מחקר חדשני, מיפוי הנקודות המרגשות ביותר בירושלים

ערכה: ליאור קן-לי

רוב האנשים, כשהם מתכננים טיול ליעד בלתי ידוע, לא פותחים מפה, אלא פונים לאתר של חוות דעת כדי לקרוא מה אנשים אחרים חושבים על האתרים בהם ביקרו ביעד המסוים. הרי מה שחשוב הוא לבחור באתרים מרגשים ובעלי עניין, שאנו יודעים בוודאות שאנשים אחרים אהבו, כך שסביר להניח שגם אנחנו נאהב לבקר בהם. מה הייתם עושים אם הייתם מקבלים מפה שמראה לכם את כל הנקודות המרגשות ביותר בעיר מסוימת, על סמך תחושותיהם של מטיילים קודמים שהיו שם לפניכם?

לאחרונה, במחקר שנערך על ידי חוקרים מהחוגים לגיאוגרפיה ולפסיכולוגיה באוניברסיטה העברית, הרכיבו החוקרים מפה של ירושלים מסוג שעוד לא הכרנו: מפה שממפה את האתרים המרגשים ביותר בעיר. 68 תיירים, שעבורם היה זה היום הראשון או השני בירושלים ושתכננו לשהות בעיר לפחות יממה אחת שלמה, רובם צעירים, יצאו אל רחובות ירושלים, ודיווחו על רמות העוררות הרגשית שלהם מכל אתר בזמן אמת. בנוסף לדיווחים של התיירים, החוקרים תשאלו את התיירים לפני ואחרי הסיור שלהם בעיר, עקבו בזמן אמת אחר המדדים הפיזיולוגיים שלהם באמצעות מכשיר למדידת דופק, לחץ דם ומוליכות עור, ועקבו אחר מיקומם באמצעות GPS, כך שיכלו להתאים את הדיווחים שלהם לנקודות הספציפיות בהם עברו.

ולאיזה מסקנות הגיעו?

מתוך המחקר עולה שהאתרים שעוררו אצל התיירים בירושלים את רמות הרגש הגבוהות ביותר הם אתרים בעלי חשיבות דתית, ביניהם כנסיית הקבר, אחד משלושת האתרים החשובים ביותר לנוצרים, והכנסיות בהר הזיתים. כמו כן, אתרים בעלי סיכון ביטחוני גבוה יותר, כמו שער שכם, עוררו רגשית את התיירים גם כן, אך לא במובן החיובי. הפתעה גדולה נרשמה דווקא באזור הכותל המערבי – רמת ההתרגשות הפיזיולוגית של התיירים הייתה בשיאה במהלך הבידוק הביטחוני שבכניסה לרחבה וירדה משמעותית כשנעמדו למול הכותל עצמו.

האתרים שפחות ריגשו את התיירים היו מקומות בילוי למיניהם, ביניהם רחוב יפו השלו. ועדיין, כשהתיירים התקרבו אל הקצה הדרום-מזרחי של רחוב יפו וראו לפניהם את העיר העתיקה, רמת העוררות הרגשית שלהם עלתה. אחרי הכול, מי לא יתרגש לראות את העיר העתיקה של ירושלים בפעם הראשונה?

ואיפה לא ביקרו בכלל? מסתבר שהתיירים כלל לא התעניינו בשכונות היפות של רחביה או נחלאות וגם לא הקדישו את זמנם לעיר דוד, אחד מהאתרים המשמעותיים ביותר בירושלים מבחינה היסטורית וארכיאולוגית. נראה שיש לתיירים עוד הרבה מה לגלות בירושלים מעבר לעיר העתיקה ולאתריה הקדושים.

ומה הלאה?

אולי בהמשך הדרך נוכל לקבל מפות עירוניות עם יותר "רגש", אבל עד שזה יקרה בפועל, הנתונים מהסוג שנאספו יכולים לתרום לפיתוח של אתרים תיירותיים, לשיפור חוויית התיירים ולהרכבת קמפיינים שיווקיים רלוונטיים יותר, שיקלעו אל הרגש של המבקרים הפוטנציאליים.

פרטי המחקר המלאים במאמר "Real-Time Measurement of Tourists Objective and Subjective Emotions in Time and Space" של פרופסור נעם שובל, יונתן שוימר ופרופסור מאיה תמיר, שהתפרסם בכתב העת " Journal of Travel Research".

חדשות בתיירות כתבות ורשמים אתרים מרגשים בירושלים, הכותל המערבי, מפות

רוצים לעזור לאתר טיולים? לחץ כאן

גישה חדשה כאן הסוכנים נלחמים עליך ולא שאתה תרדוף אחרים

התגובות שלך

אתה צריך להיות מחובר לשלוח תגובה

מידע על יאיר טיולים

מטייל מזה 45 שנה, בוגר בית ספר לתיירות, עוסק במידענות בצרכנות, תיירות, פנאי ונופש.
שתפו את חבריכם שגם הם ייהנו מהמידע שבאתר

לקבלת מידע על מסלולי טיול, ארועים, טיפים

כתבות אחרונות