• תַפרִיט
  • תַפרִיט

מסלול טיול ביער ברעם

דף הבית » מסלול טיול ביער ברעם

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 6 דקות

עריכה לשונית: יעל פלד

כללי: יער ברעם משתרע על פני עשרת אלפים דונם הבולט בעצי האלון המצוי הנטועים בו. עם זאת אפשר למצוא בו גם אורנים ברושים, אלונים, ארזים ועצי חורש טבעיים מזנים שונים. העצים ניטעו בצפיפות, ולכן כל השמורה מוצלת. יער זה נמצא בבעלותה של הכנסייה המירונית. היער ממוקם בין העיר הקדומה ברעם לבין גוש חלב.

חבל ארץ: גליל עליון

מפת סימון שבילים: מפה מספר 2 – גליל עליון

נקודת התחלה: חניון לאה ויצחק רבין.

נקודת סיום: חניון לאה ויצחק רבין.

סימון השבילים: כחול

שילוט והכוונה במסלול: מי שיבחר להחנות את הרכב בחנייה של החניון יתחיל במסלול הכחול ומי שיבחר להמשיך לנסוע ברכב יעצור במקום המפגש בין המסלול הכחול לבין המסלול השחור. בחיבור ביניהן תבחרו במסלול המסומן בכחול. אחרי כן תמשיכו למסלול המסומן בשחור. בהמשך תלכו בשביל המסומן בסימון של שביל ישראל עד שתגיעו למקום שבו תהיה לכם אפשרות בחירה בין ללכת בשביל המסומן בשחור לבין ללכת בשביל המסומן באדום. מי שיבחר ללכת במסלול האדום יגיע למקטע מנחל צבעון המסומן גם בסימון האדום וגם בסימון של שביל ישראל. כששתי האפשרויות הללו התחברו לצומת שבו יהיה לכם שביל המסומן באדום ויהיה לכם שביל המסומן בשחור, תבחרו להמשיך בשביל המסומן בשחור המוביל לסוף המסלול.

נקודות ציון: Lng:35.43427376117643  Lat:33.059138282772565

עונות מומלצות: כל השנה

משך המסלול: כשלוש שעות.

מאפייני המסלול: טיול מעגלי המותאם למשפחות ,לרוכבי אופנים ולרכבי שטח.

רמת קושי: קל – בינוני

אורך המסלול: חמישה קילומטרים.

ציוד למסלול: אין.

נגישות לאנשים שיש להם נכויות: אין נגישות במסלול הרגיל

לתשומת לבכם משפחות המעוניינות לבוא עם עגלות ואנשים שיש להם נכויות תוכלנה לעשות את המסלול במקום  בשביל ייחודי עבורם.

מקום לפיקניק: לאורך המסלול ביער ברעם תוכלו להבחין בשולחנות פיקניק. בנוסף יש חניון המוקדש לזכרם של לאה ויצחק רבין.

כניסה: חינם.

חניה: החנייה של החניון על שם לאה ויצחק רבין או בחנייה הממוקמת בחיבור בין המסלול השחור לבין המסלול הכחול.

קליטה בקשר: לא ידוע

נקודת מילוי מים: בגן הלאומי ברעם

אזהרות למפגעים במסלול: יש להימנע מלהגיע בקבוצות גדולות למקום ויש להיזהר מהחלקה בעיקר בעונת החורף.

לעיוןהנחיות בטיחות ודגשים לפני ובמהלך טיול

פריחה: לאורך כל השנה תוכלו לראות טחבים שהם צמחים המכסים את הסלעים במרבד ירוק וצפוף. בנוסף תוכלו לרואת חזזיות צמודות שהם כתמים בצבע שחור, אפור, צהוב ולבן המכסים את הסלעים. לבסוף תוכלו לראות חזזיות מטפסות שהם צמחים הנכרכים בצפיפות על ענפי העצים הנראים כמו זקן.  

בחורף תוכלו להבחין בחלמוניות, בכלניות, בסביונים ובפטריות. בנוסף תוכלו להבחין בקיסוסית קוצנית שהיא צמח שאם הוא גדל בשמש גדלים עליו קוצים והוא מוארך. צורתו לב ירוק עם כתמים לבנים. אך אם הוא גדל בצל לא גדלים עליו קוצים והוא מאוזן. בנוסף צורתו לב וגבעולו יוצר סבך שלא ניתן לעבור דרכו. זאת ועוד לפרח שלו יש שישה עלי כותרת וצבעו לבן. אוסיף שצורת הפרי שלו דומה לענב וצבעו אדום, עם זאת אין הוא מיועד לאכילה.

בסתיו תוכלו להבחין באספרג החורש שהוא  צמח שגבעוליו מחודדים ומיועדים לאכילה. יש להיזהר מהקוצים הגדלים בראש הגבעול. בנוסף עליו דקיקים. בנוסף פרחיו לבנים קטנים ופירותיו שחורים קטנים.

באביב תוכלו להבחין באירוס ההדור. בנוסף תוכלו להבחין ב פואה מצויה שהיא צמח שענפיו מכוסים זיפים המסייעים לצמח להיאחז בענפים. לצמח זה יש שישה עלים משוננים וחדים המכוסים זיפים המסייעים לצמח לטפס על ענפי העצים. צבעם של הפרחים צהוב-ירוק ופירותיו בצורת כדור שצבעם שחור. זאת ועוד תוכלו להבחין ביערה איטלקית שהיא צמח המפיץ ריח מתקתק. פרחיו בצורת משפך, הם באים בזוגות ומצויים לאורך כל הגבעול. צבעם של הפרחים הצעירים לבן ואילו צבעם של הפרחים הזקנים צהוב. פירותיו אדומים ואין הם מיועדים למאכל. אף תוכלו להבחין בעצבונית החורש שהיא שיח קטן שגבעוליו רחבים ופירותיו אדומים. ענפיו שטוחים ובקצם יש קוצים. העלים הנם קשקשים קטנים וממנו יוצאים הפרחים הבהירים  והפירות האדומים. לבסוף תוכלו להבחין ב טמוס מצוי שהוא צמח שענפיו ירוקים ועליו בצורת לב. הפרחים בצבע צהוב-ירוק ופירותיו אדומים.

בעלי חיים באזור: צבאים, חזירי בר, יערון גדול (מכרסם הדומה לעכבר), נמנמן הסלעים (מכרסם הדומה לסנאי) ונשרים.

איך להגיע: בצומת חנניה ממשיכים לכיוון צפון ועולים על כביש 998. בכביש זה תיסעו עד לצומת מירון שבה תפנו שמאלה ותעלו על כביש 89. תיסעו בו עד צומת חירם ותפנו ימינה לכביש 899. תמשיכו לנסוע כשני קילומטרים, תעקפו את הכניסה לבית כנסת ברעם ותמשיכו כקילומטר. שם תפנו ימינה עד לדרך עפר המסומנת בכחול.

מסלול: מסלול מתחיל בחניון לזכרם של לאה ויצחק רבין, חניון הממוקם במרכזו של יער עצי אורן שבו יש שולחנות לפיקניק. לרשותכם תעמודנה שתי אופציות לתחילת המסלול:

אופציה הראשונה לחנות בחנייה לחניון עצמו וללכת בדרך עפר משובשת.                              

האופציה השנייה להמשיך לנסוע כשלוש מאות מטרים עד לעיקול ימינה ותמשיכו בו עד שתגיעו למפגש בין המסלול הכחול לבין המסלול המסומן בשחור.                                                                                                                             

במפגש בין האופציה הראשונה לבין האופציה השנייה תצטרכו לעבור בשער הנועד למנוע את מעברם של הצאן והבקר. אחרי כן תעברו לשביל המסומן בכחול. אחרי כן תלכו כשש מאות מטרים  שבמהלכם תראו מטעי תפוחי עץ, עד שתגיעו לשביל המסומן בשחור. נפנה שמאלה לשביל המיועד להולכי רגל המסומן בכחול המוביל לסבך צפוף של עצי אלון מצוי עד שתגיעו לשביל המסומן בסימון של שביל ישראל. תלכו במסלול זה כשמונֶה מאות מטרים. בשלב זה יהיו לכם שתי אופציות:

אופציה הראשונה היא לפנות שמאלה למסלול המסומן בשחור. בתחילה יהיה לכם טיפוס, אך בהמשך תלכו בשביל מישורי שבמהלכו תוכלו להבחין בטרסות חקלאיות ובעצי חורש נשירים. תמשיכו ללכת תלכו כארבע מאות מטרים עד שתגיעו לקרחת היער.                                                

האופציה השנייה היא לפנות ימינה למסלול המסומן באדום. כאן תצטרכו לרדת בשביל מאתגר שבו תדלגו בין סלע גדול אחד לבין סלע גדול אחר, תקפצו במדרגות סלעיות טבעיות ותעברו כמה מפלונים. השביל יורד לאורך ערוץ תלול ומחליק ויש לנהוג שם במשנה זהירות.לאחר כשלושת רבעי שעה תגיעו למקצת משמורתו של נחל דישון. אחרי כן תלכו במסלול כמאתיים מטרים שיעברו דרך מרכזו של היער ותוכלו להבחין בגבעה שעליה נטועים עצי אלונים ובמישור שעליו נטועים עצי אורנים. ההבדל בנוף נובע מהשינויים במסלע: האלונים גדלים על סלע גיר קשה ואילו האורנים גדלים על סלע גיר רך. בנוסף תוכלו לראות לאורך הדרך פרות שיתרמו לתשומת לבם של הילדים. לאחר מקטע זה נעלה בערוצו של נחל צבעון בשביל המסומן הן באדום והן בסימון של שביל ישראל. לאחר כשעת הליכה בשביל זה, נגיע לצומת דרכים בין השביל המסומן באדום לבין השביל המסומן בשחור.                                             

בשלב מסוים השבילים הללו מתחברים ואז תצטרכו לעלות על השביל המסומן בשחור. בשביל זה תצטרכו לטפס בעלייה מפותלת במדרגות החקוקות בסלע המובילות לדרך עפר. בסופה של דרך העפר תצטרכו לעבור שער המיועד למניעת כניסתם של צאן ובקר. לאחר שתעברו אותו תפנו ימינה. כעת תרדו בדרך מפותלת שאורכה  כקילומטר עד שתגיעו בחזרה אל הרכבים. 

תיכנסו לרכבים ותיסעו לגן הלאומי ברעם שהנו בתשלום. במקום תיחשפו לאטרקציות שונות:

בית הכנסת העתיק ברעם: בית הכנסת העתיק ממוקם מעל גרם מדרגות קצר. בית כנסת זה נחשף בשנת 1905 והוא נחשב אחד מבתי הכנסת הקדומים שנשתמרו בארץ ישראל. במקרה שלנו מדובר בבית כנסת מהתקופה הביזנטית. הכניסה לבית הכנסת מורכבת משלושה פתחים: הפתח הראשון הוא הפתח ימני שמתחתיו יש כתובת בארמית. פתח זה מעוטר בזר ניצחון  שלצדו שתי אלות ניצחון. הפתח השני הוא הפתח המרכזי המעוטר בגפנים, בדגמי קשקשים, בתבליט עיט ובעיטורים צמחיים. הפתח האחרון הוא פתח הכניסה הפונה לעבר ירושלים שבו תוכלו לראות אכסנדרה כלומר שדרת עמודים מקורה שבין עמוד אחד לבין משנהו יש קשתות . באולם התפילה תוכלו להבחין בעמודים התומכים במבנה והמחזקים את ההשערה שלבית הכנסת הזה הייתה קומה שנייה.

בית כנסת נוסף: בית כנסת שכמעט שלא נשארו שרידים ממנו בית כנסת זה השווה בגודלו לבית הכנסת הנ”ל. עדות זו מחזקת את הטענה שחיו באזור יהודים רבים. 

מגדל תצפית ברעם: במגדל יש תצפית וכדי להגיע אליה תצטרכו לטפס במדרגות לולייניות. מתצפית זו תוכלו להשקיף להר מירון, ליער אלוני ברעם, להר אדיר, להר חירם, לגוש חלב, לדלתון ולצפון רמת הגולן.

שרידי הכפר הערבי ברעם: אתר ארכיאולוגי זה ממוקם על הגבעה הסמוכה. הכפר  ברעם שימש לאכלוסם של ערבים נוצרים הממוקם בראש הגבעה שבה נמצאת הכנסייה המירונית. בתקופת מלחמת השחרור תושבי הכפר פונו לגוש חלב, ששם הם נמצאים עד עצם היום הזה. מקום תוכלו להבחין בכנסייה ששמשה את תושבי המקום שנשתמרה.

אטרקציות בסביבה

 מוזיאון בר-דוד לאמנות וליודאיקה בברעם

מוזיאון המוקדש לקהילת יהודי בז’ז’ני שנספו בשואה. במוזיאון יש שלוש קומות: קומה עליונה שבה יש תערוכות מתחלפות לאמנות הציור והפיסול. קומת הכניסה שבה יש תערוכות דו-שנתיות של אמנים יהודים מרחבי העולם ושני עולמות המציגים אוספי יודאיקה כגון תשמישי קדושה שונים. קומה תחתונה שבה יש תערוכות פעילות להרחבת האופקים. בנוסף יש בקומה גן פסלים המציג את יצירותיו של האמן יגאל תומרקין.

טלפון ליצירת קשר : 052-8313191 או 04-6988295

יקב ברעם

הענבים שמהם עושים את היין מגיעים משלושה כרמים: סמדר, שניר ו-כרמל והזנים שמהם עושים את היין: קברנה סוביניון, מרלו, סירה ופטי וורדו.

שעות פתיחה: בתיאום מראש. טלפון ליצירת קשר: 052-8313208 או 0528313840

אגם חי יראון

אתר נופש שבמרכזו יש אגם טבעי שבו תוכלו לראות ברווזים, אווזים ושקנאים ועוד זנים שונים של עופות. אף תוכלו לשוט באגם בסירת פדלים. בנוסף יש במקום חוות נחשים שבה תוכלו לקבל עליהן מידע ותוכלו ללטפם. זאת ועוד יש במקום ספארי קטן שבו תוכלו לראות איילים אדומים, כבשים, למות, אלפקות, סוסי פוני ואיילים נקודים. מותר להאכיל את בעלי החיים ואף מותר ללטף אותם. המעוניינים לרכוב על פוני יוכלו לעשות זאת. לבסוף תוכלו ליהנות ממדשאות, מגינת שעשועים, מפינות יצירה, מסדנאות שונות משולחנות לפיקניק ומאזור למנגל. לרשותכם יעמוד מזנון.

מסעדות

חומוס הבקתה בכפר חנניה

חומוסייה, ג’חנון על גבעה.

שעות פתיחה: תשע וחצי בבוקר עד ארבע וחצי אחר הצהריים

טלפון ליצירת קשר: 054-3372000 או 054-5863586

מסעדת סאוסרוקה בריחנייה

מסעדה צ’רקסית כשרה הממוקמת בגינה של אחת המשפחות בכפר. המסעדה מציעה גבינות צ’רקסיות ביתיות ומאפים מסורתיים במילוי גבינה ושמן זית. בנוסף המסעדה מציעה ארוחת בוקר הכוללת פיתה צ’רקסית טרייה, סלט ירקות קצוץ, גבינות טריות, מאפה “חלוז”, מאפה גבינה המטוגן בשמן זית, הנחשב למאכל מסורתי,ריבה ביתית ותה צמחים מיוחד. המעוניינים יוכלו להשתתף בסדנת גבינות ובסדנת לחמים ברוח המסורת הצ’רקסית. במקום יש נגישות לאנשים שיש להם נכויות.

שעות פתיחה: שמונה בבוקר עד שמונה בערב. כל מי שרוצה לאכול במקום חייב  בתיאום מראש!

טלפון ליצירת קשר: 057-9440933

מקומות לינה


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם