• תַפרִיט
  • תַפרִיט
טיול בנחל אחוזה, חיפה

מסלול טיול בנחל אחוזה, חיפה

דף הבית » מסלול טיול בנחל אחוזה, חיפה

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 5 דקות

כללי: בלב אחת השכונות התוססות ושוקקות החיים שעל רכס הכרמל חבוי לו נחל אחוזה. זהו מסלול קצר יחסית אך תמציתי. לכל אורכו ישנה צמחיה ים תיכונית עשירה, הכוללת עצים כמו אורנים, אלון מצוי וער אציל ושיחים אופייניים לכרמל כמו אלת המסטיק או שיחי הלוטם שבעונת האביב צובעים חלקים שלמים בצבעי ורוד- סגול או לבן. בדרך ישנם שני מעיינות- מעיין התאנה ועין אחוזה שעל פניהם נחלוף, ונקודות תצפית בהן, מבין החורש הסבוך ניתן לראות את הים התיכון ואת חוף הכרמל. זהו מסלול מעגלי וקצר המתחיל ומסתיים ברחובות שכונת אחוזה, ממש בסמוך למרכז חורב.

חבל ארץ: חיפה- כרמל

נקודת התחלה: דרך פרויד, בסמוך לטרמפיאדה

נקודת סיום: בכיכר בקצה רחוב הרב שכטר

מפת סימון שבילים: מפה מספר 4- הכרמל

שילוט והכוונה במסלול: ירוק

נקודות ציון: (1243112, 149123) (Lng:34.98750820660131 Lat:32.78249310335732)

גישה לאזור המסלול: רגלית

עונות מומלצות: כל השנה, בעונת החורף הנחל במצב של זרימה ובעונות החורף והאביב הפריחה היא בעיצומה.

משך המסלול: כשעתיים

מאפייני המסלול: ההליכה בנחל אחוזה כוללת בחלקה ירידה ובחלקה, לקראת סיום המסלול, היא נעשית בעליה תלולה יחסית. המסלול הוא ירוק ומוצל, מלא בצמחי חורש המאפיינים את הכרמל. ישנה לאורך הנחל פריחה עונתית של פרחים האופייניים לאזור. אין ספק כי מהרגע בו נכנסים בשעריו של הנחל, הרחוב והאזור העירוני נזנח הרחק מאחור. ברובו של הנחל ישנה אפלוליות וקרירות האופייניות לחורש. גם בימים חמים נעים ללכת בחלק זה של הנחל. החלק של העליה החשוף לשמש הוא חלקו הקשה יותר של המסלול אם כי באזור זה יש פריחה עונתית יפה בעיקר בסוף החורף ובאביב. המעיינות, הבריכה והמשאבות הישנות מוסיפים אף הם עניין למסלול. כפי שהמסלול קצר כך הוא מעניין.

רמת קושי: קל- בינוני

אורך המסלול בק”מ: כשלושה קילומטרים

איך להגיע: לחיפאים ולמגיעים מצפון: יש להגיע למרכז חורב, לפנות לדרך פרויד. כמאה מ’ לאחר תחילת הירידה ישנה פניה ימינה לרחוב ויתקין. יש לפנות לרחוב ולחפש בו חניה. למגיעים מאזור המרכז: מכביש החוף יש לעלות לדרך פרויד ולהמשיך בה כמעט עד סופה. לאחר הצומת המרומזר השני בשכונת רמת אשכול ישנה פניה לא מרומזרת שמאלה אל רחוב ויתקין. שם יש להחנות את הרכב.

נגישות לנכים: המסלול אינו נגיש לכסאות גלגלים או עגלות ילדים.

מקום לפיקניק: לאורך המסלול אין נקודות מסודרות לערוך פיקניקים. ניתן כמובן לעצור לאורך המסלול בנקודות רבות כמו ליד מעיין התאנה או עין אחוזה. כיוון שהמסלול ברובו מוצל האפשרויות למקומות עצירה הן רבות. אם ברצונכם לערוך פיקניק  “אמיתי” תוכלו לאחר המסלול להמשיך לכיוון אוניברסיטת חיפה ויערות הכרמל.

לעיון: הנחיות בטיחות ודגשים לפני ובמהלך טיול

כניסה: חינם

חניה: רוב הסיכויים שתצטרכו לשלם על חניה בכחול לבן

קליטה בקשר: תקינה

נקודת מילוי מים: אין. לבוא מצויידים

אזהרות למפגעים במסלול: במיוחד בתחילת המסלול, בירידה אל עבר אפיק הנחל אך גם בהמשך יש להזהר מהחלקה בעונת הגשמים.

מקומות להפסקה במסלול: סמוך לבריכת הבטון של מעיין התאנה ניתן לעצור למנוחה. כך גם בסמוך לעין אחוזה או במעבר מתחת לצינור המתכת.

פריחה ומוקדי עניין עונתיים: הפריחה לאורך הנחל מגוונת. באזור החשוף לקראת סוף המסלול בין עין אחוזה לסוף המסלול ישנה באביב פריחה צהובה של חרציות, סביונים וחרדלים אשר מתחלפת מאוחר יותר לפריחה סגולה בעיקר של צמחים קוצניים כגון קיפודן או גדילן. באזור זה בעונת החורף נוכל לטייל בין כלניות, פשתה ופרחים עונתיים נוספים. באזור המוצל באפיק הנחל נלך בין שיחים סבוכים של לוטם מרווני או שעיר אשר בתחילת האביב פורחים בפרחים סגולים- ורודים או לבנים. בחורף ישנה במקום פריחה של רקפות אשר צצות ופורחות כשהחורף נכנס לשיאו. בנוסף, ישנם במקום צמחי תבלין כמו מרווה משולשת או מליסה רפואית וכן מטפסים כמו זלזלת הקנוקנות הבולטת בפריחתה הלבנה ובצורתם הייחודית של פרחיה- צורה דמויית פעמון סיני הפוך.  

לינה מומלצת: בחיפה, עיר המתפרנסת גם מתיירות, ישנם מקומות לינה רבים. בחרנו במקומות הקרובים לאזור המסלול:

מלון בוטיק וילה כרמל: וילה כרמל היא מלון בוטיק הנמצא ברחוב שקט הסמוך לציר מוריה בתחילתה של שכונת כרמליה. המלון נמצא במרחק של 10 דקות נסיעה מתחילת המסלול. במקום חדרים מאובזרים ומרוהטים היטב. תמצאו בהם פינת קפה ואמבטיה בה תקבלו סבונים ומוצרי טיפוח איכותיים. בחצר המלון מסעדה חלבית בה ניתן לאכול ארוחות מצויינות. לפרטים נוספים על מלון ווילה כרמל באתר המשווה מחירי מלונות מכל העולם.

מלון לאונרדו: מלון לאונרדו נמצא בחוף הכרמל, קרוב לתחילתה של דרך פרויד בה יש לעלות על מנת להגיע למסלול. המלון צופה לים ויש בו חדרים נוחים, בריכה, הפעלות לילדים, מתחם ספא ועוד פינוקים. לפרטים נוספים על מלון לאונרדו באתר השוואת מלונות בארץ ובעולם.

מסלול: נתחיל את המסלול בירידה במספר מדרגות (זהירות- חלקן שבורות). המדרגות יובילו אותנו אל שביל עם נוף שונה לחלוטין מהנוף העירוני הטיפוסי שראינו לפני רגע. נגיע לשביל מלא שיחים ועצים. ירידה מעט תלולה עם מספר מדרגות בסופה תוביל אותנו אל אפיק הנחל. לאחר הירידה נמצא את עצמנו כבר למרגלותיו של מפל בגובה של 2 מ’. בחורף יש בו זרימה של מים. נמשיך בהליכה בשביל ולאחר כמה עשרות מטרים נוספים נגיע לעוד מפל ונעבור לשמאלו. בראשו של המפל צומח עץ תאנה עתיק ורחב מימדים המצל היטב על סביבתו ובקיץ ניתן למצוא בו פירות מתוקים. בתחתית המפל נובע המעיין הראשון במסלול, הוא מעיין התאנה. המעיין מתגלה מתוך בור עשוי בטון. למרגלות המעיין נבנתה בריכה קטנה. כעת נגיע לקטע דרך המוצל על ידי עצים של ער אציל וקזוארינות עתיקות. יש בו גם עצי אילנתה בלוטית. זהו עץ הגדל באופן מתורבת ומוצאו סיני. הוא מתפשט גם לאזורים מלבד הגינות וגדל באופן טבעי. עוד ניתן לראות באזור זה אלה ארץ ישראלית, אלון מצוי, שיחים כמו לבנה רפואי ומליסה רפואית ומטפסים כמו זלזלת הקנוקנות על פרחיה המיוחדים. כעת נעבור מתחת לצינור מתכת בגובה 5 מ’. ניתן לנוח במקום. התחנה הבאה במסלולנו היא עין אחוזה. המעיין נובע בגדה הצפונית ומעט לפניו החורש נהיה דליל יותר ופזורים בו עצי אלון מצוי וזית. קרקעית בריכת המעיין היא עמוקה. עומקה מעל 2 מ’ כך שלא ניתן לשכשך בה כמו בבריכת מעיין התאנה. במרחק 50 מ’ מעין אחוזה נמצא בית המשאבות. בבית המשאבות נשאבו בשנות החמישים מימיו של עין אחוזה על מנת לספק מים לתושבי השכונה. בסמוך לבית המשאבות ישנה בריכה אשר מכוסה לחלוטין בצמחיה. לצידה ישנו ריכוז של שיחי פטל קדוש. השביל ממשיך מעט מעל לנחל ולאחר מכן יורד בחזרה לתוך החורש. לאחר הליכה קצרה נגיע לשלב האחרון והקשה יותר במסלול שהוא העליה לנקודת הסיום שלו. נפנה ימינה עם הסימון הירוק. ניתן להחליף כוחות לפני כן. העליה תעשה תחילה במדרגות אבן ולאחר מכן בטיפוס במעלה המדרון. זהו אזור חשוף בו ניתן למצוא בכל עונה את הפריחה האופיינית לה. ככל שנתקדם במעלה המדרון יתגלה לפנינו עוד ועוד מנופו של חוף הכרמל והים עד שנראה את המבצר בעתלית ובימים טובים במיוחד אפילו את ארובות תחנת הכוח בקיסריה. כעת נגיע לחורשת אורנים. נלך בה בדרך עפר. נפנה בה ימינה ולפני הבית הראשון נפנה שמאלה ונגיע לכיכר בקצה רחוב שכטר. על מנת להגיע לרכב נפנה ימינה עד למפגש עם רחוב מייבלום. נעלה במדרגות לרחוב לכיש וממנו נגיע לרחוב ויתקין בו חונה הרכב. בסוף המסלול ניתן לראות התחלה של בניה אשר מאיימת על נגישותו של הנחל במלואו למטיילים. ישנן תוכניות נוספות אשר מאיימות על האפשרות לטייל בנחל. בתקווה שיעשה ויתור לפחות על חלקן כדי לשמר פנינת טבע כזו.

אטרקציות בסביבה:

אקספארק– פארק אקסטרים: פארק האקסטרים נמצא בסופה של דרך פרויד בצמוד למרכז הקונגרסים. לפני שתצאו מחיפה תוכלו לקפוץ למקום ולפרוק בו אנרגיות עודפות אם נשארו… במקום אומגה ארוכה באורך 80 מ’, מתחם פיינטבול, קיר טיפוס, פארק חבלים ועוד. הכניסה חופשית והתשלום הוא לפי מתקן. לפרטים נוספים על אקס פארק

מוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית: מוזיאון טיקוטין הוא מוזיאון קטן הנמצא בשדרות הנשיא ליד מלון דן כרמל. בכל פעם תוכלו לטעום מעט מהטעם היפני בעזרת חפצי אמנות ועתיקות, ספרים עתיקים, ציורים, הדפסים, עבודות קליגרפיה. במקום גם קולנוע בו מוצגים סרטים שאינם קשורים ליפן בהכרח. בסמוך למוזיאון ישנו גן של עצי במבוק בסגנון יפני. לפרטים נוספים על מוזיאון טיקוטין

 

עריכה לשונית: עינת מנדלבאום


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם