• תַפרִיט
  • תַפרִיט

מחאת יוקר מחירי הקרוזים, הפלגות הנופש והפיתרון

דף הבית » מחאת יוקר מחירי הקרוזים, הפלגות הנופש והפיתרון

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 4 דקות

נתחיל כמו בבדיחה ידועה, אסיאתי, אמריקאי, אירופאי וישראלי הזמינו קרוז…

בשנים האחרונים החלטנו לחקור את עניין מחירי הקרוזים וגילינו שאנחנו, כך נראה, משלמים יותר על אותם הקרוזים שהאמריקאים או האסיאתיים יוצאים אליהם במחירים הרבה יותר שווים. תוך כדי שיחות עם מספר בכירים בתעשייה וחקירה מעמיקה ברשת האינטרנט, ניסינו לענות על השאלה: למה אנחנו משלמים יותר?

אז נתחיל מהשורה התחתונה: מסתבר שסוכני הנסיעות האישיים הם לא האחראים למחירים הגבוהים, והם משרתיהם של חברות השייט ומנהליהם האחראיות לחלק נכבד בתמחור המופרז.

חברות השייט הבינו שאנחנו שונים מהתייר האסיאתי, האירופאי והאמריקאי.

כשהאסיאתיים יוצאים לקרוז, הם מפנקים את עצמם עד הסוף: הם מזמינים את כל הבר, מתפנקים בספא, לא מתקמצנים על הוויי-פיי, מבקשים מהצלם של הספינה לצלם אותם בכל פוזיציה אפשרית… האמריקאים והאירופאים גם הם אוהבים לרכוש מוצרים ושירותים על גבי הספינה, אבל קצת פחות מהאסיאתיים.

לעומתם, אנחנו הרבה יותר חסכנים ומחושבים. אנחנו מחפשים את הדילים השווים ביותר בבר של הספינה, מעדיפים להצטלם בעצמנו ולא לשלם על הצילומים של צלמי הספינה, בוחרים בחבילת הוויי-פיי המשתלמת ביותר עוד לפני שהספינה מתחילה בהפלגה. אנחנו יודעים שההשקעה הכספית לא מסתיימת אחרי רכישת החדר, אלא ממשיכה גם אל תוך השייט עצמו.

אילו חברות השייט היו לוקחות מאתנו כמו שהן לוקחות מהאסיאתיים, הן לא היו מרוויחים מספיק. כי הרווח של חברות השייט לא מסתיים בכרטיס העלייה לקרוז ובחדר, אלא כולל גם את הרווחים שמצטברים מהשירותים השונים שעל הספינה: מהבר, ממסעדות הגורמה, מהספא, מחנות המזכרות ובמיוחד מהסיורים בחופים. חברות השייט צריכות להרוויח מינימום מסוים על כל נוסע בודד, וכיוון שהן סבורות שאנחנו הישראלים לא נגיע למינימום הנדרש, ולא נשלם על הקרוז כמו האסיאתיים, האירופאים והאמריקאים, וכיוון שלא נתפרע בהוצאות על גבי הסיפון, החברות מעלות את המחירים. ואתה? תשלם יותר, כדי שהם יהיו בטוחים שתוציא את המינימום הנדרש.

אז מה משווקים לנו?

חשוב לציין הבדל נוסף בינינו לבין האמריקאים והאירופאים: בדרך כלל, סוכנויות הנסיעות באמריקה ובאירופה משווקות ללקוחות שלהם את הקרוז גרידא. כלומר, בדרך כלל לא מוכרות לאמריקאים ולאירופאים חבילות “הכול כלול”, אלא רק חדר בספינה הרצויה. האירופאים והאמריקאים בוחרים בעצמם את דרכי התחבורה אל נמל היציאה וחזרה, מחליטים מה הם בדיוק רוצים להוסיף לסל הקניות שלהם במהלך השייט ובעצם מעצבים את כל מה שמסביב לקרוז בעצמם.

ולעומת זאת, מעדיפים לשווק לנו חבילות “הכול כלול” ( שהתמחור חבוי נפלא ). כשאנחנו מזמינים שייט דרך סוכנויות שלא מחו”ל, אנחנו משלמים גם על הטיסות ליעד היציאה וחזרה שבוחר לנו הסוכן, הוצאה לא קטנה. במקום לרכוש את הטיסות דרך סוכנות הנסיעות, אנחנו יכולים לבחור בטיסות זולות יותר בכוחות עצמנו. לכן, מומלץ לברר מול סוכנות הנסיעות האם מה שהיא מציעה לנו כולל טיסות הלוך ושוב ומה מחירן ואולי אצלו זה באמת הכי זול.

אך תזכרו – סוכנויות הנסיעות מקבלות את המחירים שלהן מנציגי חברות השייט ( GSA ) – מחירים גבוהים הרבה יותר מהמחירים שאותן חברות ספנות מציעות לסוכנויות נסיעות בחו”ל!

ואיך זה מתבטא מבחינת הפרשי מחירים?

אם אתם בוחרים לצאת לקרוז של עד שלושה ימים – ההפרשים בין המחירים שיוצעו לכם בארץ לבין המחירים שיוצעו לכם בחו”ל הם הפרשים של עשרות דולרים לאדם ועד מאות דולרים משפחה.

כשמדובר בקרוז של שבוע ימים ומעלה, ההפרשים גדלים ויכולים להגיע עד להפרשים של אלפי דולרים (!!!) למשפחה בין מה שמציעים לנו לבין מה שמציעים בחו”ל! ועוד לא כתבנו על הצ’ופרים.

תאגידים וחברות הקרוזים הנפוצות והפופולריות בישראל

חברות הקרוזים אצלנו בארץ כוללת. חברות קרוזים, שנים מהם (הראשונות )שייכות למשפחות מאד ידועות שממש “דואגות” לנו.

1. תאגיד קרניבל עם החברות הגדולות: קרניבל, פרינסס, הולנד אמריקה, פי אנד או, איידה ( מיועד לדוברי גרמנית, בעתיד ישתנה ), קונארד. אחת מחברות הבת לא הוספתי!!!

סימוכין: באתר:

http://www.carnivalcorp.com/phoenix.zhtml?c=200767&p=irol-products

2. רויאל קריביאן עם החברות הגדולות: רויאל קריביאן, סלבריטי, אזמרה

https://royalcorporatecareers.com/pages/company_info

3. נורוויג’יאן.

לאלה ששואלים אותי, מה עם החברות האחרות? כרגע, אני לא מעוניין לכתוב את דעתי עליהם!!

ומה הפתרון שיכול לגרום להשוואת מחירים סבירה?

קודם כל, חברות השייט צריכות לפעול ולהוריד את המחירים שהן מציעות לנו. לא ייתכן שנשלם יותר על אותו הקרוז שמוצע לחבריו ברחבי העולם. אנחנו לא אשמים שאנחנו מחושבים יותר מבחינה כלכלית. עלינו להדגיש לחברות השייט שאנחנו לא מוכנים לצאת עמן להפלגה כל עוד הן אינן מורידות את המחירים עבורנו! אנחנו לא פראיירים!

לפני כשנה שהתחלתי בכתבות על עולם הקרוזים המלצתי לעשות השוואת מחירים ראשונה באתר של אקספדיה ולהשתמש גם ב”-קאש-בק” ( אותו יש להתקין מראש ), ושבעזרתו תקבלו החזר של 10% מהמחיר לפני מס.

בצעתי בדיקת מחירים ב cruise שזכה בתואר הנכסף בעולם כאתר הטוב ביותר בתחום אתרי השייט , מזה 8 שנים רצופות על ידי worldtravelawards היוקרתי והכי נחשב בעולם התיירות

בנוסף, בצעתי השוואת מחירים לקבלת מבצעים ומחירים הזויים ( רק לעיסקאות שהם מסדרים )  אתר Travelzoo יש רק 29,000,000 לקוחות, שגם הוא זכה כאתר הטכנולוגי הטוב ביותר זה 4 שנים רצופות. יש לציין שלחברה יש מספר אתרים ( ראה בצד ימין ) במבחר שפות עם מאות הצעות בתחום הקרוזים. באתר האמריקאי יש לפעמים ( לא תמיד ) התראה שהמחיר מיועד לאזרחים קנדיים ואמריקאים בלבד.

הרבה מפחידים אתכם על שרות ואחריות. תשאלו אותם: האם יש להם שרות 7/24/365? האם גובים מכם עמלה נוספת בנוסף לדמי קדימה ( בכל העולם לא גובים – זאת המצאה ישראלית )? האם הם מעדכנים לכם את המחיר שהוא יורד?  האם מחיר הטיפ נכלל בתמחור (בכל העולם למעט אוסטרליה, אין גבייה). אני ממליץ לבדוק טוב טוב על כל אתר וכל סוכן על אמינותו.

יש מקומות שלא מחזירים לך את דמי הרישום במקרה של ביטול עד 91 יום לפני הקרוז ( מהיום ה- 90 משלמים את הסכום המלא ). ממליץ לבדוק האם תנאי זה קיים בחוזה של האוניה ולא גחמה של……..

יש סוכנים מורשים בארצות הברית שמוכרים לישראלים במחירים זולים עם שרות מעולה ואין שום בעייה.

כתבתי מאמר בנושא סוכני נסיעות בתחום הקרוזים, מתחרים על העסקה הטובה ביותר עבורך שבו הסוכנים רודפים אחריך.

אני פועל לאתר לכם סוכנים ישראלים שיענו על מקצת מהבעיות. אני תקווה שאצליח בכך  

אם יש לכם שאלות על החברות, צרו קשר עם הארגון הראשי של חברות השייט:

באתר:

http://www.cruising.org.

פייסבוק https://www.facebook.com/CLIAGlobal

לינקדין:https://www.linkedin.com/company/clia-cruise-lines-international-association-

מאמרים רלוונטים

המדריך לקבלת תואר פרופסור מומחה בנושא הקרוזים. 

הצעדים להוזלה משמעותית ואופטימלית של טיולים

אל תצאו פראיירים: חסכו אלפי שקלים במהלך השייט שלכם

שייט מהנה במחיר מעולה: איך להפחית בעלויות ולשמור על האיכות?

איך לחסוך ולהוזיל מחירים בהזמנת טיסות, לינות וקרוזים?


הכותבת: ליאור קן-לי, עורכת ראשית של אתר tiulim.net, בשיתוף עם מנהל האתר, יאיר בר זוהר