• תַפרִיט
  • תַפרִיט
חורבת שימרי, צילום:דר אבישי טייכר. מתוך אתר פיקיוויקי

מסלול טיול ביער עופר, נחל שמרי וחורבת שמרי

דף הבית » מסלול טיול ביער עופר, נחל שמרי וחורבת שמרי

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 5 דקות

חורבת שימרי, צילום:דר אבישי טייכר. מתוך אתר פיקיוויקי

כללי: זהו מסלול באזור הפחות מוכר של הכרמל- דרום הכרמל בסמוך לבקעת מהר”ל. זהו מסלול המתחיל ביער עופר, מיערותיו הגדולים של הכרמל. הוא כולל צמחיה רבה כפי שניתן לצפות שנראה בכרמל יחד עם מעיין, היסטוריה והרבה נוף. מבחינה היסטורית התרחש במקום מבצע שנקרא מבצע שוטר ב- 1948 ובו נכבשו שלושה ישובים שכונו “המשולש הקטן”- שלושה כפרים ערבים שחלשו על אזור זה של כביש 4 ומנעו נסיעתם של רכבים בכביש זה מחיפה לתל אביב ואילצו אותם לנסוע דרך ואדי מילק.

חבל ארץ: דרום הכרמל

נקודת התחלה: הישוב כרם מהר”ל

נקודת סיום:  מושב עין איילה

מפת סימון שבילים: מפה מספר 4- הכרמל ורמות מנשה

שילוט והכוונה במסלול: סימון שבילים ירוק 4281, ירוק 4283, כחול, שחור ושביל ישראל.

נקודות ציון: (Lng:34.99122612973339 Lat:32.63967117744482), (12261, 1470)

גישה לאזור המסלול: ברגל

עונות מומלצות: כל השנה

משך המסלול: כארבע שעות

מאפייני המסלול: זהו מסלול נעים, חלק גדול ממנו מוצל ונעשה באזור מיוער. המסלול כולל עליות וירידות ברמה סבירה בהחלט. הוא משלב עצי זית עתיקים, חורשות אורנים, צמחיית נחלים בסמוך לנחל שמרי. מהמסלול נוכל לצפות בנוף היפה הן של ההר והן של מישור החוף על שדותיו, החממות שלו ומטעי הבננות הרבים בו עד לים המנצנץ מרחוק וארובות חדרה מבצבצות מדרום. זהו מסלול מהפחות מוכרים של הכרמל אך משלב בתוכו הרבה טבע.

רמת קושי: בינוני

אורך המסלול בק”מ: כחמישה ק”מ

איך להגיע: תחילת המסלול היא בכביש הגישה למושב כרם מהר”ל, כביש 7021. ניתן להגיע אליו ישירות מכביש מספר 4- הכביש הישן או מכביש החוף לרדת במחלף זיכרון יעקב ולפנות בצומת פראדיס שמאלה לכיוון חיפה. בצומת עופר יש לפנות לכיוון כרם מהר”ל. עם הרכב השני יש להגיע לכניסה למושב עין איילה שנמצא מעט דרומה יותר בין צומת עופר לפראדיס.

נגישות לנכים: לא נגיש לכסאות גלגלים או עגלות ילדים

מקום לפיקניק: שולחנות מסודרים לפיקניק וגם שירותים ונקודה למילוי מים ישנם בחניון של קק”ל שנמצא בכביש הגישה למושב עופר. הוא לא נמצא ממש בתוואי המסלול אך נמצא בקרבתו.

לעיון: הנחיות בטיחות ודגשים לפני ובמהלך טיול

כניסה: חינם

חניה: חינם

קליטה בקשר: תקינה

נקודת מילוי מים: במהלך המסלול עצמו אין נקודות מילוי מים. כפי שנאמר לעיל, בחניון הזיתים, חניון עם שולחנות פיקניק ושירותים בכביש המוביל למושב עופר ניתן למלא מים.

אזהרות למפגעים במסלול: אסור לשתות ממימיו של עין איילה.

מקומות להפסקה במסלול: מערת הפעמון בנחל שמרי אשר פתחה מוסתר על ידי עץ חרוב היא נקודה נעימה למנוחה. במהלך החלק הראשון של המסלול שהוא מוצל כמעט באופן מלא ניתן למצוא מקומות רבים למנוחה.

פריחה ומוקדי עניין עונתיים: לאורך המסלול ישנה פריחה עונתית מרשימה הטיפוסית לאזור הכרמל. בסתיו יש בו פריחה של סתווניות וחצבים. מאוחר יותר ישנה פריחה של זלזלת הקנוקנות- סוג של צמח מטפס ושל הכרכום החורפי הלבן- סגלגל. באזור נובמבר ישנה פריחה יפה של נרקיסים, בעיקר בחלק הטיול שבין עין איילה לחורבת שמרי. לאורך כל המסלול ישנה בחורף פריחה של רקפות בין הסלעים, וכלניות. באביב מתחילה פריחה עשירה של נוריות, פרגים ואף צבעוני ההרים. שיחי הלוטם המרווני והלוטם השעיר לובשים על עצמם פריחה לבנה וורודה וממלאים את הדרך בפריחה. עוד כוללת הצמחיה שנראה לאורך המסלול גם עצים המאפיינים את אזור הכרמל כמו אלון מצוי, חרוב, אלה ארצישראלית המתערבבים מדי פעם עם עצים שהם שאריות של בוסתנים שגודלו בעבר באזור כמו עצי תות, תאנה ורימון. עצי זית עתיקים מפוזרים לאורך כל המסלול ללא סדר והגיון כלשהם אך גם נעיבור במטעי זיתים מסודרים.

לינה מומלצת: אזור מישור חוף הכרמל הוא אזור בעל פוטנציאל תיירותי גבוה ולכן יש בו בתי מלון ובתי הארחה בקיבוצים ובמושבים וגם בזיכרון יעקב הקרובה למסלול:

כפר האמנים עין הוד למורדות הכרמל.

כפר נופש דור- טנטורה: כפר נופש דור שוכן לצידה של רצועת חוף יפהפייה. מדובר על כפר נופש באווירה קיבוצית בו תקבלו בחדרים את כל מה שאתם צריכים, כולל מטבחון ופינת קפה ותה. מחוץ לחדרים תמצאו הרבה מדשאות וירק, את הכרמל מציץ מצד אחד ואת הים מציץ מצד שני. עוד על כפר נופש דור- טנטורה באתר השוואת מלונות בארץ ובעולם.

מסלול: נתחיל את המסלול בהליכה לכיוון דרום בדרך המסומנת ירוק. לאחר כמה מאות מטרים נגיע למתחם של קק”ל ונמשיך דרומה. נתחיל לעלות בערוץ נחל מהר”ל יחד עם סימון שביל ישראל. ניכנס עם הערוץ אל יער אורנים מוצל שנעים ללכת בו אפילו בקיץ. נגיע לצומת שבו נפגוש שוב את השביל המסומן בירוק שראינו בהתחלה. השביל בלב יער האורנים עובר מעל ערוץ הנחל ומגיע אל צומת השבילים. לצד השביל נוכל לראות עצי זית עתיקים ועבי גזע. נמשיך עם סימונו של שביל ישראל הממשיך מעלה עד ליציאה מהיער. נגיע למפגש עם דרך המסומנת כחול. נפנה שמאלה ולאחר מכן ימינה לכיוון מערב כשאנחנו ממשיכים עם סימון שביל ישראל. נעבור בין עצי זית, הפעם לא כאלה הצומחים פרא אלא מטעים מגודרים. מן המטעים נצא אל עבר השדות. נגיע לכביש הגישה למושב עופר, נעבור אותו, ניכנס דרך שער המיועד לבקר ונגיע לנחל שמרי. נרד לחלקו העליון של הנחל. ההליכה לאורך הנחל נעשית בין צמחיית נחלים עבותה וחורש טבעי. עץ חרוב יגלה לנו מערה לא עמוקה שאינה מרשימה אך היא רק החימום לכוכבת האמיתית- “מערת הפעמון”: מערה קרסטית דמויי פעמון עם פתח בגגה אשר אותה נראה אם נסתכל לכיוון דרום. נגיע אליה לאחר הליכה של כחמישים מ’ נוספים באפיק הנחל. את פתח המערה מסתיר עץ חרוב כך שזהו מקום מצוין לנוח בו, לשבת בו בכיף ואף לערוך פיקניק נחמד. נמשיך לכיוון מטה, נפנה ימינה ונלך בדרך המסומנת בשחור. הדרך עוברת בבקעת שמרי שהיא אזור שבו הייתה הרבדה של טוף געשי שנוצר כתוצאה מהתפרצויות געשיות שהיו באזור הכרמל. הטוף הוא עדויות לפעילות הגיאולוגית שהייתה באזור. סביבנו נוכל לראות עצי זית עתיקים. לאחר כמה מאות מטרים נעבור שוב דרך עצי זית, וכמו קודם, מדובר הפעם במטעים. נמשיך עם הדרך המסומנת שחור ונעבור לצד בית קברות של הכפר עין ע’אזל (עין איילה) שהיווה את אחד מכפרי “המשולש הקטן” שהזכרנו בפתיחה, כפר אשר ננטש לאחר שנכבש במבצע שנקרא מבצע שוטר ביולי 1948. נגיע לצומת טי ונפנה בו שמאלה לעבר כביש היורד אל כביש הגישה למושב עופר. מעט לפני הכביש ישנו פיצול ושביל המסומן ירוק יורד אל עבר בריכת האגירה של המעיין עין איילה. הדרך עוברת דרך שרידים של בוסתנים ודרך הריסותיו של הכפר עין ע’אזל. נלך בין שרידי המבנים והבוסתנים בין עצי תות, רימון, תמרים וחרובים וגם עצי מיש הידועים ככאלה המביאים מזל טוב לפי אמונת המוסלמים ולכן ניטעו באזור של בתים או מעיינות. נעלה במעלה מדרון שממנו ניתן לצפות לעבר הים. זוהי נקודת חן יפה בה ישנה בחורף פריחה של נרקיסים וכרכומים ובסתיו פריחת סתווניות. השביל ממשיך לאורך המדרון אשר יש בו שילוב של עצי חורש טבעיים יחד עם עצי מחט שניטעו בו. לאורך כל הדרך ניתן להשקיף ולראות את החממות והשדות של אזור מישור חוף הכרמל ואת הים. השביל יורד דרך חורבת שמרי עד למישור החוף. בחורבת שמרי נראה מבנה אבן בעל קשתות ומספר מערות לידו. נמשיך עם השביל מזרחה ואחר מכן נפנה ימינה עם הדרך המסומנת כחול. לאחר כמה מאות מטרים נגיע אל צומת עין איילה שהוא סוף המסלול.

אטרקציות בסביבה:

פרדייב- השמורה האווירית: סמוך למושב הבונים ישנו פרדייב שהוא מועדון של צניחה חופשית בו ניתן לחוות את אחת החוויות היותר מרתקות שישנן. מלבד הצניחה תוכלו לסייר בגלריה ולצפות במטוסים מקוריים ולשמוע את הסיפורים שמאחוריהם. ניתן גם להתנסות בטיסות וינטג’ שבהן תחוו את החוויה המיוחדת של טיסה במטוסים מקוריים משנות העשרים והשלושים. המועדון פתוח כל השבוע. צניחות נעשות בימים שלישי עד שבת בתאום מראש.

חוות הסחלבים בבת שלמה: במושבה הוותיקה בת שלמה משתרעת על פני שטח של 300 מ”ר חווה גדולה של סחלבים. ניתן לראות בה סוגי סחלבים רבים, ביניהם כאלה המגיעים גם לגובה של שני מטרים הצמחים בין מסלעות, נחלים ומפלים.

 


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם