מסלול טיול בגבעת הרקפות

כתב, רובי פינקלר

הזמן – משך כמה שבועות בלבד באביב.

המקום – רמת מנשה.

מאות האנשים שהגיעו לאזור, ידעו אל נכון היטב לקראת מה הם באים. פריחת הרקפות במעבה החורשה, הפכה כבר מזמן להיות תופעת טבע מן המפורסמות בישראל.

היער שכולו רקפות בלי שיהיה לכך כל הסבר מדעי:" האנשים הראשונים שהגיעו לכאן בשנת 1945 לא חשבו כלל על רקפות או יער. היו אלה ניצולי השואה שהחליטו להקים ישוב שיהיה כעין גלעד לתקופת העבר. בני המקום נטעו את החורשה כזכר לנופלים ולנספים".

פריחת הרקפות לצד הכלניות ומרבדי הסרפדים ("עוד מעט תשמעו איך מכינים מרק מסירפדים" ) הפכה את חורשת הקיבוץ לאתר של ממש. עשרות אלפים מגיעים לכאן בכל עונה. השנה,הפריחה מרהיבה במיוחד. למי אכפת מהסיבה. התוצאה חשובה. יופייה של פריחת הרקפות הוא בעצם מיקומה. לנוסעים בכביש , אין בכלל מושג מה חופנת בחובה  החורשה במעלה ההר. יתרה מכך. גם כאשר עולים בשביל המסודר לתוככי החורשה טרם מתוודעים למראה הנפלא שיגלה לעינינו בעוד רגע קט. תעצמו את העיניים, תציירו לנגד עינכם מרבד דשא של מגרש כדור רגל ואח"כ תהפכו זאת לרקפות. זה פשוט   מחזה משגע.

בכל אחת מפינות החורש באזור מסתתרת לה שמורה מעין זו. "אין לכך כל הסבר. החוקרים סבורים כי שילוב בין  האור, הקרירות היורדת על המקום והצל הנופל מעצי האורן, הם הסיבה לתופעה".יתרה מכך" היא אומרת "שורשי האורנים לא זו שאינם מזיקים לפריחה יתכן והם אף מסייעים לה".

גם לעבודת שימור החורשה סיפור משלה. פרוייקט בני המצווה של חברי הקיבוץ הוא טיפוח הנוף והסביבה, בגבעת הרקפות. הם אלו שהניחו כאן את החיבלול לבל תפגענה הרקפות והם אלו שהניחו את אריחי העץ לנוחות המטיילים.

אנשי  הקק"ל ראו כי טוב וכי כמות האנשים המגיעה למקום אדירה ועל כן הרחיבו את האתר. כבר בכניסה לשמורה "גבעת הרקפות" הוקמו מתקנים לנוחות המגיעים הכוללים ספסלים, שילוט והסבר על הרקפות.

ולא, לא שכחנו את מרק הסרפדים. ממש בכניסה לחורשה מרבדי צמח הסרפד. מסתבר שבצמח הזה קיים ריכוז גבוהה ביותר של ברזל הנדרש לבני אדם."קוטפים את הגבעול, ממוללים את העלים בחלקם התחתון (זהירות-החלק העליון קוצני) משרים אותם בתוך מים, מוסיפים ירקות נוספים לפי הטעם והרי לכם מרק טעים". זה מאוד טעים, וגם  ובריא (לפי הרופאים). אפשר באותה צורה גם לחלוט תה סרפדים למי שמרק לא ממש עושה לו טוב. אז יש  טיול, גם אוכל מזין ובריא. יש מה לבקש עוד?

לרקפות -נוסעים בכביש 672  מצומת אליקים לכיון קיבוץ גלעד. השילוט ברור לאורך כל הדרך.

אטרקציות בחינם בישראל אטרקציות בטבע בישראל אטרקציות מומלצות לגיל הזהב אטרקציות מומלצות לדתיים אטרקציות מומלצות לילדים אטרקציות מומלצות למבוגרים אטרקציות מומלצות למשפחה אטרקציות מומלצות לנוער אטרקציות מומלצות לצעירים אטרקציות מומלצות לתינוקות ופעוטות דיווחי פריחה יערות וחורשות בישראל מסלול טיול עד שעתיים מסלול עד 3 קמ מסלולי טיול בדרגת קושי קלה מסלולי טיול ביום מסלולי טיול ברגל מסלולי טיול לגיל הזהב מסלולי טיול לילדים מסלולי טיול למבוגרים מסלולי טיול למשפחות מסלולי טיול לנוער מסלולי טיול לצעירים מסלולי טיול מומלצים באביב מסלולי טיול מעגלי מסלולי טיול רומנטי מסלולי טיולי פריחה מסלולים ויומני טיול מומלצים, בישראל פיקניקים בישראל אטרקציות בחינם בישראל, אטרקציות בטבע בישראל, אטרקציות מומלצות לגיל הזהב, אטרקציות מומלצות לדתיים, אטרקציות מומלצות לילדים, אטרקציות מומלצות למבוגרים, אטרקציות מומלצות למשפחה, אטרקציות מומלצות לנוער, אטרקציות מומלצות לצעירים, אטרקציות מומלצות לתינוקות ופעוטות, בישראל, גבעת הרקפות, דיווחי פריחה, הרי מנשה, יערות וחורשות בישראל, מסלול טיול עד שעתיים, מסלול עד 3 קמ, מסלולי טיול בדרגת קושי קלה, מסלולי טיול ביום, מסלולי טיול ברגל, מסלולי טיול לגיל הזהב, מסלולי טיול לילדים, מסלולי טיול למבוגרים, מסלולי טיול למשפחות, מסלולי טיול לנוער, מסלולי טיול לצעירים, מסלולי טיול מומלצים באביב, מסלולי טיול מעגלי, מסלולי טיול רומנטי, מסלולי טיולי פריחה, מסלולים ויומני טיול מומלצים, פיקניקים בישראל, קבוץ גלעד, קרן קימת לישראל, רקפות

רוצים לעזור לאתר טיולים? לחץ כאן

גישה חדשה כאן הסוכנים נלחמים עליך ולא שאתה תרדוף אחרים

התגובות שלך

אתה צריך להיות מחובר לשלוח תגובה

מידע על יאיר טיולים

מטייל מזה 45 שנה, בוגר בית ספר לתיירות, עוסק במידענות בצרכנות, תיירות, פנאי ונופש.
שתפו את חבריכם שגם הם ייהנו מהמידע שבאתר

לקבלת מידע על מסלולי טיול, ארועים, טיפים

כתבות אחרונות