מנזר סן סימון

מנזר סן סימון

איך מגיעים – מנזר סן סימיון נמצא בשכונת קטמון בירושלים, ממזרח לשדרות ש"י עגנון, פינת רחוב מעלה זאב. ברכב בודד ניתן לנסוע ברחוב מעלה זאב עד המנזר עצמו, שנמצא בתוך גן.

אנחנו נמצאים בגן מאד נחמד. צריך הרבה מאד דמיון כדי להפוך את פינת החמד הזו בירושלים לדם ואש ותימרות עשן ולנסות ולהיכנס לאחד הסיפורים היותר קשים במלחמת העצמאות. רוב התושבים הגרים במקום היום אינם יודעים מה קרה כאן.

 

כשרפול מונה לרמטכ"ל, נאם נאום במשכן נשיאי ישראל: ""לא הרחק מכאן, לפני 30 שנה נקבע בקרב כבד עתידה של ירושלים לחזור ולהיות בירת עם ישראל לנצח. הייתה לי הזכות לקחת חלק באותו קרב וכבוד גדול היום במקום הזה לקבל את כהונת הרמטכ"ל". מינויו לרמטכ"ל הוא שיא חייו של רפול, והוא מבטא בנאום בן 34 מילים על השתתפותו בקרב במקום. מי שמע על קרב סן סימון? הקרב הזה הוא אחת הדרמות הגדולות במלחמת העצמאות, הוא קבע שירושלים המערבית תישאר בידינו! שלנו תהיה השליטה על העיר. אם קטמון הייתה נשארת בידי הערבים, אין תלפיות, אין ארנונה, אין מקור חיים ואין רמת רחל. שכונות אלו היו בזמן המלחמה במן מצור בתוך מצור.

קטמון בשליטה ערבית. מאות מתנדבים מהגדוד העיראקי יושבים במקום. ב-29.4.1948 לאחר החשכה, עולות שתי פלוגות מהגדוד הרביעי של חטיבת הראל (גדוד "הפורצים"), בפיקוד אורי בן-ארי ומרדכי בן-פורת, דרך עמק המצלבה. רפול ודוד, לימים רמטכ"לים, מפקדי מחלקות. הערבים מגלים אותם, מחכים שיתקרבו ופותחים במכת אש אדירה, נפגעים רבים. חיילי הפלוגות מסתערים מול אש התופת. עד 2:30 בלילה מצליחים החיילים לחדור למנזר. הערבים לא היו מוכנים להשלים עם הכיבוש הזה, הם אינם מוותרים. ב-4:30 הערבים פותחים במכת אש אדירה. מלכודת מוות, פגזים, מרגמות, תופת נוראית! בסמטה עומד משוריין ערבי ויורה אש, לא בכדי כונתה הסמטה "סמטת המוות". החיילים משיבים אש וזורקים רימונים, ערבים רבים נפגעים. במהלך הבוקר כמות הנפגעים נמצאת בעלייה, מתוך 120 חיילים מעל 50% כבר אינם כשירים – הרוגים ופצועים, כמות הכוח הסדיר בירידה. הכוח על סף קריסה ויש אישור לנסיגה. יש נפגעים קשה וברור שלא יהיה ניתן לקחת אותם עם הכוח הנסוג, ואין אפשרות לסגת עם גופות. מתגבשת תוכנית לפוצץ את הפצועים קשה על מנת שלא יפלו חיים בשבי, "מצדה בירושלים". דרמה ותסכול נוראיים. ברגע האחרון לפני הנסיגה נודע שהערבים עצמם בנסיגה ובריחה מהאזור, גם הערבים עם פצועים, הרוגים וחוסר תחמושת. קטמון הערבית בהתמוטטות. הנידונים למוות ניצלו, וירושלים המערבית בידינו!

 

אחד הלוחמים בקרב הוא יורם קניוק: "על גג המנזר בקטמון לחמו אישון באישון וחיכו כמו חיה פצועה ונואקת מי ימצמץ ראשון. הערבים מצמצו ראשונים וכך ניצלה ירושלים".

בגן, מאחור מצפון, לוח זיכרון עם שמות הנופלים בקרב.

 

כתב אברהם טובל

http://www.avrahamtours.co.il/

אטרקציות בחינם בישראל אטרקציות מומלצות בישראל אטרקציות מומלצות למבוגרים אטרקציות מומלצות למשפחה היסטוריה בישראל מקומות קדושים בישראל מקומות קדושים לנוצרים בישראל אטרקציות בחינם בישראל, אטרקציות מומלצות בישראל, אטרקציות מומלצות למבוגרים, אטרקציות מומלצות למשפחה, אסיה, היסטוריה בישראל, ירושלים, ירושלים בתש"ח, ישראל, מזרח תיכון, מנזר, מנזר סן סימון, מקומות קדושים בישראל, מקומות קדושים לנוצרים בישראל

רוצים לעזור לאתר טיולים? לחץ כאן

גישה חדשה כאן הסוכנים נלחמים עליך ולא שאתה תרדוף אחרים

התגובות שלך

אתה צריך להיות מחובר לשלוח תגובה

מידע על יאיר טיולים

מטייל מזה 45 שנה, בוגר בית ספר לתיירות, עוסק במידענות בצרכנות, תיירות, פנאי ונופש.
שתפו את חבריכם שגם הם ייהנו מהמידע שבאתר

לקבלת מידע על מסלולי טיול, ארועים, טיפים

כתבות אחרונות