• תַפרִיט
  • תַפרִיט

מסלולי טיול בבקעת בית ציידא

דף הבית » מסלולי טיול בבקעת בית ציידא

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: < 1 דקה

photo: BiblePlaces.com

בקעה שנוצרה בצפונה של הכינרת, בשל תהליכים גיאולוגיים שתרמו להיווצרותה של שמורת טבע המשתרעת על פני 7,000 דונם הכוללת שטחים חקלאיים וביצות טבעיות המוקמת בבקעת בית צידה. בנוסף יש במקום פלגי מים הזורמים בכל השנה לצד פלגי מים עונתיים.  יש במקום גדות נחלים, ביצות, איים קטנים, בריכות מים, מעיינות, אדמה כבדה, שטחי הצפה ותחילתו של נהר הירדן. בקעת בית ציידא מתאפיינת בצמחי מים מגוונים, בבעלי חיים ימיים ובבעלי חיים אחרים כגון תאואים.

מקצת השמורה סגורה למטיילים מכיוון שבתי הגידול שבשטחיה טובים לגידול דגים ולרבייתם התורמים לאקולוגיה. לעומת זאת במקצת השמורה יש שמורות טבע.

היסטוריה

מקורה של הבקעה הוא בעיר הקדומה בית ציידא מהתקופה הרומית, מהתקופה הכנענית ומהתקופה הישראלית.

לפי המסורת הנוצרית נולדו במקום ארבעה מנציגיהם: ישן, פטרוס, אנדריאס ופיליפוס. בנוסף במקום זה נעשו שלושה ניסים: נס הלחם, נס הדגים ונס הריפוי. בנוסף המקום נזכר כמה פעמים בתקופת בית שני: יוסף בן מתתיהו כתב שהורדוס פיליפוס בנה במקום עיר מפוארת בשם יוליאס לזכרה של יוליה ליוויה שהייתה אשתו של הקיסר אוגוסטוס. בנוסף יש המספרים שבמקום היה קרב בין המורדים שבראשם עמד יוסף בן מתתיהו לבין צבאו של אגריפס. זאת ועוד בספרות התלמודית החשיבו את העיר הזו למקום המשמש את הדרך הראשית המקשרת בין בבל לבין ארץ ישראל. אף תוכלו לראות שהמקום בית ציידא מוזכר במשנה כמה פעמים בשם “צידן”.

בתקופת בית שני תושבי האזור התפרנסו מדיג ואילו כיום התושבים המתגוררים באזור מתפרנסים מחקלאות.

נחלים בבקעת בית ציידא

נחל המשושים ובריכת המשושים

שלושה מסלולים בנחל הזוויתן

נחל דליות – המג’רסה

נחל הז’אכי

נחל יהודייה עליון – המסלול החדש

נחל שפמנון – נמצא במסלולי הטיול בפארק גמלא

שמורות טבע בבקעת בית צידה

שמורת הטבע גמלא

פארקים בבקעת בית צידה

פארק הירדן

פארק קצרין – נמצא במסלולי הטיול בנחל זוויתן


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם