• תַפרִיט
  • תַפרִיט

טיול מומלץ בחבל משגב – בין הרים, נחלים ובתי בד

דף הבית » טיול מומלץ בחבל משגב – בין הרים, נחלים ובתי בד

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 4 דקות

כתב וצילם: קובי פינקלר, עיתונאי

ארץ הגליל בחבל משגב מובילה בין חוות עיזים, בית חרושת לשוקולד, בתי בד ואוכל לבנוני.

ממרומי הר כמון, נפרסים בקעות הגלילים. מצפון, בקעת בית הכרם- במרכזה העיר כרמיאל, מדרום בקעת בית נטופה, בקעת סחנין ומאגר אשכול. שביל המים הנראה למרחוק כעין שביל אספלט, נגלה למתבונן מקרוב כמוביל המים הארצי.

אשכולות הענבים מניבות פרי עסיסי בתקופה זו של השנה. הזית, ניבט במרחבי האזור מכל פינה. מיצפים, יישובי הר ואנשי מעשה פרוסים בכל השטח.

בין רועה העיזים בישוב הקהילתי יחד לבין יוצר השוקולד במנוף, ניתן למצוא בתי בד, פינות מרגוע סביב בריכת המים ביודפת ושחזור דרך התנ”ך במכמנים.

דרך התנ”ך אל הטבע

במרומי הר כמון שבגליל התחתון, בפתח הישוב מכמנים (אפילו כאן רב הנסתר על הנגלה) הוקם גן אקולוגי המשחזר כפר חקלאי מתקופת התנ”ך.

הנוף המרהיב הנשקף מהמקום ומזג האוויר הנוח הביאו להקמת אתר ייחודי המשלב אירוח ועשייה משותפת עם האורחים. ילדים ומבוגרים ירגישו כאן היטב. לשבת בצל התאנה שחנטה פגיה וחלב פריה מניב צוף עסיסי, לגבן, לרדות דבש ולקיים פעולות תנכ”יות. במרכזו של הגן נבנה חאן אבן ייחודי משוחזר ברוח ימי קדם. חלונות קמורים מהם נשקף נוף גלילי מדהים, רצפה מרופדת שטיחים וכריות ותאורה המשתלבת במקום. הכניסה בעלות ובשילוב סדנאות ניתן לבלות במקום כמה שעות.

פסגת הר כמון

נסיעה קצרה ואנו בפסגת הר כמון. פשוט לעמוד על פסגת ההר סמוך לבית הספר הבדואי במקום לא מה שאתם חושבים (מבנה מודרני, חצר משחקים), ולהביט אל הנוף. מי שעתותיו בידיו יכול לרכב על אופניים (שהבאתם מהבית) במסלול שהוכשר לכך בכניסה לכמון, או ללכת ברגל מרחק של כשעה וחצי על שביל מסומן וברור העוטף את פסגת ההר.

נחל צלמון

יורדים מפסגת ההר את כביש עכו – צפת (בקעת בית הכרם), פונים לכיוון הישוב ערבה ואחרי מספר קילומטרים אנו בכניסה למסלול הליכה רטוב וגלילי בנחל צלמון. הנחל הוא אחד הנחלים הגדולים ביותר שנשפכים לכינרת ממערב וראשיתו בסמוך למושב שפר, בגליל העליון. המסלול המוצא כאן הינו באחד הקטעים המתונים והנוחים של אפיקו ולכן מתאים לכל המשפחה. אורך המסלול כשלושה קילומטר ומסלולו אורכי.

בעבר זרם הנחל בקביעות, אך כיום, כאשר רוב המעיינות שלאורכו מובלים בצינורות, רוב אפיקו מתייבש במהלך הקיץ ומסיבה זו מומלץ לטייל באזור בעונות הסתיו החורף והאביב.

הטיול מתחיל במגרש החניה שממנו נרד בשביל המסומן בצבע כחול אל האפיק. בקטע זה אמנם זורם הנחל בתוואי מתון יחסית, אך בשל מיקומו בין הר כמון להר חוזה הנישאים, דפנותיו תלולות למדי. בעת הליכה בערוץ הנחל ניתן להבחין בעצי פרי עתיקים מאד (ביניהם שקדים, רימונים, לימונים ואחרים). לצידם של עצי הפרי גם עצי חורש ארצישראלי – אלונים, אלות וצמחיית נחלים – ערבות ואפילו חורשה נאה של צפצפות תמירות. במורד הדרך נתקל בגוש גדול של סוף, קנים וצמחי מים אחרים.

לאורך המסלול בריכות רדודות בהן ניתן לטבול ולכן מומלץ להצטייד אף בנעלי הליכה למים ובגדי ים.

לאורך ערוץ הנחל ומעט מעליו פזורים מבני טחנות קמח חרבים למחצה מבנים אלו בנויים אבן ובחלקם קשתות וארובות מוזרות. אם נתבונן בהם מלמעלה נראה כי אל חלקם צמודים עדיין חלקים הרוסים של תעלות שבעבר הובילו מים. לכל אחד ואחד מהמבנים הובלו מים שהוטו מאפיק הנחל באמה, תוך שמירה על שיפוע קטן ככל האפשר. בנקודה מסוימת נותבו המים אל ארובה שאפשרה להם ליפול באופן אנכי. אנרגית המים הנופלים היא שהניעה את מנגנון הטחינה – אבן ריחיים מסתובבת, המחוברת בהינע אל הגלגל המסתובב מכוח המים היושבת על אבן ריחיים תחתונה, שאינה נעה. כיום הטחנות אינן בשימוש עוד.

עם ההגעה אל טחנת הקמח האחרונה (והגדולה ביותר) ממשיכים עוד קצת במורד הנחל עד לנקודת היציאה במרחק של כשני ק”מ על ציר הכביש.

חווה לגידול עיזים בישוב יחד

בישוב הקהילתי יחד בפאתי הררית, הקים יובל את החווה לגידול ורעיית עיזים. תמורת תשלום תוכלו להיות רועי עיזים, חולבי עיזים ואפילו תכירו את המשכוכית (העיזה או הכבשה) המובילה את העדר. לא להחמיץ. במקום גם חנות לממכר גבינות כשרות בהשגחת הרבנות. 

בית הבד באבטליון

במרחק נסיעה קצר ואנו בבית הבד ביושב אבטליון. פרץ. בעל המקום יסביר לכם על ייצור השמן הגלילי, על תעשיית הזית, סוגי השמן (אנו בארץ השמן) ואפילו על ההבדל בין הזית הסורי לזה הישראלי. 

דרך יפהפייה העוברת בין יערות הגליל, תוביל אותנו לישוב יודפת. מדי פעם נפתחת הדרך לנופים עוצרי נשימה. עכשיו, כשהכל מסביב ירוק עז ופורח, המראות מרהיבים במיוחד.

אנו בדרכנו ליער הקופים.

יער הקופים

יער הקופים איננו “גן חיות” רגיל. זהו בית גידול טבעי לחיות בר, בו משתדלים להגיע לשילוב של בעלי החיים אלו עם אלו מחד, ויצירת תנאים שבהם יכול האדם לצפות בחיות בסביבתן הטבעית, מאידך. האטרקציה העיקרית במקום הם שני סוגי הקופים החיים בו – קופי הסנאי הקטנים והחמודים, וקופי המקק הגדולים יותר. הקופים מוחזקים בתנאי גידול הקרובים ככל האפשר לתנאי סביבתם הטבעית. בנוסף, תוכלו לפגוש ביער חיות בר שונות כמו יעלים, ואפילו עם תתנהגו יפה צפרי המים יערכו לכבודכם הצגה. ביקור במקום, הוא חוויה לכל המשפחה. גם בשעת צהרים חמה, מקררים את המקום בממטרות מים וחיר מנהל המקום, יסביר בנועם ובחן על בעלי החיים השונים. נוטלים חופן גרגירים מאכילים ומחפשים את הקופים והרי לכם חוויה.

 

סבון ושוקולד

בישוב קורנית ממוקם מפעל לייצור סבונים טבע הגליל. לא צריך לתאם. מגיעים ומבקשים הסבר קצר על סוד הסבונים, על מרקחת הסבון ועוד.

סמוך למפעל הסבונים, מפעל לשוקולד במנוף. דקה נסיעה.

ג’ונקולד הוא מפעל קטן וצעיר בבעלותו של ג’ון אלפורד, ממציא הקורנפלקס המצופה בשוקולד. בג’ונקולד שני אולמות ייצור ריחניים, שם עורך ג’ון סיורים. תוך כדי הסיור הוא מספר על תהליך הציפוי ועל מרכיבי השוקולד. הסיור ללא תשלום. 

איך מגיעים?

למכמנים ולהר כמון- אחרי היציאה המזרחית של כרמיאל פונים לפי השילוט.
לנחל צלמון -בכביש כרמיאל – עמיעד (כביש מס’ 85) בצומת רמה פונים דרומה אל עבר סלאמה. כעבור שלושה קילומטרים לערך מגיעים אל רחבת עפר מימין, המשולטת בשלט חום עם סימון שבילים כחול “נחל צלמון”. זו תהיה נקודת ההתחלה. נקודת הסיום שבה יש להשאיר רכב שני הינה בהמשך הכביש לאחר כקילומטר וחצי לאבטליון, ידפת על כביש 7955. למנוף ושכניה כביש סמוך 784.


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם