין שני הסוגים.

  • סוג מטחנות burr  עם צלחת שטוחה, עולה יקר יותר, אך מייצר עקביות ברמת החלקיקים.
  • מטחנות קונוס קצת יותר זולות ושקטות יותר.

ההחלטה העיקרית שצריך לקבל היא איזה מהמטחנות מתאימה לכם.

היכן ניתן לקנות מטחנות קפה

מטחנות קפה ב KSP

מטחנות קפה משובחות באמזון

מטחנות קפה בעלי אקספרס

מטחנות קפה בבנגוד

גורמים שיש לשקול בעת הרכישה

מאחר וקיימים מאות סוגי מטחנות, להלן חלק מהגורמים שמומלץ לקח בחשבון בעת שרוכשים.

גודל החלקיקים ועקביות הטחינה

אלה הגורמים שבאמת הכי חשובים אם מחפשים מטחנת קפה חדשה, ומה שקובע את הטעם והארומה שתקבלו מהקפה שלכם. כמובן שגם איכות גרגרי הקפה קובעת, אך במיוחד מה שרוצים, זאת הטריות והעקביות בטחינה ככל שניתן, שמעניקה בפועל את תמצית הטעם בקפה.

המחיר

קפה טוב אינו זול, ולכן להבי המטחנה יוצרים את רוב הטעם, ובהתאם גם המחירים. יש לזכור שככל שגרגרי הקפה עולים יותר, כך התוצאה תהיה גם טובה יותר לאחר הטחינה, ולכן עדיף להשקיע במטחנה קצת יותר יקרה. שיקול נוסף בעת קניית גרגרי הקפה הוא שככל שהם יקרים כך החומרים איכותיים ונשארים טריים לאורך זמן.

אחזקה טובה של המטחנות באיכות גבוהה תשמור עליהן לאורך זמן יותר ממטחנות מדגמים זולים יותר, וזה חוסך כסף. מומלץ גם לקחת בחשבון עד כמה תשתמשו במטחנה, מה שיחסוך כסף בטווח הארוך.

קיבולת

כמות הגרגרים נועדה להיות עבור כמות מסויימת של קפה כל פעם כשמשתמשים במטחנה, וכך גם מפיקים את המיטב מקפה שטוחנים במקום ושותים. בהתחשב בכמויות שמכינים, אפשר לדעת גם איזה גודל של מטחנה מחפשים.

מהירות

מהירות גבוהה של טחינה לא מומלצת, מאחר ובפועל זה סימן למוצר זול יותר שלא יחזיק מעמד, מאחר ומנועי המטחנות הפועלים במהירות גבוהה מייצרים יותר חום, מה שעלול לשרוף את הקפה ולהשפיע בצורה שלילית על הטעם והארומה שלו. כדי להימנע מהחום צריך כל פעם לעשות הפסקה בטחינה, מה שיבזבז עוד זמן, יגרום לבלאי של המטחנה, ויקצר את חייה.

מטחנות במהירות גבוהה עם הילוכים, יכולות לפתור את הבעיות הללו, אך עדיף לרכוש מטחנות עם טחינה איטית יותר.

עצה לרכישה: מטחנות עם מנועים במהירות נמוכה נקראות מטחנות הנעה ישירה, אם זה גורם חשוב לכם, חשבו על זה, מה שיצמצם את האפשרויות.

החום

לאחר גודל החלקיקים, החום הוא גורם עיקרי נוסף שמשפיע על טעם הקפה, ואם המטחנה תתחמם, זה ישרוף את הגרגרים. כפי שהוזכר דלעיל, הדבר העיקרי שמשפיע על חום הטחינה הוא מהירות הטחינה ואיך המנוע פועל, וכאן מדובר על ההבדל שעושות המטחנות היקרות יותר, שיש להן יכולת לשלוט על המהירות כדי להוריד את החום, ומה שגם משפיע על איכות טעם הקפה. לכן אולי משתלם לרכוש מטחנה קצת יותר יקרה.

הגודל

אין ספק שזהו שיקול שצריך לקחת בחשבון, ולפני שמתחילים לחפש, יש לוודא שמצאתם את המקום במטבח שבו תציבו את המטחנה כדי שתפעל. מטחנות קפה אינן גדולות במיוחד. בכל מקרה, מומלץ למצוא מקום ולהבטיח את מקומה של המטחנה במטבח לפני רכישתה.

קלות השימוש והניקוי

הרצון הוא לרכוש מטחנה שלא צריך להשקיע הרבה בשמירה על נקיונה, ולכן גם צריך שהתהליך יהיה פשוט, ולכן מומלץ לקרוא את ביקורות הלקוחות של המוצר שרוצים לרכוש, ולהבין מה צריך לעשות כדי לתחזק את המטחנה, ושזה לא יהיה תהליך מורכב מדי.

הגדרות טחינת הקפה

אם שותים מגוון של סוגים, כמובן שעדיף מטחנה עם מספיק הגדרות כדי להשיג עקביות מושלמת בכל סוג של גרגרי קפה. ככל שהמטחנה יקרה יותר, כך יהיו יותר הגדרות לבחירה.

בדרך כלל אפשר לראות תיאור של המטחנות כשמתייחסים לאחד או שני מונחים לגבי ההגדרות המוצעות, כלומר בשלבים או טחינה לפי הגדרות רצויות.

  • טחינה בשלבים, מספקת מספר מוגדר מראש של הגדרות שאפשר לבחור ביניהם לפני הטחינה.
  • טחינה על פי הגדרות רצויות, המאפשרת אופציות נוספות לבחירה חופשית מתוך מיגוון שאינו מוגדר מראש.

לאנשים שיודעים מה הם רוצים, טחינה על פי הגדרות רצויות, הוא דגם משופר על פני הראשון, מאחר וההגדרות לא מוגדרות, ולכן המטחנה עולה יותר.

רעש

אם רגישים לרעש המטחנה, מטחנות burr קונוס בדרך כלל שקטות יותר מהשטוחות, ונוטות להיות טובות יותר מבחינת הלהבים. אם רוכשים באינטרנט, ורוצים לדעת מה מידת הרעש, מומלץ להסתכל על הביקורת בנוגע לרעש.

מינון

אופציות המינון קשורות לכמות ופיזור גרגרי הקפה. קיימים דגמים עם אפשרות לחלוקת המינון לקפה, שיורד לאחר הטחינה לתאים ואז אפשר לשחרר כל פעם את הקפה הטחון, כשרוצים להכין אותו. יש כאלה שלא אוהבים את החלוקה הזאת, כי זה נותן להם הרגשה שהוא מאבד מטריותו כשהוא נשאר בתא. דגמים ללא חלוקה למינונים פותרים זאת, וכך מקבלים קפה טרי יותר, אך זה גורם קצת יותר ללכלוך שצריך לנקות לאחר כל שימוש.

החומר

מטחנות burr בדרך כלל מגיעות עם דפנות מפלדת אל חלד או קרמיקה. מטחנות מדפנות מקרמיקה מחזיקות מעמד זמן רב יותר, ומצליחים להגיע איתם לרמת העידון הדרושה לאספרסו, והן גם עולות יותר, אך אם נכנס משהו למכונה והקרמיקה נסדקת או נשברת, החלפתה קשה יותר.

מטחנות פלדת אל חלד הן נפוצות ויותר ופועלות היטב, אך צריך להחליפן מדי כמה שנים, וקל יותר להחליפן מאשר מטחנות קרמיקה.

אורך חיים

אם מטחנת להבים זולה אפשר להבין שהאיכות ירודה יותר ( לא תמיד ), לעומת היקרות יותר וגם שיודעים שיש על מה לסמוך. אפשר לצפות מדגמים יקרים שהם ישרדו לאורך זמן, כשדגמי הקרמיקה שורדים לזמן ארוך יותר מפלדת אל-חלד, והדגמים עם מנועי הנעה ישירה יחזיקו מעמד יותר זמן מאשר אלו במהירות גבוהה. גם כאן, מומלץ לקרוא ביקורות של לקוחות, גם אלו המשבחות וגם על התלונות, וכך תוכלו לקבל פרספקטיבה.

אסתטיקה

אין ספק שרוצים לרכוש מטחנת קפה גם טובה וגם אסתטית שמתאימה למראה המטבח. אם האסתטיקה חשובה לכם, בחנו כמה אופציות. חלק מהמטחנות מעוצבות בצורה יפה ומגוון צבעים וגימורים שונים ועם כל המגוון הקיים אין ספק שתוכלו למצוא את המתאימה לכם מבחינה ויזואלית שמתאימה למטבח שלכם.

מותגי מטחנות קפה פופולאריות

קיימים די הרבה מותגים שמייצרים ומוכרים מטחנות קפה, שבטח לא יכוסו כאן. אך כדי לזהות את המותגים עם המוניטין הטוב ביותר, מומלץ להסתכל על ביקורות של לקוחות לגבי המטחנות ולבחון אותם. להלן סיכום כללי של מה שקיים, וכמו תמיד, קריאת הביקורת תעזור לכם לבחור בהתאם.

Baratza

החברה מוכרת מגוון של מטחנות קפה מתקדמות ועם ביקורות נלהבות, כמו גם שליליות. בדרך כלל מוניטין המותג חיובי, כשעל פי תגובות הלקוחות, הם אומרים שהמטחנות פועלות מצויין ושוות את המחיר, הן מחזיקות מעמד לזמן ארוך ומשפרות את טעם הקפה.

בין הביקורות החיוביות, יש כמה תלונות של אנשים שטוענים שהמטחנות נשברו זמן קצת לאחר הרכישה והיו להם בעיות כשהן נסתמו או שעשו יותר מדי לכלוך. בעיקרון, הרבה לקוחות היו מרוצים, כמו גם כאלה שהיו ביקורתיים מאד.

Brevile

הביקורת היו חיוביות, ולקוחות אמרו שהמטחנות טובות וגם המחיר מתאים, הן מחזיקות מעמד לאורך זמן וההגדרות מותאמות אישית. חלק דיברו על כך שהמטחנה פועלת בצורה שקטה מאשר אחרות שהם ניסו בעבר, והקפה מושלם. היו גם ביקורת שליליות מועטות ותלונות על סוגיות כגון חסימה או הצורך לנקותן לעתים קרובות, בדרך כלל התגובות היו חיוביות.

Bunn

החברה מתמחה במגוון רחב של מכשירים למטרות מסחריות והיא אחת מהמותגים הפופולאריים ביותר בכל מה שקשור לקפה. היא מציעה מספר רב של מטחנות קפה, אך אולי לא כל כך מתאימות לצרכים הפרטיים לבית. היו מעט תגובות אך זאת לא אינדיקציה, מאחר ואם כבר הופיעו ביקורות, הן היו חיוביות, וכנראה שהתגובות המעטות הן כתוצאה מכך שהחברה מספקת יותר מבחינת הצד המסחרי .

Capresso

החברה קיבלה ביקורות מעורבות. לקוחות רבים אומרים שהמטחנות קפה פועלות היטב, יחסית שקטות ושוות את המחיר. מעט תלונות היו על כך שהן אינן טוחנות בצורה שווה, או שהמטחנה נשברה מהר מאד לאחר הרכישה. אלו לקוחות שכנראה נפגעו, אבל אולי לקחת סיכון, אם רוצים לחסוך.

Cuisinart

זהו המותג ככל הנראה הפופולארי ביותר ברשימה. החברה מציעה מגון גדול של מטחנות קפה ואביזרים שונים לקפה. המחיר שווה לכל כיס וקל למצוא כמעט אצל כל קמעונאי, ואין כל הפתעה בכך שהחברה מוכרת הרבה. לרוב, החברה מקבלת ביקורות טובות, מלבד מעט תלונות, התגובות חיוביות מספיק כדי שהחברה תהיה בין המובילות באמזון עם הכותרת של ה”מטחנה הטובה ביותר”.

Gaggia

המותג אולי לא ידוע כל כך, אך החברה מוכרת מטחנות קפה ומקבלת עליהן שבחים רבים. התגובות מדברות על כך שהמחיר מצויין, הדגם אמין, קל לשימוש ומחזיק מעמד לאורך זמן. ההסכמה הכוללת היא שזוהי רכישה טובה.

KitchenAid

החברה מציעה מבחר קטן של מטחנות קפה, כולל כמה יחידות משתלמות במחיר לאלו עם להבים. על פי מיטב המסורת של החברה, המטחנות מגיעות בשלל צבעים וזוכות לביקורות נלהבות מלקוחות.

Krups

עוד מותג פופולארי בעל מוניטין למטחנות קפה. הביקורות מכילות גם תגובות מעורבות , אך בעיקר חיוביות. לחברה אפילו יש דגם מוביל באמזון, תואר שלא קל להשיג בהתחשב במגוון הנרחב של מטחנות הקפה הקיימות. יתכן וזוהי המטחנה שלא תתאים לכל אחד, ולכן מומלץ לקרוא במדריכים נוספים.

Rancilio

החברה מוכרת מטחנות איכותיות ומקבלת ביקורות טובות מהלקוחות שאומרים שהמטחנות פועלות טוב, מחזיקות מעמד לארוך זמן ומכינות כוסות קפה מצויינות. חלק מהלקוחות הזכירו גם סתימות, אך רובם מרגישים שהרכישה טובה עבורם.

מסקנות

מטחנות הקפה שבוחרים משפיעות ישירות על איכות הקפה ששותים כל בוקר. הבחירה הנכונה יכולה לעזור ולהשיג את כוס הקפה המושלמת שרוצים. מומלץ להתאזר בסבלנות ולהבין את האפשרויות הקיימות ואת מה שמחפשים, התוצאה תהיה משתלמת.


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם