מלטה על קצה המזלג

כתב: יגאל שלהבת

מלטה נמצאת דרומית לסיציליה וכוללת שלושה איים. מלטה, קמינו, וגוזו. אורכה של מלטה 40 ק"מ, קמינו 5 ק"מ וגוזו 20 ק"מ. לכאורה, לפי הנתונים האוביקטיבים נראה שהמלטזים מגיעים ליעדם באי ממש לפני שהם יוצאים. גודל האי שלהם כמעט שלא נחשב . אבל המציאות שונה לגמרי. בגלל הכבישים המפותלים והעמוסים שלא להזכיר את המהמורות , הרי להגיע מנקודה אחת לאחרת מצריכה סבלנות שאנחנו הישראלים לא הכי מורגלים לזה. מסתבר שהתיירות הוכרה כמקור הכנסה כדאי רק בשנים האחרונות ולכן התשתיות עוד לא כמו שראוי היה להיות למדינה עם פוטנציאל תיירותי שכזה. רוב הישראלים גילו את מלטה בגלל אובדן האתרים בטורקיה אבל לא רק. נודה שאנחנו מחפשים דברים חדשים כל הזמן כדי לרענן את היעדים שאנחנו נופשים בהם. חבילות הנופש כוללות העברות והצעות לטיולים מתחילות כדקה לאחר התחלה הנסיעה בין שדה התעופה למלון. אמנם זה מפתה לנסוע בחברת ישראלים אבל משום מה קיבלנו את הרושם שהמחירים קצת גבוהים יחסית להצעות שקיבלנו בדוכן במלון. אני חייב להודות שלקחנו סיור שכזה עם מדריך ישראלי ומקומי כמתחייב והתאכזבנו. העיכוב בכפר "אמנים" ואח"כ ביקור הכרחי במפעל הזכוכית גזלו כשעתיים וחצי פוריים וכנראה שחלק מהמסיירים בא על סיפוקו כי הקניות הן חלק מרכזי בחוויית החוץ לארץ שלהם. תוסיפו לזה את העיכובים הרגילים של האוטובוס ותקבלו מקדם השהייה גדול. בקיצור, בדקנו את האופציות המקומיות ויש הרבה. כבר בשדה התעופה ישנם דוכנים המספקים אפשרויות עם אטרקציות לתייר וכדאי לעיין בהם. ישנה אפשרות לנסיעה באוטובוס דו קומתי  "Hop on" כזה שלוקח לכל אתרי התיירות ומאפשר לעלות ולרדת בכל מקום במחיר של כרטיס אחד ליום (30€) כדאי לברר כל מיני  בונוסים כמו כניסה חינם לכל מיני מקומות או שייט בנמל וכו'. ניתן לקחת שייט המקיף את האי במשך יום שלם הכולל ארוחת צהרים וקיומו תלוי במזג האויר ובגובה הגלים. אפשר לקחת טיולים ברכבי שטח הנהוג ע"י נהגים מקומיים או לשכור רכב שכזה או כל רכב אחר במחירים מגוחכים יחסית. הנהיגה בצד ימין של הכביש כנהוג בממלכה. לאחר שראינו צבר תאונות דרכים החלטנו לוותר על האופציה הזו ולחפש חלופות כפי שהזכרתי. ניתן לנסוע בתחבורה הציבורית ומומלץ לרכוש כרטיס יומי שמאפשר לנצל את כל קווי האוטובוס באי לאותו היום (מומלץ כמו בכל מקום, להקפיד ולבדוק את העודף שמקבלים מהנהג או מכל מקבל שרות). מומלץ אמצעי התשלום במקום הוא היורו היות שמלטה שייכת לאיחוד האירופאי ולמשל הפלגה ברחפת לסיציליה (אחת מאופציות הטיולים המוצעות) לוקחת כשעה. ישנם אתרי תיירות מרובים באי וכדאי לבדוק כמה מהם לפני שעוברים לאי שליד.

האוכל במלטה הוא ים תיכוני וניתן למצוא מסעדות דגים במחירים זולים 8-9 € לסועד כמו גם במחירים גבוהים יותר במסעדות יוקרתיות. לאוכלי הכשר המורגלים בבעיות מזון אין חנינה , וגם במלטה עליהם להביא אוכל מהבית.          

המלטזים השייכים לכנסיה הקתולית מדברים בשפה שהיא בליל של איטלקית וערבית אבל כראוי למושבה בריטית לשעבר כולם מדברים אנגלית. מרחבה – היא אמירת שלום. והספרות בערבית צחה. למעשה הם אנשים פשוטים ונחמדים ומכניסים אורחים. המדינה היא דמוקרטיה המשולבת באיחוד האירופאי שמנסה להשתלב במרחב האזורי מבחינה כלכלית. השכלה ובריאות חינם לכל אזרח. משכורת מינימום כ 400€ ומשכורת טובה 800€ גורמים למשכילים ובעלי היכולת לעבור ליבשת ולהשאיר מאחור את המורשת המלטזית. למלטה אין צבא ממש אלא רק מספר מסוקים וספינות שייעודם העיקרי חילוץ והצלה. התעסוקה באי כללה דייג וספנות. חרשי העץ המומחים נודעו למרחקים עד שהוזלה ניכרת במוצרי העץ שבאו יחד עם האיחוד האירופי פגעה בענף והשאירה רק סדנאות מתמחות בעבודות עץ ליאכטות וכיו"ב וחייבה את קברניטי האי להתחיל לחשוב במונחי המאה ה 21 כמו למשל הייטק.

צפון מזרח האי הוא האזור המאוכלס ביותר והתחושה היא שזו עיר גדולה המחולקת לשכונות. השכונה המועדפת עלי היא שכונת סנט ג'וליאן הציורית עם בתי קפה ומסעדות מול מפרצון קסום שגם חובבי הקניות ימצאו בה את מבוקשם. יתרון נוסף למקום זו הקרבה לוולטה ואם נזכיר את נושאי התנועה הרי קרבתה לוולטה מקצרת את זמני הנסיעה יחסית לשכונות מרוחקות ולכן בית מלון עדיף במקום הזה.

האטרקציות במלטה 

וולטה – סיור בוולטה יתן לחובבי המבנים מהמאה ה 16 סיפוק רב בגלל הצבר הרב של מבנים שכאלה שנותרו על כנם. במקום אטרקציות רבות וכדאי להצטייד במידע מראש. מומלץ לצאת לשייט ב (Grand harbor) ולהבין את הסיבה לקיום מבצר אימתני שכזה. בוולטה מתקיים השוק ביום שני.

מרשלוקס (Marsaxlokk) – כפר דייגים אוטנטי עם מסעדות ובתי קפה לכל טעם ולכל כיס שמקיים שוק בכל יום ראשון ובו ניתן למצוא מכל הבא ליד.

המערה הכחולה (Blue Grotto)  – כמו לכל אי או לפחות חצי אי יש מערה כחולה. נמצאת בדרום האי וניתן לשוט אל המערה בסירות היוצאות ממפרצון קסום שנמצא ליד. ניתן להשקיף על המערה והקשת שלידה משביל שנסלל לאורך הצוק שמעל המערה.

המקדשים המגליתיים –  ישנם שישה מקדשים שכאלה המוכרים ע"י אונסקו באתרי מורשת עולמיים ובהם כאלו הניצבים בשלמות עד היום. כדאי לשים לב שבמלון דולמן התגלה מקדש שכזה והוא ממוקם במרכז המלון.

מדינה  (Medina) – עיר עתיקה ומבוצרת במרכז המדינה. היתה בירתה של מלטה בעבר והיום מוקד משיכה לתיירים.

הלגונה הכחולה (Blue Lagoon) –  נמצאת ממערב לאי הקטן קומינו וכדאי להפליג אליו בסירה מנמל בגוזו.

האי גוזו

מגיעים לאי במעבורת מנמל שנמצא במערב מלטה. התשלום למעבורת רק בחזרה לאי מלטה. ישנם טיולי יום הכוללים העברה לנמל המעבורות – המתנה של הרכב לטיול בגוזו- חזרה לנמל- מעבר במעבורת ורכב הממתין להחזרה למלון. (כדאי לברר בדוכני התיירות בכל מלון).

באי עצמו ישנם בתי מלון בהחלט ראויים לאלו המאריכים את שהותם במקום וברשת ניתן למצוא הצעות לכל כיס.

האי שהוא גרסה אוטנטית של מלטה כוללת מפרצים, כפרי דייגים ובירתה ויקטוריה (רבאט בשמה הקודם) ששווה ביקור הן במבצר והן בכיכר העיר הקטנה שגם שם ימצאו חובבי הקניות שוק עם המבחר המוכר של טקסטיל ועור וכו'. ישנה תחרות סמויה בין התושבים ה"לא מפותחים" של גוזו לבין אלו של מלטה ואלה מדגישים את צמידותם לטבע ואת הפשטות שלהם. כמובן שכל אחד יראה זאת באור אחר. עוד אטרקציה מיועדת לצוללנים שבינינו  שפושטים על מועדוני  הצלילה ומנצלים את המערות והנופים התת מימיים העשירים במקום ובמיוחד באזור החלון הכחול. אחד משיטות ניצול המלח במקום הוא אידו מבריכות החצובות באבן שליד הים.

הים הפנימי (Inland Sea) והחלון הכחול (Azure Window –  חלון מלבני בסלע משקיף על מים בצבע טורקיז ושמים כחולים. יותר מזה ?

חאג'ר אים (Hagar Qim), מקדש פרהיסטורי עם מבני פולחן. ישנם מקדשים נוספים ואלו שמעוניינים בכך ימצאו פרטים נוספים במקום.

מפרץ קשלנדי (Xlendi bay) – מפרץ קסום במערב האי , שווה לגור שם.

(Marsalforn bay) – נמל דייגים צנוע ובסיס יציאה לצפיה בתצורות הגיר המענינות לאורך החוף .מסלולים ויומני טיול מומלצים, מהעולם מלטה

רוצים לעזור לאתר טיולים? לחץ כאן

גישה חדשה כאן הסוכנים נלחמים עליך ולא שאתה תרדוף אחרים

התגובות שלך

אתה צריך להיות מחובר לשלוח תגובה

מידע על יאיר טיולים

מטייל מזה 45 שנה, בוגר בית ספר לתיירות, עוסק במידענות בצרכנות, תיירות, פנאי ונופש.
שתפו את חבריכם שגם הם ייהנו מהמידע שבאתר

לקבלת מידע על מסלולי טיול, ארועים, טיפים

כתבות אחרונות