• תַפרִיט
  • תַפרִיט

מדריך לבחירה וקנייה של מפתחות ברגים ואומים לסוגיהם

דף הבית » מדריך לבחירה וקנייה של מפתחות ברגים ואומים לסוגיהם

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 4 דקות

מפתח ברגים הוא כלי עבודה האוחז בצורה טובה את ראש הצורתי של הבורג או אום בעת הברגתם תוך השתמשות במנוף מכני גדול ושחיקה מנימלית.

קרדיט צילום ראשי: רישיון Pixabay

*גילוי נאות: עמוד זה כולל מספר קישורים של תוכניות שותפים שלנו. אם תלחצו על הקישור ותרכשו דרכו את אחד מהשירותים, אנחנו נקבל על זה עמלה, שתעזור לנו לתפעל את האתר. הדבר נעשה ללא תוספת עלות עבורכם. תודה על העזרה!

ישנם סוגים רבים של מפתחות ברגים שעומדים לרשות השיפוצניקים של ימינו. מאמר זה יכול לעזור לך להבין את ההבדלים ביניהם ולהחליט באיזה מפתח להשתמש.

לברגים הראשונים, שהיו בשימוש בשנים הראשונות של הרנסנס, היו ראשים מרובעים. העיצוב המשושה (בעל 6 הצדדים) בא מיד אחר כך ונשאר הזן הדומיננטי כיום, אם כי ראשים מרובעים הם עדיין על ברגים.

לא משנה מספר הדפנות, ישנם מספר כלים שתוכננו במיוחד להידוק או לפתיחה ברגים. לכל אחד מהסוגים השונים יש תכונות וחסרונות משמעותיים.

מפתחות ברגים יש להם פתחים גדולים במעט יותר מברגים שהם מיועדים להתאים (בדרך כלל המרווח בין כל כלי הוא מינימלי שדורש בערכה גדולה של מפתחות). אולם אם התאמת המפתח רופפת מדי, היא תעגל את נקודות האום או ראש הבריח.

כל המפתחות קיימים בגדלים רבים, וניתן לרכוש אותם בנפרד או בסטים. ערכה קטנה עשויה להכיל שישה עד עשרה מפתחות ברגים. מפתחות ברגים סטנדרטיים נמכרים במרווחים מסויימים . אורכו של הכלי משתנה ביחס לגודלו, נע בין כ 10 ס”מ לכמעט עד 50 ב”מ. ההיגיון הוא שהכלי הקצר או הארוך יותר, ממזער או ממקסם את הכוח שבה אפשר להשתמש כדי להדק בורג קטן יותר או גדול יותר. כל זה, עוזר למנוע ניתוק ברגים ממקומם באמצעות הפעלת לחץ רב מדי.

מפתח הברגים הסגורים והפתוחים נמכרים לברגים בגדלים שונים בשני קצות המפתח ברגים. גישה כלכלית זו פירושה שסט של חמישה חלקים יכיל למעשה מידות כפולות של מפתח ברגים.

כמו כן, לשני מפתח ברגים באותו גודל ובאותו סוג יכולים להיות תגי מחיר שונים בתכלית. ההסבר טמון בחומרים ובתהליך הייצור. המפתחות ברגים הטובים ביותר עשויים מסגסוגות כמו כרום או ונדיום, בעוד כלים פחות יקרים עשויים מפלדת מוליבדן או שהם פשוט מוטבעים ממתכת. כלים יקרים יותר יוכיחו את ההשקעה הטובה יותר.

מפתחות ברגים ואומים באיכות גבוה במידות אינצ’יות באמזון ארה”ב

מפתחות ברגים ואומים באתר KSP

מפתחות ברגים סגורים

מפתח סגור (רינג) – דומה למפתח ברגים הפתוח, אך סגור בצורת טבעת. בדומה למפתח פתוח, ישנם גם מפתחות משני צידי המוט. צורת המבנה מקלה בשימוש במקומות לא נוחים, ומעניק נוחות גדולה יותר בעת השימוש במפתח.

מפתח לברגים סגורים, יש שש או 12 צלעות (שמחלישות את המפתח אך הם נוחות יותר) סביב הקוטר הפנימי של הלסתות. הלסת בעלת שש המחודדות תוכננה כך שתתאים לראשים וברגים משושים, בעוד שתצורת 12 הנקודות תתאים גם לאום מרובע. ברגים אלו מציעים אחיזה איתנה יותר מאשר ברגים פתוחים. העובי הדק של לסת המפתח מקל על הגישה לברגים במקומות צרים.

מפתחות ברגים פתוחים

מפתח פתוח – עשוי מוט מתכת שטוח, מפתחות עם מתחים שונים משני צידי המוט. על מנת להקל על עבודה במקומות שהגישה לא נוחה, קצות המפתח מוטים בזווית קטנה, על-מנת לאפשר גמישות גדולה יותר בעבודה

הלסתות השטוחות של מפתח הברגים האלו הם סביב הברגים לצורך ההידוק. הקצוות הפתוחים מאפשרים להחליק את הכלי מעל האום ברבעים צמודים שבהם לא יהיה מספיק מקום למפתח סגור, או כאשר אורך הפיר או צינור מפריע. מפתח הברגים הפתוחים הוא מפתח הברגים המהיר והקל ביותר לשימוש.

מפתח צינורות – בעל תופסנים משוננים שנועדו ללפות צינורות העשויים מתכת רכה. מפתח זה מתכוונן בעזרת בורג, והוא מתהדק על צינורות כאשר מסובבים אותו לכיוון מסוים (כלומר, כדי לפתוח צינור יש לחבר אליו את המפתח בכיוון אחד, וכדי לסגור את הצינור יש לחבר אליו את המפתח בכיוון שני). (ויקיפדיה)

מפתח ברגים דו שימושי (משולב)

למפתחות ברגים יש לסת פתוחה בקצה אחד של הכלי וסגורים באותו גודל או שונים בקצה השני. מכיוון שישנם מצבים רבים שבהם סוג זה או אחר פשוט לא יעבוד, מפתח הברגים יכול להיות אכן שימושי. עם זאת, אם אתה זקוק למפתחות לעתים רחוקות בלבד, ייתכן שההוצאה הנוספת של מפתח הברגים לא תהיה נחוצה.

ישנם מפתחות אשר צד אחד שלהם הוא מפתח פתוח, וצידו השני הוא מפתח סגור (או מפתח ראצ’ט סגור). שני צידי המפתח יהיו בעלי מידה זהה.

מפתח ברגים מתכוונן (מפתח שוודי)

אם שיקולי שטח או תקציב מכתיבים רכישה של מפתח להידוק ופתיחה של ברגים ואומים, מפתח ברגים מתכוונן הוא ככל הנראה ההשקעה הטובה ביותר שלכם. מפתח ברגים מתכוונן אומר גם שהם יכולים לשמש על ברגים אינץ ‘, מטרי, ויטוורת’ (תקן בריטי) ואחרים.

מפתח זה מתאים לפתיחה של ברגים בגדלים שונים, המנגנון עמיד פחות ממפתח ברגים סטנדרטי, שרוחבו קבוע, ולכן אינו מתאים לברגים הדוקים בצורה חזקה במיוחד.  בגלל הבקלש ( אפיציות ) של המנגנון המכני, המפתח נוטה “לעגל” את ראשי הברגים או האומים. ולכן, בעת שימוש מפתח ברגים מתכווננים, יש לכוון את הלסתות האחיזה כך שיתאימו במדויק מעל הבורג, כדי להבטיח התאמה יציבה.

ניתן לקנות מתכווננים בגדלים שונים.  ניתן להשיג דגמים גדולים וקטנים יותר, כמו גם מספר גדלים שביניהם.

מפתחות אלן

ישנם מפתחות שנועדו לפתוח ברגים בהם ראש הבורג שקוע. מפתחות אלן הם מוטות פלדה, חתך משושה, מכופפים בצורת L. האורך הקצר יותר נקרא הראש, כך הידית ארוכה יותר. ניתן להחליק את שני הקצוות לפתחים תואמים בחלק העליון של הברגים או לברגי המכונה, לרוב ברגים המשמשים בכלים ובמכונות כדי להחזיק חלק אחד בחוזקה ביחס לאחר.

מפתחות אלן מיוצרים במגוון גדלים.

ניתן להשתמש בשני קצות מפתח הברגים כדי לפתוח את הברגים, אך הידית מספקת מנוף רב יותר. בחלק מהמקומות הצפופים יש להשתמש בקצר יותר. אם נדרש מומנט נוסף, זוג אוחז או צבת עשוי להועיל לתפוס את ידית מפתח הברגים.

רצ’טים (מפתחות שקועים)

אפשרות נוספת בעולם המפתחות הוא שימוש ברצ’ט. הם נוחים מאוד ובידיים מנוסות מאפשרים הידוק מהיר להפליא של הברגים. אמנם הם סטנדרטיים בחנויות רכב, וגם לשימושים במקומות אחרים. למשל, בעבודה עם מכונות.

השקעים עצמם הם כלי קיבול גלילי. בקצה האחד יש נקודות הדומות לאלו שנמצאות בבורג, ואילו בקצה השני יש חור מרובע שאליו נכנס מנגנון הכלי. שקעים בודדים מכונים על ידי הפתח המרובע וממדי האום שעליו יתאים הקצה הנגדי.

הכלי יסובב את הבריח כשהוא מונף לכיוון אחד, אך יחזור מבלי לעשות פעולה באמצעות מנוף מאפשר להפוך את התהליך, כך שניתן להשתמש בכלי לסירוגין להידוק או פתיחה. ישנם גם תוספות, ידיות ציריות, מפרקים אוניברסליים ומכשירים אחרים המשמשים להנעת השקעים.

הבוקסות והמנגנונים הנלווים מגיעים למידות רבות. ערכת בוקסות שלמה, עשויה בהחלט להכיל כמה מאות חתיכות שיעלו הרבה כסף. עם זאת, שקע ביתי בסיסי טוב יבוא עם שש בוקסות שיתבררו כמועילים לתיקונים מזדמנים ומשימות אחרות.

יש סוג של מפתחות רצ’ט עם מד מומנט שמאפשר למדוד את המומנט המופעל על הבורג. שימושי בברגים שיש להדק בחוזקה, אך מצד שני, הידוק יתר עלול להזיק (למשל בורגי ראש מנוע של מכונית).

טיפ קטן מאיתנו:

לפני שאתם ממהרים לרכוש מפתחות לאומים וראשי ברגים, כדאי לעבור על ההמלצות וחוות הדעת בעיון כדי לבדוק שהכול בסדר. כדאי גם לעשות השוואת מחירים בין האתרים השונים כדי למצוא את המוצר במחיר הטוב ביותר. לרוב, אותם מוצרים קיימים באתרים שונים.

מדריך לקניית ציוד בחנויות האינטרנט המומלצות. כללים לחיסכון והבנת שוק החנויות ברשת האינטרנט.

טיפים איך לבצע קנייה נבונה באינטרנט

איך לזהות באינטרנט ביקורות מזויפות?


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם