מסלול טיול במזכרת בתיה

סייר, כתב וצילם: אילן גד

ההלם שפקד את יהודי העולם ורוסיה הצארית בפרט, לאור הפוגרומים שכונו “סופות בנגב” ברוסיה, העיר הרבה יהודים טובים מחלום ההטמעות בקרב המדינות באירופה, והצית את חלום הציונות. בגלי ההגירה הגדולים (שבתומם עברו מעל שני מליון יהודים מרוסיה לארה”ב בעיקר), זכתה ארץ ישראל לקבל מנה זעומה של יהודים שחיפשו בה מפלט. את העובדה הזאת ביקש לתקן הרב שמואל מוהליבר (כן ההוא מהרחוב..) , כששכנע את אבי הישוב (שעדיין לא ידע שהוא כזה) הברון אדמונד דה רוטשילד, לתמוך ברעיון יישוב יהודים איכרים מרוסיה במושבה חקלאית בארץ ישראל.

 למשימה גוייסו איכרים יהודים בעלי ניסיון מרוסיה הלבנה (בלארוס), הם מומנו, ונשלחו לארץ. הברון הנדיב רכש עבורם את הקרקע של המושבה שנקראה בתחילה עקרון , והם ניגשו במלוא המרץ להפריח את האדמה (ב ז’ בחשוון התרמ”ד -1883). 

 קשים מצד הממשל העותומאני לא חסרו אז, בתים למגורים נאסר על המתיישבים לבנות. ולכן הם בילפו את התורכים, ובנו את הקזרמה, שהייתה כאילו רפת/מחסן חקלאי עם חדרים בקומה השנייה. כיום השתמרו 4 קזרמות, והשמורה בנהן היא זאת של משפחת לוין. הקזרמה הופקעה בשנת 2005. בהמשך בוטל האיסור על בניית בתי מגורים, ובתים רגילים החלו להבנות במושבה.

 במושבה נבנה כמובן בית-כנסת (הרי המתיישבים היו שומרי מצוות) במימון הברון הנדיב, שזכה למרות זאת לחוות לא מעט מרידות מצד האיכרים החלוצים שהיו לא מעט קשי עורף, ולזכותם יאמר שהם נרדפו לא מעט בידי פקידות הברון. המרידות הסתיימו בגירוש של כמה משפחות, וביטול משטר הפקידות הרודה. אך לצער כולם בית הכנסת הראשון הפך למבנה מסוכן , ובמקומו נבנה בשנת 1927 בית הכנסת השני והיפה שעומד לו כיום בפינת הכיכר היפה של המושבה הישנה.

 אגב, עיקשות האיכרים לא נפסקה גם כאשר החליט הברון לשנות את שם המושבה מעקרון למזכרת בתיה בשנת 1887 ע”ש אימו בטי דה-רוטשילד,ובינם לבין עצמם הם המשיכו לדבר על עקרון.

 בין שאר המבנים היפים, שנשתמרו במושבה יש את בית הספר, ואת בית הרופא, תא הטלפון האנגלי, ובית משק הברון, וכמובן הבאר הראשונה.

 בית הספר שנבנה במקור לשמש כמגורי אחד הפקידים, הפך בשנת 1905 לבית הספר. בזמן מלחמת העולם הראשונה הפקיעו התורכים את המקום והוא שימש כמגורי צבא, וכלא..כיום משמש המבנה הישן לחדר מורים.

 תא הטלפון הניצב לא הרחק מהקזרמה של משפחת לווין , משמש כיום אטרקציה לזוגות צעירים ערב חופתם (כפי שנוכחתי בסיורי במקום).לידו שוכן בית הרוקח (ששימש כרופא רוב ימות השבוע), המקום שימש כמרפאה לתושבי המושבה והאיזור , ורופא היה מגיע לפה פעם בשבוע אם לא הרגיזו את פקידי הברון..

 גולת הכותרת של המבנים במושבה הוא ללא ספק, בית משק הברון שנבנה ב 1892, אז הוא שימש לאיחסון כלים חקלאים ולמושב של פקידות הברון, ובהמות,המקום משמש כיום כמוזיאון המושבה, ומקום לכנסים.  מסופר פה שהמבנה נבנה כל כך טוב, שבעבודות השימור שבוצעו בו, לא נדרשו להרבה בכדי להשיבו לרמה סבירה, אז מי אומר שפעם לא בנו טוב..

 לקראת סוף הסיור נראה את הבאר הראשונה של המושבה שנחפרה לעומק 30 מטר בשנת 1884, שנשכחה במשך השנים עד שנתגלתה ושופצה בשנת 1994, כן בדיוק 110 שנים. לידה שוכן גן הברון , וכמה עצוב שהגן סגור לו בשער ברזל, ואין אפשרות להיכנס אליו.

מקומות לינה (צימרים) במזכרת בתיה

הפינה של מיכל – רוטשילד 35, מזכרת בתיה

צימרים למזכרת – רוטשילד 49, מזכרת בתיה

אטרקציות מומלצות לגיל הזהב אטרקציות מומלצות למבוגרים אטרקציות מומלצות למשפחה אטרקציות מומלצות לנוער אטרקציות מומלצות לצעירים היסטוריה בישראל מסלול טיול לחצי יום מסלול עד 3 קמ מסלולי היסטוריה וארכיולוגיה מסלולי טיול בדרגת קושי קלה מסלולי טיול ביום מסלולי טיול ברגל מסלולי טיול לגיל הזהב מסלולי טיול לילדים מסלולי טיול למבוגרים מסלולי טיול למשפחות מסלולי טיול לנוער מסלולי טיול לצעירים מסלולי טיול מומלצים באביב מסלולי טיול מומלצים בחורף מסלולי טיול מומלצים בסתיו מסלולי טיול מומלצים בקיץ מסלולי טיול עירוני מסלולי טיול עם כלבים מסלולי טיול עם תינוקות בעגלה מסלולים ויומני טיול מומלצים, בישראל , , ,

רוצים לעזור לאתר טיולים שיהיו בו הרבה מסלולי טיולים?

לחץ כאן

התגובות שלך

אתה צריך להיות מחובר לשלוח תגובה

מידע על יאיר טיולים

בוגר בית ספר לתיירות, עוסק במידענות תיירותית, פנאי ונופש, בתור תחביב אישי, במשך 15 שנה.
האתר משמש למידע אישי בלבד ואיננו אתר מסחרי.

לקבלת מידע על מסלולי טיול, ארועים, טיפים

כתבות אחרונות