• תַפרִיט
  • תַפרִיט

מסלול טיול מאתגר במעלה זרון

דף הבית » מסלול טיול מאתגר במעלה זרון

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 3 דקות

כתב וצילם דב פוניו

סיפורו של מעלה זרון מתחיל לפני 30 מיליון שנה-עת החל הגוש האסייתי לנוע צפונה ונפתח הסדק העצום של בקע ים המלח. ברוב המקומות הבקע יצר מצוק תלול. אבל באזור שם יורד המעלה, נוצרה תנועת מספריים: הר יזרח כגוש אחד נפרד מהמצוק ודרומה להר נוצר תהום, אליו התכופף המשטח שמעליו. נוצר משטח משופע בשיפוע מתון-תופעה שאין דומה לה בכל המצוק ים המלח.

לפני 60 אלף שנה נוצרה ימה בכל בקע ים המלח (“אגם הלשון”) והיא הציפה את מרגלות המעלה ושל הר יזרח. עקבות ימה זו מוצגים למטייל במקום בדמות שטחים נרחבים של חוואר צהוב-בהיר (חוואר הלשון). אמנם חלק ממשקע זה נשטף על ידי נחל זוהר ויזרח, אבל היורד במעלה רואה תמונה מרהיבה זו לרגליו.

לפני 15 אלף שנה ירד מפלס הים. נחלי זוהר ויזרח המשיכו לפתח נתיב- וכך עוצבה סביבת היציאה אל ים המלח מקום שם שוכן היום נוה זוהר ועובר כביש 90).

 סביר להניח שאנשים שחיו באזור, הבחינו ביתרון של הנתיב המשופע. שיפוע של 10% מהווה תנאי מצוין לנוע עליו ברגל לאדם –על אחת כמה לבהמות משא.  מרגע שהאדם למד להפיק מלח ואספלט מים המלח, מזמן של עודפי ייצור חקלאיים שנזקקו לשוק, נוצרו שיירות משא מבקעת ים המלח אל מערבה של הארץ. זהו בעצם סיפורו של מעלה זרון ותחנות המשמר שלידו-עליהם נתעכב בהמשך.

אנו מגיעים בכביש 31 מערד. אחרי הק”מ 65 נפנה שמאלה אל דרך רכב מסומנת שחור. ניסע בו חצי ק”מ ונפנה ימינה לדרך מסומנת כחול שעליו ניסע 1.5 ק”מ ושם נפגוש סימון אדום-מקום החלת ההליכה הרגלית. כמה עשרות מטר משם מגיעים למשטח קידוח נפט פעיל-שם הדרך מסתיימת. עד כאן אפשר להגיע עם כל רכב.

 מסלול ההליכה המסומן פונה מהדרך ימינה (דרומה). אנו צועדים על שביל ברור בעמק רדוד ואחרי 1 ק”מ מגיעם למשטח עליו גל אבנים מציין את ראש המעלה. משם השביל משתפע מעדנות ויורד בפיתולים כדי לנצל את תנאי השטח. אחרי עוד חצי ק”מ מגיעים מעל לגדה המזרחית של נחל זוהר וממשיכים ללוותו לאחר שהוא פונה למזרח. לקראת סוף המעלה השביל סוטה קצת צפונה ויורד על כמה מדרגות סלע טבעיות אל הסכר העתיק הבנוי על נחל זוהר, ממש לרגלי מצד זוהר.

 הירידה בשביל אינה קשה. חייבים לעצור מדי פעם כדי להנות מהנוף ההולך ונפתח לפנינו: קניון נחל זוהר, הר יזרח, פתחו של נחל זוהר אל ים המלח וקצה הר סדום, עמק נחל יזרח שמרובד חוואר בהיר היוצר שכבות אופקיות ועמודים אנכיים. ממש לקראת הסוף נגלה מצד זוהר (מצודה שבנויה על גבעת חוואר טבעית) ובפתח המזרחי יותר גל אבנים עצום: המצודה הישראלית.

 לגבי שני אלה הארכיאולוגים חלוקים. יש דעות שהמצודה הישראלית היא יותר מבת 3000 שנה, ויש הטוענים לתקופה ההלניסטית-הפרש של אלף שנה. אבל ללא ספק המעלה היה בשימוש בכל התקופות ואליו הובילו דרכים ראשיות מבקעת באר שבע ומחברון. דרכים אלה חצו את בקעת ערד והן אף משורטטות במפות מלפני קום המדינה.

לאור כל האמור כאן קשה להבין   מדוע השביל סומן רק שנת 2010. אולי הסיכויים למציאת נפט באזור הרתיע את הממסד הירוק מלהתקרב? עובדה ש לבסוף בשנת 2007 קהילת ערד התחילה לבא בדברים עם רשות הטבע, הגישה בקשה רשמית אל מחוז הדרום בסוף 2008 והשביל אושר לסימון רק בחודש מרץ 2010 – באי רצון בולט מצד הרשות.

מאז הסימון השביל הפך להיות להיט טיולי. הוא מתאים למרבית סוגי המטיילים, קל לנגישות, אפשר לשלב אותו עם מסלולי טיול-המשך כמו נחל רום או קניון נחל זוהר תחתון. יחד עם זאת, מאפש  לפצל את הטיול ואלה שנופלים בכושר, יכולים לסיים את הטיול ליד מצד זוהר- מקום שהוא גם נגיש לכל כלי רכב.

 כל המסלול מתאים גם למעבר אופני שטח. אלה השואפים לצאת מערד לים המלח באופניים, מזומנים מסלולים אחדים שכולם יכולים להסתיים במעלה זרון. אפשר על הדרך המסומנת כחול מעל הגדה של נחל מורג (11327) שמוביל מזרחה, ממנו לפנות דרומה על הדרך המסומנת שחור (11340) וקצת לפני כביש 31 לפנות שמאלה על דרך שאך היא מסומנת כחול (11341).  מהדרך הזאת אחרי 2 ק”מ פונה ימינה השביל האדום של מעלה זרון.

 אפשרות נוספת להתחבר אל תוואי נחל בוקק מייד אחרי צומת חתרורים. נחל בוקק עביר מכאן עד למקום שם הדרך המסומנת שחור חוצה את הערץ. המשך כמתואר קודם. אמנם נחל בוקק בשטח שמורה, אבל לפי מה שאני יודע, רשות הטבע אישרו לסמן את מסלול ולכן מותר לנוע שם.

קואורדינטות לפי רשת ישראל חדשה

מתי: כל השנה. בעונת בקיץ רצוי להגיע למקום מוקדם בבוקר או בשעות אחרי הצהרים המאוחרות

התחלה:  2317/5645

דרגת קושי: קל עד בינוני

סיום    מצד זוהר

מגיל:  6. במזג אויר נוח, הורה סבלני אף פחות

אורך כללי: 3 ק”מ

סכנות: שרב. שיטפון בנחל זוהר. התיבשות

שיפוע ממוצע: 10%

סימון בשטח: אדום

להולכי רגל ולרוכבי אופניים


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם