• תַפרִיט
  • תַפרִיט

מסלול טיול בגן לאומי ציפורי

דף הבית » מסלול טיול בגן לאומי ציפורי

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 4 דקות

פסיפס דיוניסוס – תמונה מפיקיוויקי

הכתבה באדיבות הדרך שלך לישראל- טיולים יומיים וחבילות תיור לאורחים מחו”ל

כללי:אחת הערים המרכזיות בתקופת המשנה  והתלמוד. בתקופת המרד הגדול הרומאים שלטו על העיר ובראשם עמד הורדוס. אף על פי כן עדיין גרו בה יהודים. במאה השלישית לספירה, לאחר מותו של הורדוס, השלטון חזר לשליטתם של היהודים. אף על פי כן פרצו במקום מרידות קשות שהובילו לחורבן העיר. לא עבר זמן רב עד שהורדוס אנטיפס שיקם את העיר והוביל לשגשוגה.  רבי יהודה הנשיא עבר לגור שם,  הקים בית מדרש, חתם את המשנה וכתב את התלמוד הירושלמי. בתקופה הביזנטית הקימו בעיר כנסייה. במאה הרביעית העיר חרבה ובמאה החמישית היא שוקמה והתגוררו בה הן יהודים והן נוצרים.  במאה השמונה-עשרה הוקמה במקום מצודה.

חבל ארץ: הגליל התחתון.

מפת סימון שבילים:מפת סימון שבילים מספר 3 – הגליל התחתון, העמקים והגלבוע.

נקודות ציון:  Lng:35.28220144929833  Lat:32.75189488180813

עונות מומלצות: כל השנה.

משך המסלול: בין שעה לבין ארבע שעות.

נגישות לאנשים שיש להם נכויות: כן.

כניסה: בתשלום.

שעות פתיחה

שעון קיץ

אמצע שבוע + שבת וחג משמונה בבוקר עד חמש אחר הצהריים.

יום שישי+ערבי חג משמונה בבוקר עד ארבע אחר הצהריים.

שעון חורף

אמצע שבוע + שבת וחג משמונה בבוקר עד ארבע אחר הצהריים.

יום שישי+ערבי חג משמונה בבוקר עד שלוש בצהריים

טלפון ליצירת קשר: 04-6454768 או 04-6568272

אזהרות למפגעים במסלול: יש להישמע להוראות, יש ללכת בשבילים, יש לשמור על הניקיון

אין לפגוע בעתיקות, בפסיפס ובפריטים הארכיאולוגיים ואין לאכול במקום.

לעיון : הנחיות בטיחות ודגשים לפני ובמהלך טיול

איך להגיע: בכביש 79 תגיעו למקטע  בין מחלף המוביל לבין היישוב ציפורי.

 

מסלול

מפעל המים התת- קרקעי

מפעל מים שפעל בין המאה הראשונה לפני הספירה לבין המאה השביעית. מפעל זה כולל:

ארבע אמות מים

אמת מים במשהד שנשפכה לבריכת משהד ששמשה לרחצה ומאגר חרוב שאורכו כתשעה מטרים שעל קירותיו יש ציור של ריבוע המחולק ליחידות קטנות וציור של מעגלים. אמת מים בריינה,  שאורכן כחמישה-עשר קילומטרים שמטרתן להוביל מים ממעיינות נצרת למאגר מים גדול.

בורות מים

בורות מים שעומקם כחמישה מטרים שנועדו לאיסוף מי גשמים.

מאגר המים הגדול

מאגר מים גדול שאורכו של מאגר המים 260 מטרים  וקומתו כעשרה מטרים המכיל כ-4500 מ”ק.מקצתו של המאגר נבנה במאה השנייה ואילו מקצתו של המאגר נבנה במאה הרביעית.מאגר זה פעל עד המאה השביעית.

מנהרת ששת הפירים

מנהרה שאורכה 235 מטרים המובילה ממאגר המים לעיר עצמה שפעלה בין המאה השנייה לספירה לבין המאה השביעית לספירה. היא כוללת שישה פירים אלכסוניים ששימשו את החוצבים בחציבתה. בכל פיר פעלו שתי קבוצות של חופרים שכל אחת מהן חפרה לכיוון אחר עד שנפגשו במרכזו של הפיר. במרכזה של המערה ממוקמת תעלה שקומתה כארבעים סנטימטרים.

לאורכה של המנהרה  תוכלו לראות כוכים ששמשו לתאורתה. מקצתה של המערה חסום ואילו מקצתה שכולל כתשעים מטרים פתוח לקהל הרחב הכולל את הפירים ארבע עד שש. ההליכה במערה מחייבת ללכת בשפיפה ולהצטייד בפנס.

 

שרידים  מהתקופה הרומית

במקום תוכלו לראות את שרידיהם של הרחובות הראשיים שהיו דומיננטיים בתקופה הרומית. בנוסף במקום תוכלו לראות את שרידיהם של מבני מגורים פרטיים. זאת ועוד תוכלו לראות את שרידיהם ושל מבנים ציבוריים:

בבית חג הנילוס מהמאה החמישית לספירה

במקום תוכלו לראות פסיפס המציג את ההילולה לנהר הנילוס, פסיפס המציג את רחובות העיר ופסיפס הכולל תמונות של צמחים ושל חיות.

בבית אורפאוס

במקום תוכלו לראות פסיפס שבו מוצגים המוסיקאים המרכזיים באותה תקופה

בבית דיוניסוס

ווילה גדולה מהמאה השלישית שבה תוכלו לראות פסיפס שבו תיחשפו לאורח חייו של דיוניסוס, אל היין, פסיפס המציג את הפולחן שהוקם עבורו של אל היין ואת הפסיפס שנקרא ” המונה ליזה של ציפורי. מבנה זה נחרב במאה הרביעית, אף על פי כן תוכלו לראות שרידים של חדרי המגורים, חדר האוכל, בתי השימוש והמקלחות, חדרי המרתף, החצר הפנימית שבה תוכלו להתרשם מהעמודים המעוטרים.

בתיאטרון הרומי

תיאטרון רומי שפעל בין המאה הראשונה לבין המאה הרביעית לספירה. במקום תוכלו לראות את שרידיו של השוק, שרידן של חמש הכניסות, שרידיו של המסדרון, שרידיו של אולם ההתארגנות שרידיהם של כחמשת אלפים מקומות ישיבה ושרידה של הבמה. בנוסף מהמקום תוכלו להשקיף על בקעת בית נטופה, על רכס הרי יטבת, על הר תרען ועל הרי נצרת..

בית הכנסת העתיק

במקום תוכלו לראות את שרידיו של בית כנסת מהמאה החמישית. במקום תוכלו לראות שרידים של אולם הכניסה, אולם התפילה, רצפת בית הכנסת העשויה  מפסיפס שבו תוכלו לראות מוטיבים יהודיים לצד גלגל המזלות וכתובות בעברית ובארמית.

שרידים מהתקופה הצלבנית

שרידיה של מצודה צלבנית

מצודה זו פעלה בתקופה הרומית, בתקופה הצלבנית ובתקופה הטורקית. אחרי כן היא נחרבה והוקמה מחדש במאה השמונה-עשרה. היא שמשה לבית ספרם של התלמידים שגרו בכפר הערבי ספוריה. כיום היא משמשת למוזיאון.

במוזיאון תוכלו לראות בקירותיו ארונות קבורה רומים. בנוסף בקומה הראשונה  תוכלו לראות סרט שממנו תוכלו ללמוד על ההיסטוריה של העיר ציפורי. בקומה הראשונה תוכלו לראות תערוכה של פריטים ארכיאולוגיים שונים מהתקופות השונות שבהן המצודה הייתה קיימת. בנוסף תעמוד לרשותכם מערכת טכנולוגית ממוחשבת שממנה תוכלו ללמוד על הגן הלאומי ציפורי. אם תחפצו לעלות לגגה של המצודה, שבו תוכלו לראות שרידים מהתקופה הטורקית, ולהשקיף על הר עצמון, בקעת בית נטופה, מאגר אשכול, נצרת, הר יונה  ורכס הכרמל.

שרידיו של יישוב מגורים מתקופת המשנה והתלמוד

במקום תוכלו לראות שרידים של בתי מגורים, של מחצבה העשויה מאבן, של כלי חרס, של בורות מים  ושל מקוואות.

עוד במקום

מזנון, חנות מזכרות, חניוני פיקניק ומרכז הדרכה

אטרקציות בסביבה

רנצ’ו מניס בציפורי

חווה שבה מוצעים שירותי רכיבה על פוני, רכיבה על סוסים, ורכיבה על גמלים. בנוסף תוכלו ללמוד רכיבה על סוסים הן רגילה והן ספורטיבית. זאת ועוד תוכלו ליהנות מרכיבה טיפולית.

כניסה: בתשלום

שעות פתיחה: באמצע שבוע בתיאום מראש.

ביום שישי מעשר בבוקר עד ארבע אחר הצהריים.

ביום שבת מעשר בבוקר עד שש בערב.

טלפון ליצירת קשר:  04-6556550

 

מנזר האחיות סנטה אנה בציפורי

דרך הגעה: תיפנו לכביש 79 המוביל לכיוון דרום עד שתגיעו לפנייה שמאלה המובילה לציפורי. כשתגיעו לציפורי תיסעו ישר עד שתראו את השילוט לכנסיית סנטה אנה ותיסעו לפיו.

מנזר שבו ממוקם הן מעון המיועד לילדים ערבים בסיכון והן בית ספר לבנות. בחצר המבנה תוכלו לראות את שרידיה של כנסייה צלבנית שהוקמה על חורבת ביתם של סבו וסבתו של ישו. שם תוכלו לראות  שלוש קשתות העשויות מאבן, מבנה אבן ששימש לקבורה שבו קבור רבי יהודה נשיאה ושרידים של בית כנסת עתיק. אף במקום תעמוד לרשותכם תצפית המשקיפה על קבר יהודה הנשיא.

 

 

מסעדות בסביבה

מסעדת סיינט ג’ורג’ נצרת

מסעדה המציעה ארוחות בשריות, ארוחות דגים, ארוחות צמחוניות וארוחות המותאמות לילדים.

במסעדה יש נגישות לאנשים שיש להם נכויות.

שעות פתיחה: אחת בצהריים עד חצות.

טלפון ליצירת קשר: 04-6457539

מסעדת אל-תנור בריינה

מסעדה המציעה ארוחות בשריות,ארוחות צמחוניות, ארוחות דגים, ארוחות של פירות ים וארוחות המותאמות לילדים ברוח המטבח הערבי האותנטי.

במסעדה יש נגישות לאנשים שיש להם נכויות.

שעות פתיחה: תשע בבוקר עד אחת-עשרה וחצי בלילה.

טלפון ליצירת קשר: 053-7105323

מקומות לינה בציפורי והסביבה


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם