מסלול טיול בבקעת גינוסר

ירדה השבת אל בקעת גינוסר
וניחוח עתיק בשוליה
ויעמדו מסביב הררים שושבינים
לשאת אדרתה הזוהבת

שירו של יהושוע רבינוב  מבטא יותר מכל את מסלול  האזור- בקעת גינוסר בו מצויים אנו .

תכול המים, השדות הירוקים, מטעי הבננות והשביל המלוח ניבטים לעין כל לעושים דרכם בכביש היורד מבקעת נטופה  למושבה מגדל ובקעת גינוסר.משפטי המשנה במסכת ביכורים בירושלמי המדברת על בקעת גינוסר כבקעה היפה המשתרעת בחוף המערבי של הכנרת, משכו את עיננו. עיון קצר בדבריו וכתביו של יוסף בן מתתיהו האומר על הבקעה  " והיא נפלאה בתכונתה וביופיה" לא השאירו מקום לספק.  הפעם מוצאים את עצמינו מטיילים, אוכלים ולנים בבקעה זו.

בקעת גינוסר, בקעה של אדמה פוריה, של מים זורמים ושל הרבה   היסטוריה. אפילו חורשת הפלמ"ח וביתו של מייסד הפלמ"ח יגאל אלון  ממוקם (איך לא?) כאן בגינוסר.

אמרנו מים ומיד שמנו פעמינו עליהם.

עין נון

במורדות המושבה מגדל, מעין ובו מים זורמים, שביל נוף קסום החוצה שוב ושוב את הנחל עד לשפך הכנרת (ההולכת ומתרחקת מאיתנו ), משם לשביל נוף  נוסף הממוקם לו בינות לעצי אקליפטוס מצלים, ואפילו פינות לאכילה ומינגול לא נפקדו ממנו.

זהו מעיין בעל ספיקה חזקה. מימיו צלולים מאוד והוא מזין שתי בריכות, טבעית ומלאכותית, המעיין שופץ לאחרונה והבריכה המלאכותית סודרה עם שולחנות פיקניק ופינות מוצלות, ניטעו עצים ונבנו שבילי גישה קטנים.

המעיין נמצא מתחת ליישוב מגדל, לא רחוק משפת הכינרת  ובמקום עובר גם חלק משביל ישראל.
כדי להגיע למקום סעו מטבריה או  מצומת גולני לכיוון מגדל. לבאים מטבריה נוסעים על כביש 90 סובב כינרת לכיוון צפון. אחרי כ7 קילומטר מגיעים לפנייה שמאלה לכיוון מגדל, לא פונים וממשיכים 10 מטר אחרי הצומת ופונים שמאלה לשביל עפר מסומן בשביל ישראל (לבן כחול כתום). נוסעים בשביל, בדרכנו חולפים על פני שלט קטן "למעיין נון" השביל עובר ממש מתחת לבתי היישוב מגדל. אחרי כ 500 מטר מבחינים מימין למטה בבריכה המלאכותית. להגעה לבריכה הטבעית יש ללכת בשביל קטן המקיף את האיזור ממנו מגיעה זרימת המים. המקום מסודר מאוד ומומלץ למשפחות. לאורך זרימת ופכפוך המים שביל נוף מסודר המוביל מתחת לגשרון קטן עד לשפת הכנרת. שם פונים צפונה ומתחברים לשביל הנוף של קיבוץ ומלון נוף גינוסר.

שביל נוף גינוסר

למי שחפץ לעשות את שביל הנוף באופן נפרד ( אורכו  כשני ק"מ)  אזי תחילתו של השביל בתחנת הדלק בכניסה לגינוסר. משם מסתלסל השביל מגיע עד הכנרת. בשלב מסויים השביל משנה את צבעו השחור והופך למשטח בטון, חודר אל תוך שטח המלון "נוף גינוסר", חוצה דשא ירוק וחדרי המלון חדשים.  השביל סובב לו בינות לעצים עבי הגזע ומסלולו מותאם גם למוגבלי הליכה. מראהו מזכיר נחש שחור הנדחק בין הגזעים החסונים. את שביל ההליכה החדש יזמו רשות ניקוז כנרת והמועצה המקומית עמק הירדן. בחלקו האחרון ניצב גשר המחבר את גדות נחל צלמון התצפית מהגשר מגלה מים צלולים ועליהם משייטים בשלווה צמחי מים. כדי להגיע לכנרת צריך לחזור לשביל. בקטע הסיום השביל מתרחב, הופך לפאזל של אבנים משתלבות, בקצהו טיילת נאה שמובילה לשני ספסלים מעל מרחבי הכנרת.

אגב, למתעניינים -הנחל בו אנו מצויים הוא נחל צלמון אוסף את מימיו ממרומי הרי מירון.

למול שביל הנוף בקעת ומצוק הארבל. רמה זו נמצאת צפונית לטבריה, על הדרך המובילה מסוריה מערבה לפנים ארץ ישראל. מוזכרת בנבואת הושע (י', י"ד): "כשד שלמן בית ארבאל", ברמה זו התבצרו החשמונאים ונלחמו נגד בכחידס (יוסף בן מתתיהו, "מלחמות היהודים", א', ט"ז, ב (.

ברמה זו היו ישובים רבים. ידוע על החכם ניתאי הארבלי (משנה אבות א', ו'), רמה זו מאד פורייה וידועה בגידול חיטה ופשתן. על רבי זעירא כתוב כי עסק במלאכת הפשתן. במדרש קהלת רבה (א', ל"ט) מדובר על: "כלי פשתן הדקים הבאים מבית שאן; כלי פשתן הגסים הבאים מארבל. במקום מסלול יפה ומרכז ששופץ בידי רשות הטבע והגנים.

שביל גינוסר

אמרנו  2 ק"מ של שביל אז זה עדיין לא הכל. מסביב לקיבוץ ולמלון  נבנה שביל מוסדר 2.8 ק"מ אורכו המקיף את הבקעה, את הקיבוץ ומתחבר בסופו לשביל הנוף. לא כדאי להחמיץ. אנחנו הרי בבקעה היפה בקעת גינוסר. פרטים בקבלת המלון.

והיכן אוכלים?

אצל רוברג בלבנים.

נגלה לכם סוד אמיתי. אל מול נופי הכנרת (בבקעת גינוסר) המרהיבים  ממוקמת מסעדה מיוחדת שמטעמיה מבוססים גם על היינות והמוצרים  הכשרים המיוצרים בגליל. במושב לבנים (וידוי אישי-עד שהגעתי לכאן לא שמעתי על המקום ) המצוי סמוך  לחוקוק הקים השף אילן רוברג מסעדה משפחתית ייחודית. למגלות מצוק הארבל , יושבים על המרפסת וטועמים אוכל ישראלי ים תיכוני "עם נגיעות מהעולם" כפי שמסביר אילן השף. למצוא מקום כשר, שומר שבת, הייתה משימה לא קלה. משמצאנו, הבאנו את הבשורה גם לכם.

איך מגיעים? נוסעים בכביש המוביל לכיוון מגדל במערב הכנרת. פונים לכיוון חוקוק ומשם ללבנים. טל. 04-6715656

עוד באזור :

בית יגאל אלון אשר בקיבוץ גינוסר. זהו מוזיאון האדם בגליל ובו מגוון תצוגות על חייו של האדם בגליל לאורך תקופות ההיסטוריה. 04-6727700

הגשר הטורקי בשפך נחל עמוד. מסלול רגלי או רכבי שטח בשביל ישראל היוצא בדיוק ממול לכניסה לקיבוץ גינוסר.

 

כתב וערך: קובי פינקלר

מסלול טיול ליום שלם מסלולי טיול בדרגת קושי קלה מסלולי טיול ברגל מסלולי טיול ברכב פרטי מסלולי טיול לגיל הזהב מסלולי טיול לילדים מסלולי טיול למבוגרים מסלולי טיול למשפחות מסלולי טיול לנוער מסלולי טיול לצעירים מסלולי טיול מומלצים באביב מסלולי טיול מומלצים בחורף מסלולי טיול מומלצים בסתיו מסלולי טיול מומלצים בקיץ מסלולי טיול מומלצים למגזר הדתי מסלולי טיול רומנטי מסלולים ויומני טיול מומלצים, בישראל בישראל, בקעת גנוסר, יגאל אלון, מסלול טיול ליום שלם, מסלולי טיול בחורף, מסלולי טיול בסתיו, מסלולי טיול ברגל, מסלולי טיול ברכב פרטי, מסלולי טיול לגיל הזהב, מסלולי טיול לילדים, מסלולי טיול למבוגרים, מסלולי טיול למשפחות, מסלולי טיול לנוער, מסלולי טיול לצעירים, מסלולי טיול מומלצים באביב, מסלולי טיול מומלצים בקיץ, מסלולי טיול מומלצים למגזר הדתי, מסלולי טיול קלים בקעת גנוסר, מסלולי טיול רומנטי, מסלולים ויומני טיול מומלצים, מעין נון

רוצים לעזור לאתר טיולים? לחץ כאן

גישה חדשה כאן הסוכנים נלחמים עליך ולא שאתה תרדוף אחרים

התגובות שלך

אתה צריך להיות מחובר לשלוח תגובה

מידע על יאיר טיולים

מטייל מזה 45 שנה, בוגר בית ספר לתיירות, עוסק במידענות בצרכנות, תיירות, פנאי ונופש.
שתפו את חבריכם שגם הם ייהנו מהמידע שבאתר

לקבלת מידע על מסלולי טיול, ארועים, טיפים

כתבות אחרונות