מסלול טיול בהר הנגב. להתחיל מבראשית

צילם וכתב:קובי פינקלר

מקורות מים,  הרבה אבנים, המון נוף למרחבי המכתש, יעלים וצבאים הסובבים חופשי בטבע , שלוה ואוכל כשר, משובח והכי חשוב מתוצרת האזור.

רמת הנגב, הוא שמו של האזור שבצפונו אתר רביבים וקיבוץ שעלה על הקרקע בימיה הראשונים של ההתיישבות בנגב, דרומו באזור נחל צין ועבדת העיר הנבטית הקדומה ובמזרחו מרחבים המשתרעים על פני שטח נרחב שבו קיבוצים פורחים, חוות בודדים בהם מגדלים מכל טוב  ארצינו צמחי תבלין והמון מרחבים פתוחים. בדרומו של האזור, מצפה רמון אליה נגיע למנוחה ולנחלה.

מסלול הטיול מוביל אותנו מצפון לדרום.

חי נגב ברביבים

משער קיבוץ רביבים, נוסעים לחי נגב ברביבים הפותח צהר לבעלי החיים המדבריים, לסיורים במקום, להכנת חול צבעוני והפקת שמן זית מתוצרת מקומית של מרחבי חלוצה. בחי בר, מאות סוגים של בעלי חיים החיים באזורים המדבריים של ארצינו ובהם האוח, הנמר וכמובן הגמל בעל החיים המדברי ביותר.

לצד בעלי החיים, מקיימים במקום פעילויות לכל הגילאים סביב השמן, החולות, בעלי החים ועד.

ולא נפקד גם מקומה של פינת נטילת הידיים המעיד על האפשרות לאורחת טבע טעימה בתוך המתחם. 08-6562688

כבר בכניסה, לחי בר אנו נכנסים לאווירת המדבריים בחוות הקקטוסים הגדולה המציגה עשרות סוגים ומינים. הסיור בינות לקקטוסים ללא תשלום.

ועצים יש במדבר הצחיח הזה? אז לא זו בלבד שגדלים כאן עצי זית המניבים תוצרת מובחרת בפינת הקיבוץ, הקים חבר הקיבוץ, חלקת שטח בה נטועים עצים בעלי אופי שונה מכל מה שהכרתם. עץ בצורת מנורת שבעת הקנים (לקראת חנוכה זה בהחלט מתאים), עץ טבעת, עץ בעלי גזע צמתי והכול כרוח המציאות בשטח.

פארק גולדה וחולות בקמן

נסיעה קצרה דרומה על דרך עפר עבירה לכל רכב, מובילה אותנו למצפה טלי, משם ניתן להביט את מרחבי הנגב ואגם המים של פארק גולדה. פינה של חמד בתוך המדבר, מים צלולים, מתקנים, מדשאות ומקום לנפוש בו בין אתריו היפים של האזור.
כשחוזרים לכביש הראשי, כביש 40 , פנו ימינה לתחנת הדלק שם ממוקמים משרדיה של המועצה האזורית, שם ניתן לקבל דפי מידע על האזור. ממתחם המועצה ניסע בדרך חולית עד לחולות בקמן ולמבנים מיוחדים ומעניינים.
אחוזת נווה מדבר – פנינה של בריאות וספא במדבר

בלב חולות המדבר, מרחק נסיעה של 20 דקות דרומית לבאר שבע, שוכן לו "נווה מדבר" – אתר המרחצאות והספא של הנגב. מבנה ארכיטקטוני מעוצב ומפליא ביופיו,
המקום, שזכה  לתואר הנכסף, הראשון מבין אתרי הספא והמרחצאות בישראל, מוקף בחלונות הצופים אל נופו של המדבר, ובלבו חוויה אינסופית המשלבת בילוי מרגיע לגוף ולנפש: בריכות מים תרמו-מינרליים חמימים ושוקקים, ולצדו מרכז ספא מקצועי, עשיר ומפנק.

"ייחודו של האתר במים המבעבעים בו כל ימות השנה" מספר, ארז ירדני מנהל המקום. המים, נשאבים מאקוויפר תת-קרקעי ,מגיעים אל האתר בטמפרטורה של כ-40 מעלות, והרכבם כולל מינרלים חיוניים כמו מגנזיום, קלציום, נתרן, אשלגן וגופרית, שהם בעלי השפעות רפואיות מוכחות.

האוירה במקום נעימה, נוה ומנהנה.

לאחרונה, נחנך "ספא במדבר" – מרכז ספא ייחודי המאפשר לשכור חדרים זוגיים או אישיים ברמה אישית גבוהה. טל. 08-6579666

ניתן להגיע לאתר בתחבורה ציבורית מבאר שבע בקו מספר 45 של חברת מטרופולין

שדה בוקר

אחרי ההתבשמות מפרח הכרכום הסגלגל, אנו יוצאים למסע בהיסטוריה. בית ספר שדה פורח, חדרים מסבירי פנים שמחלונותיהם נשקפים נופי נחל צין ואפילו יעלים שאינם חוששים מאורחי המקום.

במקום ארוחות כשרות בחדר האוכל המרווח, בית כנסת וכל האפשרויות לקיום שבתות לסוגיהם השונים. הכול במחירים סבירים ואפילו נמוכים מהמקובל. טל. 08-6532016

אמרנו שדה בוקר, אמרנו בן גוריון. ביתו של ראש הממשלה הראשון, מלמד על אישיותו של האיש. הפסוקים אותם הטביע בחותמנו, העץ אשר נטע ובמיוחד מקום משובו בנגב במרוחק. טל. 08-6560469.

חזיון אור קולי חדש מוקרן החל מימים אלו במרכז למורשתו. תוכלו לשבת על כסאות נוחים ולצפות במשך 22 דקות במעין חידון על מורשתו. 08-6532717 או טל. 6592100 08-

ואיפה מגלים את הטבע

בדרך הרגלים או האופניים. בחנות גיאופן תוכלו לשכור אופני שטח לרכיבה עצמית. במקום תקבלו מפות והדרכה כשאחד המסלולים המוצעים הוא רכיבה מביתו של בן גוריון לחלקת הקבר וחזרה. אם תתעייפו, יאספו עבורכם את האופניים באחת הנקודות. טל. 050-6276623

בורות חצץ ועץ השיטה העתיק

מסלול נוסף, שניתן לעשותו גם רגלית מצוי לא הרחק משדרה בוקר סמוך לישוב החדש מרחבעם, עונה לשם בורות חצץ. בתוך בורות מים עתיקים שנחצבו בסלע הרך, נאגרו כמויות מים גדולות שירדו בעת שיטפונות באזור ושימשו לאחר מכן בתקופה הצחיחה את המתיישבים. ניתן להגיע למקום רגלית, באופנים או ברכב ארבע על ארבע.

עוד בסביבה : חאן מרחבעם

חאן מרחב-עם שבמרכזו אוהל אירוח גדול הבנוי מחומרים ממוחזרים וטבעיים יושב בראש שלוחה בפאתי הישוב מרחב-עם. הישוב שוכן 5 ק"מ צפונית לקיבוץ שדה בוקר ,בלב ארץ  המכתשים והינו הישוב הדתי-תורני היחיד דרומית לבאר-שבע.

החאן משקיף על מרחבי רמת נגב, בה אנו מצויים והוא מציע הן שהות נעימה, הן  הלנה בהפרדה, פעילויות ייחודיות ומגוונות, סדנאות ואירועים, ומרכז יציאה לטיולים באזור. 08-6571963

עוד בסביבה

מצפה רביבים , אתר ראשית ההתיישבות בנגב 08-6562570
מכאן, נצא דרומה לחוות הבודדים ומצפה רמון

 חוות דרך ארץ- חוות קיש

פתאום קם אדם ומחליט שהוא עם. או מדינה,  האיש הזה רוצה להקים חווה ובה כל טוב ארצנו. חווה שיש בה את פרי שבעת המינים, יקב משובח,  אירוח ולינה מדברית באוהל בדואי,ואוהלים משפחתיים ולזוגות והמון אהבה לאר. ישראך. בעל החוה דניאל אל קיש רואה במקום שליחות. משעת בוקר מוקדמת הוא מפסל, יוצר, , עושה יין ולומד על הקרקע עוד ועוד. השקט השלווה והריחוק מהעיר וההמון הן אבני היסוד לאירוח במקום. נוף המדבר והשקיעות הן ליבו של האזור,ניתן להזמין סיורים מדבריים ברגל,ברכיבה וסיורים רכובים ,ניתן לערוך סיורים ליליים ולצפות בחיי במדבר,או סיורי טבע בסביבה הקרובה של תופעות טבע,והצומח המדברי. בנו, מקיים באזור טיולי טרקטורונים לתוך הטבע בהדרו. החל חצי שעה ועד שעתיים. לתאום 050-5260768

ימי בראשית במצפה רמון

על שפת המכתש הגדול בעולם יושבת לה מצפה רמון. עיירה קטנה ואתרים סביב לה, רבים. בלב הר הנגב, בגובה של כ-900 מטרים הוקמה בשנת 1951 עיירת כורים ששימשה תחילה, כבסיס ומחנה עבודה לפועלים שסללו את הדרך לאילת ואלו שעבדו בכריית המחצבים מהמכתש. אפשר לטייל בה ובאתרי הסביבה רגלית, אפשר להצטייד בג'יפ , ללון או  להגיע ל"רובע הבשמים" לצפות במגוון עבודות האומנות.

בגי'פ של חיים ברגר

 כשעולים על הג'יפ של חיים מנגב ג'יפ אתם יוצאים לסיור חוויה לימודי. משהו מקיף ורציני. מצפה רמון היא מרכז הטיולים שלהם  אך זו רק נקודת התחלה.

פסגת הר גמל, היא נקודת התצפית הכי גבוהה של מצפה רמון. ניתן להגיע אליה ברגל דרך טיילת המכתש, או ברכב עד לחניה הסמוכה. מכל עבר ממרומי מרפסת התצפית ניבטים נופיו של המכתש ובתיה של "מצפה", כפי שהיא מכונה בפי תושביה.

 אנחנו הגענו עם חיים, הפורס לפנינו את מפת האזור מצילום אוירי לקראת תחילת המסע. "מה שרואים משם לא רואים מכאן" הוא אומר ומיד  כשיורדים מפסגת ההר הזה ( אל דאגה – זה לא טיפוס למטיבי לכת) אנו נופלים היישר לטיילת מכתש רמון המשתרעת על שפת המכתש, לאורך של כ-1.5 ק"מ. תחילתה במרכז המבקרים וסיומה בבי"ס שדה הר נגב. הטיילת מסודרת להליכה ולאורכה יצירות של פיסול סביבתי ושני מצפורים למכתש רמון.

אחרי שתצפתנו וראינו מה יש בו במכתש מלמעלה, נרד למכתש. הנסיעה מפותלת ומסקרנת . אט אט נגלים מכמני המכתש. סלעים משכבות שונות ואפילו אבני הגיר הצבעוניות, הובאו לכאן במרוכז בידי אנשי רשות הטבע והגנים לטובת המטיילים והילדים. פינת חמד של ממש סמוכה לכביש החוצה את המכתש.לפתע, באמצע המקום הצחיח ברוב ימות השנה גם מקווה מים וצמחיית מדבר מיוחדת.

 לפתע, חיים עוצר. מרחוק הוא מבחין בחרדון קטן או בצבי מדבר.
נוסעים, נוסעים, עולים (אם נוסעים בג'יפ- לא חייבים) על סלעים ואבני בזלת המפוזרות בשטח עד לשלט "רמת ועין סהרונים", מהלך 7 ק"מ מהכביש הראשי .הנסיעה בדרך עפר טובה, עבירה לכל רכב. בדרכנו נחלוף על פני חניון בארות, שם התקינה רשות שמורות הטבע מבנה שירותים שבו אפשר להצטייד במי שתייה, לנוח ולאכול לצד שולחנות הממוקמים בצל סככות. מחניון בארות פונים צפונה בדרך עפר ומיד ימינה על פי השילוט "רמת סהרונים". מחנים את הרכב ברחבת החנייה של רמת סהרונים.

מראש הגבעה, שצורתה כצורת חרוט, תצפית נאה על בקעת ארדון, הר ארדון ומרחבי המכתש. עשרות הדייקים הארוכים, המצטלבים זה בזה בין גבעת חרוט והר ארדון, יוצרים מראה מיוחד.

 טל. נגב ג'יפ -54-5343797
רובע הבשמים:

אחרי  הנסיעה  גם משהו לנפש. שמנו פעמינו ל"רובע הבשמים"

אזור התעשייה של מצפה רמון שינה באחרונה ייעוד והפך ממתחם עבודה לאזור תיירותי. גלריית אמנים בה מוצגות יצירות רבות: כלי קרמיקה מעוצבים, ריהוט מבוץ, ביגוד מסוגנן, תכשיטים ועוד סדנת סבונים ועוד.

חוות האלפקות

מעל 600 אלפקות ולאמות, שרובן מסתובבות חופשי. בעלי חיים שהובאו מדרום אמריקה, מין שילוב מוזר של גמל וחמור. מהצמר של הלאמות אורגים שטיחים, ובחווה מראים כיצד, בין יתר ההסברים שניתנים בהדרכה המסודרת שמתקיימת כל שעה עגולה. בפינת החי אפשר להשתעשע עם טווסים, סוסי פוני, גמלים (עד כמה שהחיות הללו נוטות להשתעשע), וכמובן לרכוב. ליד החווה יש גם סוסים לרכיבה, עם מדריך צמוד. שעות פתיחה: 8:30-16:30. מחיר: 22 שקל למבוגר, 18 שקל לילד (גילאי 3-18). הנחות לגמלאים ולקבוצות. טלפון: 6588047-08.

חץ וקשת מדברי

משחק שמבוסס על העיקרון של גולף, רק עם חץ וקשת. אפשר לבחור את אורך המסלול, בין ק"מ לארבעה ק"מ, אפשר לשחק לבד, ואפשר עם בן זוג או יותר. לאורך המסלול סככות צל. צריך רק נעלי הליכה, מימייה, את החץ והקשת תקבלו במקום, בלוויית הסבר. טלפון: 6587274-08.

יש מגוון רחב של חברות שמציעות סיורי ג'יפים באזור, משולבים בסנפלינג, או בסיורי אופניים. פרטים במדריכים המסווגים.

והיכן לנים?

 ראשית ל"מבראשית" הפנינה של האזור . מלון בראשית על שפת המכתש.

 המים הגולשים אט אט לתוך "כאילו" המכתש מברית השחיה, נותנים את הקרירות. אבני המקום " כולם מהמקום" מספרת שלהבת מנהלת הקבלה , נותנים את הנופך, אנשי הצוות  "נותנים את הלב כשגם כאן, כולם מהאזור" היא מוסיפה.  ואי אפשר בלי מילה על האוכל. כשר בהשגחת הרב בר מוחא, טעים להפליא ( הכל נעשה לנגד העיניים)  וערב לחיך. אז מה צריך עוד? מלון בראשית של רשת ישרוטל במצפה רמון הוא שילוב בין טבע ותפיסת אירוח המכוונת להעניק לאורח חוויה מדברית ייחודית שקטה מצד אחד עם אירוח  יוקרתי אך שווה לכל כיס. המלון ממוקם על שפת מצוק מכתש רמון אחד מהנופים עוצרי הנשימה בארץ. המלון מתוכנן ומעוצב על פי הסטנדרטים העדכניים והאיכותיים ביותר, תוך שימת דגש מיוחד על הענקת חווית אירוח מדברית ייחודית, עד לפרטים הקטנים ביותר. המלון משולב היטב בנוף המדברי ואינו שואב ממשאביו אלא מתמזג עימו תוך מתן שרות ברמה גבוהה מאוד במושגים שטרם נראו בארץ, המגדירים מחדש את המושג `יוקרה`.  שני דברים תופסים כאן יחד. גם רוגע ופינוק ובד בבד לספוג את הסביבה המהממת של המדבר והמכתש המקיפים את המלון. כדי לשמור על המגמה הירוקה המאפיינת את המלון ,כלי רכב לא  מורשים לנוע ברחבי מתחם המלון והאורחים חונים במגרשי חנייה חיצוניים. התנועה בתוך מתחם המלון נעשית באמצעות כלי רכב חשמליים בריכת שחייה מקורה, מסעדת גורמה, ספא, מגרשי טניס, אולם אירועים ועוד. מרבית הקירות המבנים הללו עשויים זכוכית שקופה  המאפשרים להתענג על הנוף המרהיב של  מכתש רמון.

 המלון מורכב מכ-110 יחידות צמודות קרקע בני קומה אחת או שתיים והכל כדי למזער ככל האפשר את הפגיעה בנוף הקסום של המכתש והעיירה.

 פונדק רמון

 בעיירה הדרומית הזו ממוקם מלון נוסף של הרשת פונדק רמון. זהו ארבעה כוכבים, המציע תנאי פינוק ברמה טובה גם באמצע המדבר. במלון שלושה סוגי דירות, מחדרים זוגיים ועד דירות לחמש-שש נפשות. בריכה מקורה (עם שעות נפרדות) חדר כושר, סאונה, טלוויזיה רב-ערוצית והמון אהבה מצד הצוות. גם כאן שומרים על אוירת המדבר הן בריהוט והן באוכל המיוחד שכולו מעשה קדירה בסגנון בדואי. מיוחד למשפחות מהציבור שומר המצוות.

  להתחיל מבראשית ברמת הנגב. זו לא רק סיסמה זהו גם אורח חיים.

מסלול טיול לכמה ימים מסלול מעל 30 קמ מסלולי היסטוריה וארכיולוגיה מסלולי טיול בדרגת קושי קלה מסלולי טיול ביום מסלולי טיול ברגל מסלולי טיול ברכב פרטי מסלולי טיול למבוגרים מסלולי טיול למשפחות מסלולי טיול לנוער מסלולי טיול לצעירים מסלולי טיול מומלצים באביב מסלולי טיול מומלצים בסתיו מסלולי טיול מומלצים בקיץ מסלולי טיול רומנטי מסלולים ויומני טיול מומלצים, בישראל הר הנגב, מכתש, מסלול טיול לכמה ימים, מסלול מעל 30 קמ, מסלולי היסטוריה וארכיולוגיה, מסלולי טיול בדרגת קושי קלה, מסלולי טיול ביום, מסלולי טיול בסתיו, מסלולי טיול ברגל, מסלולי טיול ברכב פרטי, מסלולי טיול למבוגרים, מסלולי טיול למשפחות, מסלולי טיול לנוער, מסלולי טיול לצעירים, מסלולי טיול מומלצים באביב, מסלולי טיול מומלצים בקיץ, מסלולי טיול רומנטי, מסלולים ויומני מסע בישראל, מצפה רמון, נגב, רביבים, רמת הנגב

רוצים לעזור לאתר טיולים? לחץ כאן

גישה חדשה כאן הסוכנים נלחמים עליך ולא שאתה תרדוף אחרים

התגובות שלך

אתה צריך להיות מחובר לשלוח תגובה

מידע על יאיר טיולים

מטייל מזה 45 שנה, בוגר בית ספר לתיירות, עוסק במידענות בצרכנות, תיירות, פנאי ונופש.
שתפו את חבריכם שגם הם ייהנו מהמידע שבאתר

לקבלת מידע על מסלולי טיול, ארועים, טיפים

כתבות אחרונות