מסלול טיול בגבעת נפוליאון ושבע הטחנות

כללי: בין תל אביב ורמת גן, בין נחל איילון לירקון נמצא מתחם ראש ציפור. האזור קיבל את הכינוי הזה בשל הצורה שלו המזכירה ראש של ציפור, מעין משולש בין שני אפיקי הנחלים. זהו אזור של פריחה עונתית עשירה ומגוונת ועתיקות הנמצא ממש בלב העיר. האזור מהווה חלק מפארק הירקון כך שהוא מרושת כולו בשבילי הליכה נוחים, רחבים וכמעט לחלוטין מישוריים. בתל ג'ריסה התגלו שרידיה של עיר קדומה. ישנה השערה כי במקום חנו חייליו של נפוליאון לפני כיבושה של יפו ולכן המקום מכונה גבעת נפוליאון. שרידי העיר שנתגלו מיוחסים לתקופת הברונזה התיכונה, המאות ה-16-20 לפנה"ס. בין היתר התגלו שרידי ארמון המושל, מפעל מים ועוד. אתר שבע הטחנות כולל טחנות קמח אשר נעזרו בזרימתו החזקה של הירקון ובכוחו לטחינת החיטה. טחנות אלה פעלו שנים רבות עד שהופסקה פעילותן בשנת 1936. זהו מסלול המהווה פינת חמד בלב גוש דן ההומה, הסואן והצפוף. פנינת טבע קטנה אשר נותנת מעט אויר לנשימה לאזור הצפוף ביותר בארץ.

חבל ארץ: תל אביב

נקודת התחלה: תל ג'ריסה- גבעת נפוליאון, בסמוך לפינת הרחובות רוקח ושד' הנרקיסים ברמת גן.

נקודת סיום: תל ג'ריסה- גבעת נפוליאון, בסמוך לפינת הרחובות רוקח ושד' הנרקיסים ברמת גן.

מפת סימון שבילים: מפה מספר 10- גוש דן וחוף פלשת

שילוט והכוונה במסלול: השבילים לא מסומנים

נקודות ציון: Lng:34.80863932675935  Lat:32.09318373147608

גישה לאזור המסלול: רגלית, אופניים

עונות מומלצות: כל השנה. הפריחה בחורף ובאביב היא בשיאה אך גם בסתיו ישנה את הפריחה המיוחדת לעונה זו.

משך המסלול: כשעתיים

מאפייני המסלול: המסלול הוא מסלול נוח וקליל המנתק את ההולכים בו לשעה קלה מרעשיה של העיר ומחבר אותו לשקט, שלווה וטבע. אזור ראש ציפור כולל שבילים סלולים לאופניים והולכי רגל אך נעשה מאמץ לא לפתח אותו יתר על המידה אלא להשאיר אותו במצב טבעי עד כמה שאפשר. מלבד חורשות שניטעו באזור הוא נשאר כפי שהוא, לכן יש בו צמחיה טבעית ואף ציפורים ובעלי חיים קטנים. אין ספק שזהו מסלול נהדר עבור משפחות עם ילדים אשר מעוניינות להכניס בילדים העירוניים מעט טבע מבלי להתרחק מדי מהבית.

רמת קושי: קלה

אורך המסלול בק"מ: כשלושה ק"מ.

איך להגיע: למגיעים מכיוון נתיבי איילון, יש לפנות לרמת גן במחלף ההלכה. יש לנסוע ברחוב ביאליק עד הצומת עם רח' אבא הלל אליו יש לפנות שמאלה. ברח' אבא הלל יש לפנות שמאלה לרחוב רוקח ברמזור השני. לאחר כמה מאות מטרים נגיע לנקודת ההתחלה.

נגישות לנכים: המסלול ברובו נגיש גם לכסאות גלגלים ועגלות ילדים. אלה הם שבילים נוחים, רחבים ומישוריים. זאת מלבד העליה לתל ג'ריסה.

מקום לפיקניק: הירידה מתל ג'ריסה נעשית אל תוך חורשות אשר בהן שולחנות לפיקניק וכן מתקני שעשועים לילדים ושרותים.

לעיון: הנחיות בטיחות ודגשים לפני ובמהלך טיול

כניסה: חינם

חניה: כמו בכל אזור תל אביב, גם כאן לא פשוט למצוא חניה. חלק הרחובות בסביבה החניה היא כחול לבן ולכן כרוכה בתשלום. ישנו חניון בתשלום המיועד לבאי החווה החקלאית באזור והוא נמצא בעיקולו של רחוב רוקח.

קליטה בקשר: תקינה

נקודת מילוי מים: למרגלות תל ג'ריסה באזור הפיקניקים

אזהרות למפגעים במסלול: לא ידוע על מפגעים לאורך המסלול

מקומות להפסקה במסלול: אזור הטחנות הוא אזור נחמד לעצירה ובכלל ניתן לעצור לאורך השבילים היכן שרוצים כיוון שהם רחבים ונוחים.

פריחה ומוקדי עניין עונתיים: לאורך השבילים המקיפים את מסלול הטיול נוכל למצוא שפע של פרחי בר עונתיים. בסתיו יהיו אלו חצבים אשר עומדים זקופים בפריחתם הלבנה וסתוונית היורה, בחורף יפרחו באזור כלניות ורקפות ונראה גם את פריחתן הלבנה והחגיגית של השקדיות ולקראת האביב יפרח הכלך המצוי, החרצית בפרחיה הצהובים והדומיננטים ותורמוס א"י בפריחה סגולה- כחולה יפהפיה. במיוחד בחורף, בו ישנה זרימה של מים בסכר הטחנות, ניתן לראות עופות מים כמו אנפות השוהות במקום או ברווזים השוחים בהנאה במים.

לינה מומלצת: תל אביב עמוסה במקומות לינה מפוארים יותר או פחות. חלקם הם מלונות השייכים לרשתות מוכרות אותם יש פחות צורך להציג. הבאנו מקומות לינה ברמת גן שממנה מתחיל המסלול:

בית הארחה דקל: נמצא ברמת גן. זהו מקום קטן ואינטימי בו תקבלו הרבה שקט ופרטיות ותוכלו להנות מחדרים נקיים וחדישים, אמבטיה נוחה, מטבחון הכולל גם מיקרוגל, חצר עם פינת ישיבה נעימה לשבת בה. אמנם  המקום נמצא בלב העיר אך בהחלט נותן תחושה של התנתקות. לפרטים נוספים על בית הארחה דקל באתר השוואת מלונות

מלון כפר המכביה: נמצא ברמת גן וכולל 270 חדרים שעברו שיפוץ לאחרונה. החדרים הם גדולים. תמצאו בהם אמבטיה מאובזרת במוצרי טיפוח ורחצה, פינת קפה ותה ומטבחון. המלון מציע מסעדה מצויינת בה תוכלו להנות מאוכל טעים. לפרטים על מלון כפר המכביה באתר השוואת מלונות

מסלול: המסלול ברוב רובו הוא מישורי. עם זאת, נתחיל אותו דווקא בעליה לתל ג'ריסה. כבר במקור היתה במקום גבעה טבעית של כורכר ולכן תושביו הקדומים של האזור "שמו עליה עין" והתיישבו עליה כיוון שהיתה נקודה אסטרטגית החולשת על המישור שתחתיה. בנוסף אפיקי הנחלים ירקון ואילון שימשו מחסום והקשו על הגישה אליה. בתקופת הברונזה התיכונה היתה בוודאות התישבות במקום כי נמצאו שרידים לחומות לבנים מתקופה זו וגם למתלול משופע שהיה בנוי לאורך מדרון הגבעה. מתקופות מאוחרות יותר התגלו ארמון מושל ושרידי כפרים שנבנו סביב התל. נחצה את התל ותוך כדי נוכל לצפות ל תל אביב ועל רמת גן על מגדליהן הגבוהים. מאזור זה נראים המגדלים רחוקים במרחק ובמהות שלהם. אוירת הטבע הקיימת במקום שונה כל כך מאווירת העיר. זאת למרות שהעיר ומגדליה נמצאים במרחק של כמה צעדים מהמקום. עם הסיור בתל נגיע לבור לא עמוק מוקף גדר כשאל הבור מובילות מספר מדרגות הרוסות. אלה שרידים של מפעל מים קדום. גם מפעל המים הוא מתקופת הברונזה התיכונה (מאות 16-20 לפנה"ס). ממפעל המים נרד בשביל ונעבור ליד עץ עתיק מסוג שיזף אשר איבד במשך השנים מיופיו וקסמו כי נפגע בשנים האחרונות מעבודות שנעשו בסביבה ומסיבות אחרות. נמשיך עם השביל הסמוך לחווה החקלאית "תלמי אביב" ולאחר מכן נגיע לשביל סלול המיועד לרוכבי אופניים והולכי רגל. שביל זה מהווה חלק ממערכת השבילים שפותחה באזור "ראש ציפור" שהוא כאמור האזור הכלוא בין שני אפיקי הנחלים ושמו נובע מצורתו המזכירה ראש ציפור עם מקור מחודד. נעשו מאמצים בים לפתח את האזור אך תוך כדי השארתו אזור טבעי יחסית. הושארו בו צמחי בר רבים. אמנם יש בו חורשות בחלקו שניטעו על ידי קק"ל ובהן אפשר לערוך פיקניקים, אך הושאר הציביון של אזור טבע. בשל כך נוכל על פי העונה כמובן לראות בו פרחים שונים, בין אם אלה כלניות ורקפות בחורף, חצבים וסתווניות בסתיו ותורמוסים וחרציות באביב. מדי פעם נוכל להבחין בבעלי חיים קטנים וציפורים. גם ציפורים אשר אינן שייכות לאזור באופן טבעי אלא כאלה שברחו מן הצפארי הסמוך ראו כי טוב והחלו להתרבות באזור. אמנם יש בכך מראה נחמד ומעניין אך ציפורים אלה מפריעות למינים שחיים באזור באופן טבעי, ממש כפי שעשו הארנבות שהגיעו לאוסטרליה. נמשיך צפונה ונלך בסמוך לאפיק נחל איילון. נוכל להווכח כי אכן איילון הוא גם נחל ולא רק כביש סואן… נעבור גם למרגלות גבעה שהוקמה במקום באופן מלאכותי על מנת לתצפת על האזור. מהגבעה נרד אל חורשות שבהן יש מתקן הרפתקאות אתגרי לילדים כמו גם שולחנות פיקניק ושירותים. נמשיך צפונה ובצומת שבילים נפנה ימינה ונלך על גדותיו של הירקון עד שנגיע לאתר שבע טחנות. במקום ישנן מספר טחנות קמח. המקום שימש את איכרי האזור וקצב הטחינה היה גבוה יחסית. יש במקום גם גשר רומי עתיק בנוי אבן ובנוי בצורת קשתות כאופייני לגשרים הרומיים שניתן למצוא במקומות שונים בארץ. זה היה ממש מקום עליה לרגל עבור האיכרים. ממש כמו עליה לרגל לבית המקדש בתקופת התנ"ך, הגיעו איכרי האזור בכל שנה לאחר תקופת הקציר על מנת לטחון את התבואה שברשותם. כיוון שהם שהו במקום מספר ימים ברצף, המקום הפך להיות מרכז תרבותי ממש. הוקמו במקום מעגן סירות וגם בית קפה. בסמוך לשבע הטחנות ישנן בריכות בהן נשתלה צמחיית מים לצורכי טיהור. כל עוד אנו לא בעונת הגשמים ניתן לעבור על גבי הסכר ברגל או באופנים. נוכל לראות מפלי מים שנוצרו בעקבות קיומו של הסכר. מכאן נסתובב חזרה ונמשיך עד שנגיע לעיקול של רחוב רוקח ברמת גן הנמצא כ- 300 מ' מנקודת ההתחלה.

אטרקציות בסביבה:

תערוכת אגדות בחול 2: זוהי אמנם אטרקציה זמנית אך כדאי להגיע אם אתם בוחרים לעשות את המסלול בימים אלה. התערוכה מתקיימת במוזיאון ארץ ישראל הנמצא קרוב מאוד למסלול. עשרות פסלים ייבנו ויוצבו בגן המוזיאון. כל הפסלים הם דמויות מתוך סיפורי אגדות וסיפורי התנ"ך. התערוכה מתקיימת ב- 1.7-26.8 אך רק בשעות הערב, בשעות  19:00-23:00. הפסלים יוארו בתאורה ייחודית.

החווה בתל אביב: אם כבר עברנו ממש בסמוך אליה, למה לא להכנס? החווה בתל אביב מספקת חוויות של טבע לתלמידי האזור אך לא רק להם. לאורך השנה היא פתוחה רק בשבתות ובחגים. בימי החופש הגדול היא פתוחה לאורך כל השבוע בשעות 9:30-14:30. יש בה פעילויות ואטרקציות רבות: קטיף חמניות, ירקות ונוריות על פי עונות השנה, מבוך פיקוסים, משחקייה שכולה על טהרת העץ, סיפורים מתחת לעץ התות, פינות ליטוף ועוד מגוון פעילויות מתחלפות.

 

עריכה לשונית: עינת מנדלבאום

 

אטרקציות מומלצות לגיל הזהב אטרקציות מומלצות לילדים אטרקציות מומלצות למבוגרים אטרקציות מומלצות למשפחה אטרקציות מומלצות לנוער אטרקציות מומלצות לצעירים אטרקציות מומלצות לתינוקות ופעוטות מסלול עד 3 קמ מסלולי טיול באופניים מסלולי טיול ברגל מסלולי טיול לגיל הזהב מסלולי טיול לילדים מסלולי טיול למבוגרים מסלולי טיול למשפחות מסלולי טיול לנוער מסלולי טיול לצעירים מסלולי טיול מומלצים באביב מסלולי טיול מומלצים בחורף מסלולי טיול מומלצים בסתיו מסלולי טיול מומלצים בקיץ מסלולי טיול מעגלי מסלולי טיול נגישים מסלולי טיול עם תינוקות בעגלה מסלולי טיול רומנטי מסלולי טיולי פריחה מסלולים ויומני טיול מומלצים, בישראל מעיינות, נחלים ונהרות בישראל פיקניקים בישראל גבעת נפוליאון, מסלול טיול, שבע הטחנות

רוצים לעזור לאתר טיולים? לחץ כאן

גישה חדשה כאן הסוכנים נלחמים עליך ולא שאתה תרדוף אחרים

התגובות שלך

אתה צריך להיות מחובר לשלוח תגובה

מידע על יאיר טיולים

מטייל מזה 45 שנה, בוגר בית ספר לתיירות, עוסק במידענות בצרכנות, תיירות, פנאי ונופש.
שתפו את חבריכם שגם הם ייהנו מהמידע שבאתר

לקבלת מידע על מסלולי טיול, ארועים, טיפים

כתבות אחרונות