מדריך לקניית סיר הלחץ הטוב ביותר

 

כשאתה חושב על סירי לחץ, אתה בטח זוכר את הסירים המסורתיים שצרחו וקשקשו על הכיריים. אבל העיצובים של הדור הבא שאנו רואים היום צריכים לראות שסירי לחץ תופסים את מקומם כקנייה חיונית וחוסכת זמן למטבח המודרני.

סירי הלחץ של ימינו מגיעים בצורות ובגדלים שונים, אך ישנם שני סוגים עיקריים – סירי לחץ כיריים מסורתיים וסירי לחץ חשמליים חדשים יותר. הם פועלים באופן זהה ביסודו, תוך שימוש בהצטברות של לחץ קיטור כדי להעלות את הטמפרטורה מעל נקודת הרתיחה ולכפות נוזל למזון. המשמעות היא שהאוכל מתבשל מהר יותר. זה גם עוזר לפתח טעם ולהפוך את האוכל לטעים יותר.

לא בטוח אם אתה צריך לקנות דגם חשמלי או כיריים? אם אתה רק רוצה דרך מהירה לבשל מרק, אם אתה טבח או חסר מקום למטבח, סיר לחץ על הכיריים עשוי להיות הכי טוב. עם זאת, אם אתה רוצה להיות מסוגל 'לקבוע ולשכוח' את הארוחה שלך ולתת לגאדג'ט למטבח לעשות את כל העבודה הקשה בשבילך, סיר לחץ חשמלי עשוי להיות אפשרות טובה יותר.

 

 

מבחר של סירי לחץ איכותיים באמזון גרמניה

מבחר סירי לחץ חשמליים בלאסטפאייס

מבחר סירי לחץ לכיריים וחשמליים ב KSP

 

סירי לחץ חשמליים

סירי לחץ חשמליים הם מכשירים עצמאיים, בדומה למולטי-קוקים או כיריים איטיות. היתרון העיקרי שלהם הוא שהם די אוטומטיים את תהליך הבישול. אתה פשוט בוחר את רמת הלחץ או את פונקציית הבישול הרצויה, והמכשיר מבצע את כל העבודה, עם טיימר משולב המאפשר לך לדעת מתי לשחרר את הלחץ ומתי הארוחה שלך מוכנה. זה הופך אותם לאופציה טובה עבור אנשים חדשים בבישול בלחץ או כאלה שלא רוצים להשגיח על המכשיר שלהם.

יתרונות:

 • פונקציונליות הגדר ושכח, אין צורך לדאוג לרמות הלחץ.
 • בחלקם ניתן להשתמש גם בפונקציות אחרות כגון בישול איטי וקיטור.
 • יכול להשחים, לצרוב או להקפיץ בסיר הבישול

חסרונות:

 • נוטים להיות יקרים יותר מדגמי כיריים
 • כבד יותר 
 • בדרך כלל רמות לחץ נמוכות יותר הופכות אותם לבישולים איטיים יותר מאשר דגמי כיריים
 • הטמפרטורות אינן גבוהות כך שלא יעילה כמו על הכיריים

תנורי לחץ חשמליים: תכונות שיש לקחת בחשבון

אם החלטתם שסיר לחץ חשמלי מתאים לכם, הנה כמה דברים שצריך לחשוב עליהם בבחירה בין הדגמים:

לסירי לחץ חשמליים, ובמיוחד לרב-קוקים, יש יכולות קטנות יותר מאשר לסירי לחץ. הדגמים הקטנים ביותר קיבולת של כשלושה ליטר, אך רובם הם סביב ארבעה עד שישה ליטרים, מה שאמור להיות מספיק כדי להכין ארוחה למשפחה בת ארבע נפשות. זכור כי קיבולת הטענה אינה תמיד יכולת הבישול הניתנת לשימוש. באופן כללי גילינו שבסירי לחץ של שישה ליטר יהיו שטח של ארבעה ליטרים. 

קיבולת גדולה יותר תוסיף למחיר, אך פירושה שתוכלו לבשל ולהקפיא מנות, אך בחרו באופציה הקטנה ביותר שמתאימה לביתכם אם אתם מחפשים לחסוך כסף.

צדדיות

אם אתה רוצה גמישות מירבית, חפש סיר לחץ שהוא גם מולטי-קוקר.

הגדרות לחץ מרובות

בחלק מסירי הלחץ החשמליים יש הגדרת לחץ אחת בלבד, בעוד שאחרים יש שניים (ללחץ גבוה ונמוך) או אפילו יותר. אפשרות הלחץ הנמוך הופכת את הבישול לחסכוני יותר באנרגיה, מכיוון שהסיר יכול לעבור להגדרה זו לאחר שהמזון התבשל. זה גם שימושי לבישול מאכלים עדינים יותר כמו ירקות עליים, פסטה, ביצים ודגים.

שחרור לחץ אוטומטי

בחלק מהדגמים יש שחרור לחץ אוטומטי. זה הופך את הבישול לאוטומטי לחלוטין, כך שתוכל לבחור את ההגדרה שלך, להשאיר את סיר הלחץ שלך ולחזור לארוחה המוגמרת שלך, במקום שתצטרך לשחרר את הלחץ באופן ידני ואז לחכות להשלמתו. עם זאת, תכונה זו תעלה לך יותר.

הגדרת התחלה מאוחרת / שמירה על חום

אם אתם אוהבים ארוחה חמה שמחכה לכם כשאתם חוזרים הביתה, תכונות אלה יעניקו לכם גמישות רבה יותר כשאתם מכניסים את המרכיבים שלכם ומוציאים את האוכל. כמה טיימרים יכולים להימשך עד 24 שעות.

 

תנורי לחץ על כיריים

רובם עשויים נירוסטה או אלומיניום. אין להם פונקציות מרובות עבור מאכלים שונים כמו של דגמים חשמליים, אך לחלקם יש אביזרים כגון סלים מהבילים. 

יתרונות:

 • לעתים קרובות זול יותר עם אפשרויות בעלות קיבולת גדולה יותר (עד 12 ליטר)
 • יכול להגיע ללחצים גבוהים יותר
 • יכול להפחית במהירות את הלחץ על דגמים מסוימים עם מים קרים

חסרונות:

 • צריך לעקוב ידנית אחר רמות הלחץ ולהפחית את החום
 • פחות פונקציות נוספות כגון הגדרות בישול איטי

תנורי לחץ על כיריים: תכונות שיש לקחת בחשבון

גודל וחומרים

בדומה לסירי לחץ חשמליים, דגמי הכיריים מגיעים בצורות ובגדלים שונים, המתחילים בסביבות 1.5 ליטר לסיר לחץ מיני ועולים עד 12 ליטר. תרצה לשקול כמה מנות אתה רוצה לבשל וכן כמה שטח אחסון יש לך. המכסים הניתנים לנעילה יכולים להיות גדולים למדי לאחסון.

אם אתה מוכן להוציא יותר, אחד הדברים העיקריים שהכסף שלך יקנה הוא חומרים איכותיים יותר. תנורי לחץ כיריים יקרים יותר עשויים לרוב מנירוסטה במקום מאלומיניום ובסיסם עבה יותר, מה שהופך אותם לעמידים יותר מדגמים זולים יותר. לחלקם יש אפילו אחריות לכל החיים.

קלות שימוש

בחלק מסירי הלחץ של הכיריים יש ידיות משני הצדדים, מה שהופך אותם לקלים יותר לנשיאה, מכיוון שהם יכולים להיות כבדים כאשר הם מלאים במזון. לאחרים יש ידיות מתקפלות או נשלפות, מה שמקל על האחסון.

מנגנון דו-שסתומי נותן לך יותר אפשרויות לשחרור לחץ, באופן טבעי על ידי השארת אותו להתקרר, או האצת העניינים על ידי השבת המחבת במים קרים.

בְּטִיחוּת

לשקט הנפשי, חפשו תכונות בטיחות נוספות כמו מכסה נעילה, שסתום שחרור לחץ שני (במקרה שהראשון נחסם) ופונקציית כיבוי אוטומטית.

חלקי חילוף לסיר לחץ

בין אם אתה קונה סיר לחץ חשמלי או כיריים, יהיה עליך לטפל בטבעת האיטום (אטם) הגומי היושב בתוך המכסה. זה עוזר ליצור איטום אטום כך שהלחץ יכול להצטבר. אם הוא פגום, סיר הלחץ שלך לא יעבוד כמו שצריך.

האטמים יצטרכו להיות מוחלפים מעת לעת כדי לשמור על סיר הלחץ שלך במיטבו. בדרך כלל הם לא יקרים מדי, אך כדאי לבדוק עד כמה הם זמינים ויקרים לפני שאתה קונה סיר לחץ, כך שלא תיתקע עם דגם שיש בו חלקי חילוף קשים או יקרים.

כדי לדאוג לאטם של סיר הלחץ שלך:

 • שטיפה במי סבון
 • אל תמתח או לכופף את הגומי
 • יבש לפני שמכניסים שוב למכסה של סיר הלחץ

איך משתמשים בסיר לחץ?

1. הוסף את המרכיבים שלך.

2. הגבר את האש לבניית לחץ. הגברת החום על הכיריים למקסימום, אך סיר לחץ חשמלי עושה זאת באופן אוטומטי על ידי הפעלת גוף החימום המובנה שלהם. וודא כי השסתום סגור כדי שאדים לא יוכלו להימלט.

3. לאחר שמגיעים ללחץ, הורידו את החום למינימום (סירי לחץ חשמליים יעשו זאת באופן אוטומטי). לאחר מכן יהיה עליך לעקוב ידנית אחר זמן הבישול, אלא אם כן במכשיר שלך יש טיימר מובנה.

4. כאשר הזמן חלף, שחרר את הלחץ. בדרך כלל אתה עושה את זה מכבה את האש ונותן למחבת להתקרר בהדרגה, או על ידי פתיחת שסתום. בחלק מדגמי הכיריים תוכלו להשתמש במים קרים – או להעביר אותם מעל המכסה או להושיב את המחבת בכיור של מים קרים. לאחר שהלחץ השתחרר, תוכלו לפתוח את המכסה ולהגיש את האוכל.

 

טיפים מובילים לבישול בלחץ

 • לעולם אל תמלא את הסיר גבוה מהרמה המומלצת. עבור רוב הדגמים זה מלא בחצי או שני שלישים. אחרת לא יהיה מספיק מקום להיווצרות לחץ שיצא דרך פתחי האוורור.
 • אך אל תתקמצנו על הכמות. זה חיוני לתהליך הבישול. בדוק בהוראות שלך את הכמות המינימלית הנדרשת. 
 • אם אתה מבשל בכיריים חשמליות, שים לב ששינוי החום אינו מיידי
 • זמני הבישול הם מרגע שמגיעים ללחץ. לחלק מהדגמים לוקח עד 10 דקות להגיע ללחץ.
 • שמור על אטם הגומי והחלף אותו אם הוא נראה שחוק או שהמכסה אינו ננעל כהלכה. שמור גם על שסתומי המכסה נקיים.

האם סירי לחץ בטוחים?

בעבר היו לסירי לחץ סיפורים שהתפוצצו והשליכו את תוכנם על פני המטבח. עם זאת, בדגמים של ימינו יש תכונות בטיחות מובנות שיעניקו לך שקט נפשי בזמן שאתה מבשל.

ברוב סירי הלחץ החשמליים יש מכסה נעילה, כך שלא תפתחו אותו בטעות ותשחררו את כל האדים החמים. אתה יכול גם למצוא דגמים עם יותר מאוורור אחד, כך שהחום מתפזר במקום לצאת בסילון חם אחד, ושסתום שחרור לחץ לשמש כדי לעבוד כגיבוי למקרה שהשסתום הראשי ייחסם או נתקע. בדגמים מתקדמים יותר יש חיישני טמפרטורה המפעילים כיבוי אוטומטי למקרה שמשהו ישתבש.

קרא תמיד את מידע הבטיחות במדריך שלך בעיון לפני שתתחיל לבשל, ​​מכיוון שזו ההגנה הטובה ביותר שלך מפני כל דבר שמשתבש. 

איך סיר לחץ חוסך כסף?

השימוש בסיר לחץ גם יעיל יותר באנרגיה מאשר כיריים או בישול בתנור, מכיוון שהאוכל מבושל מהר יותר.

האם בישול לחץ בריא?

בישול בלחץ הוא ממש טוב בשמירה על חומרים מזינים, מה שהופך אותו לבחירה מצוינת למי שרוצה לאכול בריא. מכיוון שהוא משתמש בפחות נוזלים מאשר בשיטות אחרות (כגון רתיחה), פחות חומרים מזינים נשלפים מהמזון ונזרקים עם המים. זמני הבישול הקצרים יותר עוזרים גם לשמר חומרים מזינים בארוחות שלך.

דברים להכין בסיר הלחץ שלך

כל מתכון עם מספיק נוזלים ניתן להכין בסיר הלחץ שלכם. סירי לחץ יכולים להתמודד עם מגוון רחב של עבודות בישול.

כל סירי הלחץ שונים, ותצטרך לשחק עם שלך בתחילה כדי למצוא את המתכונים הטובים ביותר. עדיף להתחיל עם הארוחות במדריך ההוראות ולעבוד משם. יש גם הרבה הצעות וקהילות מתכונים לסיר לחץ. כמה מהדברים הפופולריים ביותר לבשל בסיר הלחץ שלך הם:

 • מרקים
 • תבשילי בשר או ירקות
 • מנות אורז או ריזוטו
 • ירקות מאודים

דברים שלא כל כך מצליחים בסיר לחץ הם:

 • דג
 • עשבי תיבול טריים. אם אתה מוסיף אלה, עדיף לחכות עד הסוף, לאחר שבישלת את האוכל שלך בלחץ.

מדריך קניה והמלצות לציוד טיולים, בית ומשרד סיר לחץ

רוצים לעזור לאתר טיולים שיהיו בו הרבה מסלולי טיולים?

לחץ כאן

התגובות שלך

אתה צריך להיות מחובר לשלוח תגובה

מידע על יאיר טיולים

מטייל מזה 45 שנה, בוגר בית ספר לתיירות, עוסק במידענות בצרכנות, תיירות, פנאי ונופש.
שתפו את חבריכם שגם הם ייהנו מהמידע שבאתר

לקבלת מידע על מסלולי טיול, ארועים, טיפים