מסלול טיול בים המלח למשפחות שאוהבות חום

ישראלים מעדיפים להיות מוקפים בחום ובאהבה תמידיים, ואפילו ה"ייקים" מביניהם יעדיפו ארוחת ערב משפחתית או עם חברים, על פני שתיית כוס תה לבד בבית. תוסיפו לכך גם את מזג האוויר החם המקובל במחוזותינו ותקבלו את הישראליות המושלמת- חמה, דביקה, נצמדת ואהובה. אפשר לומר כי טיול משפחות לים המלח והסביבה, כחלק ממכלול של חופשה בים המלח או כפעילות בפני עצמה, הוא מעין קו מחבר ישיר בין כל האלמנטים ההופכים אותנו למי שאנחנו. חום נפגש עם חום, טבע פראי עם טבע פראי ואהבת הארץ עם אהבת הארץ.

יש המון מסלולי טיולים באזור ים המלח וסביבותיו, רובם ככולם מיועדים לטיילים חובבים ואינם נחשבים לטיולי אקסטרים, כך שהם מתאימים מאוד גם ליחידים, גם לזוגות וכמובן גם למשפחות על טפן וזקניהן. אזור ים המלח הוא אזור שהוא גם מדברי ו"צהוב" וגם פורח, מלבלב ומלא מאגרי מים, מפלים ונחלים שוקקים, גם מסמל את הבתוליות של המדבר וגם מאפשר לקחת הצצה חטופה אל עולמות שלמים של מיני בעלי חיים, מקטן ועד גדול. בקיצור, מדובר על חוויה מחשלת, מחשמלת ומומלצת לכל מי שרוצה לחוות עם משפחתו הרפתקה מיוחדת במינה.

להיכן כדאי להגיע ואיפה כדאי לטייל? יש כל כך הרבה מקומות, מסלולים ופעילויות עד כי קשה לברור ולבחור מסלול ספציפי שיוכל לשמש כדוגמא מייצגת למה שיש לים המלח להציע למשפחות המבקשות לטייל, לתור ולנפוש בו, ואנחנו ננסה בכל זאת, כי חייבים לתת טעימה קטנה שתעורר את החשק לצאת, לטייל, לחוות וליהנות מיפי ארצנו ומהטבע שעדיין נותר לנו.

אפשר לבקר, למשל, בקיבוץ עין גדי ובשמורת הטבע הצמודה לו, והמציעה למשפחות מסלול מעניין, מרתק, מלא ריגושים והכי חשוב, פשוט ולא קשה במיוחד, כך שגם ילדים יוכלו להרגיש חלק מהחוויה ולא ייגררו או ירטנו על אורך המסלול או על חוסר שביעות הרצון שלהם ממנו. כבר בראשית המסלול אפשר להבחין במגוון רחב של תופעות טבע קסומות כגון צוקי מדבר, ואדיות, נחלי אכזב ונחלים רטובים ובאופק, תמיד כחול ותמיד מרהיב, ים המוות, הוא ים המלח. ראשית, נכנסים לשמורת עין גדי ומחנים את הרכב בחניון נחל ערוגות. מכיוון שמדובר על שמורה מסודרת, יש סימונים ברורים וקלים לזיהוי המכוונים אל עבר נקודת תחילת המסלול, וגם לאורכו.

המסלול מתחיל בטיפוס במדרגות חקלאיות אל עבר מעין עין גדי. לאורך המסלול אפשר לראות שרידי טחנת קמח גדולה, בריכה מלאת מים וצמחיה מלבלבת ואפילו לחזות בשפני סלע וביעלים, המורגלים לנוכחות בני אדם ובאים ללגום מעט מים מהבריכה. ממשיכים עם הסימון ימינה אל עבר סימונים ירוקים ולאחר כמה קילומטרים רואים אתר מלא שרידים עתיקים המסמלים את מיקומו של מקדש כלקוליתי בן כמעט 4000 שנה (ואין צורך לדאוג לגבי יהדותו או איסלמיותו, שתי הדתות לא היו קיימות אז ככל הנראה…). מיקום המקדש הזה, כאשר מתחתיו ים המלח ולמולו הרי מואב, מאפשר, למי שבקיא בפרטים ויודע לסקרן קהל שומעים צעיר ותאב ידע, להתחיל ולספר על אברהם ולוט, על חורבן סדום, על עמי מואב ועמון ועוד ועוד סיפורים ומיתולוגיות מרתקות והיסטוריות. לאחר שהמטיילים יתעייפו מלנוח, ממשיכים לרדת לכיוון מעיין שולמית ואל נחל דוד התחתון, ומשם, עם השביל, ישירות לחניון שם מחכה הרכב הנאמן והלוהט מחום. סיום הביקור בשמורת עין גדי אין פירושו התקפלות ונסיעה הביתה, אלא שאפשר, וכדאי, להמשיך לגן הבוטני של עין גדי ובו מעל 1000 סוגים וזנים של צמחים מיוחדים מכל רחבי העולם וכמעט אותו מספר של סיפורים ומעשיות הקשורות לכל צמח וצמח. טיול משפחות באזור עין גדי וים המלח אינו יכול להיות שלם ומושלם ללא גיחה למעיינות החמים ולמרחצאות עין גדי, שם הרגליים העייפות והגוף הדואב מקבלים מנת אנרגיה טבעית, חמה ומהבילה של בריאות ויופי.

מסלול זה הוא, כפי שנכתב לעיל, רק דוגמא מייצגת אחת לעשרות אלטרנטיבות אפשריות למסלולי משפחות באזור ים המלח וסביבותיו. כל עוד מוודאים מראש, באתר רשות הטבע והגנים, באתרים ייעודיים לטיולים ובחיפוש פשוט בגוגל, כי המסלול אכן מתאים למשפחות ואינו קשה במיוחד, תוכל כל משפחה למצוא בדיוק את המסלול המתאים לה, זה שבו הילדים יגלו עניין והנאה וזה שבו גם המבוגרים יותר יוכלו לשמור על ערנותם ועל בריאותם הפיזית מבלי להזדקק לטיפול רפואי כזה או אחר במהלך או בסוף המסלול.

עונת הסתיו ותחילת החורף הם הזמן המושלם לצאת אל הדרום, להרגיש את רעננות האוויר ואת השפעת האוויר המתקרר על החי והצומח במדבר, לספוג מעט מהחיוניות הקוסמת של האזור לפני שמתחילה עונת הגשמים, ההסתגרות בבית והציפייה לאביב. חופשה בים המלח חייבת לכלול גם מסלול טיול משפחתי כי אין כמו המדבר להעניק חום ואהבה אינסופיים למטיילים בו.

כתבות ורשמים מסלולים ויומני טיול מומלצים, בישראל ים המלח, מסלול טיול

רוצים לעזור לאתר טיולים? לחץ כאן

גישה חדשה כאן הסוכנים נלחמים עליך ולא שאתה תרדוף אחרים

התגובות שלך

אתה צריך להיות מחובר לשלוח תגובה

מידע על יאיר טיולים

מטייל מזה 45 שנה, בוגר בית ספר לתיירות, עוסק במידענות בצרכנות, תיירות, פנאי ונופש.
שתפו את חבריכם שגם הם ייהנו מהמידע שבאתר

לקבלת מידע על מסלולי טיול, ארועים, טיפים

כתבות אחרונות