• תַפרִיט
  • תַפרִיט

מסלול טיול בדרך נוף גלבוע

דף הבית » מסלול טיול בדרך נוף גלבוע

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 5 דקות

נוף מהגילבוע – התמונה צולמה: טל עוז. מתוך אתר פיקיוויקי

כללי: דרך נוף גלבוע היא דרך יפהפייה העוברת ברכס ההרים המעניין ואפילו המסתורי מעט בגלל הצחיחות שלו ביחס לנוף הירוק ועתיר המים שסביבו. הטיול נעשה בשילוב של נסיעה עם הליכה רגלית בשבילים הרבים המסתעפים מן הדרך הראשית. לאורך הדרך ישנן נקודות תצפית יפהפיות שמהן אפשר לצפות למרחוק נופו של עמק יזרעאל, עמק בית שאן והרי עבר הירדן והגליל התחתון עד גבעת המורה והר תבור. בנקודות אחרות ניתן לצפות בצפונם של הרי השומרון. הרי הגלבוע ידועים בזכות הפריחה הייחודית שבהם, במיוחד אירוס הגלבוע אשר פורח בו בסוף פברואר ותחילת מרץ אך בכל עונה ניתן למצוא בכל חלק של הרי הגלבוע את הפריחה הייחודית לאזור ולעונה. אזור הגלבוע ידוע גם כאזור מלא היסטוריה וסיפורי מלחמה במיוחד בתקופת התנ”ך- מלחמתו הכושלת של שאול בפלישתים, אשר הרים ברכס הרי הגלבוע נקראו על שמו ושמות בניו שנפלו באותה מלחמה.

חבל ארץ: עמק יזרעאל

נקודת התחלה: תחילתה של דרך נוף גלבוע סמוך לצומת נורית

נקודת סיום: תחילת הירידה אל נחל יצפור או ליד ניר דוד שבסופה.

מפת סימון שבילים: מפה מספר 3- גליל תחתון ועמקים

שילוט והכוונה במסלול: רוב הדרך אינה מסומנת. שבילי הטיול בהר שאול מסומנים אדום 3473 או ירוק 3472. הר ברקן הסימון אדום 3536

נקודות ציון: 1217812, 181563 (Lng:35.372310967936755 Lat:32.527239925006555) – תחילתה של דרך נוף גלבוע

גישה לאזור המסלול: רכב עם גיחות רגליות

עונות מומלצות: חורף, אביב

משך המסלול: שלוש שעות

מאפייני המסלול: טיול חווייתי ונעים המתאים לכל המשפחה. רובו נעשה בנסיעה תוך צפיה בנופיו של הגלבוע אשר בחלקו הוא מיוער ובחלקו מזכיר נוף של ערבה בארצות הברית, בין היתר בגלל הבקר המסתובב חופשי בחלקים ממנו. בעונות החורף והאביב האזור שופע בפריחה מגוונת. מדי פעם הנסיעה הנינוחה נקטעת על ידי מסלול הליכה קצר ונינוח בהר שאול או הר ברקן. שני המסלולים שופעים בפריחה וניתן לצפות מהם על הנוף המקסים של עמק בית שאן ועמק יזרעאל מלאי השדות והבריכות ובמרחק רב יותר על נוף ההרים התוחמים את עמק יזרעאל, עמק חרוד ועמק בית שאן. אם ישנה אפשרות לעשות את המסלול ביום חול הדבר עדיף על פני שבתות בהן האזור מעט עמוס, במיוחד בעונת הפריחה.

רמת קושי: קלה

אורך המסלול בק”מ: כעשרה ק”מ ברכב ועוד כשלושה ברגל.

איך להגיע: למגיעים מכביש החוף יש לנסוע דרך ואדי ערה וכביש הסרגל עד צומת הסרגל שם יש לפנות ימינה לכביש 675- כביש התענכים. עוברים את צומת יזרעאל וכ- 1.5 ק”מ אחריו פונים ימינה לכביש 667.

נגישות לנכים: תחילתם של השבילים בהם ישנה הליכה רגלית סלולים ומתאימים לכיסאות גלגלים ולעגלות ילדים.

מקום לפיקניק: באזור כתף שאול ישנם חניונים ואף מתקני משחקים לילדים כך שניתן לעצור בנקודה זו לפיקניק מסודר. בהר ברקן סמוך למגדל התצפית ישנו מקום לערוך פיקניקים. סופו של המסלול נמצא בסמוך לגן השלושה שגם בו ניתן לערוך פיקניק מסודר ולהנות מן המדשאות הרחבות והבריכות שבו.

לעיון: הנחיות בטיחות ודגשים לפני ובמהלך טיול

כניסה: חינם

חניה: חינם

קליטה בקשר: תקינה

נקודת מילוי מים: בכתף שאול

אזהרות למפגעים במסלול: מלבד המון אדם בשבתות אין אזהרה על מפגעים מיוחדים במסלול…

מקומות להפסקה במסלול: אזור כתף שאול הוא אזור טוב לעצירה, בחניון האירוסים אפשר לעשת מנוחה קלה או ליד מגדל התצפית בהר ברקן.

פריחה ומוקדי עניין עונתיים: דרך נוף גלבוע מלווה בפריחה רבה. בעונת החורף האזור עמוס בכלניות, רקפות, נוריות. סמוך לכתף שאול ישנן חורשות שבהן ריכוז גבוה של כלניות ושל צבעונים. על מדרונו של הר ברקן נמצא חניון האירוסים אשר בו פורח אירוס הגלבוע הסגול וההדור בסוף פברואר ותחילת מרץ. סביב “הכוכב” ישנה הרבה תפאורה על הבמה: מרבדים של שלל פרחי בתה כמו קחוון, פשתה, דמומית ארצישראלית, הרדופין הציצית ועוד מיני פרחים אשר מקיפים את האירוס בזמן פריחתו אך שומרים על מראה נפלא של האזור גם לאחר שפריחתו מסתיימת. לקראת אפריל מתחילה כבר פריחת האביב לתת אותותיה בפריחתו של הכלך המצוי ובחודש מאי שולט צבעו הסגול של הקיפודן בשטח.

לינה מומלצת: באזור הגלבוע מקומות לינה ואירוח רבים בקיבוצים ובישובים כפריים באזור. להלן כמה מהם:

גן בעדן: גן בעדן הוא אירוח כפרי בקיבוץ הדתי טירת צבי. יש בו 27 יחידות אירוח סה”כ, חלקן בנויות כיחידות סטודיו, חלקן מתאימות למשפחות של עד 3 ילדים וחלקן מתאימות למשפחות של עד 7 ילדים. סביב יחידות האירוח מדשאות רבות, ארוחת הבוקר מוגשת במזנון וישנה בריכה בקיבוץ לשימוש האורחים. עוד על גן בעדן 

אירוח כפרי ניר דוד: קיבוץ ניר דוד נמצא ממש בסיומו של המסלול ובסמוך לגן השלושה. האירוח הכפרי מכיל מספר גדול של יחידות מסוגים שונים המתאימות למספר שונה של אנשים. כל היחידות מכילות מטבחון מאובזר היטב, מקלחת חדישה המכילה מגבות ומוצרי טיפוח. חדרי האירוח טבולים בהרבה ירק ונמצאים ממש על שפת הנחל העובר בקיבוץ. עוד על ארוח כפרי ניר דוד 

מסלול: נתחיל את הנסיעה בדרך נוף גלבוע בכניסה לכביש 667 שממש בפניה אליו נמצא אתר סקי בגלבוע. נעלה לעבר ההר המערבי ביותר ברכס שהוא הר גיבורים. הר זה מיוער בחלקו ולכן פסגתו ירוקה. הנוף הנשקף ממנו הוא על הר תבור ואזור נחל קישון שבו נערך הקרב הידוע בין ברק בן אבינועם לבין סיסרא בניצוחה של דבורה הנביאה. נמשיך במעלה הדרך. נעבור על פני חוות התבלינים בגלבוע. המעוניינים יכולים לבצע כאן עצירה ולהיכנס לחווה. בצד הדרך המובילה אליה ישנם שדות פתוחים ובהם פריחה עונתית של כלניות בחורף, כלך מצוי, חרדל בעונת האביב. בחווה ניתן לטייל בין שדות של צמחי תבלין ריחניים. אחרי חוות התבלינים נמשיך לנסוע מספר דקות עד שנגיע להסתעפות שמאלה אל הר שאול. אחרי נסיעה קצרה נגיע לאזור התצפית המרהיב של הר שאול. פסגתו של הר שאול בולטת לכיוון צפון מזרח ולכן נקראת כתף שאול. ממנה ניתן לראות את נופו של עמק בת שאן, עמק חרוד, כוכב הירדן והר תבור. מהפסגה יוצאים לדרכם מצנחי רחיפה. בחניון הר שאול הוקמו שלחנות מסודרים לפיקניקים וישנו שביל סלול בפסגת ההר ומתאים גם למתקשים בהליכה. את הפסגה מקיף שביל המסומן ירוק. נלך בשביל זה. ההליכה בו נוחה ונעימה. מדי פעם ישנם ספסלים עליהם ניתן לשבת ולצפות בנופו המקסים של העמק על שדותיו, כולל השדה הנחרש בצורה של ציור המשתנה מדי שנה. לאחר הליכה באזור מיוער נצא אל אזור חשוף בו נראה את המתלול המזרחי של הגלבוע במלואו. עוברים בו ערוצי נחל עמוקים, ביניהם העמק הנעלם. השביל ממשיך בעליה במדרגות ולאחר מכן באזור סלעי בו ישנה פריחת נרקיסים בחורף. לאחר הליכה קצרה נחבור חזרה לכביש הגישה להר שאול. נחזור לדרך נוף גלבוע המתפתלת בדרכנו אל הר ברקן. נעבור את חניון שער הזהב ונגיע אל הר ברקן. גם בו ישנו שביל הליכה המקיף את הפסגה כשחלקו הראשון סלול ומתאם גם לכיסאות גלגלים או עגלות. בפסגה ישנו מצפור ומגדל תצפית של קק”ל. יש בו תצפית מרשימה על חלקים מרכס הגלבוע, על השומרון מדרום, הר תבור מצפון ועמק בית שאן והרי הגלעד ממזרח. לאחר הליכה בשביל האדום נגיע למפגשו עם שביל ירוק. השביל הירוק נקרא גם שביל האירוסים ולצידו ניתן לפגוש מקבצים מרשימים של אירוס הגלבוע (בזמן הפריחה- תחילת מרץ). הליכה עם השביל עד ראשו של ההר מגלה נוף נפלא. ניתן לראות בתצפית לכיוון צפון אפילו עד החרמון בימים טובים במיוחד, בתצפית לכיוון מערב נוכל לראות את הכרמל ובכיוון דרום נראה גם את השומרון. מכאן נמשיך בדרך עד למפגש עם כביש 6666 – מעלה גלבוע. גם כאן לצד הדרך ניתן לראות פרחים שונים כמו אירוסים, צבעונים ופרחים נוספים. מכאן הדרך יורדת אל עבר נחל יצפור עד לסיומה בסמוך לבריכת הקידוח של קיבוץ ניר דוד.

אטרקציות בסביבה:

הגן היפני: גן יפני טיפוסי הנמצא בקיבוץ חפציבה, ממש קרוב למקום סיום הטיול. את הגן הקימה כת  המקויה היפנית. המקויה הם כת יפנית נוצרית אשר נמצאת בישראל עקב הקשר הישיר שלה לנצרות. במקום ישנה מערה בה מתפללים בני הכת.  זהו גן יפני המעוצב, כדרכם של היפנים בסגנון מינימליסטי. הליכה בו תוך שמיעת פכפוך וזרימת מים עדינה נותנת מרגוע לגוף ולנפש.

דרך העץ: במושב שדמות דבורה בתוך יער של עצי פאולוניה מתחדש הוקם המקום דרך העץ. במקום ישנו שפע של פעילויות הקשורות לעץ ולאקולוגיה בכלל, כמו נגריה בה אפשר לעבור סדנאות של הכנת דברים מעץ, מקום המכיל כל מיני משחקים מעץ, מעגל מתופפים, סרטי קולנוע ועוד. במקום ניתן גם ללון בלינת קמפינג אם אתם רוצים טבע עד הסוף. במושב שדמות דבורה ניתן גם לבקר בכוורות ולצפות בהכנת הדבש והדונג. גם שם ישנן פעילויות רבות לילדים.

 – 

 


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם