• תַפרִיט
  • תַפרִיט

מסלולי טיול בקורדובה Cordoba

דף הבית » מסלולי טיול בקורדובה Cordoba

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 11 דקות

קורדובה היא עיר יפהפיה אשר נחשבה בתקופות עתיקות לעיר הגדולה בעולם (!). היא ממוקמת בחבל אנדלוסיה שבדרום ספרד. בתקופה בה היתה ספרד תחת שלטון מוסלמי היו בה מסגדים וגם מרחצאות רבים וזו נחשבה לעיר עשירה. באותה תקופה פרחה גם הקהילה היהודית במקום, והתקופה בה חי בקורדובה אחד מהיהודים הנחשבים ביותר בספרד ובכלל- הרמב”ם ובעיר ניצב פסל שלו עד היום. תקופת שלטון המוסלמים שהיה סובלני במיוחד כלפי היהודים נקראת תור הזהב ובה קיבלו היהודים משרות בכירות וחיו חיים טובים. מאוחר יותר חזרה ספרד בהדרגה לידי הנוצרים, כשיהודים רבים ברחו וחייהם הטובים נקטעו. בשנת 1236 הושלם הכיבוש ואז הוצא גם הצו לגירוש יהודי ספרד. תחת השלטון הנוצרי היו יהודים שבחרו להתנצר ונקראו אנוסים. האירועים והתהפוכות אשר באו לידי ביטוי היטב בקורדובה הפכו אותה לעיר מרתקת, בה מסגדים מפוארים הוסבו לקתדרלות וניכרים בה היטב גם סימנים לשלטון המוסלמי שהיה בה במשך כמה מאות שנים עד שנפל. קורדובה ממוקמת על שתי גדותיו של נהר  הגוואדלכיביר (Guadalquivir) החוצה את העיר בדרכו אל האוקיינוס האטלנטי. היא ממוקמת במרחק של כ- 400 ק”מ ממדריד, נסיעה של כארבע שעות. ברכבת המהירה AVE לעומת זאת, מדובר על נסיעה של שעה וחצי. הנהר היווה מוקד משיכה להתיישבות והרומאים שהקימו את העיר העבירו דרכו סחורות. גם היהודים בחרו להתיישב במקום בעקבותיו. הגשר המפורסם והעתיק פונטה רומנו (Puente Romano), גשר בעל 16 קשתות שנבנה עוד בתקופת הרומאים. טיול בקורדובה כולל מפגש עם תרבויות עתיקות, הליכה בין סמטאות צרות בעיר העתיקה שעל גדות הנהר, ביקור באתרים כמו הקתדרלה- מסגד, הגשר המפורסם ומבנים נוספים, אך עם זאת קורדובה היא גם עיר עכשווית בה תמצאו אטרקציות מודרניות וגם אטרקציות לילדים ומשפחות. בקורדובה נערכים מדי שנה פסטיבלים ואירועים שהופכים אותה לססגונית במיוחד. לפניכם מסלול שאורכו שלושה ימים והמלצות מהם המקומות שבהם כדאי לבקר בזמן טיול קצר יותר למשך יום או יומיים.

מסלול שלושה ימים בקורדובה

יום 1

המסלול של היום הראשון מתקדם מצפון לדרום עם מעט חזרה צפונה באתרים האחרונים. לעיתים נלך בסמוך לנהר ולעיתים נתרחק מעט ממנו. במסלול ישנו שילוב בין אתרים עתיקים, מוזיאונים וכיכרות בולטות ברחבי העיר, אז נצא לדרך:

Plazza de la corredera: זוהי כיכר רחבת ידיים המוקפת במבנה עתיק בעל קשתות רבות. כיכר זו נחשבת לאחת הכיכרות המרכזיות של קורדובה, כיכר הומה תמיד, מלאה בבתי קפה ומסעדות. בעבר היא שימשה למספר פעולות, לאו דווקא נעימות, כמו הוצאות להורג שנעשו באופן פומבי… גם כזירת שוורים שימש המקום. היום האווירה במקום נעימה ורגועה הרבה יותר. צורתה המלבנית של הכיכר והקפתה על ידי עמודים וקשתות הופכת אותה למיוחדת. אל הכיכר ניתן להכנס בין היתר דרך Arco Alto  ו- Arco Bajo. אלה שתי דרכים אשר מובילות אל הכיכר אשר בסופן ישנה קשת יפה. אם תגיעו למקום בחודש ינואר מתקיים בכיכר שוק בסגנון ימי הביניים. בימיה הראשונים של העיר, כאשר הרומאים היו תושביה, היתה מן הכיכר כניסה אל האמפיתיאטרון. במקום נמצאו ממצאים ארכיאולוגים כמו פסיפסים מן התקופה הרומית.

כתובת: Plazza de la corredera

שעות פעילות: כל הזמן

זמן שהיה: חצי שעה עד שעה

Colleja de las flores: נתקדם דרומה ונגיע אל סמטה קסומה אשר נראית כאילו נלקחה מאחת מעריה העתיקות של איטליה. הסמטה ממוקמת ברובע היהודי של קורדובה. כמעט בכל בית תוכלו לראות סלסלות פרחים צבעוניות אשר תלויות ונותנות צבע וייחודיות לסמטה. בבתים רבים ישנן מרפסות קטנות עם מעקה מברזל. החצרות המטופחות והיפות ילוו אתכם לאורך הרחוב המתפתל ומגיע בסופו של דבר אל כיכר קטנה. בחודש מאי נערך במקום פסטיבל De los patios בו מתקיימת תחרות בין הבתים על החצר המטופחת והיפה ביותר. במהלך ההליכה ברחוב הקסום תוכלו לראות מדי פעם את הקתדרלה של קורדובה (מסגד לשעבר) אליה נגיע בהמשך. זוהי דוגמה לרחוב אנדלוסי טיפוסי. זהו רחוב שקט ורגוע אם כי הפך לנקודה מבוקשת לתיירים.

כתובת: Colleja de las flores

שעות פעילות: כל הזמן

זמן שהיה: כשעה

זמן הגעה מתחנה קודמת: כ- 10 דקות הליכה, 0.9 ק”מ

Mosque Cathedral: קתדרלת המסגד או קתדרלת סנט מרי היא המבנה המוכר והמרכזי ביותר בקורדובה ומהווה סמל לעיר. כאשר מבקרים במקום אפשר לראות את השינויים שעברה קורדובה לאורך השנים. למקום ישנה היסטוריה ארוכה. כבר הרומאים ראו במיקום זה קדוש והוקם בו מקדש רומאי. מאוחר יותר בתקופת השלטון המוסלמי הוקם במקום מסגד וזהו החלק העיקרי בארכיטקטורה שאנו רואים גם היום. במאה ה- 13 לאחר כיבוש קורדובה על ידי הנוצרים הפך המסגד לקתדרלה. מבנה הקתדרלה הוא מרהיב, ובנוי עמודים וקשתות. הקשתות המקסימות נתמכות על ידי מאות עמודי שיש ואבן יקרים מרשימים. מאוחר יותר הוקם בתקופת הבארוק מקום מיוחד למקהלה. המקום המוקדש למקהלה נמצא מחוץ למבנה הקתדרלה אך גם הוא בנוי באופן מושקע, עם תקרות יפהפיות ולידו חצר עם מזרקה ועצי פרי.

כתובת: Cardenal Herrero 1

שעות פעילות: מרץ- אוקטובר: שני- שבת: 10:00-19:00, ראשון וחגים: 8:30-11:30, 15:00-19:00. נובמבר- פברואר: שני- שבת: 10:00-18:00, ראשון וחגים: 8:30-11:30, 15:00-18:00

זמן שהיה: שעה- שעתיים

זמן הגעה מתחנה קודמת: 2 דקות הליכה, 0.2 ק”מ.

לאתר האינטרנט של  Mosque Cathedral

האזור ההיסטורי של קורדובה: אמנם קורדובה כולה היא עיר מלאה במבנים עתיקים המספרים את סיפורה של העיר אך ישנו אזור היסטורי בו משתלבות אלה בתוך אלה שלל התרבויות העתיקות אשר היו חלק מקורדובה. האזור ההיסטורי משתרע מאזור הקתדרלה והמסגד, מגיע אל מעבר לנהר דרך הגשר הרומי העתיק אל קלאהורה. הוא גובל באזור סן פרננדו ממזרח, מרכז המסחרי של העיר מצפון ורובע סן בסיליו ממערב. האזור ההיסטורי של קורדובה נבחר על ידי אונסק”ו כאתר שימור בעקבות ההיסטוריה הרבה הנפרשת על פני מאות שנים שניתן לראות בו באמצעות המבנים והאתרים השונים שבו: הגשר הרומי, שרידי מקדש רומי והחומות שהקימו הרומאים, המסגד שהוקם על ידי המורים- המוסלמים שכבשו את האזור במאה ה- 8, אשר במאה ה- 13 הפך לקתדרלה, מצודת אלקאזאר המרשימה בה ניתן לראות פסיפסים רבים, מרחצאות עתיקים וגם בית הכנסת ברובע היהודי אשר מייצג את הקהילה היהודית שפרחה ושגשגה בתקופת השלטון המוסלמי.

כתובת: האזור ההיסטורי של קורדובה

שעות פעילות: כל הזמן

זמן שהיה: חצי שעה עד שעה

זמן הגעה מתחנה קודמת: הקתדרלה מהווה חלק מן האזור ההיסטורי של קורדובה

Puerta del puenta: כבר בתקופה בה שלטו הרומאים בעיר הוקם שער המחבר בין העיר לגשר הרומי. באותו מקום הקימו גם המורים שער בתקופה בה הם שלטו בקורדובה. הוא היווה בתקופות מסוימות שער כניסה לעיר. השער שרואים היום הוקם בתקופת הרנסנס כדי לקבל בחגיגיות את פניו של המלך פליפה השני. השער מוביל היום לכיכר מרכזית. השער בנוי אבן ושעון על עמודים. במקום ישנה תערוכה הממחישה באמצעות תמונות וכתבים את תולדותיו של השער מאז שהוקם לראשונה על ידי הרומאים.

כתובת: Plaza del Triunfo

שעות פעילות: 10:00-15:00

זמן שהיה: חצי שעה עד שעה

מרחק הגעה מתחנה קודמת: כחמש דקות הליכה, 0.3 ק”מ.

Puente Romano: זהו הגשר הרומי העתיק העובר מעל נהר הגוואדלכיביר אשר חוצה את העיר. הגשר נבנה לראשונה על ידי הרומאים במאה ה- 1 לספירה אך מאז נבנה מספר פעמים נוספות. אי אפשר שלא להתרשם מן הגשר שכולל 16 קשתות. כנראה גם בסדרה “משחקי הכס” התרשמו מאוד מן הגשר ומשערים שעל פיו עוצב  Long Bridge  של העיר וולאנטיס. אורכו של הגשר 247 מ’. במסלול שלנו נחצה את הגשר מצפון לדרום אך עמידה על הגדה הדרומית מספקת זווית צילום מעולה. כאשר תגיעו לאמצע הגשר תראו פסל של רפאל הקדוש אותו יצר הפסל ברנבה גומזדל ריו.

כתובת: הגשר הרומי

שעות פעילות: כל הזמן.

זמן שהיה: חצי שעה עד שעה

זמן הגעה מתחנה קודמת: הגשר נמצא ממש בסמוך ל- Puerta del puenta

 

Alcazar de los Reyes cristianos: אלקזר, ארמון המלכים הנוצרים, הוא ארמון עתיק ויפהפה שנראה כי יצא מתוך סיפור אגדה. הארמון עצמו בנוי אבן עם שלושה מגדלים, חומות מגן שבתוכן צצים אשנבי ירי וצריחים. הארמון כפי שהוא כעת נבנה על ידי הלך אלפונסו ה- 11 ב- 1328. הוא נבנה על שרידיהם של מגורי הח’ליפות מן המאה ה- 8 ולכן הסגנון המורי נראה במקום היטב. המלכים פרדיננד ואיזבלה חיו במקום בזמן תכנון המתקפה על גרנדה, המעוז המורי האחרון. הוא שימש גם כמטה של האינקוויזיציה. במקום נמצאו גם שלל מוזאיקות וסרקופגים מרהיבים מן התקופה הרומאית כך שכמו באתרים רבים בקורדובה, ניתן לראות בו שילוב של תרבויות שונות מתקופות שונות. הארמון ממוקם ממש על גדת הנהר, מה שמוסיף ליופי שלו. הדובדבן שבקצפת הוא הגנים הקסומים בהם תוכלו לשוטט בין הצמחייה המטופחת היטב, פלגי מים, המזרקות וגם פינות מוצלות לשבת בהן.

כתובת: Calle de las Caballerizas Reales

שעות פעילות: שני- שבת: 8:30-15:00, ראשון וחגים: 8:30-14:30

זמן שהיה: שעה- שעתיים

זמן הגעה מתחנה קודמת: 5 דקות הליכה, 0.4 ק”מ.

לאתר האינטרנט של Alcazar de los Reyes cristianos

מרחצאות  הח’ליפה: למרחצאות היה חלק חשוב בחיים הדתיים, החברתיים והקהילתיים של המוסלמים. הרחצה וטקסי היטהרות היו חובה לפני תפילה במהלך טקסים חברתיים. מרחצאות הח’ליפה נבנו במאה ה- 10 אך במתחם ישנם עוד שני חלקים נפרדים שנבנו כל אחד בשלב מאוחר יותר, האחד במאה ה- 11 והשני במאה ה- 12. כמו הרומאים, גם במרחצאות המוסלמים היו חדר קר, פושר, חם וחדר הלבשה. מבנה המרחצאות הוא מבנה יפהפה בו ישנם עמודי שיש, תקרות מעוגלות וגם קשתות. על הקירות ישנם ציורי קיר צבעוניים ומרשימים. המבנה היפהפה מראה עד כמה מפותחת הייתה הארכיטקטורה באותה תקופה.

כתובת: Campo Santos Martires

שעות פעילות: שלישי- שבת: 8:30-15:00, ראשון וחגים: 8:30-14:30.

זמן שהיה: חצי שעה עד שעה

זמן הגעה מתחנה קודמת: 5 דקות הליכה, 0.3 ק”מ.

Museo de la Inquisicion: מוזיאון או גלריית האינקוויזיציה הוא המקום שנותן לנו פרופורציות ומראה לנו עד כמה יכול להיות יותר גרוע… בית הדין של האינקוויזיציה הוקם על ידי פרדיננד ואיזבלה- אותם מלכים מהאלקזר, לקראת סוף המאה ה- 15, אך במוזיאון מוצגים כלי עינויים מן המאה ה- 13 ועד המאה ה- 19 אשר שימשו לענות את כל מי שאינו נוצרי. האינקוויזיציה פעלה כך עד העשורים הראשונים של המאה ה- 19. שיטוט במוזיאון הוא מצמרר אך זהו חלק בלתי נפרד מן ההיסטוריה של ספרד והמקום מדגיש עד כמה התנהלותה של האינקוויזיציה שונה לחלוטין מהתנהלות השלטון בספרד היום.

כתובת: Calle Manriquez 1

שעות פעילות: בקיץ: כל יום 10:30-20:00, בחורף: כל יום 10:30-19:30

זמן שהיה: שעה- שעתיים

זמן הגעה מתחנה קודמת: 5 דקות הליכה, 0.3 ק”מ.

כאן הסתיים המסלול של היום הראשון. מחר נמשיך לראות אתרים שונים בקורדובה. בינתיים זה הזמן לנוח ולצבור כוחות.

לחיפוש מלונות במחירים נוחים במיוחד

יום 2

 גם היום נתקדם מצפון לדרום כשאת היום נסיים ליד הנהר.

Palacio de la Merced: זהו מבנה מפואר אשר מהווה דוגמה למבנה בסגנון בארוקי. במקור נבנה הארמון במאה ה- 13 והיה קשור למנזר סנט מרי. במאה ה- 18 נעשו שיפוצים נרחבים במקום. הארמון היפהפה כולל חצרות פנימיות , אולמות ומרפסות אשר מעוטרים בקשתות יפות. בחצר המרכזית ישנו גם שעון שמש. הכנסיה שבמקום מעוטרת אף היא בפסלים ודוכן מקהלה יפה. בחפירות שמתחת לארמון נחשפו שרידי בניה רומית עתיקה וכן שרידים מן הבזיליקה שהיתה במקום בימי הביניים. באולם המליאה הגדול נערכים דיונים של המועצה וניתן להשתתף בסיורים ברחבי הארמון.

כתובת: Plaza de Colon, 15

שעות פעילות: שני- חמישי: 10:00-14:00, שישי: 10:00-14:00, 17:00-18:30, כל סופ”ש אחרון בחודש: 10:00-11:30

זמן שהיה: שעה- שעתיים

Cristo de los Faroles: בלב כיכר הקפוצ’ינים נמצא צלב מתקופת הבארוק המכונה “המשיח של הפנסים”. סביב הצלב, על מעקה מתכת ממוקמים פנסי רחוב בעלי מראה קלאסי ומכאן שם הצלב. זוהי כיכר פשוטה אך חביבה, היא מוקפת במנזר הקפוצ’ינים וכאן שמה.

כתובת: Plaza de los Capuchinos

שעות פעילות: כל הזמן

זמן שהיה: כחצי שעה

זמן הגעה מתחנה קודמת: 5 דקות הליכה, 0.4 ק”מ

Cordoba’s palace museum: מוזיאון- ארמון קורדובה הוא מבנה יפהפה מבחוץ ומבפנים. הוא מוקף ב- 12חצרות מטופחות ומלאות בצמחיה. הוא נבנה בסגנון אנדלוסי ובתוכו ישנו אוסף מרשים של עבודות אמנות עתיקות, ריהוט עתיק, ספריה עם כתבים וספרים עתיקים וגם אוסף כלי נשק היסטורי. לצד הארמון נמצא גם מבנה האחוזה אשר בו ישנו ריצוף פסיפסים רומי עתיק, כלי חרסינה עדינים, שטיחי קיר מרשימים, נברשות מפוארות ועוד. בחצרות הפנימיות תוכלו לשוטט לאורך השבילים בין ערוגות פרחים מטופחות, מזרקות ובריכות.

כתובת: Plaza de Don Gome 2

שעות פעילות: שלישי- שבת: 10:00-19:00, ראשון: 10:00-15:00. יולי- אוגוסט: שלישי- ראשון: 9:00-15:00, ביקורי לילה בהזמנה מראש.

זמן שהיה: שעה- שעתיים

זמן הגעה מתחנה קודמת: 5 דקות הליכה, 0.4 ק”מ

Cordoba’s palace museum

Roman temple of Cordoba: מקדש זה הוא כנראה המקדש המרכזי והחשוב ביותר שנבנה בקורדובה בתקופת הרומאים. הוא התגלה במקרה ב- 1950 במהלך חפירות שנעשו במסגרת עבודת בניה במקום. הוא נמצא בפינת הרחובות Claudio Mercelo ו- Capitulares. כאשר תראו את עמודי המקדש ששרדו תוכלו לדמיין את המקדש המרשים שעמד שם בעבר. במקום נחשפו אלמנטים שונים כמו כותרות לעמודים, מדרגות, מזבח ועמודים נוספים כך שבהחלט מדובר על מקדש גדול. המקדש היום משוחזר באופן חלקי ונוספה לו תאורה אשר הופכת אותו למרשים עודיותר.

כתובת: Calle Claudio Marcelo 29

שעות פעילות: סגור באוגוסט, שעות הפעילות הן מוגבלות ויש לבדוק באתר.

זמן שהיה: חצי שעה עד שעה

זמן הגעה מתחנה קודמת: 8 דקות הליכה, 0.6 ק”מ

Museo de Julio Romero de Torres: מוזיאון זה מוקדש לאמן המקומי חוליו רומרו דה טורס. במוזיאון מוצגות יצירות שונות של האמן לאורך השנים אשר מראות את קו ההתפתחות שלו כאמן. האמן מראה ביצירותיו אהבה רבה לקורדובה בה חי כל חייו, בשנים 1874-1930. רבות מיצירותיו הן בסגנון מינימליסטי אך יש גם יצירות בסגנון ריאליסטי או אימפרסיוניסטי. בנוסף ליצירותיו של הצייר מוצגים במוזיאון גם חפצים אישיים שלו כמו פלטות ציור, מכחולים ומברשות ועוד. במוזיאון מוצגות גם יצירותיהם של אמנים נוספים כמו אלחו פרננדז ואמנים נוספים.

כתובת: Plaza del Potro 1

שעות פעילות: שלישי- שישי: 8:30-20:45, שבת- ראשון: 8:30-16:30

זמן שהיה: שעה- שעתיים

זמן הגעה מתחנה קודמת: 5 דקות הליכה, 0.5 ק”מ

Casa de laz Cabezas: המקום הוא מבנה מגורים מתקופת ימי הביניים אשר סביבו נקשרו סיפורים לא נעימים במיוחד, כולל תליית ראשים על שבע קשתות האבן שלאורך השביל הצר שלצידו… בית זה לוקח אותנו אחורה בזמן אל התקופה בה הכיסאות היו שמורים לגברים בלבד ונשים ישבו רק על שטיחים. המבנה מחולק לארבעה חלקים וכולל גם ארבע חצרות פנימיות. חיה בבית משפחת אצילים מתקופת ימי הביניים. בקומה התחתונה ישנו מרתף בעל תקרה מקומרת ששימש לאורוות ואף היתה בו בריכה רומית עתיקה.

כתובת: 18 Calle Cabezas

שעות פעילות: כל יום, 10:00-20:00

זמן שהיה: חצי שעה עד שעה.

זמן הגעה מתחנה קודמת: פחות מ- 5 דקות הליכה, 0.3 ק”מ.

Casa de laz Cabezas

יום 3

הפעם נתקדם דווקא מדרום לצפון, נתחיל את המסלול בקרבת הנהר ונתרחק ממנו במשך היום.

הגנים הבוטניים: הגנים הבוטניים הם גן עדן שפרוש לאורך נהר גוואדלכיביר. הגנים מחולקים למספר חלקים וכוללים גני ורדים יפהפיים, גני קקטוסים מכל העולם, חממות עם צמחיה טרופית, צמחים מן האיים הקנריים. בגנים מושם דגש על הקשר בין האדם והצומח וישנם בגנים סוגים שונים של צמחי מרפא, עשבי תיבול, ערוגות ירקות, עצי פרי ועוד. במקום ישנם שני מוזיאונים, האחד מוזיאון אתנו בוטני המציג את כל הקשור בין האדם לצומח ומוזיאון המציג את האבולוציה של הצמחייה. ישנם שבילים העוברים דרך אזורים פראיים יותר, כך שזהו מקום קסום בו אפשר לקחת פסק זמן מן העיר ולהרגיש יותר את הטבע.

כתובת: Avenida de Linneo s/n

שעות פעילות: 14 באפריל עד 16 ביוני: שלישי- שבת: 10:00-20:00 ראשון: 10:00-15:00. 18 ביוני- 8 בספטמבר: שלישי- ראשון: 10:00-14:00, רביעי- שישי: גם 20:30-24:00. 10 בספטמבר- 13 באפריל: שלישי- שבת: 10:00-17:30, ראשון: 10:00-15:00

זמן שהיה: שעה- שעתיים

Alcazar Viejo: שכונה זו נקראת גם שכונת סן בסיליו המפורסמת בבתים עם החצרות היפהפיות. סיור בשכונה הזו מוביל אתכם בין חצרות פנימיות קסומות אשר רובן נוצרו עוד בתקופה האסלאמית. עציצים תלויים עם פריחה ססגונית, מזרקות ואפילו קשתות על עמודים ניתן לראות בשכונה. מדי חודש מאי מתקיים בשכונה פסטיבל החצר היפה ביותר. זהו פסטיבל ותיק שמתקיים משנת 1921! בחודש מאי הפריחה בעציצים ובאדניות היא בעיצומה והמראה מרהיב. זה הזמן להסתובב, לחקור את הרחובות והסמטאות ולגלות את היופי שלהם.

כתובת: המסלול מתחיל ברחוב סן בסיליו 14

שעות פעילות: כל הזמן

זמן שהיה: שעה- שעתיים

זמן הגעה מתחנה קודמת: כרבע שעה הליכה, 1 ק”מ.

בית הכנסת של קורדובה: בית הכנסת העתיק של קורדובה עבר גלגולים רבים מאז שימש כבית כנסת. הוא הוקם בשנת 1315 ושימש כבית כנסת עד 1492, השנה בה התרחש גירוש יהודי ספרד. מאז שימש למספר תפקידים כמו בית חולים, בית גילדת הסנדלרים, בית ספר לאחיות ועוד. המבנה הוגדר שוב כבית כנסת יהודי ב- 1884 בה התגלו אבנים ועליהן כתובות עבריות. לבית הכנסת מספר חלונות מקושתים דרכם נכנס שפע של אור לחלל בית הכנסת. על הקירות ישנן כתובות בצבעי זהב על רקע כחול. גרם מדרגות מוביל אל עזרת הנשים המקושטת אף היא וממנה ניתן להשקיף על אולם התפילה. בחצר הקטנה של בית הכנסת ניצב פסלו של אחד היהודים המפורסמים שנולדו בקורדובה- הרמב”ם.

כתובת: Calle de los Judios 20

שעות פעילות: שלישי- שבת: 9:30-14:00, 15:30-17:30. ראשון וחגים: 9:30-13:30.

זמן שהיה: חצי שעה- שעה.

זמן הגעה מתחנה קודמת: 5-10 דקות, 0.5 ק”מ.

Casa Sefarad: מוזיאון זה נמצא ממש מול בית הכנסת בלב הרובע היהודי. הוא מציג את חיי היהודים מהיבטים שונים כמו אמנות, מוזיקה, כתיבה, תרבות, לבוש ואפילו מזון. המוזיאון שוכן בבית יהודי מן המאה ה- 14 אשר היה מחובר בעבר לבית הכנסת במנהרות תת קרקעיות וסודיות. חדרי המוזיאון מציגים זיכרונות של היהודים מספרד, טקסים, חיי קהילה ודת ושופכים אור על אחת התקופות שהייתה שיא בחיי היהודים- תור הזהב, שהסתיימה בנפילה חדה בתקופת האינקוויזיציה. במוזיאון מוקדש חדר מיוחד לרמב”ם המציג זיכרונות וכתבים של האישיות הבולטת ביותר מבין יהודי ספרד. במקום ישנה גם ספריה ומועברות סדנאות מוזיקה ספרדית.

כתובת: Calle Judios, 17

שעות פעילות: שני- שבת: 10:00-18:00, ראשון: 11:00-18:00

זמן שהיה: חצי שעה עד שעה

זמן הגעה מתחנה קודמת: המוזיאון נמצא ממש מול בית הכנסת

לאתר מידע על Casa Sefarad

Casa Andalusi: בית יפהפה וייחודי המעוצב באופן מסורתי וכולל קשתות בשביל הכניסה, חצרות פנימיות מלאות בצמחיה עבותה ושלל חפצים עתיקים בתוך הבית באמצעותם ניתן ללמוד על התרבות האנדלוסית עוד מימי הביניים. המבנה ממוקם ברובע היהודי בין בית הכנסת לחומות העיר העתיקה. אמנם מדובר על בית קטן אך בהחלט יש מה לראות בו. כאן תוכלו לראות מכונות עתיקות ששימשו להדפסת נייר. מדובר על מכונות עוד מן מהמאה ה- 10! זוהי תחילתו של תהליך ההדפסה בעולם המערבי. בנוסף נתן לראות מטבעות עתיקים ושלל חפצים עתיקים נוספים. במרתף הבית מחכה לכם הפתעה- רצפות פסיפס מקוריות. את הביקור תלווה גם מוזיקה ספרדית כך שתוכלו להיכנס לאווירה ולנסוע בזמן.

כתובת: Calle Judios, 12

שעות פעילות: כל יום, 10:00-19:30

זמן שהיה: חצי שעה עד שעה.

זמן הגעה מתחנה קודמת: ממש בסמוך לתחנה קודמת.

Capilla de San Bartolome: כנסיה זו הוקמה בסוף המאה ה- 14 ובה ניתן לראות היטב סגנון אדריכלות המאפיין את ספרד בתקופת ימי הביניים סגנון מודחאר. סגנון זה משלב בין אלמנטים דקורטיביים ספרדים למוסלמים והוא היה משותף הן למבנים יהודים, הן מוסלמים והן נוצרים, במיוחד כשאלה גרו בשכנות והושפעו זה מזה. במאה ה- 15 נוספה והוקמה במקום גם קפלה המרוצפת עדיין ברצפות הפסיפס המקוריות. על הקירות ישנם פסיפסי קיר בעלי צורות גיאומטריות מרשימות. על אריחים נוספים שנמצאו באזור שבו היה המזבח ניתן לראות סצנות מאורח החיים הספרדי בתקופת ימי הביניים, ציורים של בעלי חיים ועוד.

כתובת: Calle Averroes

שעות פעילות: 15 בספטמבר- 14 ביוני: שלישי- שבת: 10:30-13:30, 15:30-18:30, ראשון: 10:30-13:30, שני: 15:30-18:30. 15 ביוני- 14 בספטמבר: שלישי- ראשון: 10:30-13:30.

זמן שהיה: חצי שעה עדשעה.

זמן הגעה מתחנה קודמת: 2 דקות הליכה, 0.1 ק”מ.

מסלול טיול בן יום אחד בקורדובה

מסלול טיול של יום אחד מביא אתכם אל האתרים המייצגים את העיר, מהווים סמלים שלה ונחשבים לאתרים היפים ביותר בה. זהו למעשה מסלול היום הראשון של הטיול בן שלושת הימים.

מסלול בן יומיים בקורדובה

על פי שני הימים הראשונים של מסלול שלושת הימים.

עוד אטרקציות בין לבין:

מופע פלמנקו: מופעי פלמנקו מרשימים תוכלו לראות ב- Tablao El Cardenal שנמצא באזור ההיסטורי של קורדובה. קחו את הארמון של הארכיבישוף המקסים בו נערך המופע, יחד עם התשוקה המאפיינת את הפלמנקו, ססגוניות התלבושות, המוזיקה, והוירטואוזיות של הרקדנים- וקבלו מופע מרהיב אשר שווה לחתום איתו את יום הטיול. Tablao El Cardenal ממוקם כאמור באזור ההיסטורי לא רחוק מן הקתדרלה של קורדובה. המופע המענג הזה בו תראו את מיטב הרקדנים של קורדובה נמשך כשעתיים.

לפרטים נוספים- אתר Tablao El Cardenal (ספרדית)

Baños Árabes de Cordoba: רוצים לחוש על בשרכם את חיי העשירים בקורדובה בתקופה המוסלמית? במקום זה תוכלו ליהנות ממרחצאות ערביות מפוארות בסגנון עתיק אשר בהם תקבלו את השירותים המודרניים ביותר. את פניכם יקבלו עמודים וקשתות העשויים אבן או שיש ובריכות ואמבטיות ממש כפי שהיו בתקופה בה אצילי אנדלוסיה נהנו מהמקום. המרחצאות נמצאים בלב האזור ההיסטורי והעתיק של קורדובה, כך שאם באמצע הסיור בין סמטאות עתיקות ומפותלות מתחשק לכם לנוח ולשכוח מהכל- זה המקום.

כתובת: Almanzor 18

שעות פעילות: ראשון- שישי: 10:00-24:00, שבת: 10:00-2:00 (כן, עד 2:00 בלילה…)

לאתר האינטרנט של Baños Árabes de Cordoba

 


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם