• תַפרִיט
  • תַפרִיט

מדריך לבחירה וקנייה של שעוני מדי גובה איכותיים

דף הבית » מדריך לבחירה וקנייה של שעוני מדי גובה איכותיים

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 3 דקות

בימינו, הרפתקאות שכוללות טיפוס לגבהים עצומים הן הרבה מעבר להנאה שכרוכה בדבר. היום, מעורבים בטיפוס הרבה יותר אמצעים טכנולוגיים. בעבר, ההרפתקן הממוצע היה מסתפק בידיעת משך הזמן שלוקח לטפס מהבסיס אל הפסגה של הר. עד היום, אנשים שעסקו בפעילויות כמו סקי, גלישת צוקים, תרמילאיות או הליכה ממושכת בשטח היו מעוניינים רק בדבר אחד – לדעת כמה זמן הם השקיעו מהחיים בפעילות האהובה עליהם. אולם, בעקבות עליית המודעות סביב בטיחות וההתפתחות של כלים טכנולוגיים, שמשפרים את החוויה, אוהבי השטח כבר לא מסתפקים רק בהנאה, אלא גם רוצים לדעת במדויק מהו הגובה והלחץ האטמוספירי שבהם הם נמצאים בכל רגע ורגע של הטיפוס שלהם.

איך הם יכולים לקבל את המידע הזה, אתם שואלים? ובכן, אותם שעונים יד, שבעבר שימשו ככלי למדידת זמן, היום מאובזרים בכלים מתוחכמות אחרים כמו מד גובה וברומטר. על רבים משעוני היד הללו, הכלי הנפוץ ביותר הוא מד הגובה. הסיבה לכך היא די הגיונית. מד הגובה הוא בעל תכונות רבות ומסוגל לעקוב אחר דפוסים במזג האוויר, להעריך מיקום ואפילו לנווט לנקודות ציון מסוימות. באופן כללי, מכשיר מעקב אטמוספירי מסוגל לעקוב אחר הלחץ האטמוספירי בעזרת הברומטר ומכשיר המעקב הברומטרי שלו. מהמכשירים האלה, מד גובה מסוגל להשיג מידע אמין אודות גובה ולעלות על תנודות בלחץ האטמוספירי, שמהוות סימן לשינוי במזג האוויר, שכן ירידה משמעותית בלחץ מצביעה על התקרבותה של סופה ועלייה בלחץ מצביעה על התקרבותו של מזג אוויר בהיר.

בנוסף, אפשר להשתמש במד הגובה בתור מצפן או כלי ניווט, שכן הוא מסוגל גם לאתר נקודות מסוימות, בייחוד בתנאי ראות גרועים. הרפתקנים ישתמשו בו גם למדידת המידות השונות של הר מסוים, כמו הגובה שלו מפני הקרקע והגבהים של הפסגות שלו.

באופן כללי, מד גובה מסוגל לעשות שלושה דברים: לאסוף מידע, לתעד מידע ולעקוב אחר התקדמות.

שעוני מד גובה הנמכרים והמומלצים באמזון 

תכונות: שעוני יד לפעילות אקטיבית מגיעים ברמות שונות של תחכום. בעיקרון, התכונות בשעוני היד הללו משתנות בהתאם לפעילות המתוכננת. בעוד שאנשים מסוימים יסתפקו רק בלדעת את השעה, אנשים אחרים ירצו שהשעון שלהם יספק להם הרבה יותר מידע, כמו מהירות, גובה ועוד. רוב שעוני היד האלה כוללים תכונות בסיסיות, ביניהן מד גובה ותכונה שמספקת מעקב אחר התקדמות האימון ורמת הכושר. שעונים מתוחכמים יותר כוללים גם תכונות נוספים כמו GPS ותכונות מלהיבות אחרות.

מד גובה: אחד מהדברים שהכי מטרידים את ההרפתקנים שעוסקים בטיפוס כזה או אחר הוא לדעת לאיזה גובה כבר טיפסו. משתמשים במד גובה בעיקר כדי לדעת באיזה גובה נמצאים. יש לו גם שימושים אחרים, כמו מעקב אחר המיקום שלכם או מציאת נקודה מדויקת בזמן סופה. אך, אם יש דבר אחד שאתם צריכים להיות זהירים לגביו, הוא עניין הדיוק. אם אתם מעוניינים להשיג נתוני גובה מדויקים, תבחרו במד גובה שמציג נתונים ברמה של מטרים. מדי גובה שמציגים נתונים ברמה של חמישה מטרים הם לא כל כך מדויקים, ורמת אי הדיוק עולה ככל שהמספר עולה.

שעון: בשביל מה להחזיק בשעון יד אם אין עליו שעון? כדאי שתדעו שבתחום הזה, קיימים שעונים שונים שמספקים את אותו הדבר – השעה. יש שלושה סוגי שעונים: שעון אטומי, שעון GPS והשעון הידני הרגיל. שעונים אטומיים יספקו לכם את השעה המדויקת ביותר, שכן הם נשלטים על ידי תדרי רדיו. שעוני GPS בדרך כלל מגיעים עם אזורי זמן שונים, כך שאם אתם עוברים למרחב בעל אזור זמן שונה, השעון מיד מתאים את עצמו ברגע שהוא מקבל איתות GPS טוב. במקרה של השעונים הרגילים, הכוונון נעשה באופן ידני.

מצפן: המצפן הוא תכונה שימושית מאד בשעון, שכן תמיד תצטרכו לאתר נקודות ולהבין איפה אתם נמצאים בזמן טיול בשטח. המצפנים שקיימים בשעוני יד הם מתוחכמים עד כדי כך, שהם מאפשרים להם לקבוע נקודה שאליה אתם רוצים להגיע ומסוגלים לנווט אתכם אליה. שעוני GPS מגיעים עם מצפנים תלת ממדיים, שמאתרים את המיקום שלכם בצורה מדויקת יותר משעונים אחרים. עם זאת, חשוב לזכור שמצפנים בשעוני יד הם לא תחליפים למצפנים הרגילים, שכן יש להם כמה מגבלות. למשל, הקצה הישר של מצפן רגיל עוזר לכם למדוד בעזרת טריאנגולציה את המסלול שלכם ולהעריך מרחקים בין המיקום שלכם למיקום וויזואלי אחר.

חיי הסוללה: חשוב לקחת בחשבון את חיי הסוללה, בייחוד אם אתם מתכוונים לצאת לפעילות ממושכת בשטח. קיימים כמה היבטים חשובים בחיי הסוללה שאתם צריכים לקחת בחשבון, ביניהם שיטת הטעינה ועמידות חיי הסוללה. אתם יכולים להטעין את שעוני היד בשלוש דרכים: סוללה רגילה, אנרגיה סולארית או באמצעות USB. לכל אחת מהשיטות יש יתרונות וחסרונות משלה. שעונים שנטענים באמצעות סוללה רגילה הם בדרך כלל עמידים יותר משעונים שנטענים באמצעות סוללות USB. סביר להניח שיחזיקו מעמד שנים, אך בסופו של דבר הסוללה תיגמר. אם אתם חסרי מזל והסוללה תחליט להתרוקן לגמרי דווקא ביום הטיול שלכם בשטח, זה יהיה מאד מאכזב. הבעיה היא שאי אפשר להטעין את הסוללות הרגילות מחדש. מטעני USB הם לא כל כך עמידים, כך שתצטרכו להיות קרובים באופן תמידי למקור טעינה. אם אתם מטיילים באזור שנהנה משמש רק לעיתים רחוקות, אתם לא יכולים להשתמש בשעון יד עם טעינה סולארית. תבחרו בשעון עם סוללה שתוכלו להסתדר איתה בקלות.


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם