• תַפרִיט
 • תַפרִיט

מדריך לקניית ערכות בדיקת קרקע ( אדמה ) לתחזוקת הגינה שלך

דף הבית » מדריך לקניית ערכות בדיקת קרקע ( אדמה ) לתחזוקת הגינה שלך

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 5 דקות

צמחים זקוקים לאור, חמצן, מים, ומצע גידול לצרכיהם התזונתיים. דשנים מסחריים וטבעיים יכולים לספק חומרים מזינים חיוניים שאדמה עלולה להיות חסרה. אך כדי לקבל את סוג הדשנים הנכון, על הגנן לדעת תחילה את מצבה של האדמה הקיימת.

בדיקת אדמת גן היא הדרך הטובה ביותר לקבוע מה היא זקוקה – אם בכלל – וכמה. בודקי קרקע וערכות בדיקה נעות בין רצועות pH פשוטות לכימיקלים מורכבים המרגישים חסרים. ערכת בדיקת הקרקע הטובה ביותר מסייעת בהשגת יעדי גנון למד מה לחפש כשאתה קונה ערכת בדיקת אדמה, וגלה מדוע המוצרים מתאימים היטב לעזור לך ללמוד אם בקרקע שלך אין חסרים מזינים חיוניים.

ערכות לבדיקת אדמה באיכות גבוהה ביותר באמזון ארה”ב

ערכות לבדיקת אדמה בעליאקספרס

ערכות לבדיקת אדמה בבנגגוד

 

מה לקחת בחשבון בבחירת ערכת בדיקת הקרקע הטובה ביותר

גננים רבים וגננות ביתיות קונות\ים מוצרים דשן לתיקון הקרקע שמבטיחים לייצר צמיחת צמחים חזקה, לשפר את מבנה הקרקע או לגרום לפריחה בשפע. ובכל זאת, אלא אם כן המוצרים מספקים את מה שחסר בקרקע, יתכן שהתוצאות אינן מה שציפית. במקרים מסוימים – כגון הוספת דשן לאדמה צפופה בחומרים מזינים – צמחים עשויים אפילו לסבול משריפת דשנים. בדיקת קרקע מוציאה את הניחושים.

אדמה

איכות הקרקע משתנה ממיקום למיקום. האדמה באזורים מסוימים עשויה להיות מושלמת לגידול ירקות ופרחים, בעוד שהאדמה במקום אחר חייבת להיות מתוקנת בכבדות עם חומר אורגני כדי לגדל משהו. לארבעת סוגי הקרקע הנפוצים הבאים יש מאפיינים שונים:

 • חמרה היא אדמה העשירה בתחמוצות ברזל, שצבעה אדום-חום. מקור השם הוא מהמילה הערבית חמרה – “אדומה”. תערובת אופטימלית של סחף, חול, חימר וחומר אורגני שמתאים לגידול פירות, ירקות ורוב סוגי הפרחים והשיחים.
 • חול: טוב יותר מחמרה מכיוון שהוא מציע רווחים בין הגרגירים לצמיחת שורשים. הוא מתאים לגידול נורות, כגון צבעונים, וגידולי שורש, כולל תפוחי אדמה וגזר. בעת הכנת אדמה לעונת הגידול הקרובה, הוספת חומר אורגני תסייע לה לשמור על הלחות בעת גידול סוגים אחרים של צמחים.

סוגי בדיקות

קיימים כמה מוצרים לבדיקת אדמה כדי לקבוע את כמויות החומרים המזינים והמרכיבי תזונה השונים בקרקע. בין הבדיקות המקיפות ביותר ניתן למנות בדיקות הכוללות לקיחת דגימות אדמה ושליחתן למעבדה לצורך ניתוח. ובכל זאת, ערכות וכלי בית יכולים לעזור.

 • רצועות פסים: סוג פשוט של בדיקת אדמה, רצועות pH הן פיסות נייר המצופות את החומציות הנוכחית או את רמת האלקליות של האדמה. הגנן מערבב אדמה עם מים מזוקקים, תוך שימוש ביחס המומלץ בהוראות האריזה. (מי ברז יכולים להשפיע על קריאת ה- pH.) לאחר החדרת רצועת הבדיקה בתמיסה, הצבע המתקבל של הרצועה מאפשר לגנן לדעת אם האדמה בגינה היא חומצית או בסיסית. תרשים מגיע בדרך כלל עם רצועות בדיקת pH כך שמשתמשים יכולים להשוות את הצבעים.
 • אנלוגי: בודקים אלו משמשים בדרך כלל לבדיקת קרקע לגבי תכולת לחות, רמות pH, וחלקם עשויים אפילו לבדוק את איכות האור במקומות ספציפיים. הם כוללים בדיקות אלומיניום שיוחדרו לקרקע בעת ביצוע קריאות. חלקם עשויים להשתמש בסוללות, אך בודקים אנלוגיים רבים מגיבים לרטיבות בקרקע ולעתים קרובות אינם זקוקים לסוללות.
 • דיגיטלי: כמו בודקי קרקע אנלוגיים, בודקי קרקע דיגיטליים מגיעים לעתים קרובות עם בדיקות להכניס לקרקע כדי לקבוע את תכולת הלחות ורמות ה- pH. הם בדרך כלל דורשים סוללות וניתן להשתמש בהם גם יחד עם בדיקות כימיות כדי לסייע בקביעת רמות התזונה, כגון כמות החנקן או האשלג בקרקע.
 • כימי: בדיקות אדמה כימיות בבית מחייבות הוספת טיפה או שתיים של חומר כימי ספציפי הנקרא “ריאגנט” לדגימת אדמה. התגובה מסייעת להראות את בריאות האדמה. בדיקות אדמה כימיות מתאימות לבדיקת גורם אחד או יותר, כולל pH וחומרים מזינים ספציפיים, כגון חנקן או סידן.
 • מקצועי: מהימן ביותר מכל בדיקות הקרקע, בדיקות מקצועיות מחייבות את הגנן לאסוף דגימת אדמה. המדגם נשלח למעבדה, שם הוא מנותח על פי מבנה ומגוון חומרים מזינים. ואז המעבדה שולחת את התוצאות והמלצות הקרקע לגנן.

בדיקה

ערכות בדיקה ומכשירים בדרך כלל עוזרים לאתר מאפייני קרקע. הכרת האדמה עוזרת לך לשמור טוב יותר על הגינה שלך. יש לזכור כי צמחים שונים מעדיפים חומרים מזינים ספציפיים על פני אחרים, ולכן חשוב לחקור את הצמח שיגדל לפני הוספת חומרים מזינים.

 • חומרים מזינים: שלושת החומרים המזינים הנפוצים ביותר הדרושים לגידול צמחים בריאים הם חנקן (N), זרחן (P) ואשלגן (K). בכל שקית דשן תופיע מספר NPK המזהה את כמות שלושת החומרים המזינים הללו. סוגי החומרים המזינים N, P ו- K מגיעים בצורות שונות, כגון אשלגן פחמתי, אוריאה או אמוניה נטולת מים לחנקן. באופן כללי, כל זני ה- NPK מבצעים פונקציות דומות. המפתח הוא לדעת איזה חומר מזין ספציפי שצמח צריך ואז להשתמש בתוצאות בדיקת הקרקע כדי להוסיף דשן המסייע באיזון רמות התזונה.
 • מרכיבים תזונתיים: צמחים עשויים לדרוש מינרלים כמו גם חומרים מזינים, ובודק קרקע שמצביע על חומרים תזונתיים מיקרו, כגון נחושת, ברזל ומנגן, אומר לגנן אם  יש יותר מדי או לא מספיק מהחומרים המזינים אלה שנמצאים בקרקע.
 • חומצה או אלקליין: סולם pH שיוצא 0 עד 14,  7 נחשב נייטרלי. מרבית צמחי הגן מעדיפים אדמה מעט חומצית, בין 6 ל -7. עם זאת, ישנם צמחים כמו לילך שמעדיפים קרקעות מעט בסיסיות, ואילו אזליה מעדיפה מצבים חומציים.
 • טמפרטורה: בדיקת טמפרטורת הקרקע דומה למבחן הטמפרטורה האנושית; לבוחן יש מדחום המציין עד כמה האדמה חמה או קרירה. זה מועיל למגדלים מסחריים שרוצים להתחיל בייצור מוקדם ככל האפשר באביב. זה גם יכול להיות מועיל עבור גנני תחביבים שרוצים לוודא שהאדמה חמה מספיק לפני שהם יוצאים לשתול.
 • אור: מכיוון שצמחים זקוקים לכמויות שונות של אור, מד אור יכול לעזור לקבוע אם מיקום יהיה אופטימלי לזן צמחי ספציפי. בעוד שלצמחים יש צרכי אור שונים, כולם זקוקים לקצת אור לצורך פוטוסינתזה, וכך הצמח מסנתז מים ופחמן דו חמצני למזון. רוב מדי האור בבית יציגו תנאי תאורה נמוכים, בינוניים וגבוהים. גנן יכול להשתמש בקריאות אלה כדי לקבוע אם צמח מקבל מספיק אור (או יותר מדי אור) במקום ספציפי.
 • לחות: אחת מבדיקות הקרקע הנפוצות ביותר היא לחות, והיא משמשת כדי לקבוע אם האדמה מתנקזת היטב. בדרך כלל יש למדי לחות מד המאפשר לגנן לראות אם האדמה יבשה, לחה או רטובה.

דיוק

ערכות בדיקת הקרקע משתנות בדיוק, כאשר בדיקות מעבדה מקצועיות  מדויקות מכולן. איכות הקרקע והרכבה עשויים להשתנות מקצה אחד של הגן לקצהו על בסיס כמות האור שמקבלת נקודה ספציפית, בין אם עלים נופלים ומתפרקים במקום אחד, או איזה סוגי צמחים גדלו בשטח.

בחירת הבדיקה או הבוחן המדויקים ביותר יכולה להיות מאתגרת, אך חפש דברים כגון מדדים גדולים וקלים לקריאה על בודקים אנלוגיים המחוברים היטב. ערכות כימיות צריכות להציע מספר תהליכי בדיקה לבדיקת תוצאות כפולות, ורצועות בדיקת ה- pH יהיו המדויקות ביותר לפני תאריך התפוגה שלהן. לא משנה ערכת הבדיקה האישית, גננים יכולים לעזור למנוע טעויות על ידי ביצוע מספר בדיקות במקומות שונים.

מהירות התוצאות

התוצאות המהירות ביותר מגיעות מבדיקות הקובעות את ה- pH והלחות. ערכות וכלי בדיקה בבית יכולים לקבוע את שני הגורמים הללו תוך שניות ספורות. בדיקת חומרים מזינים אחרים עשויה להימשך זמן רב יותר, במיוחד אם יש לשלב את האדמה עם מים ואז לאפשר לה להתיישב לפני ביצוע בדיקה כימית. מדי אור ורטיבות יכולים לעיתים קרובות לקבוע תוצאות תוך מספר דקות. בדיקה חוזרת יכולה להיעשות בתדירות הרצויה כדי לקבל מושג על איכות האור בשעות שונות של היום וכדי לראות אם לחות מתאדה מהר יותר מהאדמה בזמן טמפ ‘חיצוניים גבוהים יותר.

תקופת ההמתנה הארוכה ביותר מגיעה כאשר מחפשים תוצאות מעבדה מקצועיות. על הגנן לאסוף את דגימות האדמה, להניח אותן באריזה ולשלוח את החבילה למעבדה. בהתאם למהירות המעבדה, ייתכן שיידרשו כמה ימים לבדוק את הדגימה ואז כמה ימים נוספים כדי להשיג את התוצאות. מעבדות מסוימות יכולות לשלוח תוצאות בדוא”ל, מה שמזרז את התהליך בכמה ימים.

קלות שימוש

ערכות בדיקה הכוללות רצועות pH ומדי בדיקות פשוטות לשימוש ומספקותב, אך ערכות בדיקת הקרקע הטובות ביותר מגיעות עם הוראות כיצד לטפל ברצועות ובגששים, בנוסף להציע מידע להבנת הרלוונטיות של תוצאות הבדיקה. ערכות בדיקה כימית יכולות להיות מורכבות יותר, אך הן מגיעות עם הוראות לאיסוף דגימות אדמה, ערבובן ובחירת הכימיקלים לשימוש בעת ביצוע בדיקות תזונה ספציפיות. ערכות כימיות יגיעו לרוב עם תרשימים המסבירים מה משמעות התוצאות השונות, כגון שינויים בצבעים שונים המתרחשים בעת בדיקת חומרים מזינים ומיקרו-תזונה מסוימים.

 

מסקנה

כדי להעפיל לבחירה ראשונה, ערכת בדיקת אדמה חייבת להציע תוצאות עקביות ואמינות. ערכות בדיקה וציוד בדיקה משתנים לפי סוג הבדיקה שמתבצע, כך שחלקם יתאימו יותר לגננים ביתיים.