מסלול טיול בהר חורשן

הר חורשן, צילם אורי, נוצר על ידי מעלה היצירה, ויקיפדיה

הר חורשן, צילם אורי, נוצר על ידי מעלה היצירה, ויקיפדיה

כללי: הר חורשן הוא הר קטן, מבחינת גובה דומה יותר לגבעה- רק 178 מ' מעל פני הים. הוא נמצא ברמות מנשה, ממש בסמוך למושבה הוותיקה בת שלמה שאפשר להנות מהאווירה המיוחדת שבה לפני הטיול בהר או אחריו. הר חורשן מלא ביער צפוף של עצים שונים, כולל אלוני התבור ועצי קטלב אדומי גזע. ההליכה היא בנוף של גבעות מעוגלות ורכות- לא נוף הררי חד. זה מקום מקסים "ללכת בו לאיבוד" קצת בין שביליו ופשוט להנות מהיער שפעם כיסה את כל האזור, כשהנוף הנשקף מההר משתנה בהתאם לכיוון שבו הולכים- נופו של הכרמל, נופו של מישור החוף והים או של בקעת שפיה על שדותיה ומטעיה הרבים, בעיקר של עצי השסק. גם המושבה בת שלמה ידועה בזכות הכמות הרבה של עצי השסק שבה.

חבל ארץ: רמות מנשה

נקודת התחלה: המושבה בת שלמה

נקודת סיום: המושבה בת שלמה

מפת סימון שבילים: מפה מספר 4- כרמל ורמות מנשה

שילוט והכוונה במסלול: סימון בצבעי אדום, ירוק או כחול

נקודות ציון: ( Lng:35.003728747367866  Lat:32.59858139162215 )

גישה לאזור המסלול: ברגל, אופניים, רכב

עונות מומלצות: כל השנה. המסלול מוצל בחלקו וניתן לעשותו גם בקיץ. בעונות החורף והאביב הפריחה בשיאה.

משך המסלול: כשלוש שעות

מאפייני המסלול: מסלול קל ונוח, בחלקו מוצל ובחלקו חשוף לשמש. רובו עובר בשבילים רחבים ונוחים. כולל עליות וירידות מתונות. יש בו נופים מגוונים, הרבה ירוק מסביב, יער צפוף שאפשר לטייל בשביליו ממש כמו בתוך סיפור. המסלול מתאים למשפחות. לא כולו מתאים לעגלות ילדים אך אפשר לעשות חלק מהמסלול המתאים לעגלות כפי שנפרט בהמשך.

רמת קושי: קלה- בינונית

אורך המסלול בק"מ: כשישה ק"מ

איך להגיע: למגיעים מכביש החוף, לפנות ימינה במחלף זיכרון יעקב עד לכביש 4. בכביש 4 לפנות שמאלה לכיוון צומת פראדיס. פונים בו מזרחה לכיוון יקנעם. לאחר שבעה ק"מ פונים ימינה לכיוון בת שלמה ומחנים את הרכב בכניסה למושבה ברחבת עפר.

נגישות לנכים: חלקי. ניתן למצוא שבילים המתאימים לכסאות גלגלים או עגלות ילדים. ראו פירוט במסלול עצמו.

מקום לפיקניק: לאחר חצייתו של נחל דליה נגיע לאזור של חניון מוצל ובו שולחנות פיקניק. כמובן שפיקניק לא שולחני ומאולתר יותר אפשר לעשות במקומות רבים במהלך המסלול.

לעיון: הנחיות בטיחות ודגשים לפני ובמהלך טיול

כניסה: חינם

חניה: חינם

קליטה בקשר: תקינה

נקודת מילוי מים: אין במהלך המסלול מקומות למילוי מים. יש לבוא מצויידים.

אזהרות למפגעים במסלול: לאחר ימות הגשמים נחל דליה העובר במקום עשוי להתמלא ואז ניתן לחצות אתו רק באמצעות רכב שטח.

מקומות להפסקה במסלול: הר חורשן מלא באזורים מיוערים ומוצלים בהם ניתן לשבת בצל העצים, להתרווח ולנוח. זאת תוך כדי צפיה בנוף.

פריחה ומוקדי עניין עונתיים: הר חורשן תמלא בחורף ובאביב בפריחה עונתית מרשימה. בחורף ניתן לראות לאורך השבילים את הרקפות המבצבצות מכל סלע, כלניות, נוריות, פרגים, צבעונים ומינים שונים של סחלבים. עם בוא האביב מתחילים גם השיחים הרבים של הלוטם השעיר לפרוח בפרחים ורודים ומקומטים. היער עשיר בצמחי תבלין שונים כמו אזוב מצוי (זעתר), מרווה משולשת וצמחי תבלין נוספים אשר מוסיפים מהארומה שלהם לאויר. עצי היער הם נשירים ברובם ולכן עם בוא הסתיו נמצא אותם בשלכת יפהפיה במגוון צבעים. מדי פעם ניתקל בעצי פרי כמו עצי תות שניטעו לצידו של המעיין עין תות הנמצא באזור או מדי פעם עצי שקד או תאנה.

לינה מומלצת: זיכרון יעקב הנמצאת בקרבת הר חורשן ומלאה במקומות לינה, כך גם מושבי מישור חוף הכרמל.

מלון חוות הברון: מלון חוות הברון נראה היטב לכל נוסעים על כביש החוף בהיותו בנוי ממש על צלע ההר. מדובר על מלון נוח ונעים המספק את כל השירותים הנדרשים, כולל בריכה גדולה, ג'קוזי, חדר כושר, משחקיה לילדים, מסעדה ועוד. לפרטים נוספים על מלון חוות הברון באתר המשווה מלונות בארץ ובעולם.

מלון בית מימון: מלון חביב ונעים הנמצא ממש במרכזה של זיכרון יעקב. תהנו בו מחדרים נעימים ונוחים, בריכה וג'קוזי, מסעדה ופינות ישיבה נעימות מהן תוכלו לצפות אל הנוף של שדותיו ובריכות הדגים של מישור החוף וכמובן אל הים. לפרטים נוספים על מלון בית מימון באתר שימצא את האופציה המתאימה עבורכם ממגוון אתרי מלונות.

מסלול: נתחיל את המסלול בהליכה ברחובה הראשי של בת שלמה, מושבה ותיקה אשר בתיה הבנויים אבן עם גגותיהם האדומים מחזירים לתקופה אחרת. עם זאת יש בה גם גלריות ובתי קפה מודרניים לחלוטין. נפרט בהמשך על אחת האטרקציות שניתן למצוא בה. נצא מבת שלמה בדרך עפר. נוכל לראות מולנו את הר חורשן הירוק והעגלגל. נגיע לרחבה עגולה ובה ספסל אחד בודד המשקיף אל הנוף. אם בא לכם מנוחה כבר בשל הזה תוכלו לנוח מעט. נמשיך בדרך העפר אשר מסומנת באדום ונחצה את נחל דליה. רוב עונות השנה הערוץ יבש ואין בעיה לחצות אותו. רק לאחר הגשמים יש בו זרימה ואז רק עם רכב שטח ניתן לחצות אותו. לאחר חציית ערוץ הנחל הדרך מתפתלת שמאלה וימינה עד שמגיעים אל חניון מוצל של קק"ל ובו שולחנות פיקניק. אם השכלתם לעשות והספקתם לקנות דברים טובים בבת שלמה, זה הזמן "לפתוח שולחן". לאחר צאתנו מאזור החניון נגיע לצומת שבילים. נלך עם השביל הירוק אשר פונה ימינה. זהו שביל רחב שהעליה בו מתונה יחסית- לעיתים היא תלולה מעט יותר ולעיתים פחות אך אינה עליה קשה. נוכל להנות מצילם של האורנים המלווים אותנו לאורך כל העליה. לאחר הליכה של מספר דקות נפנה עם השביל ימינה כאשר הסימון הירוק יופיע על גזע עץ שבצד הדרך אז שימו לב לכך. עליה קלה נוספת בצל העצים תביא אותנו למפגש עם שביל אדום בו נפנה ימינה. השביל האדום גם הוא שביל רחב אשר מוביל אותנו היישר אל תוך שמורת הטבע של הר חורשן. נלך בתוך חורש של עצי אלון התבור יחד עם ברושים שניטעו במקום מאוחר יותר. השביל כולו וגם סביבתו מוצלים כך שגם זה אזור נהדר לנוח ולהתפרש. רובו של החורש הוא צפוף אך מדי פעם נפתחים חלונות בין העצים דרכם ניתן להשקיף על הנוף היפה. אם החלון נפתח לכיוון צפון נוכל לראות את הכרמל ואת המושבה בת שלמה. אם הוא נפתח לכיוון מערב נוכל לראות המישור החוף והים. נמשיך עוד כמה מאות מטרים ונחלוף על פני מפגש עם שביל המסומן בשחור. אנחנו ממשיכים בשביל האדום אשר מתחילה בו ירידה מתונה. הסביבה בה נלך משנה את צבעיה וגווניה בהתאם לימות השנה. בסתיו נוכל להנות מצבעי השלכת המגוונים ובחורף נהנה מהפריחה העשירה בכל האזור. פניה שמאלה ועליה קלה תוביל אותנו אל פסגת ההר. פסגת ההר מיוערת וללא "חלונות" כך שמבחינת נוף נסתפק בנוף היער באווירה המיוחדת שהוא יוצר. נתחיל בירידה קלה עם השביל האדום עד לפיצול שבילים אדום וכחול. למגיעים עם עגלת ילדים מומלץ להמשיך עם השביל האדום מטה אל חניון קק"ל בו היינו קודם. מי שיכול ללכת בחופשיות יפנה ימינה אל השביל הכחול. זהו שביל צר היורד במתינות ועובר בין עצי האלון הרבים והחורש הסבוך. לאחר עשרים דקות של ירידה נתחבר אל השביל השחור ונפנה בו שמאלה. נגיע אל החניון ממנו התחלנו את העליה להר. מכאן נחזור באותה דרך בה הגענו, עם השביל האדום, עד לבת שלמה.

אטרקציות בסביבה:

המחלבה של משפחת שוורצמן: בת שלמה שומרת במשך שנים על צביונה של מושבת איכרים בה החקלאות עדיין בעלת תפקיד חשוב ומרכזי ומשפיעה על חיי התושבים. אחד המקומות המסייעים לשמירה על האווירה המיוחדת הזאת היא מחלבת הגבינות של משפחת שוורצמן. מדובר על מחלבה שנוסדה לפני 120 שנה כאשר הגיעה המשפחה והתיישבה במקום. מבנה האבן העתיק במקום משמש כמסעדה וכמוזיאון המציג מזכרות, ציוד חקלאי מפעם, תמונות ומסמכים הממחישים את החיים במקום בעבר. כמובן שבנוסף ניתן להנות מסוגים רבים של גבינות העשויות חלב עיזים, כבשים או בקר בנוסף לזיתים טריים שנמסקו מכרם הזיתים הסמוך, לשמן זית טרי, דבש טרי שמקורו בפרחי האזור ועוד. לפרטים נוספים על מחלבת שוורצמן

גן הנדיב: בפאתי זיכרון יעקב נמצאת רמת הנדיב היפהפיה שבמרכזה גני הנדיב ובהם נמצאת גם אחוזת הקבר של הברון רוטשילד. הגנים כוללים מספר גנים שונים על פי נושאים: גן הדקלים, גן הורדים, גן המפלים, גן הריחות. המקום מרשים ומתוחזק למשעי ונראה ממש כמו גנים המקיפים ארמונות באירופה. הכניסה חינם ובהחלט שווה ביקור.

מסלול טיול ברכב שטח מסלול טיול לחצי יום מסלול מ 5 עד 8 קמ מסלולי טיול באופניים מסלולי טיול בדרגת קושי בינונית מסלולי טיול בדרגת קושי קלה מסלולי טיול ביום מסלולי טיול ברגל מסלולי טיול לגיל הזהב מסלולי טיול לילדים מסלולי טיול למבוגרים מסלולי טיול למשפחות מסלולי טיול לנוער מסלולי טיול לצעירים מסלולי טיול מומלצים באביב מסלולי טיול מומלצים בחורף מסלולי טיול מומלצים בסתיו מסלולי טיול מומלצים בקיץ מסלולי טיול מעגלי מסלולי טיול עם כלבים מסלולי טיול רומנטי מסלולי טיולי פריחה מסלולים ויומני טיול מומלצים, בישראל בת שלמה, הר חורשן

רוצים לעזור לאתר טיולים שיהיו בו הרבה מסלולי טיולים?

לחץ כאן

התגובות שלך

אתה צריך להיות מחובר לשלוח תגובה

מידע על יאיר טיולים

מטייל מזה 45 שנה, בוגר בית ספר לתיירות, עוסק במידענות בצרכנות, תיירות, פנאי ונופש.
שתפו את חבריכם שגם הם ייהנו מהמידע שבאתר

לקבלת מידע על מסלולי טיול, ארועים, טיפים

כתבות אחרונות