• תַפרִיט
  • תַפרִיט

מסלולים, אטרקציות ובילויים בערד

דף הבית » מסלולים, אטרקציות ובילויים בערד

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 7 דקות

 ערד במבט אווירי. ייחוס: Neukoln  לפי רישיון CC BY-SA 3.0

תמונה זו צולמה כחלק ממיזם ויקיאוויר בשיתוף עם אגודת התעופה הכללית בישראל. 

ערכה:יעל פלד, תודה לפייטוש מאתר מלון על המידע והתחקיר

נופים קסומים, שקט ושלווה מדבריים, שפע מסלולי טיול לכל גיל ולכל סגנון וביניהם פינות חמד מדבריות בלתי מוכרות.ערד של שנות האלפיים הינה עיר צעירה ברוחה, אך עתירת ניסיון. העיר מתוכננת היטב, נבנתה על פי סטנדרטים בינלאומיים מקצועיים. גם כיום, יותר מ- 45 שנה לאחר שקמה בלב המדבר, ערד עדיין מרווחת, נקייה, מסודרת היטב, ולבבות תושביה פתוחים בחום לקבל כל אורח, מכל קצוות העולם.

השם הקדום ערד נשתמר לאורך אלפי שנות דור ולמעשה הוא מוכר לנו כבר משחר ההיסטוריה של ארץ ישראל, קרי תקופת הברונזה הקדומה. לפני למעלה מ- 5,000 שנה הוקמה ערד העתיקה בסמוך לערד המודרנית. בהיותה עיר ממלכה גדולה וחשובה, חלשה על צומת מסחרי רב חשיבות, כשהיא מגשרת בין עבר הירדן המזרחי, לבין הים התיכון ולבין מצרים הקדומה מדרום, לממלכת הפרת והחידקל (מסופוטמיה) מצפון.

בשנת 1921 אישרו להקים את העיר ערד, אך התושבים הראשונים התיישבו בה רק בשנות ה-60. הממשלה הייתה מעוניינת שהתושבים יעבדו בקידוחי גז ונפט, עם זאת זה לא יצא לפועל מכיוון שלא התגוררו בה מספיק אנשים. מיקומה הוא כארבעים וחמישה קילומטר מבאר שבע. עיר זו מתאפיינת בנופה המדברי, באוויר הנקי ובאקלימה היבש.

מיקומה של העיר המודרנית ערד מגלם בתוכו את מכלול היתרונות העצום הטמון בה . ממזרח לה שוכן ים המלח על שלל אתריו והאפשרויות הגלומות בו. סביב לערד משתרע מדבר ציורי ויפה, כשמצפון לה מדבר יהודה ומדרום לה משתרעים מרחבי הנגב המזרחי, על מכתשיהם, רכסיהם המרשימים ונחלי הנגב הגדולים. מרחק דקות ספורות מערבה לערד שוכן יער יתיר העצום (גדול היערות הנטועים בישראל), בו שוררת כל השנה אווירה אירופית ממוזגת ונעימה. 33 אלף דונמים של יער רחב ידיים ובו שפע אתרי טבע קסומים, שרידי יישובים קדומים, פריחת אביב מרהיבה, ואוויר הרים צלול כל השנה. מסתבר על כן, שערד נמצאת בשער הטבעי לחופשה מדברית המושלמת. זוהי נקודת הפתיחה המושלמת לכל טיול או נופש במרחבי המדבר הארצישראלי. ערד מציעה לאורחיה מגוון רחב של שירותים עירוניים, שירותי תיירות, הסעדה, לינה ושפע אתרי ביקור הנפרשים ברחבי העיר ובסביבתה הקרובה.

תיירות בריאות: לערד יתרון מיוחד לנופשים הלוקים בדרכי הנשימה, הודות לאוויר המדברי הצח והיבש המאפיין את העיר. יתרון נוסף לתיירות המרפא הוא הקרבה לים המלח, אשר נודע בסגולות המרפא שלו למחלות שונות.

תיירות הוליסטית – מיזמי תיירות הוליסטית קיימים ומתפתחים בכביש בין ערד לבין מצדה, מאפשרים לנופש חוויה רוחנית ייחודית.

תיירות מדבר – מיועדת למטיילים ונופשים, המוצאים בעיר בסיס נוח ליציאה לטיולים ולפעילויות באתרים הארכיאולוגים והתיירותיים המיוחדים בסביבה – מצדה, עין גדי, תל-ערד, מדבר יהודה, ים המלח והר הנגב.

תיירות אתגרית – בערד יזמים של תיירות אתגרית כגון: סנפלינג, טיולי מדבר רגליים, טיולי אופניים ברמות קושי שונות וטיולי ג’יפים.

שבילים סובב ערד – 20 שבילים חדשים בדרגות קושי שונות סומנו לאחרונה בערד, השבילים מתאימים למשפחות מטיילות. (פרטים ניתן לקבל בתחנת המידע  בכניסה לעיר).

מסלולי טיול סביב ערד

מסלול אטרקציות לכל המשפחה בדרך מערד למלון בים המלח

מסלול טיול מארבעת הבורות עד נחל חסד

מסלול טיול בנחל טלביה

מסלול טיול במעלה זרון

מסלול טיול בנחל אבוב

  

גנים לאומים באזור:

גן לאומי תל ערד – שרידים מרשימים של עיר כנענית מבוצרת. בגבעה המשקיפה אל העיר ואל בקעת ערד נחשפו מצודות מתקופת המלוכה. במקום מפעל מים מרשים, הממצא המרגש והייחודי – מקדש יהודאי, מזבח ודביר. במקום מרכז אירוח “החוויה הכנענית” לארוחות, אירועים, לינה וסיורי מדבר. פתוח כל ימות השנה. טל’: 0577762170

חזיון אור וקול “אל מול מצדה” – מבין האטרקציות באזור, בולט במיוחד החזיון האורקולי באתר מצדה, הממחיש את סיפור מצדה באמצעות חזיון אור קולי ופירוטכניקה. קשה שלא להתרגש כשיושבים תחת כיפת השמים זרועי הכוכבים “ונכנסים לאווירה” שאפפה את ההר לפני כ- 1,900 שנה. החזיון מציג את אורך החיים, המאבק והגבורה, כפי שהתרחשו במצדה ברגעיה האחרונים. משך החזיון כ- 50 דקות והוא מתחיל כחצי שעה לאחר שקיעת השמש מעבר להרי יהודה. החזיון מתקיים במצדה מערב בחודשים מרץ עד אוקטובר. הגישה דרך ערד בלבד.

 טל’: 08-9959333

 גן לאומי מצדהאתר מורשת עולמית. מעוז הררי, בשולי מדבר יהודה סמוך לים המלח, שבוצר בפאר רב על ידי המלך הורדוס. לאחר חורבן הבית השני, נמלטו אחרוני המורדים בשלטון רומא עם משפחותיהם אל ההר. ספור גבורתם וסופם המר עת שלחו יד בנפשם כדי לא ליפול בשבי הרומאים, שרידי הארמונות המפוארים, הפרסקאות, הפסיפסים, בית המרחץ, המקוואות ובית הכנסת מעוררים השתאות. במקום רכבל, סרטון, מודלים להמחשה, גלריה. המקום נגיש לנכים.

גישה מצד מערב – בשביל הסוללה.

טל’: 08-6584207

 

מי שמבקר בעיר יוכל לבקר באטרקציות שונות. במקצתן אין צורך לשלם בכניסה אליהם:

מצפור ראש זוהר: מצפור ראש זוהר משקיף על העיר ערד וסביבתה.בנוסף ממוקמת שם אנדרטה לזכר פנחס סלע,אחד מראשוני המטיילים באזור , שנרצח בידי בדואים. לידיעת הציבור המסלול מתחיל בקרבת אזור התעשייה של ערד.                                             

מצפה מצודת זוהר: מצפה מצודת זוהר משקיף על מיצד חתרורים המיוחד בזכות גל אבנים גדול מהתקופה הרומית-ביזנטית. המצודה ממוקמת על גבעת מישאר ומשמשת לתצפית על דרכי המסחר באזור ולשמירה עליהן. לצדה עומד מבצר רומי עתיק שנבנה מאבני צור שהן שריד למבצרי הלימס שהגנו על גבולות הממלכה מפני נוודים. למרגלות המצודה אפשר להבחין בדרך המסחר שתחילתה בהר סדום וסופה במצריים. לידיעת הציבור המסלול מתחיל בקירבת מנחת המטוסים של ערד.

פארק ערד: חורשה מוצלת, שולחנות על משטחי אבן ומתקני מים.  מקום נהדר לפיקניק ולהפסקת צהרים לשביליסטים [שביל ישראל עובר בגבול הפארק]. הפארק ממוקם בצדה המערבי של העיר.

המוזיאון ההסטורי של ערד
בשנת 2002 התארגנה קבוצת חברים בראשותו של אורי פרי, ממייסדי ערד אשר שמה לה למטרה להנציח את סיפורה של הקמת העיר בשנות השישים. להגשמת המטרה הקימה הקבוצה עמותה להקמת המוזיאון הפרטי ההיסטורי בערד. בימים אלו כשערד חוגגת את שנת היובל שלה, קבל אורי פרי את מגן ראש העיר המוקיר את מפעל חייו- הקמת המוזיאון ההסטורי של ערד. 

המוזיאון הוקם בסיוע הסוכנות היהודית, באמצעות שותפות 2000 ערד-תמר / ניו ג’רסי-דלאוור. כמו כן תרמו להקמתו מפעלי האזור:מפעלי ים המלח, מוטורולה, בנק הפועלים ותורמים פרטיים מהארץ ומחו”ל.
בשנת 2005 ביום חגיגות ה- 45 לערד נפתח המוזיאון לקהל הרחב. לאחר כשנה העבירו חברי העמותה הותיקים את המוזיאון לעירית ערד שהעבירה את כל נושא המוזיאון לעמותת “קרן לב ערד” שהיא העמותה האחראית למוזיאון כיום.

מטרת המוזיאון לשמר, לספר ולהעביר לדורות הבאים, בדרך חווייתית את הסיפור המרתק של הקמת ערד בשנות ה- 60 של המאה הקודמת, עיר הפיתוח המתוכננת המודרנית הראשונה בנגב.
התערוכה והמיצגים במוזיאון מייצגים מידע ומתארים את סיפורה המופלא ואופייה המיוחד של ערד, התכנון, ההקמה, שיטות בנייה מיוחדות למרחב הנגב בהתחשב ברוחות ובשמש היוקדת – בניית שכונת בתי הפטיו, ההווי, התרבות והמרקם החברתי שנולד והתפתח עם הזמן. בנוסף להעברת המורשת הציונית והתרבותית לילדים ולבני נוער בערד, מהווה המוזיאון מוקד תיירותי לאורחים מהארץ ומחו”ל ואחת מהאטרקציות שמציעה העיר ערד למבקרם באזור. 

הביקור במוזיאון בתאום מראש בלבד (ניתן לתאם בימים א’-ה’ בשעות: 09:00-13:00).
משך הסיור כולל הדרכה 30-45 דקות. ישנה אפשרות לסייר במוזיאון ללא הדרכה.
התצוגה בשפה העברית. יש אפשרות להדרכה גם בשפה הרוסית, האנגלית, אמהרית.
טלפקס: 08-9955126
רחוב אביב 2, שכונת ראשונים, ערד. 

 –

רובע האמנים “אשת לוט”

מגוון רחב של גלריות וסדנאות אמנים נתקבצו יחדיו אל אזור התעשייה במערבה של העיר. כאן תוכלו לשוטט בנחת בין לבין גלריות אמנים רבות ומגוונות. בנוסף על ההשקעה האמנותית, קיימת הקפדה על שירותים נוחים, נגישות לנכים, פינות ישיבה ומנוחה וכן יחס חם והכנסת אורחים, כיאה למסורת בני המדבר. רובע האמנים הנו נקודת ציון תיירותית בנופה של ערד, מקום המאפשר טיול, סדנאות (בתיאום מראש), היכרות אישית עם האמנים ויצירותיהם וחנויות מרהיבות עין המציגות יצירות מקוריות בלבד. לתאם הגעה מראש בטפונים הבאים:054-4396824 , 08-9959856 או 054-4512289. 

משכן לאמנות “האישה של אלף הקולות”, רות דורית יעקובי

ההאנגר הוקם למשמורת חיים. הוא המבשר והוא בשורה, תיבת התהודה של מסע הקולות. הוא הלב העמוק במדבר, במקום של השקט, האמת וההקשבה הבית של הרחמים, מקדש קולות הילדים שאינם.

המיצב, השירים, הציורים, הסרט והקול, מתאחדים לכדי יצירת עולם אחד המוסר את צעקת הילדים וקינת האמהות.

במקום מוקרן  הסרט “האישה של אלף הקולות”

כניסה  בתשלום

לפרטים: 08-9958330

 

מוזיאון הזכוכית – מרכז לאמני הזכוכית

גדעון פרידמן, מפסל בזכוכית, נולד בתל אביב בשנת 1938. נמנה על מקימי ערד בשנת 1962. מצייר ומפסל מאז ילדותו. מומחה לפיסול בזכוכית.

גדעון שואב את השארתו מסביבתו, הנוף האנושי והמדבר הסובב. יוצר בזכוכית ממוחזרת (בקבוקי זכוכית, זכוכית חלונות), באמצעותה נוצר תלת שיח, בין האמן, לבין הזכוכית והצופה.

עובד בשיטת פיוזינג וסלמפינג. פיתח טכניקות ייחודיות לעבודה בשיטות אלו. מפסל באמצעות תנורים שבנה והתאים לצרכיו  באמצעות להביור אש. יצירותיו מפורסמות בארץ ובעולם. מבקרים רבים באים להתרשם, ללמוד וליהנות מעבודותיו.

כניסה בתשלום

לפרטים: 08-9953388

 

 גלריה “מעין היצירה” – מרכז לאומנות שימושית של נופיה  חביב-גלאון  ושמוליק קלדרון ז”ל . במרכז מתקיימת מכירת ציוד לאמנים ויוצרים וגם סדנאות רבות . בגלריה מוצגות עבודות – “הברזל החי” של שמוליק קלדרון ז”ל, המוביילים של נופיה ועוד.

כניסה חופשית

לפרטים: 08-9950131

 

 מוזיאון הבובות – המוזיאון מעוצב בסגנון קומדיית “דל ארטה”, משלב עבודות של זוג אמנים תושבי ערד מירי לייבוביץ ואדוארד שרוסטר, ממקימי קריית האמנים הראשונה בערד. מוזיאון ייחודי מסוגו בארץ, שבו מוצגות בובות נדירות בעבודות יד מחומרים שונים כמו עיסת נייר, פורצלן, טרהקוטה, וכן פסלי ברונזה

הכניסה בתשלום

לפרטים: 052-2398918 

 

גלריה “מראה במדבר” – מוזיאון מיצבי אדמה וקרמיקה, גלריית אומנות, תערוכות מתחלפות, סדנאות אומן ומפגש עם זוג האמנים אביטל ואלון אהרוני והיצירות המופלאות שלהם. 

לתאום ביקור: 054-4512289/054-4396824 או www.desertvision.org

בנוסף במקום: סדנאות קולינריות לקבוצות קטנות, צ’י קונג , יוגה וסדנאות אמנות

 

סטודיו חליפסיפס וחרוזי זכוכית. אמנות שימושית, קורסים, סדנאות ואירועים יצירתיים.

חומרים לפסיפס וחרוזי מבער של האמנית חלי כהן

כניסה חופשית

לפרטים:  חלי 08-9950208

 

גלריה “רוחות המדבר” – יצירות שמן ופסלים של האמנית נורה קובה
סדנאות לילדים ומבוגרים

כניסה חופשית

לפרטים: נורה 054-7790169

 

שמים וארץ – סטודיו גלריה לאמנות רב תחומית של האמנית נעמי מוטאי

כניסה חופשית.

לפרטים:  נעמי 054-4029005  

 

סטודאייקה – חנות וסדנת יודאיקה של האמן רמי זמיר

כניסה חופשית

לפרטים: 054-6703723

 

אמנות הברזל – סטודיו וחנות יד שנייה, ענתיקות

כניסה חופשית

לפרטים: משה 050-2394424

 

חומר דרומי – סטודיו הקרמיקה של שרונה אלבו וענת בן נתן.

סדנת וויטרז’ של אתי משעל

כניסה חופשית

לפרטים: שרונה 050-6883864, ענת 050-5476935, אתי 054-6207758

לא בשבת

רץ מדבר – הפתרון המעשי. מתפרה וגלריה של פתרונות מעשיים למטיילים ולוחמים – מי ברכב מי ברגל. אבזור רכבי שטח.

כניסה חופשית

לפרטים: עידן לוי אדם – 050-5063186

 

הגלריה של צבי – גלריית ציורים בהשראת ספר בראשית של האמן צבי ליאונרד. הדרכה באנגלית.

כניסה חופשית

לפרטים: צבי 054-5667797.

 

קאזה פניץ – סדנאות לעבודה בעץ, מכירת ריהוט מעץ אורן, תצוגות מתחלפות של אמני האזור, פינת אירוח

כניסה חופשית

לפרטים: 054-4650629 נורה, 052-9771772 ערן

 

הסטודיו של עדי ויוני – סטודיו וגלריה לעיצוב תכשיטים של עדי מיררו, גלריית תמונות וסטודיו לצילום של הצלם יוני גריצנר.

כניסה חופשית

לפרטים: עדי 052-4085577.

יקב מדבר midbar winery – יקב המייצר יין בוטיק מענבי מדבר. מרכז מבקרים ובר יין הפעיל בימים חמישי-ראשון ובחגים. בשישי בערב – יין ללא תחתית!

כניסה חופשית

לפרטים : אורן 050-6662490

יקב יתיר:  יקב יתיר ממוקם בתל ערד לרגלי המצודה העתיקה. הוא נפתח בעשור האחרון, שנת 2000, ויש לציין שהוא אחד מסניפיו של יקבי כרמל. הביקור במקום כולל הדרכה על תהליך ייצור היין, טעימה מהיינות ומי שמעוניין יכול לרכוש את מוצריו ביקב עצמו. אפשר לבקר במקום באמצע השבוע מהשעה עשר בבוקר ועד לארבע אחר הצהרים ואילו בסוף השבוע מהשעה עשר בבוקר ועד השעה שתיים בצהריים.                       

אם אתם מחפשים מקום טוב לאכול בו באזור ערד תמצאו שתי מסעדות:

האחת, חצר המחלבה, שבה תאכלו להינות ממגוון עשיר של גבינות ויין. המחלבה ממוקמת במתחם האומנויות והיא פתוחה מיום ראשון ועד חמישי מתשע בבוקר עד שש בערב. אם תחפצו להזמין מקום תוכלו לטלפן למספר 9979947- 08

השנייה, מסעדת מקס, שבה תאכלו אוכל עממי בשרי ואף אלכוהול. המסעדה ממוקמת בקריית האמנים והיא פתוחה כל השבוע למעט יום ראשון משש בערב עד הבוקר. אם תחפצו להזמין מקומות מראש תוכלו לטלפן למספר 08-9973339.

ואם באתם מרחוק ואתם מעוניינים לבלות את סוף השבוע בערד.

מקומות לינה מומלצים בעבורכם בערד


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם