• תַפרִיט
  • תַפרִיט

מסלול טיול מומלץ בבקעת גינוסר

דף הבית » מסלול טיול מומלץ בבקעת גינוסר

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 3 דקות

כתב:קובי פינקלר

נעם שני – צילום עצמי. מויקיפדיה

שירו של יהושוע רבינוב מבטא יותר מכל את מסלול האזור- בקעת גינוסר בו מצויים אנו.

ירדה השבת אל בקעת גינוסר
וניחוח עתיק בשוליה
ויעמדו מסביב הררים שושבינים
לשאת אדרתה הזוהבת

תכול המים, השדות הירוקים, מטעי הבננות והשביל המלוח ניבטים לעין כל לעושים דרכם בכביש היורד מבקעת נטופה למושבה מגדל ובקעת גינוסר. משפטי המשנה במסכת ביכורים בירושלמי המדברת על בקעת גינוסר כבקעה היפה המשתרעת בחוף המערבי של הכנרת, משכו את עיננו. עיון קצר בדבריו וכתביו של יוסף בן מתתיהו האומר על הבקעה ” והיא נפלאה בתכונתה וביופיה” לא השאירו מקום לספק.  הפעם מוצאים את עצמינו מטיילים, אוכלים ולנים בבקעה זו.

בקעת גינוסר, בקעה של אדמה פורייה, של מים זורמים ושל הרבה היסטוריה. אפילו חורשת הפלמ”ח וביתו של מייסד הפלמ”ח יגאל אלון ממוקם (איך לא?) כאן בגינוסר.

אמרנו מים ומיד שמנו פעמינו עליהם.

עין נון

במורדות המושבה מגדל, מעין ובו מים זורמים, שביל נוף קסום החוצה שוב ושוב את הנחל עד לשפך הכנרת (ההולכת ומתרחקת מאיתנו), משם לשביל נוף נוסף הממוקם לו בינות לעצי אקליפטוס מצלים, ואפילו פינות לאכילה ומינגול לא נפקדו ממנו.

זהו מעיין בעל ספיקה חזקה. מימיו צלולים מאוד והוא מזין שתי בריכות, טבעית ומלאכותית, המעיין שופץ לאחרונה והבריכה המלאכותית סודרה עם שולחנות פיקניק ופינות מוצלות, ניטעו עצים ונבנו שבילי גישה קטנים.

המעיין נמצא מתחת ליישוב מגדל, לא רחוק משפת הכינרת ובמקום עובר גם חלק משביל ישראל.
כדי להגיע למקום סעו מטבריה או מצומת גולני לכיוון מגדל. לבאים מטבריה נוסעים על כביש 90 סובב כינרת לכיוון צפון. אחרי כ7 קילומטר מגיעים לפנייה שמאלה לכיוון מגדל, לא פונים וממשיכים 10 מטר אחרי הצומת ופונים שמאלה לשביל עפר מסומן בשביל ישראל (לבן כחול כתום). נוסעים בשביל, בדרכנו חולפים על פני שלט קטן “למעיין נון” השביל עובר ממש מתחת לבתי היישוב מגדל. אחרי כ 500 מטר מבחינים מימין למטה בבריכה המלאכותית. להגעה לבריכה הטבעית יש ללכת בשביל קטן המקיף את האיזור ממנו מגיעה זרימת המים. המקום מסודר מאוד ומומלץ למשפחות. לאורך זרימת ופכפוך המים שביל נוף מסודר המוביל מתחת לגשרון קטן עד לשפת הכנרת. שם פונים צפונה ומתחברים לשביל הנוף של קיבוץ ומלון נוף גינוסר.

שביל נוף גינוסר

למי שחפץ לעשות את שביל הנוף באופן נפרד (אורכו כשני ק”מ) אזי תחילתו של השביל בתחנת הדלק בכניסה לגינוסר. משם מסתלסל השביל מגיע עד הכנרת. בשלב מסויים השביל משנה את צבעו השחור והופך למשטח בטון, חודר אל תוך שטח המלון “נוף גינוסר“, חוצה דשא ירוק וחדרי המלון חדשים.  השביל סובב לו בינות לעצים עבי הגזע ומסלולו מותאם גם למוגבלי הליכה. מראהו מזכיר נחש שחור הנדחק בין הגזעים החסונים. את שביל ההליכה החדש יזמו רשות ניקוז כנרת והמועצה המקומית עמק הירדן. בחלקו האחרון ניצב גשר המחבר את גדות נחל צלמון התצפית מהגשר מגלה מים צלולים ועליהם משייטים בשלווה צמחי מים. כדי להגיע לכנרת צריך לחזור לשביל. בקטע הסיום השביל מתרחב, הופך לפאזל של אבנים משתלבות, בקצהו טיילת נאה שמובילה לשני ספסלים מעל מרחבי הכנרת.

אגב, למתעניינים -הנחל שבו אנו מצויים הוא נחל צלמון אוסף את מימיו ממרומי הרי מירון.

למול שביל הנוף בקעת ומצוק הארבל. רמה זו נמצאת צפונית לטבריה, על הדרך המובילה מסוריה מערבה לפנים ארץ ישראל. מוזכרת בנבואת הושע (י’, י”ד): “כשד שלמן בית ארבאל”, ברמה זו התבצרו החשמונאים ונלחמו נגד בכחידס (יוסף בן מתתיהו, “מלחמות היהודים”, א’, ט”ז, ב (.

ברמה זו היו ישובים רבים. ידוע על החכם ניתאי הארבלי (משנה אבות א’, ו’), רמה זו מאד פורייה וידועה בגידול חיטה ופשתן. על רבי זעירא כתוב כי עסק במלאכת הפשתן. במדרש קהלת רבה (א’, ל”ט) מדובר על: “כלי פשתן הדקים הבאים מבית שאן; כלי פשתן הגסים הבאים מארבל. במקום מסלול יפה ומרכז ששופץ בידי רשות הטבע והגנים.

שביל גינוסר

אמרנו 2 ק”מ של שביל אז זה עדיין לא הכל. מסביב לקיבוץ ולמלון נבנה שביל מוסדר 2.8 ק”מ אורכו המקיף את הבקעה, את הקיבוץ ומתחבר בסופו לשביל הנוף. לא כדאי להחמיץ. אנחנו הרי בבקעה היפה בקעת גינוסר. פרטים בקבלת המלון.

עוד באזור:

בית יגאל אלון אשר בקיבוץ גינוסר. זהו מוזיאון האדם בגליל ובו מגוון תצוגות על חייו של האדם בגליל לאורך תקופות ההיסטוריה. 04-6727700

הגשר הטורקי בשפך נחל עמוד. מסלול רגלי או רכבי שטח בשביל ישראל היוצא בדיוק ממול לכניסה לקיבוץ גינוסר.


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם