מדריך לקניית מפתחות ברגים ואומים לסוגיהם

מפתח ברגים הוא כלי עבודה האוחז בצורה טובה את ראש הצורתי של הבורג או אום בעת הברגתם תוך השתמשות במנוף מכני גדול ושחיקה מנימלית.

ישנם סוגים רבים של מפתחות ברגים שעומדים לרשות השיפוצניקים של ימינו. מדריך זה יכול לעזור לך להבין את ההבדלים ביניהם ולהחליט באיזה מפתח להשתמש.

לברגים הראשונים, שהיו בשימוש בשנים הראשונות של הרנסנס, היו ראשים מרובעים. העיצוב המשושה (בעל 6 הצדדים) בא מיד אחר כך ונשאר הזן הדומיננטי כיום, אם כי ראשים מרובעים הם עדיין הכלל על ברגים

לא משנה מספר הדפנות, ישנם מספר כלים שתוכננו במיוחד להידוק או להסרה. לכל אחד מהסוגים השונים יש תכונות וחסרונות משמעותיים, אך ישנם כמה הבדלים בין מפתח בקופסאות, בקצה פתוח ובמפתחות משולבות.

מפתחות ברגים מיוצרים עם פתחים גדולים מעט יותר מברגים שהם מיועדים להתאים (בדרך כלל המרווח בין כל כלי הוא כמה מלימטרים או אינצ'ים – דורש שיש צורך בערכה גדולה של מפתחות). אולם אם התאמת המפתח רופפת מדי,היא תעגל את נקודות האום או ראש הבריח.

כל המפתחות קיימים בגדלים רבים, וניתן לרכוש אותם בנפרד או בסטים. ערכה קטנה עשויה להכיל שישה עד עשרה מפתח ברגים. מפתחות ברגים סטנדרטיים נמכרים במרווחים מסויימים (וגם בגדלים מדדיים, כמובן). אורכו של הכלי משתנה ביחס לגודלו, נע בין כ 10 ס"מ לכמעט עד 50 ב"מ. ההיגיון הוא שהכלי הקצר (או הארוך יותר) ממזער (או ממקסם) את כמות הכוח בה אתה יכול להשתמש כדי להדק בורג קטן יותר (או גדול יותר). זה עוזר למנוע ניתוק ברגים באמצעות הפעלת לחץ רב מדי.

מפתח הברגים ההסגורים והפתוחים נמכרים שניהם עם ברגים בגדלים שונים בשני קצות הכלים האישיים. גישה כלכלית זו פירושה שסט של חמש חלקים יכיל למעשה מידות כפולות של מפתח ברגים.

כמו כן, תגלה כי לשני מפתח ברגים באותו גודל ובאותו סוג יכולים להיות תגי מחיר שונים בתכלית. ההסבר טמון בחומרים ובתהליך הייצור. המפתחות ברגים הטובים ביותר עשויים מסגסוגות כמו כרום או ונדיום, בעוד כלים פחות יקרים עשויים מפלדת מוליבדן או שהם פשוט מוטבעים ממתכת. המפתחות המוטבעים הם בתפזורת (יש צורך בחומר נוסף בכוח), והם שימושיים למדי לעבודה קלה מדי פעם. לשימוש תכוף, לעומת זאת, ולכל יישומי רכב כמעט, כלים יקרים יותר יוכיחו את ההשקעה הטובה יותר.

מפתחות ברגים ואומים באיכות גבוה במידות אינצ'יות באמזון ארה"ב

מפתחות ברגים ואומים באיכות גבוה במידות מלימטריות באמזון גרמניה

מפתחות ברגים ואומים באתר לאסט פרייס

מפתחות ברגים ואומים באתר KSP

 

 

מפתחות ברגים סגורים

מפתח סגור (רינג) – דומה למפתח ברגים הפתוח, אך סגור בצורת טבעת. בדומה למפתח פתוח, ישנם גם מפתחות משני צידי המוט. צורת המבנה מקלה בשימוש במקומות לא נוחים, ומעניק נוחות גדולה יותר בעת השימוש במפתח.

מפתח לברגים סגורים, יש שש או 12 צלעות ( שמחלישות אותו אך הם נוחות יותר ) סביב הקוטר הפנימי של הלסתות. הלסת בעלת שש המחודדות תוכננה כך שתתאים לראשים וברגים משושים, בעוד שתצורת 12 הנקודות תתאים גם לאום מרובע. ברגים  אלו מציעים אחיזה איתנה יותר מאשר ברגים פתוחים. הקיר הדק של הלסת גם מקל על הגישה ברגים במקומות צרים, אך ישנם מצבים בהם לא ניתן להשתמש במפתחות אלו, מכיוון שיש להחליק אותם מעל קצה הבריח.

מפתחות ברגים פתוחים

מפתח פתוח – עשוי מוט מתכת שטוח, מפתחות עם מתחים שונים משני צידי המוט. על מנת להקל על עבודה במקומות שהגישה לא נוחה, קצות המפתח מוטים בזווית קטנה, על-מנת לאפשר גמישות גדולה יותר בעבודה

הלסתות השטוחות של מפתח הברגים האלו הם סביב הברגים לצורך הסגירה או הידוק. הקצוות הפתוחים מאפשרים להחליק את הכלי מעל האום ברבעים צמודים שבהם לא יהיה מספיק מקום למפתח סגור, או כאשר אורך הפיר או צינור מפריע. מפתח הברגים הפתוחים הם מפתח הברגים המהיר והקל ביותר לשימוש.

מפתח צינורות – בעל תופסנים משוננים שנועדו ללפות צינורות העשויים מתכת רכה. מפתח זה מתכוונן בעזרת בורג, והוא מתהדק על צינורות כאשר מסובבים אותו לכיוון מסוים (כלומר, כדי לפתוח צינור יש לחבר אליו את המפתח בכיוון אחד, וכדי לסגור את הצינור יש לחבר אליו את המפתח בכיוון שני). ( ויקיפדיה )

מפתח ברגים דו שימושי ( משולב )

למפתחות ברגים יש לסת פתוחה בקצה אחד של הכלי וסגורים באותו גודל או שונים בקצה השני. מכיוון שישנם מצבים רבים שבהם סוג זה או אחר פשוט לא יעבוד, מפתח הברגים יכול להיות אכן שימושי. עם זאת, אם אתה זקוק למפתחות לעתים רחוקות בלבד, ייתכן שההוצאה הנוספת של מפתח הברגים לא תהיה נחוצה.

ישנם מפתחות אשר צד אחד שלהם הוא מפתח פתוח, וצידו השני הוא מפתח סגור (או מפתח ראצ'ט סגור). שני צידי המפתח יהיו בעלי מידה זהה.

מפתח ברגים מתכוונן ( מפתח  שוודי )

אם שיקולי שטח או תקציב מכתיבים רכישה של מפתח להידוק ופתיחה של ברגים ואומים, מפתח ברגים מתכוונן הוא ככל הנראה ההשקעה הטובה ביותר שלכם. מפתח ברגים מתכוונן  אומר גם שהם יכולים לשמש על ברגים אינץ ', מטרי, ויטוורת' ואחרים.

מפתח זה מתאים לפתיחה של ברגים בגדלים שונים, המנגנון עמיד פחות ממפתח ברגים סטנדרטי, שרוחבו קבוע, ולכן אינו מתאים לברגים הדוקים בצורה חזקה במיוחד.  בגלל הבק לש ( אפיציות ) של המנגנון המכני, נוטה "לעגל" את ראשי הברגים או האומים. ולכן, בעת שימוש מפתח ברגים מתכווננים, כוון את הלסתות האחיזה כך שיתאימו במדויק מעל הבורג, כדי להבטיח התאמה יציבה.

ניתן לקנות מתכווננים בגדלים שונים.  ניתן להשיג דגמים גדולים וקטנים יותר, כמו גם מספר גדלים שביניהם.

מפתחות אלן

ישנם מפתחות שנועדו לפתוח ברגים בהם ראש הבורג שקוע. מפתחות אלן הם מוטות פלדה, חתך משושה, מכופפים בצורות L. האורך הקצר יותר נקרא הראש, כך הידית ארוכה יותר. ניתן להחליק את שני הקצוות לפתחים תואמים בחלק העליון של הברגים או לברגי המכונה, לרוב ברגים המשמשים בכלים ובמכונות כדי להחזיק חלק אחד בחוזקה ביחס לאחר.

מפתחות אלן מיוצרים במגוון גדלים .

ניתן להשתמש בשני קצות מפתח הברגים כדי לפתוח את הברגים, אך הידית מספקת מנוף רב יותר. בחלק מהמקומות הצפופים יש להשתמש בקצר יותר. אם נדרש מומנט נוסף, זוג אוחז או צבת עשוי להועיל לתפוס את ידית מפתח הברגים .

רצ'טים ( מפתחות שקועים )

אפשרות נוספת בעולם המפתחות. הם נוחים מאוד ובידיים מנוסות מאפשרים הידוק מהיר להפליא של הברגים. אמנם הם סטנדרטיים בחנויות רכב, אך יש להם מספר שימושים במקומות אחרים, במיוחד בעבודה עם מכונות.

השקעים עצמם הם כלי קיבול גלילי. בקצה האחד יש נקודות הדומות לאלו שנמצאות בבבורג, ואילו בקצה השני יש חור מרובע אליו נכנס מנגנון הכלי. שקעים בודדים מכונים על ידי הפתח המרובע ומימד האום שעליו יתאים הקצה הנגדי.

הכלי יסובב את הבריח כשהוא מונף לכיוון אחד, אך יחזור מבלי ללעשות פעולה באמצעות מנוף מאפשר להפוך את התהליך, כך שניתן להשתמש בכלי לסירוגין להידוק או פתיחה.

הבוקסות והמנגנונים הנלווים מגיעים למידות רבות. ערכת בןקסות שלמה באמת, עשויה בהחלט להכיל כמה מאות חתיכות בעלות גדולה. עם זאת, שקע ביתי בסיסי טוב עם כחצי תריסר בוקסות שיתבררו כמועילים לתיקונים מזדמנים ומשימות אחרות.

יש לסוג זה של מפתחות רצ'ט מד מומנט  שמאפשר למדוד את המומנט המופעל על הבורג. שימושיבברגים אותם יש להדק בחוזקה, אך מצד שני, הידוק יתר עלול להזיק  (למשל בורגי ראש מנוע של מכונית).

מדריך קניה והמלצות לציוד טיולים, בית ומשרד מדריך קניה, מפתח אומים, מפתח ברגים

רוצים לעזור לאתר טיולים? לחץ כאן

גישה חדשה כאן הסוכנים נלחמים עליך ולא שאתה תרדוף אחרים

התגובות שלך

אתה צריך להיות מחובר לשלוח תגובה

מידע על יאיר טיולים

מטייל מזה 45 שנה, בוגר בית ספר לתיירות, עוסק במידענות בצרכנות, תיירות, פנאי ונופש.
שתפו את חבריכם שגם הם ייהנו מהמידע שבאתר

לקבלת מידע על מסלולי טיול, ארועים, טיפים

כתבות אחרונות