• תַפרִיט
  • תַפרִיט

מדריך לבחירה וקנייה של קסדת אופני הרים איכותית ובטיחותית

דף הבית » מדריך לבחירה וקנייה של קסדת אופני הרים איכותית ובטיחותית

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 4 דקות

רכיבה על אופניים נעשית בעוצמות שונות, מבחינת המהירות והפעלת עוצמת הכח,  אופי תנאי השטח הקשים או המסוכנים ועוד גורמים רבים. עם זאת, חלקם יכולים להיות רק קלים או ממוצעים מבחינת העוצמה, וחלקם ללא עוצמה, ורוכב האופניים יכול לדווש על פי העדפתו האישית.

קרדיט לתמונה ראשית: Fabricio Macedo FGMsp  Pixabay 

בקטגוריה הראשונה ברכיבה על אופניים, נמנים מרוצי מסלול, רכיבה בהרים, קפיצות על הקרקע ומבחן הזמן. מירוצים, רכיבה במורדות, רכיבה חוצת מדינות, שייכת לז’אנר השני של הרכיבה על אופניים. הסוג האחרון של הרכיבה כולל דיווש בכבישים ורכיבה קבועה על אופניים.

לכל סוג של רכיבה על אופניים כפי שמופיע במאמר זה, יש מפרטים פשוטים מבחינת הבחירה בקסדה המיועדת. בין אם מדובר בקסדת בטיחות או במפרט של קסדה הנדרש עבור כל סוג של רכיבה, קיימים דרישות או מינימום סטנדרטים שנקבעו על ידי גופים, כגון וועדת בטיחות הייצור לצרכן ועל ידי מחלקת התחבורה (DOT), שצריכים להתאים אליהם, או לעמוד בדרישות אחרות ושלא ניתן להשתמש בהם בכל סוג של רכיבה, מאחר שלא משנה סוג עוצמת הרכיבה, תאונות עלולות לקרות.

מבחינת מבנה הקסדה, ייצורה יכול להיות בעיקר מקצף קלקר, או מנגזרת נפט אחרת. קסדות רבות יכולות להיות עשויות עם שכבה של חומר שמוטמע בהן, שעשוי להיות מפוליקרבונט דק. היבט נוסף מבחינת תכנון בטיחות הקסדה, נעוץ בתכנון המנגנון שמחזיק את הקסדה במקומה על ראשי רוכבי האופניים. קסדות רבות באות עם רתמת חגורה המתהדקת מתחת לסנטר. למעשה, חלק מהתקנים המופיעים בגופים האחראים על הבטיחות, הוא מבחינת יכולת ספיגת ההשפעה והיציבות במנגנון הקסדה.

קיימים שני סוגים של קסדות, יש את קסדות הפנים המלאות ויש את קסדת החצי. כפי ששמותיהם מרמזים, קסדת פנים מלאה, מכסה את כל הראש וכוללת את השמירה על הסנטר, מה שמכסה את כל חזית הפנים. קסדת החצי מכסה רק את החלק העליון של הראש.

בעולם הרכיבה על אופניים, קסדות החצי יותר נפוצות, ושני הסוגים הנפוצים ביותר של קסדות החצי, הם ברכיבה כללית על אופניים לנסיעות ורכיבה על הרים. להלן הסבר על כל סוג של קסדת רכיבה בצורה מפורטת יותר.

לקניית קסדות הרים הכי מומלצות באמזון ארה”ב

הקסדה הכי נמכרת באמזון> קסדת אופניים Schwinn Thrasher

  • קסדת Schwinn Thrasher עם תאורה אחורית מיועדת למבוגרים. טווח גיל מומלץ: גיל 14 ומעלה. היקף ראש מומלץ: 22. 88-24. 12.7 ס”מ.
  • Schwinn 360° נוחות משלבת מערכת התאמה מתכווננת עם ריפוד בטווח מלא להתאמה אישית ונוחה.
  • תאורת LED אחורית משולבת של Fit-system משפרת את נראות הלילה. בחרו בין מצבי הבהוב ויציבים פשוט על ידי לחיצה על האור. סוללות כלולות.
  • 20 פתחי אוורור עליונים מספקים אוורור חיוני ברכיבות קיץ חמות.
  • קל משקל, מיקרו-מעטפת עליונה ותחתונה משפר את העמידות מבלי להכביד עליך. רצועות צד מתכווננות מאפשרות לך לכוונן את ההתאמה ואת הנוחות. 

לקניית קסדות אופני הרים בבנגגוד

לקניית קסדות לאופני הרים ב KSP

קסדת חצי המשמשת לרכיבה בהרים:

כל פעם כשרואים קסדת חצי ברכיבה בהרים, קשה להבחין בהבדל ביניהם, לעומת קסדות שנועדו לרכיבה בדרכים, מאחר שהן דומות מאד בתכונותיהן. עם זאת, קסדות חצי נועדו במיוחד לרכיבה בדרכים רגילות. כדי להתאימן למטרה הזאת, קסדות חצי לרכיבה בהרים, מגיעות עם מגן לפנים, לצרכי הגנה על העיניים מפני השמש, בוץ וגשם. המגינים הללו לא מופיעים ברוב קסדות הרכיבה בדרכים/כבישים, מאחר שזה עלול להשפיע על ראיית הרוכב.

המגינים הללו הם ההבדל היחיד הבולט או ששמים לב אליו בין קסדה לרכיבה בכבישים ובין קסדה בתנאי שטח קשים. שני הסוגים, הן קסדת פנים מלאה והן קסדת החצי, מכילים מגינים מותאמים מבחינת הזויות שלהם, כדי לאפשר הגנה פחות או יותר על העיניים. מגיני הקסדות פועלים כמו מגיני השמש בכלי רכב, שניתן להורידם כדי להצל על העיניים כשצריך, והם ניתנים להרמה, בהתאם לתנאי הרכיבה.

קסדות חצי לרכיבה בהרים, מגינים בצורה טובה יותר על כל חלק מראש הרוכב, מאחר שהם בדרך כלל המועדים להתנגשויות ותאונות בגלל אופי תנאי השטח הקשים שבהם הם רוכבים.

חשוב לזכור שקסדות החצי אינן נחשבות לכאלה עם תומך צווארון, מאחר שהן כבר מכסות את החלק בראש המוגן. את התמיכה הזאת אפשר להרכיב, להשלמת ההגנה במסכת פנים מלאה ומוצקה. להגנה טובה יותר על העיניים, אפשר להשלים באמצעות מגינים על משקפי השמש. חלק מרוכבי האופניים, מרחיקים לכת ומרכיבים משקפיים הכוללים הכל, והמגנים נגד אבק ובוץ. מניסיון רוכבי האופניים, המשקפיים הללו מספקים הגנה טובה יותר בתנאי אבק ובוץ, אך החיסרון שלהם הוא שהם אינם מספקים אוורור מספיק טוב, מה שעלול לגרום להצטברות אדים כשרוכבים במעלה ההרים במהירות נמוכה.

קסדות פנים מלאות לרוכבי הרים:

כשחובשים קסדות פנים שמכסות את הפנים לגמרי, ההגנה על הראש והפנים היא מלאה, והיא בטוחה יותר נגד פציעות, אך יש לכך מחיר, מאחר וכצפוי, הקסדה מחניקה יותר. כמו כן, היא מנתקת את הרוכב מהסביבה, מבחינה השמיעה והתגובה לצלילים. קסדה מלאה לפנים מתאימה, כשקיים סיכוי גבוה לפציעה בתאונה, ולכן אין זה מפתיע שרוכבי אופני ההרים משתמשים בהן בצורה נפוצה.

קסדת פנים מלאה, מבודדת לחלוטין את הראש מפני תאונות, ומגנה מפני אבנים ולכלוך. קסדת הפנים המלאה אינה מכסה את הצוואר, ולכן צריך ללבוש כתפיות המגנות על חוט השדרה, כדי להרחיק את הכוחות הפועלים מהצוואר אל הכתפיים או לפלג הגוף העליון.

המאפיינים הייחודיים של הקסדה המלאה, כוללים רצועה בודדת הפונה כלפי מטה, המעוגנת לקסדה בחלק מסוים מתחת לאוזניים, עם טבעות שרשרת עמידות, והמאבטחות את הרצועות. כמו סוגים אחרים של קסדות, גם קסדות הפנים המלאות מיוצרות מפוליקרבונט, אך בגרסה שעשויה מפחמן. הגרסה הזאת אמנם זולה יותר, אך גם איכותה נופלת מזאת של הפולי-קרבונט.

לקסדות פנים מלאות לאופני הרים, יש את אותה הסמכת קסדה CPSC, כמו קסדות החצי, אך הן אינן מאושרות לשימוש באופנועים.

קסדות רכיבה בדרכים

קסדת רכיבה בדרכים סלולות לאופניים, יש לזכור, זה סוג בעל עוצמה נמוכה יותר לסוג רכיבה כזה, ולכן גם הסיכוי לתאונות הוא מצומצם. על בסיס העיקרון הזה, יצרני הקסדות תכננו קסדות לרכיבה בדרכים שהן קלות יותר ומאווררות היטב. חלק מהמאפיינים של סוגי הקסדות לרוכבי אופני הרים, חסרים בסוג הקסדות הללו.

אחד מהמאפיינים הבולטים שאינם קיימים בקסדות לרכיבה בדרכים, הוא המצחייה להגנה. הסיבה להשמטתה מהתכנון הגיונית ומובנת למדי, מאחר שזה עלול להשפיע על שדה הראייה כשנמצאים על הכביש. עם זאת, במקום אותה מצחייה שמשמשת כמגן מפני מזג אוויר סגרירי בסוגים אחרים של קסדות, יש כובע מיוחד לרכיבה על אופניים, ובאותו מיקום לצרכי הגנה, והפועל בצורה דומה.

ישנן קסדות לרכיבה בדרכים שתוכננו למטרות ספציפיות, והן כוללות קסדות aero & time, שנועדו למקסם את האוירו-דינמיקה והמהירות במהלך תחרויות בדרכים, טריאתלון ומבחני הזמן. לקסדות הרכיבה בדרכים, יש גם חיסרון, מאחר ולכולן יש פחות כיסוי.


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם