• תַפרִיט
  • תַפרִיט

מדריך לבחירה וקנייה של מעשנה איכותית לעישון בשר

דף הבית » מדריך לבחירה וקנייה של מעשנה איכותית לעישון בשר

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 4 דקות

אם יש לכם חצר או מרפסת ואתם רוצים לנצל אותה כדי להכין בשר מעושן, הכנו עבורכם מדריך לקניית מעשנה. אז איך בוחרים מעשנה טובה לעישון בשר? צריך לשים לב לגודל, לצורה ולתכונות ומאפיינים נוספים, כדי שהמעשנה שתבחרו תתאים בדיוק לצרכים שלכם. יש גם יצרנים פרטיים, שיכולים לייצר עבורכם מעשנה לפי הזמנה. הנה כמה טיפים שיעזרו לכם לבחור את המעשנה הטובה ביותר עבורכם:

הצעות מחיר למעשנות בשר ב KSP

בחרו את סוג המעשנה המתאים לצרכים שלכם:

המעשנה מפיקה עשן חם, שמבשל את המזון באיטיות עד שהוא הופך לעסיסי ורך. קיימות שלושה סוגים עיקריים של מעשנות, שנבדלות זו מזו במקור החום שלהן: גז, פחם וחשמל. הנה סקירה קצרה של הסוגים השונים, כדי שתוכלו לבחור איזה סוג מתאים לצרכים שלכם:

מעשנת גז:

מעשנה זו פועלת על גז בישול. חומר הבעירה מוכנס לתוך קופסת מתכת ייעודית ומתחמם שם, ללא מגע ישיר עם גוף החימום.

יתרונות: אופן השימוש במעשנת גז נוח יותר מהשימוש במעשנת פחם, אך פחות נוח מהשימוש במעשנה חשמלית. המחיר לרוב יהיה נמוך יותר ממחירה של מעשנה חשמלית.

חסרונות: כדי להשתמש במעשנה, אתם תצטרכו לחבר אליה בלון גז ולדאוג שיהיה לכם בלון גז נוסף בסביבה, למקרה שבו הבלון יתרוקן באמצע העישון. בנוסף, מעשנת גז עלולה להשאיר למזון ריח וטעם לוואי.

מעשנת פחם – המעשנה הוותיקה ביותר:

במעשנה הזו מציתים את הפחמים וממתינים שהלהבה תיעלם וששכבה דקה של אפר תכסה אותם. כשהלהבה יורדת, מפזרים על הפחמים חומר בעירה, למשל בולי עץ בעלי ארומה מיוחדת, וחומר הבעירה מתחיל להעלות עשן חם לבישול. יש גם אופציה להדליק את חומה הבעירה בתוך קופסת מתכת, שמניחים מעל הפחמים. במקרים מסוימים אפשר גם להסתפק רק בעשן הפחמים בלי חומר בעירה.

יתרונות: היתרון הגדול שלה הוא המחיר, שלרוב נמוך משמעותית ממעשנות הגז והחשמל. אם כי, קיימות מעשנות פחם מקצועיות שמחירן גבוה יותר. בנוסף, חובבי העישון המושבעים טוענים שהיא מספקת את הטעם המשובח ביותר מבין המעשנות הקיימות בשוק.

חסרונות: אתם צריכים להשגיח על הפחמים ולוודא שהטמפרטורה נשארת קבועה לאורך כל זמן הבישול. חסרון נוסף של מעשנת הפחם היא שהיא מלכלכת מאד, בניגוד לחלופות. אם אתם אוהבים אתגר, מעשנת הפחם היא בשבילכם.

מעשנה חשמלית:

החום של המעשנה מופק על ידי גוף חימום חשמלי. חומר הבעירה מוכנס לתוך קופסת מתכת ייעודית ומתחמם שם, ללא מגע ישיר עם גוף החימום.

יתרונות: קל להשתמש במעשנה חשמלית, כיוון שאין התעסקות עם פחמים ואפשר לשלוט על הטמפרטורה ללא מאמץ מיוחד. בנוסף, השימוש במעשנה אינו כרוך בלכלוך כמו במעשנת פחמים.

חסרונות: המחיר גבוה יותר ממחיר של מעשנת פחמים. בנוסף, המזון יוצא פחות טעים בהשוואה למזון שיוצא ממעשנת פחמים, ויש צורך בחיבור לשקע חשמלי, שלא תמיד נמצא בסביבה.

בחרו בתצורת המעשנה המועדפת עליכם:

לרוב, המעשנות מגיעות בצורת מבנה אנכי עומד. אך, קיימות גם מעשנות שמגיעות בצורה אופקית בדומה למנגל, רק עם מכסה. אז איזו תצורה עדיפה? הבאנו לכם סקירה קצרה על תצורות המעשנה השונות, כדי שתוכלו להחליט בעצמכם:

מעשנה אופקית:

מעשנות אופקיות הן לרוב נוחות יותר לשימוש, כיוון שמשטח הבישול גלוי במלואו בפני המשתמש ומאפשר גישה נוחה למזון. היתרון הגדול של מעשנה אופקית הוא שאפשר לצלות ולעשן את המזון במכשיר אחד בצורה נוחה מאד. לכן, אם אתם מתכננים להשתמש במעשנה לצלייה, כדאי לקנות מעשנה אופקית. בנוסף, רוב המעשנות האופקיות כוללות מדפי שירות, שעליהם אפשר להניח כלי בישול והגשה, מוצרי מזון ועזרים שונים.

עם זאת, קחו בחשבון שהמעשנה האופקית תופסת יותר מקום ולכן, יש לוודא שיש לכם מקום בשבילה. בנוסף, קשה יותר לשלוט על טמפרטורה אחידה במעשנה אופקית, ויש שיטענו שהמרחק הקטן בין מקור החום לבין הבשר פוגם בעסיסיות שלו. ואם אתם רוצים לעשן מזון בתלייה, הדבר בלתי אפשרי במעשנה אופקית.

מעשנה עומדת:

בניגוד למעשנה האופקית, היא תופסת הרבה פחות מקום ולכן אידיאלית לאנשים עם מעט מקום פנוי, שעדיין רוצים ליהנות מבשר מעושן איכותי. בנוסף, היא מתאימה לעישון מזון בתלייה, מה שמאפשר להשיג גוון אחיד של נתחי הבשר ללא סימני חריכה או צריבה. שיטת עישון זו מתאימה גם לעישון של פריטי מזון קטנים ומאוגדים, כמו דגים או נקניקיות. עם זאת, במעשנות עומדות, משטחי הבישול נמצאים בגבהים שונים בתוך חלל המעשנה, כך שהגישה אליהן פחות נוחה. אם אתם בוחרים במעשנה עומדת, כדאי לבחור במעשנה בעלת מבנה מרובע, כיוון שהוא מאפשר ניצול אופטימלי של שטח המדפים ונוח יותר לשימוש.

דבר נוסף שכדאי לשים לב אליו הוא האם למעשנה שלכם יש תא בעירה נפרד. ברוב המעשנות, תא הבעירה נמצא בתוך חלל המעשנה, אך קיימות מעשנות בעלות תא בעירה נפרד, שמותקן בתחתית או בצד המכשיר. בתא בעירה צדי, המזון אינו חשוף באופן ישיר למקור חום אלא רק לעשן, כך שהוא עובר עישון אופטימלי. תא הבעירה הנפרד גם מונע טפטוף של שומן מהבשר, מה שגורם לבעירה מוגזמת של הפחמים ולריחות לוואי בלתי נעימים.

בחרו בגודל שמתאים לכם:

כשאתם ניגשים לבחור את גודל המעשנה, יש להתחשב במספר הסועדים וכן בסוג הנתחים שאתם מתכננים להכין. אם אתם מתכננים להכין נתחים גדולים, שתופסים נפח, כדאי לבחור במעשנה גדולה יחסית. זכרו, שהנתחים צריכים לשבת בצורה מרווחת ונוחה על הרשת. בחלק מהמקרים, תוכלו למצוא במפרט פירוט של מספר הקילוגרמים שאפשר להכין במעשנה. לשם הדוגמה, משפחה של עד עשרה אנשים כנראה יצטרכו מעשנה בגובה של כ-100 סנטימטרים ובקוטר של כ-50 סנטימטרים, לא כולל הארובה.

וודאו שהמעשנה נוחה לשימוש:

כדאי להגיע לחנות כדי לבדוק האם המעשנה נוחה לכם לשימוש. התחילו בדלת של המעשנה, סגרו ופתחו אותה כדי לראות אם היא נוחה לשימוש וגם וודאו שידיות האחיזה נוחות ועשויות מחומר שאינו מתחמם. כדי שתהיה לכם שליטה מיטבית על הטמפרטורה ועל כמות העשן, כדאי לבחור במעשנה בעלת מגופים מתכווננים. קיימות מעשנות עם דלת זכוכית, שמאפשרת לעקוב אחר תהליך העישון ללא צורך בפתיחת המעשנה. כך, תוכלו למנוע בריחה של עשן וחום. כדאי גם לבחור במעשנה עם מד חום מובנה, כדי שתוכלו לעקוב אחר הטמפרטורה. יש גם מדי חום נפרדים, שאפשר לנעוץ בנתחי הבשר כדי להבין מהי מידת העשייה. חשוב גם שהמעשנה תכלול קערה למים, כיוון שהמים מוסיפים לחות ומביאים לתוצאה עסיסית יותר.

כדי לוודא שתהליך העישון יסתיים ללא לכלוך גדול מדי, מומלץ לבחור במעשנה בעלת מגש לקליטת שומנים. אם אתם בוחרים במעשנת פחמים, כדאי לבחור במעשנה עם מגירה ייעודית נשלפת לפחמים, שתקל על הטיפול בפחמים ותאריך את חיי המעשנה.

בדקו שהמעשנה עשויה מחומרים עמידים:

המעשנות השונות עשויות מחומרים שונים: פח, ברזל או פלדה. עמידות המעשנה נמדדת לפי סוג החומר שממנו היא עשויה וכן לפי רמת הגימור ועובי הדפנות. אם אתם מעוניינים להשתמש במעשנה שימוש מזדמן בלבד, יכול להיות שתסתפקו במעשנת פח, שנחשבת לפשוטה ביותר. אך, אם אתם מעוניינים להשתמש במעשנה דרך קבע, כדאי לבחור במעשנה מפלדה, בעלת דפנות עבות ככל הניתן. דפנות עבות יאריכו את חייה של המעשנה וגם ישמרו על טמפרטורה אחידה בחלל המעשנה.

מומלץ להגיע לחנות כדי לבחון את המעשנה מקרוב ולוודא שאין לה קצוות חדים או פינות שלא עברו ריתוך הולם. כדאי גם לבדוק שהרגליים שלה יציבות וחזקות. פתחו וסגרו את דלת המעשנה כדי לוודא שהיא מהודקת היטב כשהיא סגורה ושהכול פועל כהלכה.

נסו להתאים את המעשנה לתקציב שלכם:

לפני שאתם ניגשים לחנות, כדאי להציב לעצמכם תקציב לקניית המעשנה. הדגמים הפשוטים ביותר מתחילים סביב 700 שקלים, בעוד שהמשוכללים ביותר יכולים להגיע לעלות של 4500 שקלים ומעלה.

לפני שאתם קונים, כדאי גם לברר לגבי האחריות, שנעה לרוב בין שנה ל-10 שנים. אם אתם קונים מעשנה יקרה ומשוכללת במיוחד, כדאי לא להתפשר על תקופת האחריות ולוודא שהיא ממושכת ככל הניתן. חשוב גם לבדוק מה כוללת האחריות והיכן מתבצע התיקון, כדי לא להיות מופתעים אחר כך.


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם