• תַפרִיט
  • תַפרִיט

מסלול טיול בנחל אזוב, חיפה

דף הבית » מסלול טיול בנחל אזוב, חיפה

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 5 דקות

נחל אזוב. צילם: Hanay מויקיפדיה – Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

עריכה לשונית: עינת מנדלבאום

כללי: נחל אזוב הוא אחד הואדיות החוצים את חיפה לאורך מורדותיה המערביים. הנחל מתחיל את דרכו מערבה בין שכונת כרמליה לשכונת אחוזה שממוקמות במרכז- דרום העיר. כאשר הולכים לאורך הנחל הצבעים הדומיננטיים הם הרבה ירוק של חורש וצמחיה מול כחול של שמים וים. כך, משכונה מרכזית, כמעט על ציר מוריה, שהוא ציר מרכזי מאוד בכרמל ובחיפה בכלל, תוך הליכה של דקות ואנו נבלעים בתוך שטח פתוח, רחוק מהמולת העיר. בחלק גדול מהמסלול, ממש מהרגע בו אנו מתחילים בירידה אל עבר ערוץ הנחל העיר לא מורגשת כלל- רק ירוק עמוק מול כחול הים והשמים. לקראת סוף המסלול ניתן לאט לאט להרגיש את סממני העיר חוזרים וצצים מולנו. לאורך המסלול ישנה צמחיה רבה, עצים המאפיינים את החורש הים תיכוני כמו עצי אורן וחרובים, פריחה על פי העונה שכפי שניתן לראות באזורים אחרים בכרמל היא רבה ומגוונת. היא כוללת גם צמחי תבלין רבים אשר ריחם ניכר באויר.

חבל ארץ: כרמל- חיפה

נקודת התחלה: אופקים 6, חיפה, ישראל

נקודת סיום: סמוך לבית  העלמין שדה יהושע

מפת סימון שבילים: מפה מספר 4- הכרמל

שילוט והכוונה במסלול: שביל אדום ושביל אופניים לדרך הקצרה יותר או שביל שחור לממשיכים לנחל שיח.

נקודות ציון: (1244398, 148664) Lng:34.98284710013807  Lat:32.79441251044092

גישה לאזור המסלול: ברגל

עונות מומלצות: באביב ובחורף בהם תלווה אתכם לאורך הטיול גם פריחה מרשימה והרבה ירוק.

משך המסלול: כשלוש שעות.

מאפייני המסלול: מלבד תחילת המסלול שמאופיין בירידה תלולה מעט אל עבר ערוץ הנחל, רוב המסלול נעשה בירידה מתונה. החורש הים תיכוני מלווה אותנו מרבית הדרך עד שאנו מגיעים אל עמק פתוח ורחב ידיים לקראת סוף המסלול המאופיין יותר בצמחיית בתה- צמחיה נמוכה ועשבונית, מלאת פריחה של כלניות ומאוחר יותר של פרגים וחרציות. רוב המסלול הוא מוצל. העצים המלווים אותנו לאורך הדרך, כמו עצי חרוב, אלון מצוי או עצי אורן מספקים מצילם ומאפשרים הפסקות כמעט בכל נקודה במהלך המסלול. במסלול זה ישנה אפשרות לבחירה בין מסלול ארוך יותר הכולל גם חלק מואדי שיח המגיע בסופו של דבר אל שכונת כבביר או לסיים את המסלול עם היציאה מן העמק אל עבר העיר לכיוון חוף הים או אל כיוון בית העלמין אם שם הושאר רכב נוסף.

רמת קושי: קל- בינוני

אורך המסלול בק”מ: כשלושה ק”מ.

איך להגיע: כיוון שמדובר על מסלול המתחיל מלב העיר ניתן להגיע אליו גם בתחבורה ציבורית וגם ברכב פרטי. אם מעוניינים להגיע ולחזור בתחבורה ציבורית, אל נקודת ההתחלה ניתן להגיע עם קוי אוטובוס שונים שעוברים בציר מוריה כמו 37, 28, 123, 132 ועוד.  ניתן לברר זאת במדוייק באתר של חברת אגד. יורדים בתחנות שנמצאות מול או ליד הכניסה לכרמליה (תלוי מאיזה כיוון הגעתם- מכיוון מרכז הכרמל או מכיוון מרכז חורב), מהכניסה לכרמליה לרדת ברחוב מרגלית ולפנות ימינה אל רחוב אופקים ניתן להגיע אל נקודת ההתחלה ברכב פרטי ולאחר מכן לחזור באוטובוס. ברכב נוסעים בשדרות מוריה עד לרחוב ליטניס הנמצא ליד כיכר ספר (כיכר עם מזרקה), להמשיך ברחוב שהופך להיות רחוב מרגלית ולאחר מכן לפנות שמאלה אל רחוב אופקים. ניתן לשוב חזרה אל נקודת ההתחלה באוטובוסים מאזור בית העלמין או ללכת מבית העלמין לכיוון רחוב פרויד שם עולים קוים רבים אל עבר הכרמל. על מנת להגיע קודם אל לנקודת הסיום יש שתי אפשרויות. למסלול הארוך הכולל את נחל שיח לפנות משדרות ההגנה (כביש החוף) אל רחוב שאול המלך וימינה לרחוב המלך שלמה. בפתחו של נחל שיח ישנה חניה. אם ברצונכם את המסלול הקצר, יורדים במחלף חיפה דרום, ולפני הכניסה למנהרות הכרמל פונים שמאלה, ממשיכים עד לכיכר ובה פונים ימינה אל רחבת עפר ליד אכסניית נוער כרמל שם מחנים את הרכב.

נגישות לנכים: המסלול אינו נגיש לעגלות ילדים או כסאות גלגלים.

מקום לפיקניק: במהלך המסלול אין נקודות לפיקניק מסודר אך כיוון שהמסלול מוצל ברובו יש אפשרות לעצירה ומנוחה כמעט בכל נקודה לאורכו. פשוט למצוא עץ רחב צמרת, לשבת על אחד הסלעים שסביב ערוץ הנחל ולאכול (מבלי להשאיר סימנים…)

לעיון: הנחיות בטיחות ודגשים לפני ובמהלך טיול

כניסה: חינם

חניה: חינם או בכחול לבן, על פי מזלכם באותו יום…

קליטה בקשר: תקינה

נקודת מילוי מים: אין. הגיעו מצויידים במים.

אזהרות למפגעים במסלול: המסלול בחלקו חשוף לשמש לכן אל תגיעו בימים חמים ויבשים והצטיידו בכובע וקרם הגנה. הירידה היא בחלקה תלולה ולכן לא להגיע גם לאחר רדת גשמים מחשש להחלקה.

מקומות להפסקה במסלול: כמעט כל נקודה במהלך המסלול היא נקודה טובה לעצירה בה תמצאו צל בשל העצים הרבים באזור ונוף מקסים של הרים ירוקים, שמים וים.

פריחה ומוקדי עניין עונתיים: כמו נחל ממוצע בכרמל, גם נחל אזוב מתמלא בפריחה בעיקר בחורף ובאביב. עם זאת, גם בסתיו ניתן למצוא בו פריחה אופיינית לעונה זו כמו החצב, סתוונית ואף חבצלת קטנת פרחים. בחורף יש בו פריחה של נרקיסים, כלניות ורקפות בין הסלעים. באביב מתחילה פריחתם של פרחי האביב כמו נוריות, פרגים, חרציות ואף לוטם שעיר ומרווני בצבעי ורוד ולבן. לאורך הנחל ניתן להריח גם את ריחם של צמחי תבלין שונים כמו המרווה והקורנית.

לינה מומלצת: חיפה היא עיר שמתבססת לא מעט על תיירות בשל הייחוד הרב שבה. לכן, יש בה מקומות לינה בשפע. בחרנו כמה מהם אך כמובן שישנם רבים נוספים:

וילה כרמל: מלון בוטיק וילה כרמל נמצא קרוב למקום תחילת המסלול, בשכונת כרמליה. זהו מלון בוטיק קטן המספק שירותים מגוונים. החדרים מרוהטים ומאובזרים היטב, שינה במקום מסעדה עם ארוחות מצויינות וניתן להזמין טיפולים שונים אל החדר ולהנות מפינוק אמיתי. לפרטים נוספים על וילה כרמל באתר השוואת מלונות בארץ ובעולם.

מלון קולוני: מלון קולוני נמצא בשדרות בן גוריון שבמושבה הגרמנית. המלון מספק טיפולים ופינוקים שונים והחדרים מאובזרים היטב במוצרי טיפוח, סבונים ועוד. מיקומו במושבה הגרמנית והמבנה מתקופת הטמפלרים בו הוא שוכן הופך את השהיה בו למיוחדת. מהמלון ניתן לצפות בנופו של הכרמל יחד עם הגנים הבהאים החוצים את המדרון לאורכו. לפרטים נוספים על מלון קולוני באתר שבעזרתו תחסכו כסף רב על לינה.

מסלול: נתחיל את הטיול בירידה קצרה ותלולה מעט של אבנים. נלך תחילה לאורכם של יובליו של נחל אזוב עד שנגיע אל ערוצו של נחל אזוב עצמו. כאשר נרד לכיוון הנחל ילוו אותנו בדרך עצים שונים המאפיינים את החורש הישראלי והים תיכוני כמו עצי אלון מצוי, ער אציל, חרוב באזורים החשופים והחמים יותר או אורנים. בנקודה בה ישנו מפגש של נחל אזוב עם יובליו ישנם מספר עצי חרוב המספקים צל בשטח נרחב וניתן לעשות במקום זה הפסקה. כעת אנו נמצאים כבר בלב ליבו של המסלול ושוכחים כי רק לפני רגע נסענו באחד הרחובות המרכזיים ביותר של רכס הכרמל, רחוב מוריה והיינו בנוף עירוני לחלוטין. נרד עם ערוץ הנחל אל כיוון העמק רחב הידיים. בחורף נראה מדי פעם פריחה צהובה בהירה של שיח נדיר יחסית במחוזותינו- חלבלוב השיח. בחורף נראה גם רקפות המסתתרות בצילי העצים, כלניות ולאורך כל השנה ילוו אותנו גם שיחי המרווה בעלי הריח הדומיננטי שקשה להתעלם ממנו. דווקא אזוב, הלוא הוא הזעתר, לא מפאר את הנחל בשיחיו. אולי צמחו הם צמחו בו בעבר. נמשיך ללכת לצד אפיק הנחל. נוכל לראות מולנו, בגדה הדרומית שלו שביל אופניים חדש יחסית. כאן נעזוב את השביל האדום בו הלכנו עד כה ונלך בשביל האופניים. השביל מוביל אותנו מטה אל כיוון העמק. ההליכה היא לכיוון הים. כעת, משפרוש כל הנוף לפנינו ניתן להזכר כי הלכנו בעצם במובלעת של טבע הנמצאת בתוך עיר גדולה. בעמק נטועים עצי פרי ויתכן שנפגוש גם עדר בקר שבא לרעות במקום. מתחת לרגלינו ממש עוברות מנהרות הכרמל, מהפרוייקטים הגדולים אם לא הגדול שנעשו בחיפה בשנים האחרונות ואולי בכלל. המנהרות מגיעות מאזור הצ’ק פוסט עד למבואותיה הדרומיים- מערביים של העיר, ליד מת”ם. אנו נמצאים בקרבת אזור מת”ם. בניה של שכונה חדשה מאיימת על אזור העמק הפתוח אליו הגענו. יתכן מאוד שלפחות בחלקו תוקם שכונת מגורים עם בתים רבי קומות. לאחר הליכה של כרבע שעה מגיעים לפיצול שבו יש להחליט החלטה: האם מעוניינים במסלול הקצר או האם מעוניינים להמשיך אל נחל שיח הסמוך. אם ברצונכם לסיים כאן, יש להמשיך ישר עם שביל האופניים עד שמגיעים לאכסניית הנוער “כרמל”. בחניה שלצד האכסניה יחכה הרכב. אם לא מחכה  לכם רכב נוסף המשיכו לכיוון הים ומקניון חיפה קחו אוטובוס שעולה אל הכרמל. המעוניינים לשלב גם טיול בנחל שיח יפנו ימינה. השביל אינו מסומן ומטפס אלאזור גבוה יותר תוך כדי חציית אכסניית הנוער. מהמקום אליו מטפסים ניתן לראות את נופו המקסים של הכרמל, הים וגם המפרץ. מגיעים אל בוסתן כיאט שבנחל שיח. פניה מכאן שמאלה תוביל בסופו של דבר אל הרכב. ישנה אפשרות נוספת לטפס מכאן במדרגות (שלוש מאות- קחו זאת בחשבון…) אל שכונת כבביר. משכונת כבביר אוטובוס 34 יביא אתכם אל מרכז הכרמל וציר מוריה ואחד האוטובוסים שבציר מוריה יובילו אתכם סמוך לנקודת ההתחלה ברחוב אופקים.

אטרקציות בסביבה: בחיפה אטרקציות שונות ורבות בשל היותה עיר גדולה ומרכזית בצפון הארץ. הנה דוגמה לכמה מהן:

Xpark פארק אתגרי: אמנם הלכנו לא מעט במהלך המסלול, אולם קרוב מאוד לסיומו נמצא פארק אתגרי שספק אם תעמדו בפיתוי להשתולל בו. X park נמצא בדרום חיפה בסמוך לפארק תעשיית ההייטק מת”ם. יש בו קיר טיפוס, מתקן סנפלינג, אומגה ענקית, פארק חבלים ועוד. הוא משתרע על פני שטח גדול ויש בו פעילויות ואטרקציות מאתגרות ומגוונות.

הגנים הבהאים: אם שילבתם בביקורכם בחיפה טיול במושבה הגרמנית או לחילופין באזור מרכז הכרמל בודאי לא יכולתם שלא לעמוד עם לסת שמוטה מול היופי המדהים הזה- 19 טראסות של גנים תלויים המשתרעים לאורך המדרון מפסגת הכרמל ועד למרגלותיו שבתחילת המושבה הגרמנית. מלמטה תוכלו לראות את כל הגנים עד למעלה אך כדאי להגיע גם לשער העליון שלהם ברחוב יפה נוף שם ניתן גם לצפות בנוף הנפלא הנשקף בנוסף לגנים עצמם. ניתן לצאת גם לסיורים מודרכים המגיעים עד מקדש הבאב- כיפת הזהב הניצבת בטראסה המרכזית של הגנים.

 

 

 


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם