• תַפרִיט
  • תַפרִיט

מסלול טיול במג’רסה (שפך נחל דליות) בגמלא

דף הבית » מסלול טיול במג’רסה (שפך נחל דליות) בגמלא

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

המג’רסה היא לגונה קטנה בשפך נחל דליות. יש הטוענים שמקורו של השם מג’רסה שמדובר במקום שבו גרסו קמח וטחנו אותו לעומת זאת יש המספרים שהמקום השתייך לגרגשים, אך בשל שיבוש המקום נקרא מג’רסה המוזכר בברית החדשה שהמספרים על המקום שבו ישו עשה את נס החזירים. מקצת השמורה יועדה למסלול שבו נוכל לטייל ומקצת השמורה סגורה למטיילים כדי למנוע פגיעה בחי ובצומח הייחודיים למקום.

זמן קריאה משוער: 5 דקות

נחל דליות. מויקיפדיה. צילם:אלמוג

עריכה לשונית: יעל פלד

תודה לאתר “נלך” אתר מידע למסלולי טיול, על התוספות והארות

כללי: המג’רסה היא לגונה קטנה בשפך נחל דליות. יש הטוענים שמקורו של השם מג’רסה במקום שבו גרסו קמח וטחנו אותו לעומת זאת יש המספרים שהמקום השתייך לגרגשים, אך בשל שיבוש  המקום נקרא מג’רסה המוזכר בברית החדשה שהמספרים על המקום שבו ישו עשה את נס החזירים. מקצת השמורה יועדה למסלול שבו נוכל לטייל ומקצת השמורה סגורה למטיילים כדי למנוע פגיעה בחי ובצומח הייחודיים למקום.

חבל ארץ: רמת הגולן

מפת סימון שבילים: מפה 1 – החרמון, הגולן ואצבע הגליל.

נקודת התחלה: חורשת הזיתים.

נקודת סיום: חורשת הזיתים.

סימון השבילים: ירוק.

שילוט והכוונה במסלול: הירידה למסלול מסומנת בכחול ואחרי כן לאורך כל המסלול הולכים בשביל המסומן בירוק.

נקודות ציון: Lng:35.64886910765324  Lat:32.88630524840687

עונות מומלצות: אביב, קיץ וסתיו.

משך המסלול: כשני קילומטרים.

מאפייני המסלול: טיול הליכה מעגלי המיועד למשפחות שבו תוכלו לבחור בין המסלול הרטוב לבין המסלול היבש. מי שיבחר במסלול הרטוב צריך לדעת לשחות או לדאוג למצופים וגלגלי הצלה. לאנשים שיש להם נכויות ולמשפחות עם עגלות יש מסלול אספלט המותאם להם.

רמת קושי: קלה

אורך המסלול: כשעה וחצי.

ציוד למסלול: בגדים להחלפה, נעליים נוחות, מים, כובע, קרם הגנה, בגד ים, מצופים או גלגלי הצלה ושקיות מגנות מחדירת מים.

נגישות לאנשים שיש להם נכויות: במסלול הרגיל אין.

יש מסלול למשפחות עם עגלות או לאנשים שיש להם נכויות שבו תוכלו להסיע את העגלות ואת כסאות הגלגלים בכביש אספלט ואף תהיה לכם גישה למים.

מקום לפיקניק: בחניון הזיתים, בסככות העגולות ובחורשת האיקליפטוסים.

כניסה: מותנית בתשלום. לבעלי כרטיס “מטמון” הכניסה חינם

שעות פתיחה: בשעון קיץ –  באמצע שבוע ובשבת משמונה בבוקר עד חמש אחר הצהריים. יש לציין שבחופש הגדול המקום פתוח עד שבע בערב. ביום שישי ובערב חג משמונה בבוקר עד ארבע אחר הצהריים.

בשעון חורף –  באמצע שבוע  ובשבת משמונה בבוקר עד ארבע אחר הצהריים. ביום שישי ובערב חג משמונה בבוקר עד אחר הצהריים.

חניה: חניון הזיתים.

קליטה בקשר: תקין.

נקודת מילוי מים: אין.

אזהרות למפגעים במסלול: למסלול הרטוב אין להיכנס יחפים, יש להיזהר בהליכה מכיוון שיש הרבה אבנים, יש להיזהר מהחלקה, יש להיזהר במעבר בין המים הרדודים (חצי מטר) לבין המים העמוקים (מטר וחצי) ואין לקחת חפצים שעלולים להתקלקל במים.

לעיוןהנחיות בטיחות ודגשים לפני ובמהלך טיול

מקומות להפסקה במסלול: בחניון הזיתים, בסככות העגולות ובחורשת האיקליפטוסים.

פריחה: באביב תוכלו ליהנות מהכלניות.

איך להגיע

למגיעים מכיוון צפון: תיסעו בכביש 92 עד לצומת דליות. משם תיפנו ימינה לכיוון מערב בכביש המוביל לבית צידה. תמשיכו לנסוע בכביש כשני קילומטרים עד שתגיעו לכניסה  לשמורה. תשלמו את עלות הכניסה  ותמשיכו עד לחניה המוצלת.

למגיעים מכיוון דרום: תיסעו בכביש 92 עד לצומת דליות. משם תיפנו שמאלה בכביש המוביל לבית צידה. תמשיכו לנסוע בכביש כשני קילומטרים עד שתגיעו לכניסה  לשמורה. תשלמו את עלות הכניסה  ותמשיכו עד לחניה המוצלת.

 

מסלול: בשמורת הטבע המג’רסה תוכלו ליהנות משני מסלולים מרתקים. המסלול הרטוב שבו תלכו במים המיועד לאנשים שיודעים לשחות או שתבואו עם מצופים וגלגלי הצלה לילדים שעדיין לא למדו לשחות. לעומת זאת המסלול היבש מותאם לכולם.

המסלול הרטוב מתחיל בפנייה ימינה שלפני המלתחות. משם תרדו בשביל המסומן בכחול עד שתגיעו לאפיקו של הנחל העובר בסבך של קנה. כשתגיעו לאפיקו של הנחל תיפנו שמאלה בשביל המסומן בירוק ותלכו לכיוון מורדותיו של נחל דליות. המסלול מתחיל בשביל צר, שבו תלכו במים רדודים, שבמהלכו תצטרכו לעבור בין גזע עץ אחד לבין משנהו ובין אבן אחת לבין אבן אחרת. תמשיכו במסלול עד שתגיעו לשביל הרחב הכולל בריכות ולגונות שההליכה בו ושהשהייה בו חשופה  לקרני השמש.

אם תסיטו את מבטכם לצדדים תיחשפו לצמחי המים כגון קנה מצוי ולצמחי הלגונה כגון ערבה מחודדת, הורבנה רפואית, מילה סורית, נענע משובלת, הרדוף נחלים שבקיץ תוכלו ליהנות מפריחתו הורודה, עצי פטל קוצניים שתוכלו לראות את פירותיהם בסתיו, גפנים ושיח אברהם הבולט בקיץ בפרחיו הסגולים. לפי המסורת היהודית מדובר בשיח שבו נאחז האייל בקרניו במעמד עקידת יצחק. בלועזית שיח זה נקרא גם פלפל הנזירות או עץ בינות מכיוון שמזרעיו מייצרים חומר המדכא את יצר המין. מסביבם של צמחים אלו תוכלו לראות את השפיריות. לעומת זאת אם תסתכלו לתוך המים תוכלו לראות את סרטן הנחלים, צבי המים , חתולי ביצות, עופות המים כגון אנפות ושלדגים ודגים שונים.

סופו של המסלול במים מסומן בשילוט ברור ובחבל מתוח בין גדות הנחל. משם תלכו כשבע מאות מטרים בשביל צר עד שתראו משמאלכם גרם מדרגות שממנו תוכלו לצאת מהמסלול.

אם לא יהיה לכם כוח או אם תרצו להמשיך וליהנות מהמים תוכלו להמשיך כשלוש מאות מטרים נוספים עד שתראו את השילוט המסמל את סוף המסלול. תצאו בעקבותיו של השילוט בדרך נוחה וכיפית לשביל המוביל אתכם החוצה. משם תלכו לכיוון דרום במקטע מהמסלול היבש עד שתגיעו בחזרה לחניון שבו השארתם את רכבכם.

המסלול היבש מתחיל מייד ביציאה מהמסלול הרטוב. אורכו של מסלול זה כרבע שעה. במהלכו תוכלו לראות חורש ים תיכוני כגון אחירותם החורש, אלה אטלנטית, אלה ארצישראלית, אלת המסטיק, כליל החורש,עוזרר חד-גלעיני, ער אציל, אלון התבור, אלון מצוי, אשחר רחב עלים, חשפונית עדינה, ליבנה רפואי, עבקנה שכיח, שערות שולמית, שקד קטן עלים, שרכרך ריחני, תאנה, חלבלוב מגובשש, ודנדנה רפואית. בנוסף אם יתמזל מזלכם תוכלו לראות בעלי חיים (הסיכוי לפגוש בעל חיים כשהשמורה מלאה הוא קלוש עד אפס) כגון עופות דורסים, דורבנים, חזירי בר, נמיות ושפני סלעים. אף תוכלו לראות שלטים שיתנו לכם מידע על בעלי החיים המסתובבים בשמורה ועל הצמחים המאפיינים אותה. במהלך המסלול תעברו בסככות עגולות ובחורשת האיקליפטוסים שבהן תוכלו לעשות פיקניק. המסלול ממשיך עד לחניון שבו השארתם את רכבכם. המעוניינים לעשות רק את המסלול היבש יתחילו אותו במגרש החניה שבחניון הזיתים ולאחר שיגיעו לסופו, יחזרו על עקבותיהם בחזרה לחניון הזיתים שבו השארו ריכבם

בסופם של שני המסלולים תעמודנה לרשותכם מלתחות שבהן תוכלו להתקלח, לרחוץ את הנעליים ולהחליף בגדים. אף יעמדו לרשותכם שירותים, הן המיועדים לכולם והן המיועדים לאנשים שיש להם נכויות.

  

אטרקציות בסביבה

אופן הרים ברמות

חברה המתמחה בטיולי אופניים ליחידים, למשפחות ולקבוצות באזור הכנרת, הגליל ורמת הגולן.

טלפון ליצירת קשר: 04-6732418 052-8515058

פלגי בזלת ברמות

חברה המתמחה בהדרכת טיולים, בטיולי ג’יפים ובארגון ימי כיף למשפחות ולקבוצות באזור הכנרת, הגליל ורמת הגולן.

טלפון ליצירת קשר: 052-2417852

חוות רמות

חווה לגידול סוסים המדמה את סביבתם הטבעית.

במקום תוכלו ליהנות מטיולי רכיבה על פוני שבהם יש מסלול מיוחד לילדים ובמסלול המותאם לילדים. בנוסף תוכלו ליהנות מטיולי רכיבה על סוסים שאורכם נע בין שעה ליום שלם שבהם תוכלו לטייל בשטחיו הפתוחים של הכנרת, הגליל והגולן. טיולי הרכיבה מיועדים לילדים מגיל אחת-עשרה ואילך השוקלים פחות ממאה קילו. יש אפשרות גם לטיולי רכיבה בקבוצות ולימי כיף או גיבוש. לרשותכם יש במקום פינה ישיבה ומזנון.

טלפון ליצירת קשר: 0577364750

במקום תוכלו ליהנות מבית ספר לרכיבה: בבית הספר יש קורס לרוכבים מתחילים שבו תוכלו ללמוד על עולמם של הסוסים, ללמוד מיומנויות רכיבה וללמוד את כללי הבטיחות. בהמשך ניחשף לסוסים עצמם ונלמד אסטרטגיות כיצד לתקשר עמם. לאחר שתקבלו את כל המידע הרלוונטי תתנסו ברכיבה על הסוסים.  בנוסף יש קורס לרוכבים מתקדמים שבו תלמדו אסטרטגיות לשיפור הרכיבה, תלמדו להתמודד בסיטואציות חדשות ותלמדו לאלף סוסים. זאת ועוד יש קורס שבו תלמדו איך להיות עוזרי מדריך וקורס שבו תלמדו איך להיות מדריכים. אף יש קורס לרכיבה טיפולית ולבסוף יש טיפול ברכיבה טיפולית לילדים מגיל חמש שאורכו כחצי שעה.

טלפון ליצירת קשר: 0577364751               

 

 

מסעדות בסביבה

מושבוצ ברמות

בר מסעדה באווירה כפרית המציעה ארוחות מכל העולם בשילוב אלכוהול מובחר.

שעות פתיחה: מאחת בצהרים עד הלקוח האחרון. טלפון ליצירת קשר: 04-6795095

מרינדו בעין גב

מסעדה המציעה ארוחות בשרים.

שעות פתיחה: משתים-עשרה בצהריים עד הלקוח האחרון.

טלפון ליצירת קשר: 04-6658555

מסעדת הדגים בעין גב

 מסעדת דגים איכותית המגישה דגים מטוגנים ודגים אפויים.

שעות פתיחה: בשעון חורף משתים-עשרה בצהריים עד עשר בלילה. בשעון קיץ מאחת-עשרה וחצי בבוקר עד תשע בלילה.

טלפון ליצירת קשר:04-6658136

 

מקומות לינה

אוויר ואווירה בחד נס

כרבע שעה מהמג’רסה (נחל דליות) ביישוב חד נס ממוקם לו הצימר החלומי “אויר ואווירה”. בצימר זה יש שלוש בקתות עץ המושתתות על תרבות אקולוגית. הצימר מיועד לזוגות ולמשפחות שמעוניינים בנופש רגוע, שקט ורומנטי. המחיר כולל לינה בלבד.

טל ליצירת קשר: 052-2664821

לאתר הצימר הרומנטי בחד נס 

בית רם שרף ברמות

בקתות אירוח מעץ שבהם יש גינה ירוקה, בריכה ומתחם ספא.

טלפון ליצירת קשר:052-2844013

ארגמן צימר בוטיק ברמות

מתחם סוויטות רומנטיות ומודרניות שלכל אחת מהן יש בריכה פרטית וג’קוזי פרטים. מכל סוויטה תוכלו לצאת לג’ונגל טרופי שבמרכזו זורם נחל ולרוחבו יש גשרונים קטנים כדי שתוכלו לעבור.

טלפון ליצירת קשר:050-6320121.

 


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם