• תַפרִיט
  • תַפרִיט

מסלול טיול בן 4 ימים במינכן – מפגש בין מציאות לפנטזיה, אסתטיקה וחדשנות

דף הבית » מסלול טיול בן 4 ימים במינכן – מפגש בין מציאות לפנטזיה, אסתטיקה וחדשנות

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 14 דקות

CC BY-SA 3.0 הועלה על־ידי Stefan Kühn

כתבה וערכה את הטיול שלי : דנה ברגר

מוזיאונים היסטוריים, טכנולוגיה, חדשנות וארמונות פאר. את השילוב המשוגע והמיוחד הזה תמצאו במינכן, לצד נופים יפהפיים, תרבות עשירה ואוכל משובח. עם המסלול הזה, של 4 ימים במינכן, תגלו את כל הטוב שיש לה להציע לכם.

 יום 1

1.1.           המוזיאון הגרמני (Deutsches Museum)

המוזיאון הגרמני, אשר נוסד ב-1903, הוא מוזיאון המדע והטכנולוגיה הגדול ביותר בעולם עם כ-100,000 מיצגים הפרושים על פני 50 אזורים של מדע וטכנולוגיה. חלקו המרכזי של המוזיאון ממוקם באי המוזיאון (Museum Island) אך קיימות שתי שלוחות נוספות במיקומים אחרים במינכן. במוזיאון התעופה (Flugwerft Schleibheim) מוצגים כלי טיס ואילו במוזיאון התחבורה (Deutsches Museum Verkehrszentrum) מוצגת טכנולוגיה של כלי תחבורה. ישנה גם שלוחה בעיר בון שמציגה טכנולוגיה, מדע ומחקר.

אי המוזיאון (שנקרא בעבר Coal Island, עד לשנת 1906) מוכר גם כמגדל המוזיאון, אשר  מציג ברומטר, תרמומטר, היגרומטר ואנומטר. בתוך המגדל ישנם ציורים של היסטוריית התעשייה ובחצר המוזיאון ישנם מיצגים רבים המוצגים בחלל הפתוח. יש תערוכה קבועה על ההיסטוריה של המוזיאון וכן “היכל התהילה” שנותן כבוד למדענים מפורסמים.

השלוחה המרכזית של אי המוזיאון אינה מוגבלת לתחום אחד של מדע אלא מציגה נושאים שונים, כמו פיסיקה, חציבה, חקר התא האנושי ומערת אלטמירה (מערת אבן גיר). ישנם מיצגים עתיקים מתקופת האבן ועד למיצגים מודרניים בני זמננו. אוספים רבים מציגים גם מנועי כוח, כלים מוזיקליים ואמצעי תחבורה. אזורים אחרים במוזיאון מתייחסים לבניית גשרים, כימיה, דפוס, חקלאות, אנרגיה, זכוכית, קרמיקה וסרטים. האוסף הענק מתרחב כל הזמן, אך בשל מגבלת שטח האחסון מוצגים רק רבע מהפריטים בכל זמן נתון. בין המיצגים על האי ניתן למצוא גם את מנוע הדיזל המקורי, כלי שטיס שנבנה על ידי האחים רייט וכן המחשב הראשון שהופעל באמצעות תוכנה.

הביקור במוזיאון הוא אידאלי לילדים (בגיל 3 עד 8) שיכולים לבקר גם בממלכת הילדים, בה מתקיימות למעלה מ-1,000 פעילויות וכן ניסויים שבהם הם יכולים לקחת חלק.

מידע נוסף:

זמן ממוצע לביקור: כשעתיים וחצי

מרחק מהיעד הבא: 1.4 ק”מ (כ-17 דקות הליכה)

שעות פתיחה: מדי יום בין 9:00 ל-17:00

הכניסה למקום כרוכה בתשלום אך היא בחינם לילדים מתחת לגיל 6.

1.2.           כנסיית אסם (Asamkirche)

הכנסייה היפהפייה הזו, המעוצבת בסגנון הבארוק והרוקוקו נבנתה על ידי אגיד קווירין אסם ועל ידי אחיו, קוסמוס דמיאן אסם בתחילת המאה ה-18. הם התכוונו להפוך אותה לכנסייה הפרטית שלהם אבל הרשויות הורו להם לפתוח אותה לציבור הרחב. היא מוקדשת לקדוש סנט ג’ון נפומוק, שהיה נזיר אשר הוטבע בנהר הדנובה.

הכנסייה קטנה וצרה, ולמעשה היא מכילה 12 שורות לטובת המתפללים. היא דחוסה בין שני בתים, שאחד מהם היה שייך לאגיד קווירין אסם בעצמו, אשר קנה את השטח והתאים אותו לבניית ביתו ולבניית הכנסייה הזו. ביתו של אסם מחובר לכנסייה באמצעות מסדרון והוא יכול היה לתצפת על המזבח הגבוה מחדר השינה שלו.

מעל הכניסה הראשית, שחזיתה מעוצבת בסגנון הבארוק, אפשר לראות פסל דומיננטי ביותר של הקדוש אשר על שמו תוכננה הכנסייה, וכן פסלים המציגים סצנות מחייו ומדליונים של בישופ ג’ונתן תיאודוט ושל האפיפיור בנדיקטוס ה-13. הדלתות הגדולות מובילות אל היכל הכניסה, שבו תוכלו לראות תאי וידוי המעוטרים בדמויות סימבוליות. מרכז הכנסייה הוא מעבר יחיד ועיצוב המקום מוגזם למדי, שכן כל שטח כולל פרסקאות או עיטור אחר. העבודות הרבות מדגישות את כישוריהם של האחים אסם – אגידי קווירין היה פלס שעבד עם סטוקו ואילו קוסמס צייר את הפרסקאות), והאחים מסגרו את הפרסקאות עם סטוקו ועבודות עץ. אפשר לראות במקום גם את שמותו של סנט ג’ון נפומוק, עשויית העשווה, בארון קבורה מזכוכית במזבח הגבוה, וגם את דמויותיהם של האחים אסם אפשר לראות במדליונים המוצגים גם הם בכנסייה. על גג הבית הסמוך אפשר לראות פסלים נוספים של אגיד קווירין אסם.

מידע נוסף:

זמן ממוצע לביקור: כשעה

מרחק מהיעד הבא: 0.5 ק”מ (כ-6 דקות הליכה)

שעות פתיחה: מדי יום בין 9:00 ל-17:00

הכניסה למקום אינה כרוכה בתשלום

1.3.           כנסיית סנט פיטר (Peterskirche)

כנסיית סנט פיטר נמצאת בדיוק מול בית העירייה החדש של מינכן (Munich’s Neues Rathaus) והיא מוכרת בעיקר בזכות המגדל הגבוה בעל 8 הפנים. כנסיית סנט פיטר היא הכנסייה העתיקה ביותר במינכן והיא נבנתה ב-1180. הכנסייה המקורית נבנתה בסגנון רומנסק במקום שבו עמד בעבר מנזר שהוקם כבר במאה השמינית והיה מבנה עץ שהחזיק מעמד במשך 150 שנים לפני ששריפה שפרצה במקום כילתה אותו. נדרשו 40 שנים לבנות מחדש את הכנסייה ובנייתה הושלמו ב-1368, בסגנון גותי. כ-300 שנים מאוחר יותר התווסף צריח בסגנון הרנסאנס ומאוחר יותר גם מבנה בארוק לטובת המקהלה. 100 שנים נוספות חלפו עד שהושלמה לחלוטין בנייתה המחודשת של הכנסייה בסגנון הרוקוקו. בזמן מלחמת העולם השנייה נחרבה הכנסייה כמעט לחלוטין ועבודות השיקום בה הושלמו רק בשנת 2000.

הכנסייה היא ביתן של יצירות אמנות מדהימות כמו פסלים של גרסאר, פרסקאות של צימרמן, מזבחות של גונתר, פסלים של קרומפר ויצירות של פולאק. החלק הפנימי של הכנסייה נשלט על ידי סגנון ברוקאי וכולל מזבח גבוה שעוצב על ידי סטובר (בשנת 1730) ופסלים של אגיד אסם. בארון קבורה מזכוכית ניתן לראות את שרידי סנט מונדיטה. העצמות מוחזקות באמצעות אבנים יקרות וזהב. אם תרצו, תוכלו לטפס 306 מדרגות ולהגיע לראש הצריח של הכנסייה, אשר נישא לגובה של 56 מטרים, ולתצפת משם אל העיר היפהפייה.

מידע נוסף:

זמן ממוצע לביקור: כ-45 דקות

מרחק מהיעד הבא: 0.1 ק”מ (כ-2 דקות הליכה)

שעות פתיחה: שני עד שבת – 9:00-18:00 | ראשון – 10:00-19:00

הכניסה למקום כרוכה בתשלום

1.4.           מריאנפלץ (Marienplatz)

הכיכר הציבורית הזו, שמקורה עוד בימי הביניים, היא הלב הפועם של מינכן מאז שהוקמה כאתר שמארח טורנירים, הוצאות להורג, שווקים ואירועים המוניים. במקור נקראה הכיכר Schrannen אבל שמה הוסב לכיכר על שם סנט מארי, לציון מריה הבתולה וכדי להגן על העיר מפני מגפת הכולרה.

העמוד המריאני הניצב במרכז הכיכר ניצב כאן ב-1638 לציון סוף הכיבוש השוודי ובראשו ניצב פסלה של מריה, שעוצב על ידי הוברט גרהרד, בעוד למרגלות העמוד ניצבים ארבע דמויות של פרדיננד מורמן. בית העירייה החדש הוא הבולט ביותר בכיכר, עם מגדל שנישא לגובה 79 מטרים ונבנה בין השנים 1867-1909.

האתר המפורסם ביותר בכיכר הוא הפעמונית הממוקמת בחזית הקדמית של בית העירייה החדש. אם תגיעו לכאן ייתכן ויזמן לכם לשמוע את המנגינה הקסומה הבוקעת מהפעמונית, אשר מנגנת מספר פעמים ביום מוזיקה מסורתית לציון סוף המגפה ב-1517. עוד תוכלו לראות כאן את המזרקה שעוצבה על ידי קונרד קנול ב-1863 ונבנתה מחדש ב-1954.

מידע נוסף:

זמן ממוצע לביקור: כ-45 דקות

מרחק מהיעד הבא: 0.2 ק”מ (כ-3 דקות הליכה)

הכניסה למקום כרוכה בתשלום

1.5.           בית העירייה החדש (Neues Rathaus)

בית העירייה החדש ממוקם בכיכר המרכזית ביותר של מינכן, מריאנפלץ, והוא נבנה במאה ה-19 בזמן שמינכן חוותה צמיחה כלכלית. העירייה הייתה זקוקה לשטח משרדים גדול יותר מאשר זה שעמד לרשותה בבית העירייה הישן ולצורך בניית הבית החדש נדרשה הפלתם של 24 בתים. בית העירייה החדש תוכן על ידי גאורג האובריסר. שבע שנים תמימות נדרשו להשלמת הבנייה, שהתאפשרה ב-1874. ב-1889 בוצעו עבודות הרחבה לחלקו האחורי של הבניין ועד 1909 התווסף גם החלק המזרחי, עשוי אבן סיד, וכן מגדל גובה 79 מטרים. החזית הרחבה (90 מטרים) מעוצבת בסגנון גותי-פלמי ואם תיכנסו פנימה תראו תקרות קמורות, חלונות זכוכית צבעוניים ועיטורי עץ חרוט כמו גם רצפה עם הדפסים בשטח החצר הפנימית.

הבניין ידוע גם בזכות הפעמונית, אחת האטרקציות המרכזיות בעיר. ה”שעון” הוא אחד הגדולים ביותר באירופה ועליו ניצבות 32 דמויות בגודל טבעי המתפרשות על פני שתי קומות. בכל יום בשעות 11:00, 12:00 ו-17:00 מתעוררות הדמויות לחיים ומבצעות מופע לטובת הקהל המתאסף במקום. בקומה העליונה מבצעות הדמויות שחזור של חתונה משנת 1578, של וילהלם החמישי ורעייתו רנאטה. במסגרת המופע נראים אבירים המשתתפים בדו-קרב עם דמויות אחרות. לאחר מכן מתחילה ההופעה בקומה התחתונה והדמויות רוקדות את הריקוד הראשון שרקדו בעיר לאחר מיגור המגפה ב-1517. הפעמונית ידועה גם בתור אטרקציה לכייסים, ולכן כשאתם צופים להנאתכם במופעים, שמרו על התיקים שלכם מכל משמר.

כיום הבניין מארח את משרד ראש העיר, את מועצת העיר ואת משרדי הפקידות העירונית. אפשר לעלות במעלית לגג המגדל וליהנות מתצפית מרהיבה על העיר. יש על הגג גם מסעדה נפלאה כך שתוכלו לסעוד בזמן שאתם צופים נפעמים ביופייה של מינכן.

מידע נוסף:

זמן ממוצע לביקור: כחצי שעה

מרחק מהיעד הבא: 0.2 ק”מ (כ-2 דקות הליכה)

שעות פתיחה: בחודשים נובמבר עד אפריל – ימים שני עד שישי בשעות 10:00-17:00 | בחודשים מאי עד אוקטובר – כל השבוע בין 10:00-17:00

העלייה למגדל כרוכה בתשלום

1.6.           שוק ויקטואלין (Viktualienmarkt)

במרחק הליכה קצרה ממריאנפלאץ נמצא השוק הזה, שבדוכניו השונים תמצאו מוצרים טריים כל הזמן. השוק ברובו פתוח אך חלק מהדוכנים מקורים וישנן חנויות עץ קטנות לכל אורכו. מקורו של השוק בשנת 1807 והוא הוקם כמענה לצפיפות הרבה בשוק של מריאנפלאץ. המלך מקסימיליאן הראשון הורה על העברת השוק כמה מטרים הצידה, אל הכיכר שבין כנסיית הרוח הקדושה (Heiliggeist-Kirche) לבין רח’ Frauenstrasse. לאורך השנים עבר השוק תהליך התרחבות משמעותי וכיום תמצאו בו למעלה מ-140 דוכנים על פני שטח של 22,000 מ”ר.

ירקות טריים ניתן למצוא בשוק בוודאות, אך לצדם תוכלו לרכוש גם גבינות שונות, לחמים, דבש, מוצרי חלב, בשר, פירות ים, מאפים, יינות, רטבים, תבלינים ופרחים. בחלק מדוכני האוכל תוכלו להזמין גם ארוחה קלה במקום, כך שבדוכן פירות הים תקבלו כריך סלמון, למשל. יש בשוק גם גן בירה שיכול להכיל כ-1,000 בני אדם ואפשר להזמין ארוחה טובה לצד הבירה. מפעם לפעם אתם עשויים להיתקל אף בהופעה או באירוע חגיגי המתקיים בשטח השוק, הרגל שקיים מאז 1975.

במרכז השוק נמצא עמוד מאי (Maypole) שכולל פסלים של סוחרים מקומיים ויצירות אמנות, וגם מזרקות זיכרון של זמרי פולק ואמנים גרמנים שונים. ואם נוכל להמליץ על הדרך הטובה ביותר לסייר בשוק, הרי שכדאי לצעוד ברגל או לשכור אופניים, ואם תחפצו בכך תוכלו לצאת לסיור קולינרי המוצע למבקרים בתשלום.

מידע נוסף:

זמן ממוצע לביקור: כשעה

שעות פתיחה: שני עד שישי – 10:00-18:00 | שבת – 10:00-15:00, סגור בימי ראשון

הכניסה למקום אינה כרוכה בתשלום

יום 2

 

2.1.           מוזיאון BMW

ההיסטוריה והמוצרים של חברת המכונית BMW הם הכוכבים של המוזיאון הזה הממוקם בקרבת ה-BMW Welt, חדר התצוגה ואזור הכנסים. המוזיאון נפתח לקהל ב-1972 ועבר עבודות שיפוץ משמעותיות ב-2008. כיום זהו אחד האתרים הפופולאריים ביותר במינכן.

ההיסטוריה של BMW והפיתוחים הטכנולוגיים של החברה מוצגים בסדר כרונולוגי על פני 9 עשורים בתערוכת הזמן (Time Horizon Exhibition). אפשר לראות מנועים, כלי תעופה, אופנועים, דגמים שונים של רכבים וכן ניתן להאזין לתדרוך מוקלט בכל תצוגה. שטח התצוגה מתפרש על פני 4,000 מ”מ ומוצגים בו דגמים עתידניים, שטרם נראו על הכיש. כמו כן מוצגות כאן מצגות ללא הפסקה וישנם ארבעה איים שבהם נבחנים חלקים שונים של הרכב לפרטי פרטים, לצד תערוכות אינטראקטיביות ואולם קולנוע קטן. בסך הכל ישנם 25 שטחי תצוגה.

המבקרים במוזיאון לא מגיעים רק כדי לראות את האוסף המרשים אלא גם כדי להעריץ את הארכיטקטורה של המקום. העיצוב העתידני של המבנה לרוב משווה לקערת סלט גדולה העשויה מכסף. יש למבנה בסיס עגול ברדיוס של 20 מטרים ועד לגג השטוח הוא מתרחב לכדי 40 מטרים. לאחר שתיכנסו אל תוך הבניין תצעדו על רמפה ספירלית כדי להגיע לתצוגות שחלקן ניצבות על פני איים “צפים”.

מידע נוסף:

זמן ממוצע לביקור: כשעתיים

מרחק מהיעד הבא: 0.3 ק”מ (כ-4 דקות הליכה)

שעות פתיחה: שלישי עד ראשון – 10:00-18:00, סגור בימי שני

הכניסה למקום כרוכה בתשלום

2.2.           BMW Welt

בסמוך למוזיאון BMW נמצא מרכז הכנסים הזה, שכולל גם חדר תצוגה ותערוכות קבועות. המבנה עצמו מפורסם לא פחות מאשר התצוגות שבתוכו, והארכיטקטורה היא בסגנון פתוח עם חזית זכוכית שמכניסה פנימה תאורה טבעית רבה. הארכיטקטורה משתלבת היטב עם פארק אולימפיה הסמוך ועם הבניינים האחרים של BMW. גג המבנה הוא ייחודי למדי והוא נראה כמו ענן מרחף בגודל 16,000 מ”ר והוא ניצב על פני 12 עמודים. החלק התחתון של הבניין מתגלגל כלפי מעלה בשילוב שבין זכוכית לפלדה. ובמבט פנימי יותר תגלו שכל חדר עוצב בדרך ייחודית כך שניתן לחוות את המותג באמצעות כל אחד מהחושים.

שטח התצוגה “חשמל וחישמול” (Electric and Electrifying) מתפרש על פני שתי קומות ומציג את מה שטומן בחובו העתיד בכל הקשור לתעשיית הרכב. סוג חדש זה של רכב הוא תחת שם המותג של BMW וכן מוצגים דמים שונים כך שניתן ללמוד איך עובדות המכוניות החשמליות ולהכיר את הטכנולוגיה שמאחוריהן.

בגלריית הנאת הנהיגה (Gallery of Driving Pleasure) ניתן לראות את כל הדגמים תחת המטרייה של BMW, לרבות BMW M וכן BMW I. אפשר ללמוד גם על תהליך העיצוב ועל הרכבת המנוע בכל אחד מהדגמים.

המותג BMW M קשור לרכבי מירוצים וספורט והתערוכה של BMW Mexhibition מוצגות באגף הצפוני. מן הצד השני נמצא מותג Mini שכולל מכוניות מהירות קטנות, כאלה שמתאימות בייחוד לעיר הגדולה, ותערוכת רכבים אלה נועדה כדי לקבוע את אופי המכונית.

מידע נוסף:

זמן ממוצע לביקור: כשעה וחצי

מרחק מהיעד הבא: 5 ק”מ (כ-24 דקות נסיעה)

שעות פתיחה: שני עד שישי – 11:00-23:00, שבת-ראשון – 11:30-21:00

הכניסה למקום אינה כרוכה בתשלום

2.3.           הגן האנגלי (Englischer Garten)

הגן העצום הזה (כ-3,600 דונם) הוא פארק מרכזי שהיה הפארק הציבורי הראשון באירופה ואחד הפארקים העירוניים הגדולים ביותר בעולם, גדול אף יותר מסנטרל פארק בניו יורק. הגן האנגלי נבנה ב-1789 על ידי סר בנג’מין תומפסון הבריטי, יליד ארה”ב, שעבר לבוואריה והפך לשר הצבא. באותה העת נשלטה מינכן על ידי קרל תאודור ותומפסון המליץ לשליט לתת לחיילים משהו מועיל לעשות בזמני רגיעה ושלום, כמו גינון ועבודות חקלאות. כך עלה הרעיון לגן האנגלי. הקרקע שנבחרה הוגדרה כשטח צבאי ולאחר שנבנתה חומה לנהר כדי להגן על הגן מפני שטפונות, צבר הפרויקט תאוצה ב-1789. הרעיון לפארק העירוני הציבורי עלה כאשר הגנן המלכותי פרדריך לודוויג של הפך ליועץ לענייני נוף. ב-1792 נכנסו 40,000 איש דרך שערי הגן לראשונה ובמשך השנים השתנה והתפתח המקום, הן מבחינת הנראות שלו – והן מבחינת גודלו.

תוך הפארק יש גנים מרהיבים, אזורים שצמחו באופן טבעי ושבילים שמאפשרים את הצעידה ממקום למקום. אגמים שונים ומזרקות ניצבים כאן, כמו גם פסלים. בית התה היפני שבמקום נבנה ב-1972 לאירוח המשחקים האולימפיים שהתקיימו במינכן ומתקיימים כאן טקסי תה באופן קבוע. שחייה בעירום הפכה למותרת במקום מאז שנות ה-60 ואפשר לגלוש בנהר על אחד הזרמים המלאכותיים על יד הכניסה לפארק. מגנון שאיבה מיוחד יוצר גל מלאכותי קבוע לטובת הגולשים. תוכלו לראות כאן גם את מקדש אפולו, מונופטרוס (Monopetros), מבנה עגול קטן המוקף ב-10 עמודים שניצבים על שלוש גבעות ובמרחק לא רב משם תמצאו גם קרוסלה נפלאה לילדים.

מידע נוסף:

זמן ממוצע לביקור: כשעה וחצי

המקום פתוח כל ימות השנה

הכניסה למקום – חופשית.

יום 3

 

3.1.       טירת נוישוונשטיין (Neuschwanstein Castle)

טירת נוישוונשטיין ניצבת על גבעה מיוערת מעל עיירת קטנה ונראית כמו טירה מהאגדות, בהשראת “היפהפייה הנרדמת” של דיסני. זוהי ללא ספק טירה קלאסית מתוך סיפור ילדים, אשר נבנתה במאה ה-19 על יד הכפר Hohenschwangau. בעבר הייתה שייכת הטירה למלך בוואריה לודוויג השני, שהיה גם ידוע בכינויו – המלך המטורף. כאשר נפטר המלך בשנת 1886 נפתחה הטירה לציבור הרחב.

עיצוב הטירה הושפע רבות מאהבתו של המלך לודוויג למוזיקה של ווגנר ומטירות אחרות שראה במסעותיו הרבים. סגנון העיצוב הוא רומנסק בעיקרו, עם השפעות של טירות מימי הביניים, צריחים צרים בסגנון כותי ועיטורים ביזנטיים  בהיכל הכס. תראו כאן רצפות פסיפס, נברשות רחבות, שטיחי קיר וציורי קיר המשחזרים את הסיפורים מתוך האופרות של ווגנר וכן אגדות גרמניות רומנטיות. בין החדרים ישנו חדר הזמרים, המערה והסוויטה של לודוויג. כל החדרים מעוצבים באופן שנאמן לריהוט האותנטי מהתקופה הרלוונטית. אם תשקיפה מהטירה החוצה תוכלו לזהות טירה מרהיבה נוספת – הונשוונגאו (Hohenschwangau).

לודוויג השני גדל לא רחוק מטירת האגדות הזו, בטירה המשפחתית הונשוונגאו, ובשתיהן תוכלו לבקר ביום אחד אם תתרחקו קצת ממינכן. המלך מקסימיליאן השני, אביו של לודוויג, בנה את הטירה הזו ב-1837 עבור עצמו ועבור רעייתו מריה מפרוסיה, וכן לטובת שני בניהם לודוויג ואוטו. לאחר מותו של מקסימיליאן נשאר לודוויג בארמון, משם פיקח על בניית הטירה החדשה יותר, נוישוונשטיין.

הטירה המקורית שהייתה כאן נחרבה על ידי צבאו של נפוליאון ולאחר מכן נבנתה מחדש במאה ה-19, אבל הטירה שאתם רואים כיום נאמנה מאוד לטירה המקורית. המבקרים בה יכולים לצאת אל הדרך המפותלת ביער או לדרך קצרה ותלולה יותר, שכוללת טיפוס במדרגות. בעיצוב הטירה בולטות יצירות היסטוריות של שליטים בווארייניים ובין הפריטים הבולטים כאן תמצאו את היכל הגיבורים וכן את חדר המלכה, שהיה חדרה של אמו של לודוויג אשר עוצב לאחר חזרתו של המלך מקסימיליאן מטורקיה ויוון, כך שתראו כאן ריהוט וצבעים אוריינטליים. בשטח הארמון נמצאים גם חדר שבו ניצב פסנתר שעליו ניגן ריצ’ארד ווגנר, חדר השינה של המלך עם ציור פנטסטי של כוכבים על התקרה, וכן חדר הכתיבה של המלכה אשר מעוטר בסיפור עלייתו לגדולה של קארל הגדול.

מי שמגיע ממינכן אל הטירות יכול לעשות זאת באמצעות רכבת לפוסן (Fussen) ומשם אוטובוס ל-Hohenschwangau. כאן תוכלו לקנות כרטיס יחיד לאחת הטירות, או כרטיס משולב לשתיהן. מעמדת הכרטיסים ישנן דרכים שונות להגיע אל הטירון עצמן, כמו צעידה או נסיעה באוטובוס, ולמי שרוצה להשלים את חוויית האגדה יש אפשרות להגיע באמצעות כרכרת סוסים.

מידע נוסף:

זמן ממוצע לביקור: כ-9 שעות

שעות פתיחה: אפריל עד 15 באוקטובר – 9:00-18:00, 16 באוקטובר עד מרץ – 10:00-16:00. פתוח מדי יום, למעט 1 בינואר ו 24-25 בדצמבר.

הכניסה למקום כרוכה בתשלום

אם אתם מעוניינים, אתם יכולים להזמין סיור יום מודרך ממינכן לטירת נוישוונשטיין. כך, לא תצטרכו לדאוג בקשר לתחבורה אל הטירה וממנה. שימו לב שההדרכה באנגלית.

יום 4

4.1.       ארמון נימפנבורג (Schloss Nymphenburg)

בניית ארמון נימפנבורג החלה בעקבות לידתו של מקס עמנואל, בנם של פרדיננד מריה מבוואריה והנרייטה אדלייד מסאבוי. באותה העת היה מקום זה אתר באזור כפרי על יד מינכן. אגוסטינו ברלי היה אחראי על התכניות המקוריות ועל הבנייה שהחלה ב-1664 והסתיימה ב-1679.

לאחר שקיבל מקס את הכתר הוא ביקש להרחיב את הקומפלקס הקיים וזימן לשם כך את הארכיטקט  הנריקו זוקאלי שבנה שני ביתנים מצדי המבנה המרכזי וחיבר בין שלושת המבנים באמצעות גלריות. שינויים נוספים בוצעו על ידי המלך מקס כמה שנים לאחר מכן, הפעם עם נגיעות צרפתיות. אמנים רבים ומוכרים השאירו את חותמם במקום, כמו ג’וזף אפנר, קוסמוס אסם ומתיאס דיסל. הגנים המרהיבים בסגנון הבארוק תוכננו על ידי מומחה הנוף הצרפתי דומיניק ג’ררד.

הרחבת הארמון המשיכה גם בתקופת קארל אלברכט, בנו של מקס, אשר עלה למלוכה ב-1742. הוא קרא לפנקוס קובילס כדי ליצור את הבית בסגנון הרוקוקו שנמצא במרכז הפארק, שהו אחד “הארמונות הקטנים” אשר במקום. קובילס תרם גם לעיצוב ההיכל הגדול שבארמון המרכזי, אשר בו ציור קיר ועיצוב רוקוקו עשיר. גני הארמון נפתחו לקהל ב-1792 ובמאה ה-19 עוצבו מחדש בסגנון צרפתי גאומטרי על ידי פרדריך לודוויג. ב-1972 התקיימו בגני הארמון המשחקים האולימפיים בקטגוריית רכיבה אמנותית על סוסים.

ארמון נימפנברג הוא ארמון הבארוק הגדול ביותר בגרמניה. הפקידות הבכירה של בוואריה מתארחת כאן והיא המחזיקה בבעלות על הארמונות, על הגנים ועל האגם. ישנם גם סיורים מודרכים במבואת הארמון וגניו הם כיום “פארק ארמון נימפנברג” וכן נמצא כאן מוזיאון מרסטל לכרכרות ומזחלות, וארמון נימפנברג לחרסינה.

מידע נוסף:

זמן ממוצע לביקור: כ-3 שעות

מרחק מהיעד הבא: 0.8 ק”מ (כ-10 דקות הליכה)

שעות פתיחה: אוקטובר עד מרץ – מדי יום 10:00-16:00; אפריל עד ספטמבר – מדי יום 9:00-18:00

הכניסה למקום כרוכה בתשלום. אופציה >> הזמינו סיור פרטי בארמון נימפנבורג (באנגלית).

4.2.           הגן הבוטני (Botanischer Garten)

הגן הבוטני המקורי קרוי בימינו “הגן הבוטני העתיק” והוא נפתח ב-1809 לאחר שתוכנן על ידי פרדריך לודוויג וון סקל (Friedrich Ludwig von Sckell). לא נותרו כמעט שרידים לגן המקורי שהיה בסמוך לקארלפלאץ, ואילו הגנים החדשים הוקמו ב-1914 בפרברי נימפנבורג (Nymphenburg) על פי התכנון של הולפלד. הגן הבוטני הנוכחי של מינכן הוא אחד הגנים הגדולים ביותר בעולם והוא מתפרש על פני שטח של 52.4 מטרים וכולל בתוכו למעלה מ-14,000 צמחים.

הגנים משמשים סטודנטים וחוקרים וכן הם מסייעים לשימור זנים נדירים של צמחים ודבורים. ישנם מספר אזורים בגנים, לרבות הגנים הבוטניים, הגן ההררי והגן הסיסטמתי. ישנם אזורים אשר שמורים לסוג אחד של צמחים, כמו ורדים ושושנת האלפים, וגני בוץ וערבה. 11 בתי חממה מתפרשים על פני שטח של 4,500 מ”ר ובהם גדלים קקטוסים, סחלבים, צמחים בשרניים, שרכים וצמחים מקסיקניים. אוסף הסחלבים הוא גדול ביותר וכולל למעלה מ-2,700 זנים.

לאורך הגנים סלולים שבילי הליכה ולצדם בריכות ואגמים שלצידם ניתן לשבת לנוח או לצפות בדגים וביצורים הימיים האחרים. לפני המרכז הבוטני ניצב גן רשמי עם גרם מדרגות רחב המוביל אל בית הקפה. בביתן החקרים תוכלו לראות זנים שונים של דבורים וישנם גם גן האביב, האזור האקולוגי והגנטי, שטח שבו גדלים צמחים מקומיים, גן אברשים, גן סלעים וכן אזור המוקדש לצמחים בסכנת הכחדה.

מידע נוסף:

זמן ממוצע לביקור: כשעתיים

שעות פתיחה: אוקטובר עד מרץ – 9:00-16:30; אפריל וספטמבר – 9:00-18:00; מאי-אוגוסט – 9:00-19:00

הכניסה למקום כרוכה בתשלום

כאופציה נוספת, ניתן לבקר גם ב….

האצטדיון האולימפי של מינכן

באצטדיון התקיימו אירועי אולימפיאדת הקיץ בשנת 1972, ועיצובו נחשב מהפכני ועתידני לאותה תקופה: החופות השקופות עשויות זכוכית אקרילית אשר עוצבו באלפים הן סימן ההיכר של האצטדיון האולימפי של מינכן.

מחנה הריכוז דכאו

מחנה הריכוז של דכאו, הנמצא כ-15 קילומטרים צפון מערבית למינכן, היה בעבר אחד ממחנות הריכוז הראשונים בגרמניה הנאצית ושימש מודל עבור כל המחנות שנבנו בהמשך. המבקרים בדכאו עוברים את “דרכו של האסיר” והולכים בדיוק באותה הדרך שבה הוכרחו האסירים ללכת לאחר הגעתם למחנה. בביקורכם תוכלו לראות מקלחות, בתי מגורים, חצרות ומשרפה, כולם מקוריים. כמו כן, תוכלו לצפות בתערוכה הנמצאת במקום ובאנדרטאות זיכרון.

אופציה >> הזמינו סיור מודרך ממינכן למחנה הריכוז דכאו. שימו לב שהסיור באנגלית ויש להגיע לנקודת איסוף.

=

אפליקציות שימושיות למטיילים במינכן (Munich)רך Google Play.

Munich Travel Guide and Offline City Mapמדריך טיולים שימושי מבית היוצר של Ulmon, הכולל מידי מעמיק וטיפים שימושיים אודות העיר מינכן. בעזרת האפליקציה, אתם יכולים לבחור את האטרקציות שהכי מעניינות אתכם ולהרכיב לעצמכם מסלול טיול מותאם אישית. המפות העירוניות שבאפליקציה אינן דורשות חיבור לאינטרנט.

הורידו את Munich Travel Guide and Offline City Map דרך Google Play.

פעילויות או אטרקציות ללא עלות במינכן

אם אתם מתכננים טיול למינכן אך תקציבכם דל, בוודאי תשמחו לגלות בעיר הבירה הבווארית מציעה מגוון רחב של פעילויות ללא עלות, בחינם. לפניכם רשימת האטרקציות החינמיות במומלצות במינכן, החל מטיולי הליכה וקתדרלות ועד שווקים באוויר הפתוח ופסטיבלים.

הגן האנגלי

הירגעו בגן האנגלי, ליבה הירוק של מינכן, אשר גדול אפילו מהסנטרל פארק שבניו יורק. התושבים המקומיים אוהבים את הפארק בגלל האגמים הרבים, גני הבירה המסורתיים, השבילים המיוערים והמדשאות הירוקות כדוגמת ויזה שונפלד (Schoenfeld Wiese), עליהן ניתן גם להשתזף בעירום.

טיול מודרך במינכן בחינם

השתתפו בסיור מודרך באנגלית ללא עלות בעיר מינכן והכירו את הבירה הבווארית מקרוב. הטיול המודרך כולל את כל האתרים המפורסמים בעיר העתיקה של מינכן, והמדריכים ידועים ביכולות הבידור ובהדרכות המעניינות שלהם.

כנסיית מריה הקדושה

כנסיית של מריה הקדושה, הממוקמת בכיכר מריאן, היא אחד מסימני ההיכר של מינכן. מגדלי הכנסייה בולטים בקו הרקיע ומהווים נקודת תצפית מעולה. ניתן לטפס במדרגות המגדלים ולהתפעל מהנוף המרהיב של מינכן והאלפים הבוואריים.

הגלוקנשפיל (נגינת הפעמונים) של מינכן

כל יום בשעה 11:00 ובצהרי היום מתאסף קהל גדול של אנשים לפני בניין העיריה של מינכן שבכיכר מריאן על מנת להקשיב לנגינת הפעמונים המסורתית. כבר למעלה מ-100 שנים משמש הגלוקנשפיל של בניין העיריה לשחזור אירועים היסטוריים חשובים מהתקופה הבווארית. המתינו להופעת הציפור המוזהבת המסמלת את סוף המופע.

הארמון המלכותי של מינכן

הארמון המלכותי (הרזידנס) היה בעבר הארמון המלכותי של המונרכים הבוואריים, וחלק מבניניו נבנו במאה ה-14. כיום הארמון כולל בתוכו את אחד המוזיאונים האירופיים הטובים ביותר לעיצוב פנים. למרות שהכניסה לרזידנס אינה חופשית, ניתן לטייל בעשרת החצרות המרשימות והגנים ההיסטוריים היפיפיים ללא עלות.

היכלו של הפילדמרשל (Field Marshal’s Hall)

הפילדהרנהול (Feldherrenhalle), או היכלו של הפילדמרשל, הוקם על-ידי המלך לודוויג במטרה להנציח את הצבא הבווארי. בשנת 1923 הפך האולם המפואר למפורסם, כאשר ניסיון ההפיכה של היטלר להשתלט על ממשלת בוואריה לא צלח, והוא הובס סמוך למיקומו של ההיכל.

פסטיבל אוקטובר (Oktoberfest)

הידעתם שהכניסה לפסטיבל אוקטובר היא חופשית ? אין צורך לשלם דמי כניסה על מנת לבקר בפסטיבל הבירה המפורסם בעולם, וכל מצעדי ואירועי הפסטיבל הם בחינם גם כן.

כנסיית תיאטין (Theatine Church)

כנסיית תיאטין הקתולית מוסיפה קצת טעם ים תיכוני לעיר מינכן. הכנסייה נבנתה במאה ה-17 על-ידי ארכיטקט איטלקי, חלקה הפנימי בנוי מטיח לבן, בעוד החזית מוצפת צבעים צהובים עזים. הכנסייה היא דוגמה מעולה לעיצוב הבארוק האיטלקי במינכן, וגובלת בכיכר אודיאון המלכותית.

שוק מוצרי המזון

השוק הסואן של מינכן שנבנה בשנת 1807 הוא שוק האיכרים העתיק והטוב ביותר במינכן. מקומיים, תיירם והשפים הטובים בעיר, כולם באים לשוק למלא את סליהם ולהתפעל מהדוכנים המסורתיים. סיור בשוק המוצרים של מינכן הוא חגיגה לכל החושים.

אגם שטארנברג (Starnberg)

מינכן היא השער אל האלפים ומוקפת בנוף בווארי יפהפה. טיילו אל אגם שטארנברג, אשר נמצא כ-25 קילומטרים דרומית למינכן. סמוך לאגם ממוקמים חלק מהארמונות הטובים ביותר של המלך לודוויג, מה שהופך את האגם לאתר תיירות פופולרי.

טיפים קטנים וחשובים:

איפה לאכול?

אחת המסעדות הטובות ביותר במינכן, אם לא הטובה מכולן, היא Augustiner-Keller, גן בירה קלאסי עם אוכל נפלא והרבה מאוד תושבים מקומיים, מה שהופך את המקום לאטרקטיבי עבור אלה שמעוניינים להרגיש את העיר עצמה עם מינימום תיירים. מדי פעם מופיעות במקום גם להקות גרמניות עם מוזיקה שמשלימה את החוויה יחד עם בירה מקומית משובחת.

כתובת: ‪Arnulfstrasse 52

מסעדת אופבראוהאוס (Hofbräuhaus)

אי אפשר לסיים טיול במינכן מבלי לבקר בהיכל הבירה המפורסם בעולם, אופבראוהאוס. מבשלת אופבראוהאוס נבנתה בשנת 1589 ועל שולחנותיה ניתן למצוא שמות, הערות ותאריכים שנחרטו לפני למעלה מ-100 שנים. במסעדת אופבראוהאוס, הממוקמת סמוך למריאנפלאץ (Marienplatz), מוגשים מאכלים מקומיים כמו נקניקי עגל, צלי חזיר וגולש. הבירה מוגשת בכוסות של ליטר, ולהקות בוואריות מנגנות מוזיקה מקומית ברקע.

שומרי הכשרות ישמחו לדעת שגם עבורם ישנה אופציה איכותית למדי, בדמותה של מסעדת Einstein במרכז היהודי. תכנון הביקור בה נוח מאוד, בעיקר משום שאתר המסעדה תורגם גם לעברית כך שתוכלו לבחון את התפריט עוד לפני שתגיעו אל המקום.

כתובת: St. Jakobs Platz 18

איפה לקנות?

מריאנפלץ היא מתחם שופינג פופולארי למדי ותוכלו למצוא שם שפע של חנויות, כמו גם באזורים הסמוכים, עד לקארלפלאץ. חנויות אופנה ובתי קפה נוספים תמצאו ברחוב לודוויג (Ludwigstrasse) וברחוב מקסימיליאן (Maximilianstrasse). שני רחובות מרכזיים נוספים לחובבי הקניות הם: Neuhauserstrasse ו- Kaufingerstrasseשבהם תמצאו שלל חנויות כלבו עם מגוון מוצרים עשיר ביותר.

יעדי לינה במינכן

https://tiulim.net/%d7%a2%d7%96%d7%a8-%d7%9c%d7%aa%d7%9b%d7%a0%d7%95%d7%9f-%d7%98%d7%99%d7%95%d7%9c/

על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם