• תַפרִיט
  • תַפרִיט

טיולים מומלצים בעמק האדום בדרום הערבה

דף הבית » טיולים מומלצים בעמק האדום בדרום הערבה

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 4 דקות

צילם וכתב: קובי פינקלר

פארק צפרות ללא גבולות

כמה דקות של נסיעה מאילת מול קיבוץ אילות (אליו עוד נגיע בהמשך ללינה וארוחה) בכניסה למסוף רבין, ממוקם לו בין עצים ואגם מים גדול פארק הצפרות ללא גבולות. “צפרים וצפרות, הם מענפי הטבע היחידים שלהם אין גבולות” אומר לנו צדוק מנהל המקום “מעופן של הצפרים ממרחבי אירופה הקרה למרבדי החום באפריקה, תוך שהן חוצות גבולות ומדינות הן העדות הטובה ביותר לכך” הוא מוסיף. הקרן הקיימת לישראל חנכה כאן פרויקט בתחום הצפרות בערבה היוצר “פארק צפרות ללא גבולות”. באמצעות הפרויקט, מוגדרים שטחים לשימור וליצירת תשתית לנדידת וקינון ציפורים, מפותחת תשתית לקידום תיירות אקולוגית ותיירות צפרות כמנוף לשמירת השטחים הפתוחים ונוצר שיתוף פעולה בין גורמי שמירת הטבע לגורמים המיישבים והמפתחים.

התוכנית מיושמת באזור נרחב ומגוון ביותר מבחינת חטיבות נוף, בתי גידול מיני צמחיה ובעלי חיים המשתרע מעין ערוס ונאות הכיכר בצפון ועד לגבול ישראל מצרים בדרום (כ- 220 ק”מ אורך וכ- 10 ק”מ רוחב בשטח של 32,000 קמ”ר).

על פי ההגדרה לתוכנית אין גבולות מוגדרים אלא מוקדי פעילות ברמות פיתוח שונות בהתאם לתוואי השטח.

צדוק מספר שפרויקט “צפרות ללא גבולות” נועד לטפל בציר נדידת הציפורים מעל הערבה מנאות הכיכר ועד אילת. התוכנית מתכוונת לפתח אתרים לצפייה על ציפורים בעונת הנדידה וגם ציפורים יציבות בקינון. מחצבות, מזבלות, אתרי מים, ואתרים אחרים יעברו טיפוח לטובת הציפורים הכולל בין השאר נטיעת עצי פרי והקמת וסככות תצפית.

הכניסה ללא תשלום ואם תרצו מדריך לסיור מקיף ולהטבעת צפרים תוכלו (וכדאי עד מאוד לעשות זאת)

לתאם מול ליאת 050-7671290 ותמורת תשלום למשפחה תהנו עד מאוד מזיוו של המקום.

אם תחפצו להוסיף גם את שמורת הפלמניגו תוסיפו עוד סכום.

לא הרחק משם חוות התבלינים. כנסו תריחו ואנו בדרכנו לסיורים החקלאיים.

אבל רגע.

אם אתם כבר בסביבה ורוצים עוד בעלי חיים, אזי בשמורת החי בר – יטבתה בשטחה הפתוח, עוסקים בהכנת בעלי חיים מדבריים להשבה לטבע.

טלפון: 08-6376018, 08-6326172, פקס: 08-6373057

טיול חקלאי ואוכל בסובב יטבתה

מתי לגמתם בפעם האחרונה שוקו שמקור החלב שלו נחלב לפני דקות אחדות? ביטבתה בסיור השוקו תוכלו לעשות זאת. תוך כדי סיור חקלאי ומשקי אותו מוביל דני בן המקום (אחד משלוש מאות חברים בקיבוץ), אנחנו לומדים על חיי השיתוף בקיבוץ. על חדר האוכל המשותף, על מכון החליבה הגדול בארץ (48 פרות עומדות בכל פעם ונותנות אלפי ליטר חלב טרי ומשובח) ואח”כ זוכים לעבור לצידו המזרחי של האזור למסע רכוב בינות לעצי תמר, מקשות מלונים, חלקת בצל ואפילו לעמוד לצידו של מעבר הגבול בין ישראל לירדן. והיכן אוכלים? על אם הדרך ביוטבתה מסעדה כשרה לארוחת חלביות ובשריות (בשני אגפים בנפרד). פתוח כמעט כל היום ואם תשאירו מקום (וזו חובה) תוכלו לקנח באחד מעשרות סוגי הגלידות במקום.

פרטים: 08-6357449.

רבע שעה נסיעה ואנחנו בקיבוץ אליפז. בקיבוץ מציעים סיור חקלאי + סדנת עיסת נייר. מסלול הסיור כולל, ביקור ברפת, תצפית על הר תמנע וגבעת ססגון, נסיעה לשטחים החקלאיים, ביקור במטע התמרים, בפרדס הדרומי בעולם תוכלו להנות מטעם הפומלית. ולא לפספס את גידול המלונים והבצל.

טיול לבקעת תמנע – פארק תמנע

סיור ולו הקצר ביתור בבקעת תמנע לא הרחק מאילת ימחיש עד כמה סיפורו של שלמה המלך הבונה את נמל אילת בים אילות כפי שהוא מכונה בתנ”ך על מנת להסיע את אוצרות הנחושת לארצות אפריקה מובן כאן בסיור ביותר.

כמעט כל חופן מאבן הגיר הקשה מכיל את האבן הירקרקה הזו המכילה את הנחושת.

סיפורה של בקעת תמנע מתאפיין בשלושה אוצרות מרכזיים. הקשתות המרהיבות שיצר הטבע, “הפטרייה” המפורסמת מבליית אבן החול הקשה ומכרות הנחושת העתיקים הפרוסים כאן בכל עבר. נוסיף לכך את האגם המלאכותי שבנו בבקעה מפעילי המקום עם מסלולי טיול נוחים ומעניינים לכל המשפחה והרי לנו יום טיול נפלא ודווקא עכשיו כמו שכתבנו בשבוע שעבר במזג האוויר הנעים ששורר באזור.

תחילת המסלול כעשרים ק”מ צפונית לאילת. נכנס בשערי הפארק, נשלם בקופות ומיד אנו חוזרים במנהרת הזמן אלפי שנים אחורנית.

מולנו מתנשא לגובה של 453 מטרים הר תמנע שהוא למעשה הר מגמתי, שכל כולו עשוי מגמה שעלתה מתחת לפני כדור הארץ. רק לשם השוואה הבקעה שבתוכה אנו מסיירים גובהה כ200 מטרים.

עם התרוממותו של הר תמנע התרוממו גם שכבות אבן גיר ואבן חול שכיסו את ההר. מי הגשמים חדרו דרך הסדקים עד לשכבה הקשה ויצרו צורות נוף מיוחדות שחלקם מוכר לנו כעמודי שלמה, כעמודי עמרם, כצורות הספינקס ועודו גם הסיבה להיווצרן של הקשתות המרהיבות בשטח הפתוח.

בלב הפארק עומדות בפנינו שתי דרכים. האחת ימינה המובילה אותנו היישר לשטח המכרות וגבעת הכתובות. אלפי “צלחות” שקוטרן כ 3- מטרים פרוסות בשטח. אלו הן בעצם תנורים שמהם הופקה הנחושת.

בתקופת שלמה ולמעשה כבר בתקופה המצרית שקדמה לו היה האזור הזה מפעל אחד ענק להפקת הנחושת שהועסקו בו אלפי עבדים. את תהליך הפקת הנחושת מדגימים כאן יפה במבנה שמשחזר את תקופת הפקת הנחושת בסמוך לאגם. בגבעת הכתובות נוכל לראות מאות ציורי קיר המתארים מראות טבע ונוף.

נחזור באותה הדרך וניסע לכיוון ה”פטריה” המפורסמת. זו למעשה בליה של אבן החול. הרוח, המים וחומרים כימיים “גילחו” במהלך השנים את הסלע הרך שמסביב לסלע הקשה שנותר וכך נוצרה הפטריה שהפכה ברבות השנים לסמל השני של הפארק אירי הנחושת.

בתקופה הקדומה, היה האזור הזה מפעל אחד ענק להפקת הנחושת. את תהליך הפקת הנחושת מדגימים כאן יפה בסרט במרכז המבקרים החדש בכניסה לפארק. הכל (כמעט) כלול בכרטיס הכניסה. למי שרוצה להיכנס גם לאהל מועד טוב יעשה אם יוסיף בכניסה את התשלום הנוסף. זו בהחלט חוויה מרגשת מאוד. המבנה הינו מודל מושלם ובגודל מלא של אהל מועד. בגבעת הכתובות נוכל לראות מאות ציורי קיר המתארים מראות טבע ונוף. בלילה המראות מדהימים. על רקע נופי המקום מוארים בשיטה מיוחדת, בעלי חיים, ציורים ואפילו ה”פטריה” המפורסמת פרי הבלייה של הרוח והמים מוארת בלילה. במקום מסלולי אופניים וניתן לשכור אופניים במקום.

תוכלו לשבת גם במרכז המבקרים החדש (ברחבי הפארק הוקמו 3 מרכזי מבקרים. שלט מעוצב –דרך הנחושת מפנה את המבקרים לשלושת האתרים החדשים) פארק תמנע – 5554 * 6316756 – 08

שם מעניין, אגב, נתנו אנשי הקק”ל לנחל החוצה את הבקעה- נחל נחושתן בו אנו מסיירים. במקרה הזה אכן, סוף מעשה במחשבה יפה תחילה.

תיירות אקולוגית בקיבוץ לוטן

בקיבוץ לוטן, קיבוץ שכולו מבוסס על חומרים אורגניים, פועל אירוח כפרי בחדרים ממוזגים עם מטבחון (אין טלוויזיות), מתאים למשפחות, חדר אוכל כשר ומתקני ספורט שונים. ב’אקו-כיף’- המרכז לאקולוגיה יצירתית מציעים סיורים חוויתיים בגן שעשועים ממוחזר. המחפשים משהו נוסף מוצע במקום מרכז טיפולי מים בברכת מים מחוממת. טל. לוטן – 1800-75-2000

המטע הקסום בקיבוץ קטורה.

הגן הקסום מכיל למעלה מ- 200 זנים של עצי פרי מכל רחבי העולם והביקור כולל הדרכה מקצועית, וגם הכרות עם מגוון עצי פרי מוזרים ומיוחדים וכן.. גם טעימות של הפירות השונים בהתאם לעונה. הביקור בתשלום וחובה לתאם מראש.

והיכן לנים?

במרחב הקסום הזה מאות חדרי אירוח. בקטורה, באליפז ואי אפשר בלי הקיבוץ הדרומי ביותר בעולם אילות בפאתי אילת. 7 ק”מ מבתיה הצפונים של אילת מצוי קיבוץ אילות שם מומלץ גם ללון בשל הסמיכות לאילת (2 דקות נסיעה) .40 חדרים מסוגים שונים, נאים ומטופחים במחירים נוחים. באמצע שבוע כולל ארוחת בוקר (כשרה) במסעדה הכפרית של הקבוץ, למקשות ולגבול עם ירדן. בהחלט חוויה. בפינת הקיבוץ פינת חי – אתר מעניין ופעיל המתאים לכל המשפחה.

פרטים נוספים: תיירות העמק האדום- ערבה דרומית טל: 08-6326555


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם