• תַפרִיט
  • תַפרִיט
משחקי הכס. איסלנד. joshua-holko

מסלול טיול באיסלנד בעקבות סדרת הטלוויזיה, משחקי הכס

דף הבית » מסלול טיול באיסלנד בעקבות סדרת הטלוויזיה, משחקי הכס

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 12 דקות

המפל של האלוהים joshua-holko: National Geographic Traveler Photo

תכננה, כתבה וערכה: עינת מנדלבאום. בעבור חברת “תרבותו” – טיולי תרבות מאורגנים

“משחקי הכס” היא אחת הסדרות הפופולאריות ביותר בשנים האחרונות. היא סחפה אחריה רבים ברחבי העולם בזכות העלילה המתפרשת על פני יריעה רחבה של מקומות והעלילה הסבוכה אשר מותירה את הצופה תמיד במתח ובציפיה לקראת הפרק הבא. “משחקי הכס” היא להיט ענק גם בזכות הצילומים המקסימים לאורך העונות. מפיקי התכנית לא חסכו וצילמו את פרקי הסדרה והעונות השונות במגוון מקומות ברחבי העולם כמו צפון אירלנד, איסלנד, קרואטיה, מלטה ואפילו מרוקו. “משחקי הכס” היא הוכחה לכך שספרי או סרטי פנטזיה אינם מיועדים לילדים בלבד. מבוגרים רבים מחפשים את הסדרות באמצעותן יוכלו להפליג בדמיון אל עבר ממלכות אגדיות וקסומות. סוד ההצלחה של “משחקי הכס” הוא ערבוב בין מציאות לדמיון. אמנם שמת הממלכות, הדמויות והאירועים הם דמיוניים לחלוטין, אך הסופר ג’ורג’ ר. ר. מרטין שכתב את סדרת הספרים “שיר של אש וקרח” שעל פיה נעשתה הסדרה שאב הרבה מאוד השראה מאירועים אמיתיים ומקומות אמיתיים. האווירה בסדרה דומה מאוד לאווירת ימי הביניים, היבשות אסטרוז ואסוס מזכירות מאוד את אירופה ואנגליה. רצועת הים הצרה בין היבשות מזכירה את התעלה הצרה שבין אירופה לאנגליה. חומת הקרח מזכירה את חומת אדריאנוס הדמויות השונות הומצאו בהשראת קבוצות אתניות אמיתיות כמו הפראים הצפוניים שמזכירים את הויקינגים, הדות’ראקים שמזכרים את העם המונגולי ועוד. “משחקי הכס” משלבת בין מתח ועלילה סבוכה לבין עיסוק ברגשות אנושיים לטוב ולרע- חברויות, אהבה, נאמנות אך גם רוע, רגשות כמו קנאה ונקמה. כמו בימי הביניים, את הרגשות לא משתיקות דמויות הסדרה אלא לא מהססות להשתמש גם באמצעים מזעזעים על מנת לתת להם ביטוי. עריפת ראשים ושלל אמצעים הדומים לימי הביניים הם חלק בלתי נפרד מהסדרה. הסדרה, לאורך חמש העונות שלה (בינתיים…) עוסקת בגדול בחייהן של שתי משפחות ועלילות הדמויות השייכות לכל אחת מהן. אחת המשפחות היא משפחת סטארק אשר אבי המשפחה, נד סטארק מושל באזור ווינטרפל מטעם המלך.  המשפחה השניה היא משפחת באראת’יאון- משפחת המלוכה. משפחה נוספת היא משפחת לאניסטר שהייתה ביריבות מול משפחת סטארק, ומשפחת טארגאריין אשר ילדיה מתכננים לכבוש חזרה את הכתר לאחר שאבי המשפחה הודח מהמלוכה והמשפחה הוגלתה ליבשת אסוס. במיוחד בולטת בת המשפחה, דאינריז, אשר הופכת למנהיגה באזור וסוחפת מקומיים רבים אחריה. המסלול הפעם מתמקד באזור הצפון הקפוא שמעבר לחומת הקרח שממנו חוששים כולם כי יגיעו מפלצות. צילומי אזור הצפון הקפוא נעשו באיסלנד המרתקת. איסלנד מתאימה באופן מדויק לשמה של סדרת הספרים- “שיר של אש וקרח” והיא נקראת גם ארץ הקרח והאש. האזור שבו היא נמצאת על פני כדור הארץ ממקם אותה בין לוחות טקטוניים ההולכים ומתרחקים זה מזה, מה שמביא לפעילות גיאותרמית רבה בה, והאזור הצפוני של האי ממוקם רק 60 ק”מ מן החוג הארקטי, כך שניתן למצוא בה מעיינות חמים יחד עם קרחונים, פסגות הרים המלאות בשלג כל ימות השנה ומהוות אתרי סקי נהדרים עם גייזרים וסלעים שנוצרו מלבה רותחת הממוקמים בה זה לצד זה. גם אגמים יפהפיים, נופים קסומים, יערות וערים מודרניות לגמרי כמו רייקיאוויק, העיר הבירה הצפונית ביותר בעולם, ישנם בה כך שטיול באיסלנד הוא טיול מרתק שמחבר בין ניגודים- בין חום לקור ובין מציאות לדמיון.


טיול מרייקיאוויק לאקוריירי וסביבתה

רייקיאוויק נמצאת בדרום מערב האי, באזור הנחשב למיושב ביותר ובו נמצא ריכוז האדמות הרב ביותר הניתן לעיבוד. מרבית שטחה של איסלנד הוא אזור מדברי, או אזור עם שדות לבה שחורים או אזור של קרחונים. האזור המיושב ביותר הוא מרייקיאוויק עד העיר ויק. ברייקיאוויק ניתן למצוא אטרקציות עירוניות רבות שלא תמצאו ברוב חלקי האי, ובנוסף ניתן להתמקם בה במשך מספר ימים ולצאת לטיולי כוכב באזור לפני שמצפינים אל אקוריירי. לעיר עצמה ניתן להקדיש יום אחד או יומיים, ומעבר לכך לצאת לטיולים בסביבתה המלאה אתרי טבע קסומים, הן דרומית מזרחית לה וגם מעט צפונית מערבית לה, אך כמובן הדבר תלוי בקצב שלכם ומספר הימים העומד לרשותכם. אמנם ברייקיאוויק וסביבתה מתגוררים 70% מתושבי המדינה, אך חוסר הצפיפות המורגש באי כולו (האי פרוש על פני שטח הגדול פי 5 משטח מדינת ישראל ומתגוררת בו אוכלוסייה בסדר גודל של עיר בינונית במונחים ישראלים כמו חיפה רבתי…) מורגש היטב גם ברייקיאוויק. האווירה שבה היא כשל עיירה ולא כעיר בירה. תחושת הרוגע והשקט מורגשת בה היטב למרות מגוון האטרקציות שבה.

העיר רייקיאוויק (Reykjavik)

פירוש שמה של רייקיאוויק הוא מפרץ העשן. הנורבגי הראשון שהגיע לאיסלנד, ארנסון, הקים חווה באזור רייקיאוויק (כשהייתה אזור שומם). כאשר התקרב אל החוף ראה מפרץ ומאחוריו אדים העולים מן המעיינות החמים הסמוכים לרייקיאוויק. הוא חשב אותם בטעות לעשן ולכן קרא למקום מפרץ העשן. ברייקיאוויק יש הכל מהכל, רק בקטן: חנויות, בתי קפה, מרכזי קניות, מסעדות, גנים, אטרקציות לילדים ואפילו גייזר מלאכותי אותו לא תמצאו בעיר בירה אירופאית ממוצעת. ברייקיאוויק ישנה אוניברסיטה המביאה אליה סטודנטים מקומיים וגם כאלה המגיעים מחוץ לאיסלנד ומפיחים בה הרבה אנרגיות, רוח צעירה ובינלאומית. אמנם זו עיר שלווה אך היא מציעה חיי לילה תוססים עם מועדונים, פאבים, הופעות ועוד. אם אתם רוצים לממש את הרצון שלכם לקניות לפני שתצאו צפונה או אל אזורים לא עירוניים בכלל, רחוב הקניות המפורסם של רייקיאוויק הוא Laugavegur. לאורך הרחוב ישנן חנויות של מעצבי אופנה, חנויות מזכרות, תכשיטים וחפצי אמנות. כמובן שגם בתי קפה ומסעדות פזורים לאורך החוב המרכזי והתוסס תמיד של העיר.

אטרקציות ואתרים ברייקיאוויק:

כנסיית Hallgrimskirkja: את הכנסיה הייחודית הזו אין סיכוי לפספס. ברייקיאוויק זהו המבנה הבולט ביותר גם בגובה וגם בצורתו המיוחדת הנראית ממש כמו טיל לפני שיגור. גם ביחס לערי בירה אירופאיות אחרות זוהי כנסיה לא שגרתית. בניית הכנסיה ארכה שנים רבות. היא החלה ב- 1945 ורק ב- 1986 נפתחה הכנסיה לביקור באופן רשמי. מן הקומה השמינית של המבנה ניתן לצפות על העיר היפה הנראית כמו כפר שגדל והתרחב.

כתובת: Hallgrímstorg, 101

שעות פעילות: אוקטובר- מאי: כל יום 9:00-17:00, יוני- ספטמבר: כל יום 9:00-21:00

אתר Perlan: זהו מבנה ייחודי הממוקם על גבעת Öskjuhlíð שגם ממנו ניתן להשקיף על העיר מן התצפית הפנורמית שלו. מעבר לכך, המבנה בנוי על שישה מיכלי מים ענקיים המשמשים לאחסון מים חמים. במבנה בן החמש קומות ישנן מספר אטרקציות. האחת היא מוזיאון סאגה הממחיש באופן מרתק את ההיסטוריה האיסלנדית ופתוח מדי יום בשעות 10:00-18:00. אטרקציה נוספת היא הגייזר המלאכותי הניצב בקומת הקרקע של המבנה. בקומה הרביעית נמצאת התצפית המאפשרת לכם להשקיף אל הצד האחר של העיר אשר אינו נראה מן התצפית שבכנסיה. בקומה החמישית נמצאת מסעדה מסתובבת בעלת כיפת זכוכית יפהפיה שהעניקה למקום את שמו- Perlan. המסעדה המפורסמת והיוקרתית משלימה סיבוב בשעתיים.

כתובת:  Öskjuhlíð 105

שעות פעילות: המבנה פתוח מדי יום ב- 10:00

לאתר האינטרנט של Perlan

המוזיאון הפתוח: המוזיאון העירוני של רייקיאוויק הוא מוזיאון פתוח המציג באופן אותנטי ומסקרן את חיי היום יום במקום כפי שנראה בעבר. במתחם תמצאו בתי עץ ואבן, כנסיה עתיקה ואנשים הלבושים בתלבושות המסורתיות של איכרים. במקום מתקיימות סדנאות המלמדות מלאכות כמו חביצת חמאה, ועבודות חקלאות ומלאכה נוספות. במוזיאון מתקיימות גם ערוכות ארעית כמו תערוכת צעצועים עתיקים לילדים ועוד.

כתובת:  Kistuhyl 110

שעות פעילות: יוני- אוגוסט: כל יום 10:00-17:00, ספטמבר- מאי: נפתח ב- 13:00 לסיורים מודרכים בלבד.

הפארק של ריקיאוויק: הפארק של ריקיאוויק הוא מתחם ספורט ופנאי ענק המהווה אתר חובה במיוחד אם אתם עם ילדים. במתחם רחב ידיים זה ישנם איצטדיון כדורגל, גנים בוטניים, גן חיות, פארק מים קטן עם מגלשות, בריכת שחיה אולימפית נוספת, ג’קוזי- בקיצור, עולם שלם של כיף שרק לו מומלץ להקדיש כמה שעות ואפילו יותר.

כתובת: Múlavegur 2 – 104 Reykjavík

שעות פעילות: משתנות על פי החלק בפארק שבו אתם מעוניינים לבקר. בדקו באר האינטרנט.

לאתר האינטרנט של הפארק של רייקיאוויק

מעבר לאתרים אלה הנחשבים לייחודיים והמרכזיים בעיר, טיילו בעיר הכיפית, הגיעו לנמל הנחשב עד היום מקום מרכזי מאוד בעיר והפליגו הפלגה קצרה בת כעשר דקות אל האי Viðey בו נמצא מגדל השלום שהוקם ביוזמתה של יוקו אונו לזכרו של ג’ון לנון. ישנם ימים בשנה כמו בסילבסטר, בחג הפסחא וגם בחלק מהימים בחודשים אוקטובר- דצמבר בהם המגדל מואר מן השקיעה ועד חצות. לאחר סיום יום טיול ובילויים בלילה בעיר המקסימה זה הזמן להניח את הראש ולצאת למחרת ליום טיולים מחוץ לעיר.

לחיפוש מקום לינה ברייקיאוויק 

אתרים באזור ריקיאוויק

מעגל הזהב: ת’ינגווליר (Thingvellir), מפלי Gullfoss ופארק Geysir

טיול זה הוא טיול שלו כדאי להקדיש יום שלם וליהנות מהיופי העצום של שלושת האתרים הקסומים הללו. לא סתם נקרא המסלול מעגל הזהב או משולש הזהב. האתר הקרוב ביותר הנמצא במרחק נסיעה קצר מרייקיאוויק- כ- 40 דקות נסיעה, הוא ת’ינגווליר. פארק זה הוא בעל משמעות רבה הן מבחינה היסטורית והן גיאוגרפית. צולמו בו גם מספר סצנות מן העונה הרביעית של “משחקי הכס”. מבחינה היסטורית כאן הוקם הפרלמנט הדמוקרטי הראשון בעולם בשנת 930 לספירה. במקום התכנסו מנהיגים לדון בעניינים שונים של חוק וצדק. זה היה למעשה רשות מחוקקת ושופטת במקום אחד. בשנת 1789 בשל רעידת אדמה הופסקו הדיונים במקום. למקום מגיעים מטיילים רבים גם בשל הגיאולוגיה הייחודית המתגלה ממש אל פני השטח. ברחבי הפארק עובר שבר המפריד בין הלוחות הטקטוניים של אירופה ואמריקה. סמוך לפארק ישנו אגם ועמק יפים עליהם תוכלו לצפות. כדאי להקדיש לפארק כשעתיים של ביקור ואחריו להמשיך לחלק הבא- מפל גולפוס. מפל גולפוס נמצא במרחק של 60 ק”מ מזרחית לת’ינגווליר, בערך שעת נסיעה. מפל הגולפוס או מפל הזהב נחשב למפל היפה ביותר באיסלנד ולאחד היפים בעולם. המפל הנופל מגובה של 70 מ’ כולל למעשה שני מפלים שישנה זווית ישרה ביניהם. המים נופלים ברעש ובעוצמה לתוך קניון עמוק בו זורם נהר ה- Hvita. עוצמת המים יוצרת רסס רב באוויר השובר את קרני האור ויוצר קשת מרשימה. נסיעה של 10 דקות על כביש 35 תביא אתכם אל החלק האחרון של היום- פארק Geysir. על שם מקום זה נקראת התופעה המיוחדת גייזר של מים וקיטור הפורצים מן האדמה. היום קיים במקום גייזר הפעיל מדי 10 דקות ומתפרץ לגובה של 30 מ’- תופעה מרשימה ביותר. בעבר היה גייזר גדול נוסף אשר כבר אינו פעיל. זהו מסלול טיול הקרוב לרייקיאוויק, ניתן לעשותו בפחות מיום ולחזור ללון בריקיאוויק.

אזור חצי האי Reykjanes:

חצי האי Reykjanes נחשב לאתר שימור של אונסק”ו בזכות הייחודיות הגיאולוגית שלו. זהו אזור המלא בשדות לבה ופעילות גיאותרמית שניתן לראותה כאשר אתם מטיילים באזור. אחד האתרים המוכרים והאטרקטיביים באזור הוא הלגונה הכחולה. הלגונה הכחולה היא בריכה גדולה מאוד של מי ים העשירים במינרלים ומחוממת על ידי המנוע הגדול ביותר שישנו- בטן האדמה. באמצעות פעילות גיאותרמית בלתי פוסקת מי הלגונה מחוממים באופן קבוע ומגיעים ל- 38 מעלות כל השנה! למי הלגונה צבע תכלת ייחודי שנוצר כתוצאה מהמינרלים ומהאצות שבמים. כמו בים המלח, גם בלגונה הכחולה ישנו בוץ שתוכלו למרוח. אם אתם רוצים פינוק עד הסוף, אפשר גם להזמין טיפולי ספא בתוספת תשלום.

לאתר האינטרנט של הלגונה הכחולה

בחצי האי ישנן גם מספר עיירות חמודות, חלקן תוססות יותר וחלקן שומרות על אותנטיות ושלווה כפרית. העיירה Reykjanesbaer היא עיירה צעירה הממוקמת על כביש 41. יש בה מספר אטרקציות חביבות, במיוחד למשפחות כמו גן חיות קטן ומוזיאון ויקינגי, העיירה Sandgerdi הנמצאת אף היא על כביש 41. זוהי עיירת דיג קטנה בה ניתן לצפות במגוון ציפורים. עיירה מעניינת במיוחד היא Grindavik. מיקומה שבין האוקיינוס לבין שדות לבה הופך אותה לשוכנת באזור גיאותרמי פעיל מאוד. הפעילות הגיאותרמית מגיעה לשיא באזור הנקרא Krysuvik ובו בריכות בוץ מבעבעות ומעיינות חמים המעלים אדים שנראו למתיישב הראשון באזור כמו עשן. ניתן לטייל באזור על גשרים מעץ. אם אתם רוצים לעבור מן הלוח הטקטוני של אירופה לזה של אמריקה במספר דקות, סעו עוד חצי שעה לעיירה Sandwik שם ישנו גשר המחבר בין שני הלוחות. הפעילות ביום הזה יכולה לארוך חצי יום ויכולה לארוך יום שלם- תלוי כמה זמן תשהו בלגונה הכחולה. את הלילה ניתן להעביר שוב ברייקיאוויק או באחת העיירות בחצי האי Reykjanes.

לחיפוש מלון בקפלאוויק

מתקדמים צפונה: חצי האי סנייפלסנס

לאחר שטיילתם באזור רייקיאוויק והגעתם למקומות היפים בסביבה, זה הזמן להתחיל להתקדם צפונה לכיוון אקוריירי הצפונית, חומת הקרח והפראיים המתגוררים מעבר לחומת הקרח במשחקי הכס. בדרך תעברו דרך מקומות יפהפיים. אחד האזורים היפים הוא חצי האי סנייפלסנס (Snæfellsnes) אשר נמצא במערב האי. בחצי האי ישנה פעילות וולקנית עשירה, מצוקי בזלת העומדים זקופים מעל הים, חופים שחורים מחלוקי נחל בצבע שחור עליהן ישנם אתרי קינון רבים של ציפורים, כולל של תוכי הים (פאפין), הציפור הלאומית של איסלנד. בחצי האי ישנה שרשרת הרי געש כבויים, בהם בולטים במיוחד שני הרים: הר Snaefellsjokull שבמערב האי אשר עליו נמצאת כיפה קבועה של קרח, והר Kirkjufell הניצב בתוך הים וצורתו משולשת. בנוסף להרים בעלי צורת החרוט, חצי האי מעוטר במפרצים רבים, חופים חוליים, משפכי לבה היוצרים צורות מעניינות. תיאורים של הר הסנייפלסיוקול ושל איסלנד באופן כללי גרמו לז’ול ורן לכתוב את ספרו “מסע אל בטן האדמה”- לא רק מפיקי “משחקי הכס” קיבלו השראה מן האי המיוחד… דרך ההר ירדו גיבורי הספר אל בטן האדמה. שפכי הלבה שזרמו מהר סנייפלסיוקול יצרו סלעים וולקניים, נקיקים ומערות. הצוקים והנקיקים הנסתרים משמשים בית לאלפי ציפורים כמו שחפי ים, שחפיות ארקטיות ועוד. אל חצי האי סנייפלסנס נוסעים מריקיאוויק דרך כביש 1- כביש הטבעת המקיף את האי וליד העיירה בורגרנס (Borgarnes) פונים שמאלה לכביש 54.

מפל גלימור  (Glymur)

מקום קסום נוסף הנמצא בחצי האי הוא מפל Glymur. מפל זה הוא הגבוה ביותר באיסלנד וצונח מגובה של 196 מ’. מראהו של המפל הנופל אל תוך ערוץ צר ועמוק הוא מראה מרשים במיוחד. הנוף הנשקף מן ההר הוא מעורר השתאות ממש. במקום ישנו מסלול שאורכו כשעתיים- שלוש. ההליכה כוללת גם מעט הליכה בתוך המים (המים מגיעים עד מעל הקרסול בערך).

איך להגיע: לנסוע בכביש מספר 1, לעבור דרך מנהרה החוצה מפרץ, בקצה המפרץ תראו שילוט לכיוון המפל.

אטרקציות נוספות בחצי האי סנייפלסנס:

מלבד הליכה ברגל או נסיעה ברכב, את הטיול בחצי האי תוכלו לשלב עם אטרקציות:

  • רכיבהעל סוסים איסלנדיים. ישנן מספר חברות המוציאות טיולי סוסים באזורים שונים של האי:  אחד מהם של חברת Adventure
  • שיט במהלכו תוכלו לצפות בציפורים מקננות בסמוך ולהנות מן הנופים הקסומים. ישנן מספר חברות המציעות שיט בסמוך לחופי האי. לאתר האינטרנט של חברת saeferdir

את אזור חצי האי וסביבתו אפשר לסקור ולחקור במשך יום אחד ואפשר כמובן במשך יותר מיום אחד. הנופים במקום מגוונים ותמיד ניתן למצוא עוד עיירה שלווה, עוד חופים מיוחדים ועוד תצורות גיאולוגיות מרתקות בסמוך להרי הגעש. מספר הימים שתקדישו לאזור תלוי כמובן בכם. כדאי להקדיש יותר מיום אחד. בכל מקרה כדאי ללון באחת העיירות שבחצי האי למספר הלילות שתרצו ולאחר מכן להמשיך צפונה.

לחיפוש מלונות בעיירה Stykkisholmur

לחיפוש מלונות בעיירה בורגרנס

חשיפה לצפון

היום הבא יהיה בעיקר יום של נסיעה רציפה לכיוון צפון, אל עבר מלכת או בירת הצפון- אקוריירי. מקום נוסף שאפשר לבקר בו בדרך הוא חצי האי Vatnsnes הידוע בזכות מושבות כלבי הים שבו. על מנת להגיע אליו יש לפנות שמאלה מכביש מספר 1 לכביש 711. קחו בחשבון שהנסיעה היא בעיקר על דרך עפר לזמן לא קצר, אמנם כזו שגם רכב רגיל יכול להתמודד איתה אך בכל זאת דרך עפר. שתי נקודות ברחבי חצי האי מוכרות כאזורים בהם מושבות כלבי ים גדולות. האחד במזרח חצי האי בסמוך לאכסניה בשם Osar אשר זוהי הנקודה בה גם תפנו שמאלה אל כביש 711. הנקודה השניה היא במערב חצי האי באזור ניתן גם להצטרף לסיור מודרך בן שעתיים שיביא אתכם אל מושבות כלבי הים.

נסיעה בת כשעה מחצי האי Vatnsnes ואתם מגיעים אל העיר אקוריירי.

אקוריירי (Akureyri)

אקוריירי היא עיר שלווה, עיר אירופאית כיפית המונה כ- 18000 תושבים. היא מהווה את בירת צפון איסלנד ומהווה מרכז סחר, תעשיה, שירותים ממשלתיים ותרבות עבור תושבי צפון איסלנד. היא ממוקמת בקצהו של הפיורד הארוך ביותר באיסלנד שנקרא Eyjafjörður. אמנם היא ממוקמת רק 98 ק”מ דרומית לחוג הארקטי אך בזכות זרמים חמים האקלים בה נוח יחסית למיקומה הצפוני. כדאי להקדיש יום אחד לטיול בעיר עצמה ולאחר מכן לצאת למקומות ולאתרים הסובבים אותה המהווים חלק חשוב בטיול הזה. מרבית הצילומים והסצנות שצולמו בצפון הקפוא של משחקי הכס צולמו בסביבות אקוריירי.

מסלול טיול באיסלנד בעקבות סדרת הטלוויזיה, משחקי הכס

כמה אטרקציות בעיר עצמה:

העיר העתיקה: העיר העתיקה נמצאת על גבעה הצופה אל הפיורד. אחד המבנים הבולטים ביותר הוא הכנסייה היפה בעלת המבנה המרשים הכולל שני צריחים. הכנסייה של אקוריירי נקראת Akureyrarkirkja והנוף הנשקף ממנה הוא עוצר נשימה. מלבד הכנסיה בעיר העתיקה ישנם מבנים מעניינים נוספים, מוזיאונים, בתי קפה ומסעדות. קחו לכם כמה שעות לטיול בעיר העתיקה.

הגנים הבוטניים (Lystigarðurinn á Akureyri): הגנים הבוטניים של אקוריירי הם הגנים הבוטניים הצפוניים בעולם. בגנים ישנו מגוון עצום של צמחים האופייניים לאזור איסלנד וגם זנים המגיעים ממקומות אחרים לחלוטין. הגנים מתפרשים על פני שטח נרחב, מלאים בפריחה צבעונית, עצים רבים וצמחים נדירים אותם לא תמצאו באף גן בוטני אחר.

שעות פעילות: הגנים הבוטניים פתוחים בחודשים יוני עדספטמבר מדי יום. באמצע השבוע בשעות 8:00-22:00 ובוספי שבוע ב- 9:00-22:00.

לאתר האינטרנט של הגנים הבוטניים

מתחם בריכות שחיה: מתחם בריכות שחיה ומגלשות מים ישנם בערים רבות, אך מה עם בריכה גיאותרמית? בריכה כזו לא תמצאו כמעט באף קאנטרי. תושבי אקוריירי והתיירים המגיעים אליה נהנים ממתחם בריכות השחייה הכולל בריכות שחיה מחוממות, מגלשות מים ובריכות גיאותרמיות. זהו מקום נהדר לבלות בו עם ילדים.

מוזיאונים: באקוריירי מוזיאונים לתולדות התעופה ומוזיאון לאמנות. מוזיאון התעופה נמצא בהאנגר ענק סמוך לשדה התעופה של אקוריירי ובו ניתן לראות מטוסים שאינם נמצאים עוד בשימוש ושלל תמונות. מוזיאון האמנות של אקוריירי נמצא יחד עם מוזיאונים נוספים בעיר העתיקה.

שיט לווייתנים מהעיירות הוסאוויק (Husavik) או דאלביק (Dalvik): העיירה דאלביק נמצאת במרחק של כ- 40 ק”מ מאקוריירי, על הגדה המערבית של הפיורד Eyjafjordur, הפיורד הארוך ביותר באיסלנד. זוהי עיירת דיג שלווה וחביבה שממנה תוכלו לצאת לשיט לווייתנים. במהלך השיט ישחו לידכם לווייתנים מסוגים שונים, דולפינים ומעליכם יעופו ציפורים שונות. במיוחד בקיץ השיט הוא קסום. משך השיט הוא כשלוש שעות ובמהלכו תוכלו להתנסות בדיג בעצמכם.

העיירה הוסאוויק נמצאת במרחק של 91 ק”מ צפונית מזרחית לאקוריירי, נסיעה בת כשעה וחצי. היא נחשבת ליעד הפופולארי ביותר ממנו יוצאים לשיט עם לווייתנים. בניגוד לדאלביק, בהוסאוויק ניתן לבחור שיט מתוך כמה חברות המפעילות אותו. בנוסף לשיט תוכלו לבקר גם במוזיאון הלווייתנים שבעיירה.

לאתרי חברות המפעילות את השיט:

לאתר חברת North Sailing Whale Watching

לאתר חברת Nordic Visitor

לאתר מוזיאון הלווייתנים

ביקור באקוריירי, שיט לווייתנים או ביקור בעיירות דאלביק והוסאוויק יארכו לפחות יום שלם. כדאי ללון באקוריירי בה ישנו מבחר בתי מלון ומקומות לינה וגם בשעות הערב העיר אינה שוממת אלא ישנם מקומות בילוי רבים כמו בתי קפה, מסעדות ומועדונים לצאת אליהם.

לחיפוש מקומות לינה באקוריירי

מפל גודפוס (Godafoss)

כעשרים ק”מ מזרחית לאקוריירי נמצא מפל גודפוס. שמו, “מפל האלים”, ניתן לו בשל אירוע היסטורי שהתרחש בו בשנת 1000 לספירה שבו נזרקו אל המים פסלי אלילים כאשר הוחלט על הפיכת איסלנד לנוצרית. גובהו של המפל הוא כ- 12 מ’ ורוחבו כ- 30 מ’. הוא מרשים בשל צורתו החצי עגולה המזכירה פרסת סוס. בקיץ ישנה זרימה חזקה מאוד של מי המפל שיוצרת רסס רב סביב המפל וניתן לראות קשת יפהפיה באזור הרסס. בחורף חלק מהזרימה קופאת ונוצרים נטיפי קרח מדהימים בשלל צורות. המפל נמצא קרוב לכביש מספר 1, ממש בסמוך לפניה לכביש 844.

אגם מיבאטן (Myvatn)

באגם מיבאטן וסביבתו צולמו סצנות רבות של “משחקי הכס”. האגם איננו גדול, אורכו כ- 15 ק”מ ורוחבו כ- 10 ק”מ אך הוא מרשים בזכות התופעות הגיאולוגיות הרבות הנראות לאורך חופיו. האגם ממוקם כ- 120 ק”מ מזרחית לאקוריירי, וכ- 100 ק”מ מזרחית למפל הגודפוס. נסיעה על כביש מספר 1 הטבעתי ומקיף את האי כולו תביא אתכם אל האגם. זהו אגם של מים רדודים אשר קרקעיתו וחופיו רוחשים ומבעבעים כל הזמן בעקבות גז המתפרץ מתחת ללבה. התפרצות לבה לפני כ- 2000 שנה היא זו שיצרה את האגם ויצרה תצורות נוף מעניינות סביבו. אגם מיבאטן הוא נקודה מצוינת לראות בה את התוצאה של התרחקות הלוחות הטקטוניים זה מזה, מה שגורם להשתחררות חום רב מבטן כדור הארץ דרך סדקים הנוצרים בעקבות ההתרחקות. האתרים הבולטים ביותר סביב האגם נמצאים בעיקר בחופו המזרחי. אחד האתרים הללו הוא קרפלה (Krafla). כדי להגיע אליו יש לנסוע מזרחה מן הגם על כביש מספר 1 ולפנות שמאלה אל כביש צדדי. לאורך הדרך ילוו אתכם אדים הפורצים מן האדמה. אל האתר תגיעו לאחר שתעברו את תחנת הכוח של קרפלה. האתר מלא בבריכות בוץ מבעבעות וזרמים טריים של לבה שנותרו מהתפרצות טריה מאוד במונחים גיאולוגים- לפני 20 שנה בלבד. ההליכה במקום נמשכת כשעתיים כשהאוויר שתנשמו אינו אוויר הרים צלול אלא כזה המזכיר ריח של ביצים קשות… מעט נסיעה דרומה לאורך האגם ולאחר מכן פניה מזרחה תוביל אל הר הגעש בעל השפיץ הקטום- הוורפג’ייל (Hverfjall). גובהו של ההר כ- 450 מ’ ומפסגתו ניתן לראות את הנוף המדהים הנשקף ממנו, נופו של האגם, הכפרים שסביבו ושילוב מיוחד של צבעי לבן מהאזורים הקפואים, שחור מלבה שחורה שהתמצקה, אדום משפכי הלבה שעדיין זורמים ומעט ירוק. מעט דרומה מן ההר ישנו אתר ייחודי בשם דמבורג’י (Dimmuborgir) בו תוכלו לראות לבה שחורה שהתמצקה לסלעים במגוון צורות ייחודיות. כדאי להמשיך בנסיעה סביב האגם תוך שאתם נתקלים בהרי געש כבויים, סלעים מיוחדים, תימרות אדים מסדקים באדמה ושאר תופעות טבע מרתקות.

כאן מסתיים המסלול באיסלנד בעקבות “משחקי הכס”. את החזרה לרייקיאוויק תוכלו לעשות בדרך שבה הגעתם או להמשיך את הקפת האי עם כביש מספר 1. בכל דרך תעברו דרך נופים קסומים המיוחדים לאי הייחודי הזה. שימו לב כי מרכז האי קשה למעבר לרכב רגיל ובמקומות רבים נדרש רכב שטח.


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם