• תַפרִיט
  • תַפרִיט

מדריך לקניית נעליים ומגפיים לטיפוס בשלג?

דף הבית » מדריך לקניית נעליים ומגפיים לטיפוס בשלג?

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 4 דקות

קיימים סוגים שונים של נעלי טיפוס, ורכישת הסוג המתאים תלויה בסוג הטיפוס שאתם מתכננים. נעלי טיפוס קלות במיוחד, יכולות להתמודד עם טיולי חורף יומיומיים למטיילים מסורתיים שאוהבים לטייל כמו למשל באיזורי קרחונים, טיולים טכניים (כשמגיעים עם גרזן קרח) וטיפוס הרים בתנאי מזג אויר קפואים. המפרט הנפוץ הוא בדרך כלל גם זה המסורתי.

נעלים\מגפי סקי באמזון

מסגרות נעלי הטיפוס

חומרי המסגרת

  • נעלי טיפוס מפלדה: יציבות מאד ומשמשות לזמן ארוך מאד, וככאלה, הן מושלמות לטיפוסי הרים. איזורי הרים עם קרח תלולים מאד ולכן דורשים מומחיות טכנית כשמטיילים בהם במגפי טיפוס.
  • נעלי טיפוס מפלדת אל-חלד: דומות מאד למגפי הטיפוס מפלדה, מאחר וגם הן משמשות בצורה יעילה היטב את מטפסי ההרים כמו נעלי הטיפוס מפלדה. היתרון הנוסף שלהן הוא שהן עמידות בפני קורוזיה.
  • נעלי טיפוס מאלומיניום: קלות משקל יותר, אך אינן יציבות כמו שני הסוגים הראשונים. הן מתאימות לטיולים, לסקי בהרים ולטיפוס בהרי האלפינים. השימוש בהן בטיפוס הרים ובשטחים סלעיים שוחקים אותם מהר יותר.

מסגרת ישרה: שני סוגי נעלי הטיפוס המוכרות ביותר עם מסגרת ישרה, הם בעלי מסגרת אנכית ואופקית, כשהאחרון הוא העדכני יותר והאחר היה יותר באופנה כשמגפי הפלסטיק העמידים היו נפוצים יותר, אך כיום, עם ההיכרות של מגפי העור המבודדות, חל שינוי בפרדיגמה.

המסגרות האופקיות מחליפות את המסגרות האנכיות חלקית, בגלל שהן מתאימות מאד למגפי עור מבודדות, ובעיקר בגלל היתרונות שהן מציעות. חלק מהיתרונות הן בגלל שמגפי הטיפוס עם המסגרות האופקיות מגמישות את עצמן בזמן ההליכה, מאחר והפלדה או האלומיניום מותקנים בצורה שטוחה. יתרון נוסף הוא שאותה צורה שטוחה גם דוחה שלג בצורה יעילה והרגליים קרובות יותר לקרקע מאשר המסגרות האנכיות, כך שאפשר ליהנות מאותה יציבות רבה.

משקל: משקל נעלי הטיפוס משתנה, תלוי בחומר ממנו הן עשויות. נעלי הטיפוס הכבדות ביותר, הן אלו שעשויות מפלדה. נעלי טיפוס מאלומיניום הן הקלות ביותר. משקל נעליים מכל חומר אחר, נע בין השתיים האלה. כדאי לדעת שנעלי הטיפוס מאלומיניום קלות, אך גם פחות עמידות וחזקות, מה שמאפשר לבחור באיזה מקומות מומלץ לטייל בהן. כשמטיילים איתם מומלץ להימנע מטיפוס המשלב בתוכו איזור סלעי ושלג.

צורת המבנה של הנעליים: צורת המבנה יכולה להיות קשיחה, או קשיחה למחצה, כמו בעיצוב המסגרת הישרה, שהיא המבנה הנפוץ כיום. נעלי טיפוס קשיחות, אם כי הן עדיין קיימות, מיושנות יותר, מאחר והעיצוב הקשיח למחצה, מציע יתרונות נוספים וביצועים טובים יותר בתנאים מגוונים, כמו למשך שהם גמישים מספיק כדי להתאים לכל התנאים.  הם מציעים יתרון רב מאד בחורף כשזקוקים לאותה נוקשות ומהירות יחסית בעת הטיפוס, ומשלבים בין יכולות ההתאמה של הנעליים לאפשרות גישה וטיפוס טכני. הטכנולוגיה היום קלה הרבה יותר, ואין צורך להיות מוטרדים לגבי גמישותם של נעלי הטיפוס, מאחר ורבות מהנעליים הקשיחות למחצה מגיעות עם יכולת הסתגלות חלקה יותר לעבור ממצב חצי קשיח למצב גמיש. ההתאמה בדרך כלל קשורה לקו היישור בין הבוהן לעקב.

ההתאמה בנעלי טיפוס חצי קשיחים די קלה, מאשר העיצובים הקשיחים הישנים יותר מתאימים במידה רבה יותר למגוון צורות של מגפיים.

למגפיים עם עקומות רבות וקשיחות למחצה, סוג ההתאמה לכוונון, צריך להיות באמצעות יישור א-סימטרי במרכזם, או יישור גמיש במרכז ארוך יותר.

הערה: מגפי טיפוס ימין ושמאל קיימים גם בעיצובים קשיחים למחצה, והצד שלהם נקבע על ידי כיוון מוט היישור.

סוגי המעטפת: הכוונה היא לחיבור המעצב את המגפיים, ושנותן להם את היציבות. בעיקרון, קיימים שלושה סוגים, אולם, עם זאת, אם נועלים את המגפיים, יש לוודא שמנסים קודם את שלושת הסוגים, כדי לדעת מה הכי מתאים. להלן סקירה קצרה על סוגי עטיפות המגפיים.

היברידיות: סוג זה משלב בתוכו שני מאפיינים. המאפיינים הללו הם עקב מוגבה ורצועות הבוהן. עם זאת, יתכן וזה לא יוכל לשמש כמו כל מגף. המגף עשוי לענות על חלק מהדרישות. ראשית,  לרובם יש סוליה קשיחה וחריץ לעקב, או רצועה שמחזיקה את העקב המוגבה. לרצועות הבוהן במגפיים היברידיות, יש את היתרון שהן מתאימות היטב גם ללא הרצועה (המחברת בין הסוליה לרגל). אפשר גם להתאימן בקלות עם כפפות על ידיים, וצריך פשוט למשוך את רצועת הבוהן ולסובב את העקב המוגבה.

מגפיים מתכנסות: סוג זה מגפיים, משתמש בכבל וביכולת לשחררו, כדי להחזיק את הבוהן במקומה, כשכבל העקב מהודק ביציבות בעזרת ידית מתח השומרת על היציבות בין הקשר לעקב. חלק מהיתרונות של אותו סוג של מעטפת, הוא שזה טמון במעטפת שהיא מחוזקת ומאד יציבה, שאפשר להתאימה בקלות לאורך הנקודות הקדמיות בהתאם לסוג השטח.

הדרישה המינימלית לחיבור המגפיים בשיטה הזאת, היא של דרישות רצועה בגודל של 3/8″, או לחריץ שיהיה על העקב או  הבוהן. אפשר ליהנות באמת מסוג כזה של מעטפת כשמטפסים לצרכי סקי.

מגפי רצועה: סוג כזה של מעטפת עובד היטב על כל סוג של מגפיים או נעליים, בתנאי שמרכז היישור של המדרסים, עולה בקנה אחד עם גמישות המגפיים או הנעליים. המאפיין הייחודי שלהן הוא רצועות הניילון המצויות בהן. היתרון הוא שאפשר להשתמש בהן בכמה סוגי מגפיים עם אותו מצע, והן מתאימות למסלולי קרח בינוניים. החיסרון הוא שלוקח להן זמן כדי להסתגל אליהן לעומת סגנונות אחרים, ויתכן ולא מקבלים את אותו סוג של יציבות שמתאים להן, לעומת סוגים אחרים של מעטפות.

התאמת נעלי ומגפי הטיפוס: אל תתנו לפני השטח לעצור בעדכם

השליטה על כח המשיכה של הרגליים, הוא משימה חשובה כשמטפסים בתנאי קרח. זה לא קשור ליציבות הרגליים, מאחר וזה שונה לגמרי מהליכה על פני שטח אחרים. צריך להבין שבקרח אפשר להחליק בקלות בעת המגע עם סוליות הנעליים, או ליפול בכבדות.

כדי להפחית את הסיכון, צריך מנגנון קשיח ויציב כדי ליצור את החיכוך בין המגף ופני הקרקע, אפילו על פני הקרח. את זה ניתן להשיג באמצעות נעלי טיפוס מתאימות, שיכולים להעניק לכפות הרגליים בסיס בטוח של דריכה כשמטפסים על שלג או קרח. עם נעלים כאלה אפשר להעניק הגנה טובה יותר לגוף כשמטפסים בחוץ בתנאי מזג אוויר של קרח, מפולות שלג, כולל חציית קרחונים, בעלייה על מדרונות של שלג, טיפוס על מפלים קפואים וסלעים עם קרח.

קשה להתאים כל זוג של נעלי טיפוס ומגפיים. כדי להגיע להתאמה הטובה ביותר ולוודא שהן בטיחותיות, המגפיים ונעלי הטיפוס אמורים להתאים בצורה חלקה. עם זאת, לכל סוג של מגפיים, יש נעלי טיפוס שהולכות יחד איתם. חלק מהמגפיים יכולות אפילו להציע כמה אפשרויות. להלן חלק מהמידע לגבי התאמתם של כמה סוגים ספציפיים.

נעלי טיפוס עם רצועה קלות במיוחד, יעבדו היטב עם מגפי טיפוס קלות מאד, כשנעלי הטיפוס עם הרצועה נצמדים לסוליה גמישה של המגפיים, לא יתאימו בצורה בטיחותית כמו מגף בעל סוליה קשיחה.

כמה דברים שצריך לקחת בחשבון: כשמדברים על שילוב בין מגפיים עם נעלי הטיפוס, קיימים כמה דברים שיש לקחת בחשבון. בעוד שיש נעלי טיפוס שמתאימות ביותר בכל תנאי מזג האוויר מצד אחד ומגפיים שמתאימות במיוחד למצב אחר, צריך לקחת בחשבון מראש את סוג המגף שלכם, את סוג הסוליה, את סוגי הצורה בבהונות א החריץ בעקב ואת סוגי הפעילויות שמתכננים.

כל השיקולים הללו צריכים להנחות אתכם לגבי קבלת החלטה. להלן כמה המלצות ספציפיות כשיוצאים להרפתקאות בחוץ ושצריך לזכור אותם.

אם רוצים לטייל, אפשר לשקול נעלי טיפוס פחות טכניות שבאות עם מעטפת רצועה. כשרוצים לטייל בהרים או לטפס על איזור המכוסה קרח, מומלץ להצטייד במגפיים עם סוליות קשיחות ורצועות עור עבות שמחברות בין הסוליה לגף, או עם חריצים בבוהן ובעקב, אך יש לזכור גם שנעלי הטיפוס הנכונות שאפשר לשלב איתם, אלו נעלי טיפוס שמתכנסות לתוך עצמכן.

אם מדובר בפעילות המאפשרת שימוש במגף גמיש, השיגו גם נעלי טיפוס גמישות איתן. כמו כן, מומלץ לזכור ולבדוק שהמגף גמיש, כדי להבטיח שקיים מרכז גמיש שמחבר בין החזית והצד האחורי של המגף. כמו כן, מומלץ להצטייד בנעלי טיפוס מאלומיניום כשמדובר בנעלי התעמלות (ועם מעטפות רצועה), לטיפוס קל או במסע באיזור קרחונים, אך נא לשים לב לכך שהם דומים בגמישותם.

כהערה אחרונה, כדי להגיע להחלטה לגבי נעלי הטיפוס המתאימות היטב למגפיים, מומלץ לקנותם יחד עם המגף, כך שכבר בזמן הרכישה, אפשר לבדוק את ההתאמה, כולל בדיקה המבטיחה את ההתאמה למרכז הנעל, לגמישותה ומבחינת אורכה.


שינוי גודל גופנים
ניגודיות