מותו של סוכן הנסיעות, יועץ הטיולים? טור דעה

מעולם לא הרגשתי צורך להשתמש בשירותים שמציעים סוכני הנסיעות (שהיום מכונים "יועצי טיולים"). אני שייכת לדור שפשוט בוחר יעד, משווה מחירים בעצמו, מזמין את כרטיסי הטיסה ישירות דרך האינטרנט, מזמין גם את המלונות ישירות דרך האינטרנט ומתכנן לעצמו את מסלול הטיול. אבל האם אני חושבת שהגיע סוף עידן סוכני הנסיעות?

כבר שנים שאנשים מספידים את סוכני הנסיעות. הטכנולוגיה מתקדמת ומעלה פעם אחר פעם את השאלה: האם סוכני הנסיעות יצליחו להיות יצירתיים מספיק כדי לגבור על מה שלאינטרנט יש להציע?

סוכני הנסיעות הם לא בעלי המקצוע היחידים שנאלצים להתמודד עם השינויים הטכנולוגיים התכופים בעולמנו. גם מוזיקאים צריכים למצוא דרכים להתפרנס, בזמן שרוב האנשים מורידים את המוזיקה שלהם ישירות דרך יוטיוב ולא טורחים לרכוש את הדיסקים המקוריים של האמנים. בעלי חנויות הספרים גם הם עוברים תקופה קשה, עם יותר ויותר ספרים שמתפרסמים בפורמט דיגיטלי. יותר ויותר חנויות ספרים מתחילות לשלב בין הפריטים שלהן משחקים, כלי כתיבה וכל מיני דברים אחרים שעשויים למשוך את העוברים והשבים אל תוך החנות, ואולי להוציא אותם ממנה מצוידים בכמה ספרים. האם זה אומר שאנשים יפסיקו לקרוא ספרים, או שהמוזיקאים יפסיקו להוציא שירים חדשים? כנראה שלא.

מנתונים שהתאחדות משרדי הנסיעות ויועצי התיירות בישראל פרסמה החודש (1 בדצמבר, 2016) אודות הרגלי הישראלים בהזמנת חופשות, נראה שגם סוכני הנסיעות לא ייעלמו מהנוף שלנו כל כך מהר. על פי הנתונים, מתוך הישראלים שנסעו לחו"ל בשנתיים האחרונות, 79% מהם הזמינו את הטיסות שלהם דרך סוכני נסיעות בארץ (ישירות דרך משרד נסיעות או דרך אתר ישראלי המייצג משרד נסיעות). 56% מהם הזמינו מלון בחו"ל דרך סוכן בארץ.

אז נכון שאני לא משתמשת בשירותים של יועצי הטיולים, וכך עושים גם עוד לא מעט אנשים כמוני, אבל מסתבר שאנחנו לא מהווים את הרוב. ואני יכולה להבין מדוע:

ארגון טיול לוקח זמן. בעולם של ימינו לאנשים אין זמן. אם בקושי יש לנו זמן להשקיע בחיי המשפחה, למה שיהיה לנו זמן לארגן את הטיול הבא שלנו? תפקידו של סוכן הנסיעות או יועץ הטיולים הוא להשקיע זמן בארגון טיולים, לכן הכי קל להעביר אליו את המושכות ולקבל מסלול טיול מסודר מבלי לבזבז על כך את זמננו היקר. כמובן ששרות כזה כרוך בתשלום!!, אבל שווה.

קיימות יותר מדי אפשרויות. האינטרנט אומנם מספק לנו גישה לכל המקורות שאנו צריכים כדי לתכנן טיול, אך הוא אינו מביא לנו אותם על מגש של כסף. כדי לתכנן את הטיול המושלם, אנחנו צריכים לחפור באינטרנט, להשוות בין מספר אתרים, להתלבט בין מספר רב – כמעט אינסופי – של אפשרויות. אומנם קיימות כמה אפליקציות שבונות עבורנו מסלול טיול כולל טיסות ומקומות לינה, אך הן עדיין לא מצליחות להגיע לרמה של סוכן הנסיעות האנושי. הן לא תמיד קולעות בול לצרכים ולרצונות שלנו. סוכן הנסיעות  או יועץהטיולים יוכל להתחשב בצרכינו ולבנות עבורנו את מסלול הטיול המושלם. אם הוא מקצועי מספיק, הוא יוכל לבחור ביעילות ובמהירות את האופציות הטובות ביותר מבין שלל האפשרויות הקיימות ברשת.

יש על מי לסמוך. כשאנו מזמינים את החופשה שלנו בעצמנו, אנחנו לעולם לא יכולים להיות בטוחים שמה שאנחנו מזמינים הוא מה שאנחנו נקבל. אולי נפלנו קורבן לנוכלות אינטרנטית? אולי כשנגיע למקום שהזמנו נגלה שהוא לא נראה בדיוק כמו בתמונות? כשמזמינים את החופשה דרך סוכן נסיעות מוסמך ומוכר, יודעים שיש על מי לסמוך ויש גם בפני מי להתלונן במקרה הצורך. סוכן נסיעות או יועץ טיולים טוב ירצה לארגן עבורנו את הטיול הטוב ביותר, כדי שנמליץ לכל החברים.

אבל, אל לסוכני הנסיעות לנוח על זרי הדפנה. סוכני הנסיעות שמעוניינים להמשיך ללוות אותנו, הצרכנים, גם בשנים הבאות, יצטרכו להפגין רמה גבוהה של מקצוענות ולהמשיך למצוא דרכים לגבור על ההתפתחויות הטכנולוגיות שבדרך. הם יצטרכו להיות זמינים 24 שעות ביממה כמו האינטרנט, להכיר לעומק את כל המקומות שהם ממליצים עליהם, להכיר את כל המבצעים שמוצעים ללקוחות באינטרנט ולדעת לספק להם דילים שווים יותר. הם יצטרכו להיות מסוגלים להעניק ללקוחות שלהם מעבר למה שהאינטרנט מסוגל להציע, וחשוב מכול – הם יצטרכו לחשוב קודם כל על טובת הלקוח ורק אחר כך על טובת העסק. כי אם הלקוח יהיה מרוצה, כך גם העסק ימשיך לפרוח. עם הרבה מוטיבציה, עבודה קשה וחיוך, אני מאמינה שסוכני הנסיעות המקצועניים ימשיכו ללוות אותנו גם בשנים הבאות.

הכותבת היא ליאור קן-לי, העורכת הראשית של אתר tiulim.net

10 בדצמבר 2016

ראו גם – סוכן נסיעות אינטרנטי או סוכן נסיעות אנושי

הערה אישית של יאיר בר זוהר ( מנהל האתר ):

אני אישית משתמש בסוכן נסיעות מוכשר לאחר הכרות של הרבה סוכני שרות רבים במשך 42 שנה. אני משתמש בו בעיקר בהזמנת נופשונים עד 7 ימים, וגם משתמש בו כהשוואה לעיסקאות שמצאתי באינטרנט והוא הפתיע אותי הרבה פעמים. הוא מקצוען אמיתי. ואני בטוח שיש עוד כמה כאלה!!!!

הערה של סיגלית בר: יועצת טיולים מוסמכת

סוכן נסיעות ויועץ טיולים הם שני מקצועות שונים ועם אינטרסים מנוגדים! לסוכן יש אינטרס למכור מה שנותן לו עמלות גבוהות ומה שנמצא לו על המדף וקל וזמין לו ולא מה שטוב ונוח ללקוח. בנוסף, רוב הסוכנים לא היו ברוב היעדים שהם מוכרים ואין להם ידע בייעוץ ועזרה בבחירת היעדים, שילוב היעדים, מה לעשות ולראות, היכן לגור. הם יודעים (בחלקם) להזמין טיסות או לינות או רכב. זה ששינו להם את ה"טייטל" מסוכן ליועץ, כדי להתאימם לרוח התקופה, זה די עצוב. לסוכן טוב גם אם יש לו ידע, אין זמן לייעץ. הוא עסוק בלמכור. יועץ טוב לעולם לא ימכור לכם מוצרים אלא רק ידע ועצות . ייעוץ ותכנון על ידי מומחים יכולים לחסוך המון כסף (לפעמים אלפי דולרים) מעבר לזמן וטירטור. רבים הבינו זאת ורוכשים ייעוץ מיועץ שגם ממליץ להם איך והיכן להזמין כל דבר על מנת להשיג את הכי טוב בהכי זול. לדעתי בנסיעות מורכבות בהחלט יש עדיין צורך בסוכן מקצוען שידע למצוא את הטיסות בהתאם למסלול המבוקש במחיר אטרקטיבי וגם עם דמי ביטול ושינוי שפויים. לא חוכמה למצוא "דיל זול" אבל קשיח לגמרי. בנסיעות פשוטות כמו ליעד זה או אחר באירופה, כל סוכן בינוני יכול לעשות את העבודה. אך בנסיעות מורכבות הכרוכות גם בטיסות פנים במסלולים מורכבים, כאן סוכן מקצוען ימצא לכם דברים מוצלחים.

דעות, המלצות וביקורות הודעות תיירותיות לעיתונות חדשות בתיירות כתבות ורשמים מידע תיירותי הסוף של סוכני הנסיעות, יועץ טיולים, יועצי טיולים, סוכן נסיעות, סוכני נסיעות

רוצים לעזור לאתר טיולים? לחץ כאן

גישה חדשה כאן הסוכנים נלחמים עליך ולא שאתה תרדוף אחרים

התגובות שלך

אתה צריך להיות מחובר לשלוח תגובה

מידע על יאיר טיולים

מטייל מזה 45 שנה, בוגר בית ספר לתיירות, עוסק במידענות בצרכנות, תיירות, פנאי ונופש.
שתפו את חבריכם שגם הם ייהנו מהמידע שבאתר

לקבלת מידע על מסלולי טיול, ארועים, טיפים

כתבות אחרונות