מישורי הסרנגטי בטנזניה

 מאתר ויקיפדיה לפי תנאי רישיון. צילום:David Dennis

מאת רועי גליץ, צלם טבע, ומנכ"ל חברת פוטוטבע מסעות בעולם.

 

ענן אבק עצום מתרומם באופק בעת שמיליוני גנו, זברות ובעלי חיים נוספים מתכנסים במישורי מזרח הסרנגטי כחלק מהנדידה הגדולה. עשרות אלפי טונות של עשב נאכלים ומכריחים את נחיל בעלי החיים לנדוד בעקבות ערבות מרעה טריות, בעקבות הגשם.
הנדידה הגדולה במזרח אפריקה היא הנדידה היבשתית האחרונה והגדולה ביותר בעולם. העדרים הגדולים צועדים במסע מתיש ומקפח חיים, כדי להבטיח את ההמשכיות ואת החיים של מיליונים אחרים.
מישורי הסרנגטי נמצאים בצפון טנזניה ומהווים מערכת אקולוגית שלמה ומרתקת. משמעות השם ״סרנגטי״ היא ״מישורים אינסופיים״ וככאלה הם נראים כשמאופק לאופק בעלי החיים מנקדים את הנוף לצד טורפים רודפי הזדמנויות אשר דואגים לפטם את עצמם לקראת תקופות קשות יותר כשהנדידה תמשיך במסלולה.
רק שתי מעלות דרומית לקו המשווה, הסרנגטי אינו מציית לחוק ארבע העונות אותו אנו מכירים באזורנו, אלא מכיר עונות רטובות ויבשות בלבד, בהתאם למשטרי הרוחות והלחות. מקווי מים רבים מנקדים את הנוף בעונה הרטובה, ומעטים מאוד בעונה היבשה יוצרים תחרות עזה על מקורות החיים. שני נהרות עצומים מהווים מכשול ענק לבעלי החיים הנודדים, אלו הם נהרות הגורמטי בטנזניה ונהר המארה בגבול בין טנזניה וקניה. בנהרות אלו אלפי גנו מקפחים את חייהם בטביעה או כמזון לתנינים האורבים בשקט במים.
נופי הסרנגטי מקושטים ב״קופי״, מילה הולנדית ל״כובע״ המייצגת סלעי ענק געשיים הבולטים מהקרקע ומהווים בית ועמדת תצפית נהדרת ללהקות אריות הנהנות מהשמש החמה ומתצפית נהדרת על המישורים הפתוחים.
מכתש נגורונגורו הסמוך הינו המכתש הגעשי הגדול ביותר בעולם, עדות קדומה להר געש עצום שהתפרץ לפני שני מיליון שנה. עם שטח של 260 קילומטרים רבועים, המכתש מהווה בית למגוון עצום של בעלי חיים אשר לא יוצאים ממנו במשך כל חייהם, ממש סרנגטי הקטנה. להקות של פלינגו נהנים מאגם הסודה במרכז המכתש, קרנפים והיפופוטמים רועים בבריכות המים ואינספור טורפים הכוללים אריות, צבועים וצ׳יטות נהנים מהתפריט העשיר שמציע המכתש לשוכניו.
מבין השבטים המקומיים, השבט הידוע ביותר הינו כמובן המסאי הידועים בגובהם הרב ובבדים האדומים והסגולים בהם הם מתעטפים. המסאי הם שבטים של רועי עדרים החיים לפי קוד הסרנגטי בחיים מסורתיים ב״מיאטות״, הכפרים בהם הם גרים בבקתות העשויות עצים, עשבים וצואת בקר מיובשת.
משמעות המילה ״ספארי״ היא מסע, וככזה אנחנו חווים את אזור המישורים הגדולים. התיירות לאזור צפון טנזניה הינה מפותחת מאוד, ואף על פי שאנשים רבים חוששים ממחלות ומתנאים תברואתיים קשים, כיום הסיכונים בכך הם נמוכים הרבה יותר אך עדיין דורשים חיסונים וכדורים נגד מלריה ליתר ביטחון. הטיסות כיום נוחות מאוד והלודג׳ים היוקרתיים מספקים הזדמנויות לפינוק אחרי ימים ארוכים, כמו גם מזון ותנאים סניטריים להם אנו רגילים במערב. טנזניה מספקת הזדמנות נדירה לחופשה אקזוטית, הרפתקנית וחווייתית, חלום שחייבים להגשים.

כתבה זו התפרסמה בגיליון ינואר של אפוק טיימס

לקבלת גיליון היכרות חינם לחץ כאן – http://goo.gl/MvEDRr

כתבות ורשמים טנזניה, מישור סנרגטי

רוצים לעזור לאתר טיולים שיהיו בו הרבה מסלולי טיולים?

לחץ כאן

התגובות שלך

אתה צריך להיות מחובר לשלוח תגובה

מידע על יאיר טיולים

מטייל מזה 45 שנה, בוגר בית ספר לתיירות, עוסק במידענות בצרכנות, תיירות, פנאי ונופש.
שתפו את חבריכם שגם הם ייהנו מהמידע שבאתר

לקבלת מידע על מסלולי טיול, ארועים, טיפים

כתבות אחרונות