מיכל אשל אמנית קרמיקה מכפר ורדים צוחקת צחוק גדול לעולם

מבואה של טוב

גדר נמוכה מובילה לשער פתוח לרווחה מוקף צמחי תבלין מעורבבים ברקפות. שקט של טוב מוביל לביתה של מיכל אשל בכפר ורדים. הדלת פתוחה לרוחה , ריחות של מאפים טריים וקפה אשר זה עתה רתח. כניסה מוזרה לבית אנחנו נכנסים למבואה קטנה ממנה בצד שמאל ניפתח עולמה של מיכל כאן מונחים עבודותיה ובהמשך מסדרון קטן הנפתח לחדר גדול מימדים בו היא יוצרת.

מיכל היא אמנית קרמיקה. מאותן נשים אשר מסעות חייהן הביאו אותן להתנסויות לא צפויות בחומר. מיכל מציגה את עצמה באתר שלה…" שמי מיכל אשל, אני יוצרת בחומר פסלים וכלים שימושיים.משתתפת בירידים ובפסטיבלי קרמיקה ביניהם יריד הקרמיקה "נגיעות בחומר" בכפר ורדים וחברה באגודת הקרמיקאים.אני עוסקת בתחומי יצירה המשולבים ומשפיעים זה על זה:  קדרות, פיסולוציור. אני גרה בכפר ורדים שבגליל המערבי, שואבת השראה מהסביבה ויוצרת מתוךהאדמה והטבע ומתוך חיבור אליהם."

בין כלים שימושיים לאמנות

מזה שנים אני מנסה לפענח את מרכיבי המעבר מ"מלאכה" או "אומנות" ל"אמנות". ככל שקשה יותר להגדיר ההפרדה המלאכותית הזאת במונחים מדויקים כך קל לנו להבין באופן חזותי את ההבדל. יש בכולנו את היכולת להבחין בין חפצים שימושיים אשר נוצרו לצרכי שתייה או אחסון או שמישהו הכניס בהם דבר נוסף אשר השאיר אותם עדיין שימושיים אך הוסיף להם את אותו מגע מיוחד נסתר לא פעם בחומר, בצורה ובצבע. כל ימי הטיולים שלי עוסקים בדיוק בנקודות החיבור בין ה,אומנות" ל"אמנות" כאשר הקושי הגדול ביותר שלי הוא בבחירת האמנים אשר יכנסו, או לא ליום הטיול. מניסיון מצטבר של שנים למדתי כי השנייה הראשונה בה אני רואה את האומן ועבודתו היא הקובעת את בחירתי והיא לעולם לא מטעה. אצל מיכל ראיתי לראשונה עיניים טובות וחיוך גדול, ידיים פתוחות לרווחה לקבל את הנכנס לביתה. מבלי לראות את עבודותיה אמרתי לה "אני אתחיל איתך את היום את תגרמי לנו אושר ושמחה" . ואכן מאז אני מתחילה איתה את כל ימי הטיול שלי בכפר ורדים. מיכל מכינה על השולחן במטבח עוגיות מאפה בית, צמחי תבלין, אגוזים מלאים עד להתפקע נקטפו מהעץ הגדול בחצר . הבנות שועטות פנימה לפינה החמימה של במטבח אשר הופך כהרף עין לשיחת חולין של נשים על טעם העוגיות, ריח התבלינים וטעם הקפה. כאשר הרוחות נרגעות אנחנו מתכנסות על השטיח בסלון למרגלותיה של מיכל. וכאן מתחיל מסע ההכרות שלנו עם יצירתה.

 

נשים ארוכות צוואר ופעמון

על השידה מונחות שורות שורות נשים במצבי עמידה, ישיבה הידיים משוכלות לפניהן , צוואר ארוך מחבר את פניהן לגופן כובע רחב תיתורה מכסה מגלה את פניהן. ארוכות, מסתוריות ועדינות להפליא הן מחכות שירימו אותן, בעדינות, הן עשויות מפורצלן …"פורצלן זה חמר שנעשה בסין, אומרת מיכל , מרימה את אחת הנשים ולהפתעת כולן מנענעת בפעמון הנסתר מתחת לחצאיתה.

  

ינשופים על צלחות וכלים

…"אני אוהבת ינשופים. הם חשובים לי מבחינה אישית. יש משהו חכם בעיניים שלהם. אני מציירת אותם על הצלחות שלי, מפסלת אותם על הכלים הגדולים, הינשופים הפכו לחלק ממני".

בחדר המבואה מונחים על השידה מספר צלחות עשויות על אובניים מפורצלן ועליהן מצוירים ביד חופשית מספר ינשופים כל ינשוף ואישיותו, הבעת פניו וחיוכו.

 

שרפת בור

מקדמת דנה פתחו העוסקים בחומר מערכת יחסים מורכבת מאד עם תהליך השרפה. הרצון לגלות את הרגע הנכון בו הכלי מגיע לחשיפת חום בטמפרטורה המשנה אותו הביא במשך אלפי שנים לפיצוח תהליכי שרפה. בשלושים השנים האחרונות ישנה חזרה כמעט בכל העולם לתהליך שרפה טבעי. מכינים בור מכניסים לתוכו עצים בין העצים מכניסים את הכלים מבעירים את האש , התוצאה לעולם אינה ידועה מראש. היא תלויה בסוג העץ, רמת היובש, כיווני הרוח, משך הבערה וההתקררות. בחצרה של מיכל ישנו בור לשרפת כלים בשרפה טבעית וכאן הכלים הגדולים המיוחדים ביותר הנמצאים על הרצפה בסלון ביתה עשויים בשרפה טבעית הנותנת לחומר מימד עמוק כמו בה ממקומות אחרים.

 

אם הגעתם לכפר ורדים תתקשרו למיכל אם לא הייתה רעידת אדמה וכלתה לעתיד לא נמצאת בביתה, כי אז אין סיכוי שהיא תקדיש לכם מזמנה. היא תקבל אתכם בחיוך וכל הטוב שהיא מרעיפה לעולם. ואל תשכחו להסתכל על הרצפה שם מונחים עבודותיה הגדולות והטובות ביותר.

 

קדרות פיסולית ושימושית | מיכל אשל | כפר ורדים | 04-9570925 | 052-6599535

 

 

אמנים בדרכים. 

מטרת המאמרים : לעודד אמנים ואנשים מיוחדים שאני פוגשת בדרכים המבורכות, כחלק מעבודתי בקידום אומנויות במדינת-ישראל דרך טיולים
 
לאה פופר, מורת דרך, מרצה וחוקרת תרבויות ואומנויות נעלמות, בונה ומדריכת טיולי אתנוגרפיה ואמנות בארץ ובעולם
 
טלפון:048377899 נייד:0505287437

                                            

 

© כל הזכויות שמורות ללאה פופר

אין לעשות שימוש מכל סוג שהוא במסמך זה ללא קבלת אישור בכתב

 

 

 

 

אטרקציות מומלצות לגיל הזהב אטרקציות מומלצות למבוגרים אטרקציות מומלצות למשפחה אטרקציות מומלצות לצעירים כתבות ורשמים מקומות ואזורי מומלצים למטייל בישראל לאה פופר, מיכל אשל

רוצים לעזור לאתר טיולים שיהיו בו הרבה מסלולי טיולים?

לחץ כאן

התגובות שלך

אתה צריך להיות מחובר לשלוח תגובה

מידע על יאיר טיולים

מטייל מזה 45 שנה, בוגר בית ספר לתיירות, עוסק במידענות בצרכנות, תיירות, פנאי ונופש.
שתפו את חבריכם שגם הם ייהנו מהמידע שבאתר

לקבלת מידע על מסלולי טיול, ארועים, טיפים