• תַפרִיט
  • תַפרִיט
מערת קשת. צילם ארתור שמרוק, אתר פיקוויקי

מסלול טיול במערת קשת

דף הבית » מסלול טיול במערת קשת

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 2 דקות

כללי: המסלול המוצע הוא נוח ומתאים לכל דרגת קושי. לאחר ההגעה למערה, או לשרידיה האחרונים, נגיע גם לעמדות תצפית מרהיבות על הגליל עליון, על נחל בצת ועל יישובי האזור. מומלץ להגיע אל המסלול דווקא בחלקו השני של היום וליהנות מהשקיעה הצבעונית והקסומה לקראת סופו של המסלול. מוצעות כאן שתי אפשרויות, האחת מתאימה גם לנכים ולילדים בעגלות – בניגוד לאפשרות השנייה והפתלתלה יותר.

 

חבל ארץ: הגליל העליון.

נקודת התחלה: חניון אדמית.

נקודת סיום: חניון אדמית (מסלול דו-כיווני).

מפת סימון שבילים: 2180.

נקודות ציון: 1275806 / 168850.   Lng:35.19797031765438  Lat:33.07725025690453

שילוט והכוונה במסלול: ירוק, אדום, כחול.

עונות מומלצות: כל השנה.

משך המסלול: כשעתיים.

מאפייני המסלול: מסלול רגלי, מתאים למשפחות.

רמת קושי: קל.

אורך המסלול בק”מ: כ-1 ק”מ.                                                               

כניסה: בחינם.

שעות כניסה: יש להגיע עד 3 שעות טרם החשיכה. 

איך להגיע: נוסעים על כביש 899 (כביש הצפון) משלומי לכיוון מזרח. לאחר כ-3 ק”מ פונים צפונה (שמאלה) לכיוון קיבוץ אדמית. ממשיכים עם הדרך המפותלת עד לפניה ימינה לדרך עפר (כ-800 מטרים לפני הכניסה לקיבוץ). הדרך מסומנת בירוק ומובילה לחורבת אדמית ולמערת קשת. את הנסיעה נסיים עם הגיענו לחניון, משם יתחיל המסלול.

חניה: חניון אדמית.

נגישות לנכים: יש.

קליטה בקשר: תקין לכל אורך המסלול.

נקודת מילוי מים: אין – יש להצטייד מראש.

אזהרות למפגעים במסלול: בימים גשומים (או מיד אחריהם) יש להיזהר מפני החלקה. אין לעבור את מעקה הבטיחות. 

מקומות להפסקה במסלול: ניתן לעצור בנקודות התצפית השונות.

פריחה ומוקדי עניין עונתיים: מומלץ להגיע בעיקר בימים שבהם הראות טובה, כדי ליהנות מהנופים עוצרי הנשימה הנגלים מנקודות התצפית השונות לאורך המסלול.

לינה מומלצת: הלינה הקרובה ביותר היא בבית הספר שדה הר מירון. לרשימת מקומות לינה נוספים באזור מערת קשת.

 

מידע כללי:

האגדה מספרת על חבורת שודדים שהתפרנסה מביצועי מעשי שוד בעוברי אורח בנחל בצת. באחד הלילות התגלה נביא בפני אחד השודדים ובפיו אזהרה כי אם לא יחזרו הוא וחבריו למוטב יהיה סופם רע ומר. השודד חלק את חלומו עם חבריו וביקש שיעברו לעיסוק בחקלאות וינטשו את מעשי השוד. לאחר שסרבו השודדים להיענות לבקשותיו, ובשל העובדה שהמשיך ללחוץ עליהם, החליטו חבריו להרחיקו. הם הבטיחו שהשיירה הגדולה המתקרבת תהיה קורבן השוד האחרון שלהם. הם קבעו כי הוא יהיה התצפיתן בראש מערת קשת – שהייתה שלמה בעת ההיא. הם המתינו להזדמנות להשליכו אל התהום, אבל תקרת המערה התמוטטה והשודדים שעמדו עליה נפלו מטה. השודד הטוב היה היחיד ששרד, והקשת שעליה עמד היא השריד היחיד מהמערה עד היום.

 

המסלול:

נצא לדרך מחניון אדמית, עם השביל המסומן ירוק ובהתאם לשילוט למערה. השביל מהחניון מתפתל ומוביל לשער שאחריו נפנה לכיוון מערב (ימינה). נמשיך כ-300 מטרים נוספים עד שנגיע לקשת התלויה מעל מצוק רכס אדמית. המערה הייתה סגורה בעבר, אבל שינויים גיאולוגיים הביאו לחשיפה ותקרתה נפתחה. בשל כך, נותרה הקשת עומדת מעל התהום.

המסלול למערה סלול ולכן מאפשר גישה גם לעגלות ולכסאות גלגלים. ההמשך המתואר פחות נוח ולכן מתאים רק למי שמסוגל להמשיך לצעוד בו.

נפנה מזרחה עם השביל האדום. ניזהר מהמצוקים ונדלג מעליהם בזהירות רבה. שימו לב לעצים המעטרים את הדרך ונראים כמו עצי בונזאי מרשימים ביופיים. עצים אלה הם תוצר של האקלים, הסלעים הקשים ורעיית העיזים.

נמשיך לצעוד כ-100 מטרים עד שנגיע לתצפית מעל המצוק על שם אמיר טל, מג”ד גולני, שנהרג בלבנון בעת מילוי תפקידו. מנקות התצפית נוכל לראות את נחל בצת ואת מושב יערה שבו מתגוררים בשכנות טובה דרוזים ויהודים גם יחד. הגליל המערבי מולנו, האוויר צלול והנוף קסום. אם אתם מגיעים אחר הצהריים כדאי להישאר ולהתפעל מהשקיעה.

מכאן נמשיך עם הסימון האדום, דרך מעבר הבקר ועד הסימון הכחול. עם סימון זה נמשיך עד שנחזור לחניון אדמית, שם ימתין לנו רכבנו.

הנחיות בטיחות והגנה על הסביבה – לחצו כאן

כתיבה ועריכה לשונית : דנה ברגר


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם