• תַפרִיט
  • תַפרִיט

מדריך לקניית מכונת קפה אספרסו המושלמת

דף הבית » מדריך לקניית מכונת קפה אספרסו המושלמת

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 7 דקות

קרדיט לתמונה ראשית: David Stephanus   Pixabay

אם גם אתם אוהבים לפתוח את הבוקר עם כוס קפה, המדריך הזה הוא בשבילכם. מכונת קפה ביתית יכולה להכין עבורכם מגוון רחב של משקאות על בסיס אספרסו, כולל אספרסו קצר או ארוך, לאטה, מקיאטו וקפוצ’ינו. יש מכונות אוטומטיות, שיכינו את הקפה בעצמן, וישנן מכונות ידניות. אך, רוב האנשים יעדיפו את המכונות החצי אוטומטיות, גם מבחינת המחיר וגם מבחינת חוויית הכנת הקפה. במדריך המלא לבחירת מכונת קפה נציג בפניכם מספר שאלות, שכדאי לשאול את עצמכם כשאתם ניגשים לרכוש מכונת קפה חדשה.

מכונות קפה מעולות מאמזון גרמניה גם אחרי משלוח הם כדאיות. החברה הכי מומלצת במעבדות היא SEGA

מכונות קפה אספרסו בלאסטפרייס (Last Price)

מכונות קפה אספרסו ב KSP 

איזו מכונה מתאימה לצרכים שלכם?

קיימים שלושה סוגים עיקריים של מכונות קפה – מכונות ידניות, חצי אוטומטיות ואוטומטיות. ישנן אפילו מכונות קפה סופר אוטומטיות. המשתמשים מעורב בתהליך הכנת הקפה במכונות הידניות והחצי אוטומטיות. במכונות האוטומטיות, המכונה עושה את כל העבודה. הכנו עבורכם סקירה קצרה על כל אחד מהסוגים, כדי שתוכלו לבחור את המכונה המתאימה לצרכים שלכם:

מכונה ידנית: לרוב, מכונה ידנית תהיה בעלת עיצוב קלאסי, המזכיר את מכונות האספרסו הישנות. כדי לתפעל את המכונה, יש צורך במיומנות גבוהה ובמעורבות מלאה של המשתמש בכל שלבי ההכנה של הקפה. במכונות הידניות יש דוד מים חמים עם מחוון אנלוגי, שמראה את מידת הטמפרטורה ולחץ המים. כדי לשלוט על הלחץ ועל זרימת המים, משתמשים בידית-מנוף ארוכה. אומנם המכונות הללו יקרות מאד, אך אם אתם רואים את הכנת הקפה בתור חוויה ואמנות, יכול מאד להיות שזו המכונה בשבילכם.

מכונה חצי אוטומטית: המכונה הזו מתאימה למי שאוהב להכין קפה בעצמו, אך מבלי שזה ידרוש ממנו יותר מדי מיומנות ודיוק.  במכונה ישנה משאבה חשמלית, שמפיקה את הלחץ הדרוש להכנת הקפה. ישנן מכונות חצי אוטומטיות, שבהן הקצפת החלב נעשית באמצעות לחיצת כפתור. באחרות, ההקצפה נעשית באמצעות וסת בצורת חוגה ודורשת מעט מיומנות. אלו המכונות הנפוצות ביותר. זאת, כיוון שאין צורך ברמת מיומנות גבוהה והמחיר סביר.

מכונה אוטומטית או סופר אוטומטית: מכונות אלו מתאימות למי שמעוניין ליהנות מקפה טוב במהירות וללא מאמץ. המכונות מכינות את הקפה באופן אוטומטי לאחר לחיצת כפתור. קיימות גם מכונות שכוללות תא אחסון לפולי קפה ומטחנת קפה מובנית. בחלק מהמכונות האוטומטיות, תהליך ההקצפה נעשה על ידי המשתמש, אך ישנן גם כאלה שבהן התהליך נעשה באופן אוטומטי. המכונות מאפשרות לכם לקבוע את סוג המשקה, את חוזק הקפה ואת כמות המים. בסיום ההכנה, הן מפנות את שאריות הקפה לתא אשפה מובנה ומבצעות ניקוי ושטיפה אוטומטיים. אומנם המחיר שלהן יקר יחסית, אך שווה.

באיזה חומר גלם תרצו להשתמש?

מכונות הקפה נבדלות זו מזו גם בשיטה שבה מכינים אליהן חומר גלם – פולי קפה, פודים, קפסולות או קפה טחון בתפזורת. כל חומר גלם משפיע על נוחות ההכנה, משך ההכנה וכמובן, על העלות הכוללת. אז באיזה חומר גלם כדאי לכם להשתמש? ריכזנו עבורכם סקירה קצרה של השיטות השונות:

פולי קפה: המכונות המתאימות לשימוש בפולי קפה הן מכונות בעלות מטחנת קפה מובנית. במכונות אלו אפשר להשתמש גם בקפה טחון בתפזורת.

קפה טחון בתפזורת: במכונות התומכות בקפה טחון בתפזורת, יש צורך להזין את הקפה הטחון למסנן החליטה ולדחוס אותו בצורה ידנית. קפה טחון בתפזורת הוא הזול ביותר מבין חומרי הגלם, אך הוא פחות נוח לשימוש והרבה יותר מלכלך. רוב המכונות שתומכות בקפה טחון בתפזורת תומכות גם בשימוש בפודים. היתרון הגדול של שימוש בקפה טחון בתפזורת הוא שניתן להשתמש בסוגים רבים ומגוונים של קפה.

פודים: פודים מגיעים באריזת נייר חד פעמית חדירה למים, שבה יש כמות מדודה של אבקת קפה. העלות של פודים היא מעט גבוהה יותר מזו של קפה בתפזורת, אך ההכנה קצרה יותר ויש הרבה פחות לכלוך.

קפסולות: הקפסולות הם מכלים חד פעמיים אטומים, שבהם כמות מדודה של קפה טחון. זוהי השיטה היקרה ביותר להכנסת חומר גלם למכונת הקפה, אך היא גם השיטה הנקייה ביותר. לרוב, תצטרכו לרכוש את הקפסולות של יצרן מכונת הקפה שלכם בלבד, והקפסולות קיימות בחנויות ייעודיות בלבד, מה שיכול להקשות עליכם את הרכישה של קפסולות חדשות.

להלן מספר דברים שאנחנו מחפשים בקפסולות ( תרמילים תואמי נספרסו ) ומשמעותם:

  • חומציות – טעם בהיר, שמוסיף חיים לקפה
  • קרמה – הקצף הזהוב על גבי אספרסו, צריך להיות קרמי ועקבי
  • תחושת הקפה בפה – מבשלים בעלי גוף מלא יהיו חזקים ונעימים.
  • טעם נקי – טעים, אך ללא תווי טעם מיוחדים
  • מתיקות – בעצם טעם קפה עדין וחלק יותר

האם המכונה עשויה מחומרים עמידים?

כשאתם ניגשים לרכוש מכונת קפה, חשוב לשים לב לחומרים המרכיבים אותה, כיוון שאלו יקבעו את מידת העמידות והבטיחות שלה. כך למשל, מכונת קפה העשויה מחומרים מתכתיים איכותיים כמו פלדה או נירוסטה יהיו בדרך כלל עמידות יותר ממכונות העשויות מפלסטיק. לרוב, הן גם יהיו כבדות יותר, מה שמהווה יתרון.

בנוסף, כדאי לבדוק במפרט הטכני כמה כוסות קפה ניתן להכין במכונה. נתון זה גם כן מצביע על העמידות של המכונה. מומלץ לבחור במכונה המסוגלת להכין כמות גדולה יותר של כוסות קפה ממה שאתם נוהגים להכין מדי יום.

האם המכונה נוחה לשימוש?

אחת מהשאלות החשובות ביותר שיש לשאול לפני רכישה של מכונת קפה היא – האם המכונה נוחה לשימוש? נוחות השימוש קשורה לסוג המכונה ולדגם הספציפי, אך גם להעדפותיכם האישיות. המפרט הטכני של המכונה יוכל לספק לכם מידע רב, אך תמיד עדיף להגיע בעצמכם לחנות כדי לבחון אותה מקרוב. יש אף חנויות שיציגו בפניכם הדגמה מלאה של אופן הפעולה של המכונה. הנה לכם מספר דברים, שיש לשים לב אליהם כדי לקבוע את מידת נוחות השימוש של המוכנה:

נוחות התפעול: ייתכן שלא יתאפשר לכם להכין קפה ולבדוק את נוחות התפעול של המכונה בחנות, אך כדאי לבדוק כמה אלמנטים בולטים. כך למשל, אנו ממליצים לבדוק את הלחצנים והכפתורים השונים, האם הם ממוקמים במיקומים נוחים והאם קל ללחוץ עליהם. בנוסף, נסו לבדוק את נוחות הפירוק וההרכבה חלקים שונים במכונה, כמו את מגש העודפים, את מיכל המים ואת מסנן החליטה.

לוח הפיקוד: לוח הפיקוד של המכונה כולל לחצנים, כפתורים וחיוויים שונים. ככל שהמכונה מתקדמת, כך היא כוללת יותר חיוויים וכפתורים. ישנם דגמים הכוללים צג LCD, שבו מופיע המידע הדרוש לשליטה על המכונה. המכונות המשוכללות ביותר יכללו בצג נתונים רבים, כמו מלאי פולי הקפה, מפלס המים הקיים ומספר ספלי הקפה שהוכנו על ידכם מיום רכישת המכונה.

משקל המכונה והתאמתה למרחב שלכם: לפני שאתם ניגשים לחנות, חשוב מאד לחשוב על המקום שבו תציבו את המכונה שלכם. וודאו שהמשקל והגודל של המכונה מתאימים למיקום. אם אתם מתכוונים להשאיר את המכונה במקום אחד ולא להזיז אותה ממקום למקום, מומלץ שהיא תהיה כבדה יחסית כדי שלא תזוז בזמן שאתם מפרקים ומרכיבים את מסנן החליטה.

אפשרויות התכנות: רוב המכונות האוטומטיות או הסופר אוטומטיות כוללות מספר אפשרויות תכנות. בין היתר, יש תוכניות שמאפשרות לבחור את סוג המשקה, את מידת הטמפרטורה, את קביעת חוזק הקפה. בנוסף, ישנם דגמים המאפשרים לבחור הפעלה עתידית, למשל שהמכונה תכין לכם קפה לפני שאתם קמים בבוקר.

ההספק החשמלי: ככל שההספק החשמלי של המכונה יהיה גבוה יותר, כך זמן הגעת המים לטמפרטורה הרצויה יהיה מהיר יותר ומכאן שכל התהליך של הכנת הקפה יהיה מהיר יותר. מומלץ לבחור במכונה בעלת הספק חשמלי של 1000 וואט ומעלה.

נפח מיכל המים: כדי להכין קפה איכותי, יש צורך במים טריים. לכן, כדאי לבחור במכונה בעלת נפח מיכל מים, שלא יהיה גדול מדי. מומלץ לבחור במיכל קפה שיהיה גדול מעט מכמות מנות הקפה שבכוונתכם להכין בכל פעם.  מיכל של 1.5 ליטרים מספיק להכנה של כשמונה ספלי קפה רגילים וכ-35 כוסות של אספרסו קצר. טווח הנפחים נע בין 0.8 ל-3.5 ליטרים, כך שאתם יכולים לבחור את הנפח המתאים עבורכם. נפח גדול אומנם יחסוך לכם את הטרחה של מילוי המיכל בכל פעם, אך זכרו שמים שנשארים לאורך זמן במיכל עלולים להוביל להצטברות חיידקים ואבנית.

מסנן המים: קיימות מכונות שבהן מותקן מסנן מים, האחראי על נטרול טעמי לוואי. ישנם שני סוגים של מסננים – מתכלה וקבוע. את המסנן המתכלה יש להחליף אחת לכמה זמן, בעוד שהקבוע נשאר במכונה לאורך כל הזמן. מסנן קבוע הוא אומנם יקר יותר, אך העלות היא חד פעמית, בניגוד לעלות של רכישה חוזרת של מסננים מתכלים.

דוחסן מובנה: אם אתם רוכשים מכונה ידנית או חצי אוטומטית, יכול להיות שכדאי לכם לרכוש בעלת דוחסן מובנה, שמקל על פעולת הדחיסה של הקפה הטחון.

מגש העודפים: מגש לאיסוף עודפי נוזלים הוא סטנדרט ברוב המכונות, והקיבולת של המגש משתנה בין המכונות השונות. בחלק מהמכונות קיים חיווי מגש מלא או חיווי למצב המגש. כדאי לבדוק עד כמה נוח לרוקן אותו.

פיית המזיגה: ישנן מכונות המאפשרות לכוון את גובה פיית המזיגה, כך שיתאים לגובה הכוס. יש גם מכונות בעלות פיית מזיגה כפולה, שמאפשרת להכין בו זמנית שתי כוסות קפה.

מטחנת קפה מובנית: כל מי שאוהב קפה יודע, שאין כמו קפה שנטחן זה עתה. מטחנת קפה מובנית קיימת לרוב במכונות סופר אוטומטיות, אך ישנן גם מכונות אחרות הכוללות מכונה שכזאת, תלוי בדגם. אם רוצים, אפשר גם לרכוש אחת בנפרד. חשוב לוודא שלמטחנה יש מספר דרגות טחינה כדי שתוכלו להכין סוגים שונים של קפה.

התצורה של דוד המים: המים החמים שנמצאים בדוד הם חשובים לתהליך החליטה של הקפה והפקת הקיטור הדרוש להקצפת החלב. קיימות שלוש תצורות לדוד המים – דוד מים בודד דו שימושי, דוד מים בודד עם מחליף חום, ושני דוודים. מכונות בעלות דוד מים בודד דו שימושי כוללות דוד מים אחד ושני טרמוסטטים, כשאחד שולט על טמפרטורת המים לחליטת הקפה והשני על טמפרטורת המים ליצירת הקיטור. במכונות מהסוג הזה אי אפשר לבצע את פעולת החליטה והקצפת החלב במקביל. אם אינכם מרבים להכין קפה, אתם כנראה תוכלו להסתפק במכונה כזו. אם אתם מכינים קפה לעיתים קרובות יחסית, יכול להיות שעדיף לכם לבחור במכונה בעלת דוד מים בודד עם מחליף חום, שמאפשר לבצע את שתי הפעולות במקביל. מכונות בעלות שני דוודים הן לרוב מתקדמות ויקרות יותר, כיוון שהן מסוגלות לבצע את שתי הפעולות במקביל ובמהירות גדולה.

האם יש משטח חימום לספלים? אם אתם מעוניינים לשמור על טמפרטורת הקפה, מומלץ למזוג אותו לספל מחומם. יש דגמי מכונות המגיעים עם משטח חימום, שעליו אפשר להניח שתיים עד שש ספלים. ללא משטח כזה, תצטרכו למצוא דרך אחרת לחמם את הספלים או לא לחמם כלל.

מהו לחץ המשאבה?

כדי להכין את הקפה, מים חמים צריכים לעבור בלחץ דרך הקפה הטחון. כדי להוציא את מירב הטעמים מהקפה, חשוב שכמות המים החמים שזורמת דרכו תהיה קטנה ככל הניתן ושישולב קיטור בתהליך. כדי לעשות זאת בצורה טובה, יש להעביר את המים דרך הקפה בלחץ גבוה. אם נוצר קצף כהה וסמיך על פני הקפה, סימן שהחליטה הייתה איכותית.

את לחץ המים מודדים באמצעות BAR. הלחץ הדרוש למיצוי הקפה הוא בין 8 ל-9 BAR. לחץ גבוה מזה עלול לפגום באיכותו של הקפה, בעוד שלחץ נמוך לא יצליח למצות את מלוא הטעמים של הקפה. רוב המפרטים הטכניים יספרו לכם שהלחץ עומד על לפחות 14 BAR, אך אל תחששו – מדובר בלחץ המשאבה ולא בלחץ המוצא של המים, שאמור לרדת לסביבות 8-9 BAR. כדי לוודא שהמכונה היא בעלת לחץ מים דרוש, אתם יכולים לשאול את המוכר בחנות.

איזה מנגנוני בטיחות קיימים במכונה?

מכונות רבות כוללות מנגנוני בטיחות שונים, כמו מנגנון הגנה בפני מחסור במים, שמספיק את פעולת החימום אם אין מיכל במיכל. יש גם מכונות מתקדמות, המספקות התראה כשהגיע הזמן לנקות את המכונה מאבנית. ישנן גם מכונות בעלות תכנית ניקוי אוטומטית, שתשמור על המכונה שלכם נקייה ובטוחה לשימוש.

האם המכונה עומדת בתקציב שלכם?

לפני שאתם ניגשים לחנות, מומלץ לקבוע את התקציב המקסימלי שלכם. טווח המחירים של מכונות ידניות וחצי אוטומטיות נע בין 500 ל-2,500 שקלים. מכונות ידניות איכותיות במיוחד יכולות להגיע למחיר של 5,000 שקלים ויותר. טווח המחירים של מכונות אוטומטיות וסופר אוטומטיות נע בין 3,000 ל-8,000 שקלים.

בנוסף, חשוב לבדוק לגבי האחריות על מכונת הקפה. בדרך כלל, האחריות היא לשנה, אך לעיתים ניתנת אחריות לשנתיים.


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם