מסלול טיול בנחל בת-שבע (קניון המפלים) והר שלמה

 מבט להר שלמה – גבריאל ריף. מתוך אתר פיקיוויקי

כתיבה ועריכה לשונית פלד יעל

כללי: אחד מהמסלולים המאתגרים בארץ שבו ניחשף להרי אילת העשויים מסלעי גרניט שצבעם שחור-אדום.

חבל ארץ: אילת

מפת סימון שבילים: מפת סימון שבילים מספר 20 – הרי אילת.

נקודת התחלה:  חניון הממוקם לרגלי הר יהורם.

נקודת סיום: חניון הממוקם לרגלי הר יואש.

סימון השבילים: כחול

שילוט והכוונה במסלול: שביל המסומן בכחול ושביל המסומן בירוק.

נקודות ציון: Lng:34.886338949547394  Lat:29.586162248655516

עונות מומלצות: חורף, אביב וסתיו.

אין להגיע בימים גשומים או בימים שרביים.

משך המסלול: כשעתיים וחצי\כחמש שעות.

מאפייני המסלול: מסלול הליכה המיועד למיטיבי לכת.

רמת קושי: קשה.

אורך המסלול: כחמישה קילומטרים\ כתשעה קילומטרים.

ציוד למסלול: כובע, מים, משקפי שמש, קרם שיזוף, חבלים ונעלים סגורות ונוחות להליכה.

מקום לפיקניק: במקומות המוצלים הממוקמים לאורכו המסלול ובתצפיות השונות הממוקמות לאורכו של המסלול..

כניסה: חינם.

מומלץ להתחיל את המסלול עד השעה תשע בבוקר.

חניה: חניון הממוקם לרגלי הר יהורם וחניון הממוקם לרגלי הר יואש.

קליטה בקשר: לקוי.

נקודת מילוי מים: אין.

אזהרות למפגעים במסלול: יש להיזהר מהחלקה, יש להיזהר מאבנים מתדרדרות, יש ללכת בזהירות ויש לשמור על הניקיון.

לעיוןהנחיות בטיחות ודגשים לפני ובמהלך טיול

מקומות להפסקה במסלול: במקומות המוצלים הממוקמים לאורכו המסלול ובתצפיות השונות הממוקמות לאורכו של המסלול.

איך להגיע

דרך הגעה לתחילת המסלול: מצומת שיזפון נעלה על כביש 12 המוביל לאילת עד שנגיע לנקודה שבין הקילומטר השמיני לבין הקילומטר התשיעי. משם נפנה שמאלה לכביש צר ונמשיך עד שנגיע לחניון הר יהורם.

דרך הגעה לסוף המסלול: מכביש 12 נעלה על כביש 90 עד שנגיע לנקודה שבין הקילומטר הארבעה-עשר לבין הקילומטר החמישה-עשר. משם נפנה שמאלה לשביל עפר המסומן בכחול שבו ניסע כשלושה קילומטרים עד שנגיע לצומת שבילים, שבו נפגש השביל המסומן בכחול עם השביל המסומן בירוק, ונפנה שמאלה. ניסע עד לצומת שבו נפגש השביל המסומן בכחול עם השביל המסומן בשחור ומשם נמשיך כשלושה קילומטרים עד שנגיע לחניון.

מסלול: מהחניה נלך בשביל המסומן בשחור כשלוש מאות מטרים שאחריהם נעלה בשביל כשבע מאות מטרים עד שנגיע לפסגתו של הר יהורם שבה נראה אנדרטה לזכרם של לוחמי סיירת מטכ"ל שנהרגו בשנת 1992 ותצפית המשקיפה על הרי אילת והרי אדום. במקום תוכלו לשבת כדי לנוח ולאכול.

נעבור לשביל המסומן בכחול ונעלה בשביל כשלוש-רבעי שעה בעלייה תלולה שבמהלכה נעבור בין סלע גרניט אחד לבין סלע גרניט אחר שלאורכם מוצב מעקה עד שנגיע לפסגתו של הר שלמה שממנה נוכל להשקיף על נוף מדהים הכולל את אילת, מפרץ אילת, הרי אילת, הרי אדום, עקבה וסיני. ההר קיבל את שמו בשל מכרותיו של שלמה המלך. במקום זה תוכלו לשבת כדי לנוח ולאכול.

ממנה נמשיך בשביל המסומן בכחול עד שנגיע לצומת שבילים שבו תעמודנה לרשותכם שתי אפשרויות:

מסלול המסומן בשחור: נלך בשביל שבמהלכו נעבור מקצת מהמפלים ואילו מקצת המפלים נעקוף ונגיע ישירות לנחל נטפים.

שביל המסומן בכחול: נרד עמו במדרגות טבעיות ובירידה תלולה עד שנגיע לערוצו של נחל בת-שבע\נחל המפלים. לאחר הליכה של כעשר דקות ניפנה שמאלה וניכנס לקניון המפלים העשוי מסלע גרניט שחור-אדום. נלך לאורכו של קניון המפלים שבמקצת הזמן נלך בקרקעיתו ובמקצת הזמן נטפס כמה מטרים בעזרת  יתדות, כבלי מתכת ומשושי פלדה כדי לעקוף את המפלים הגבוהים. לאחר הליכה של כארבעים דקות השביל מתרחב ושם כדאי לכם להסתכל מסביבכם כדי לראות את סלעי הגרניט בצורתם השונה ובצבעיהם השונים, בעיקר בגוון אדום-שחור. משם נמשיך בשביל המסומן בכחול עד שנגיע למפל מאד גבוה שלאחריו נפנה שמאלה ונמשיך מעט עד שנגיע לצומת שבילים, שביל המסומן בכחול נפגש עם השביל המסומן בירוק.

נעבור לשביל המסומן בירוק ונעלה לאורכו של המצוק, שבמהלכו נראה את הר ידידיה ואת הר שלמה, עד שנגיע לצומת שבילים שבו השביל הירוק נפגש עם השביל השחור\ שביל ישראל. אם הגעתם ברכב אחד תמשיכו במסלול המעגלי ואם הגעתם בשני רכבים תמשיכו במסלול הקווי.

מי שהגיע ברכב אחד – מסלול מעגלי

נפנה שמאלה בשביל המסומן בירוק ונעלה בו  כתשע מאות מטרים עד שנגיע לצומת שבילים שבו נפגש השביל הירוק עם השביל השחור.

לא משנה באיזה מסלול נבחר ונלך כקילומטר עד ששני המסלולים יפגשו. משם נעבור לשביל המסומן בירוק ונלך כקילומטר עד שנגיע לצומת שבילים שבו השביל הירוק נפגש עם השביל האדום. בנקודה זו נמשיך בשביל המסומן בירוק ונלך כשלוש מאות מטרים עד שנראה סלע גבוה.

משם נרד כרבע שעה בעזרת יתדות מתכת בסדק צר שבמהלכו נעבור בין סלע גרניט אחד לבין משנהו עד שנגיע לערוצו של נחל נטפים. משם נלך לאורכו של נחל נטפים ונראה מסביבנו את הר ידידיה והר שחמון.

נמשיך בשביל המסומן בירוק עד שנגיע לעין נטפים שהוא מעיין שנובע מקרקעיתו של מפל שקומתו כחמישים מטרים.  שמו בערבית הוא עין אלקטר שמשמעו המעיין המטפטף. מעיין זה נשפך לבריכת ניקוז מלבנית ולשוקת המיועדת לבעלי החיים. מסביבם גדלים שערות שולמית וצמחייה רבה התורמת להיווצרותו של צל. במקום נוכל לשבת כדי לנוח ולאכול.

לאחר שנשהה במקום נחזור לצומת שבה נפגש השביל הירוק עם השביל המסומן באדום. שם נעבור לשביל המסומן באדום עד שנגיע לשביל המסומן בשחור. נעבור לשביל המסומן בשחור ונלך עמו עד שנגיע לחניו הר יהורם שבו השארנו את המכוניות.

מי שהגיע בשני רכבים – מסלול קווי

מצומת השבילים שבו השביל הירוק נפגש עם השביל השחור\ שביל ישראל נפנה  ימינה בשביל השחור+שביל ישראל ונעלה בשביל עד שתגיעו לפסגתו של נחל שחורת. שם יעמוד לרשותכם צומת שבילים שבו שביל זה נפגש עם השביל המסומן בכחול. נמשיך בשביל המסומן בשחור\שביל ישראל ונרד עד שנגיע לנחל רודד ולצומת שבילים שבו יש פינה  מוצלת ונחמדה שבה תוכלו לנוח. אחרי כן תעמודנה לרשותכם שתי אפשרויות להמשך המסלול:

שביל המסומן בכחול: נלך כשלושה קילומטרים עד שנגיע למחלף איילות.

שביל אדום\שביל ישראל: נעלה בשביל כקילומטר עד שנגיע לתצפית המשקיפה להרי אילת ולהרי אדום. ממנה נרד בשביל עד שנגיע לקניון שחורת. בסוף הירידה נגיע לצומת שבילים שבו השביל המסומן בירוק נפגש עם השביל המסומן בשחור.

נעבור לשביל המסומן בשחור ונלך עד שנגיע לקניון שחורת העשוי מסלע גרניט שחור שגדלים עליו שיחים קוצניים. משם נלך כקילומטר וחצי לאורכו של קניון שחורת עד שנגיע לחניון הממוקם לרגלי הר יואש.

אם לא תש כוחכם

 נלך בשביל המסומן בשחור עד שנגיע לערימת אבנים מלאכותית המשמשת למלכודת נמרים. אחרי כן תחזרו לחניון.

 

 

אטרקציות בסביבה

חוות הגמלים

חווה שבה נוכל ליהנות מרכיבה על גמלים, מפינת חי, ממרכבות שלמה, מפארק חבלים ומאירוח בדואי.

שעות פתיחה

בשעון קיץ

כל השבוע, למעט יום ראשון מתשע עד אחת בצהריים ומחמש אחר הצהריים עד תשע בערב.

בשעון חורף

כל השבוע, למעט יום ראשון מתשע עד אחת בצהריים ומשלוש אחר הצהריים עד שבע בערב.

 

רכיבה על גמלים

טלפון ליצירת קשר: 08-6370022

טיולי רכיבה על גמלים בשמורת הרי אילת המותאמים לכל הגילאים. מקצתם של הטיולים מתקיימים בשעות היום ואורכם כשעה וחצי. מקצתם של הטיולים מתקיימים בזמן השקיעה ואורכם כשעתיים. מקצתם של הטיולים מתקיימים פעמיים ביום שבהם נרכוב בנחל שלמה ואורכם כחצי יום.

פינת חי

טלפון ליצירת קשר: 08-6370022

מקום סגור שבו נוכל לראות חיות שונות וללטף אותן.

פארק חבלים

טלפון ליצירת קשר: 08-6370022

בפארק החבלים יעמדו לרשותכם שלושה מסלולים:

מסלול ירוק המיועד  לכל המשפחה

מסלול אדום שרמת הקושי בו בינונית.

מסלול שחור שרמת הקושי בו קשה ומאתגרת

בכל אחד מהמסלולים נעבור כשלושים משימות שונות הכוללות כשש אומגות. המעוניינים ואמיצים יוכלו לעשות בנג'י המותאם לילדים מגובה של כאחד- עשר מטרים.

מיועד לילדים שקומתם מטר ועשרים ואילך.

 

מרכבות שלמה

טלפון ליצירת קשר: 08-6340990

טיול בכרכרה הרתומה לחמור בנחל שלמה ובנחל צפחות. הטיול מותאם לכל המשפחה ואורכו נע בין שעה לבין שלוש שעות. יש להדגיש הנהיגה בכרכרות היא עצמאית.

בקיץ יש טיול אחד שיוצא בבוקר וטיול אחד שיוצא בערב, ואילו בחורף יש טיולים לאורך כל היום

 

מסעדות בסביבה

מסעדת "המפלט האחרון"

מסעדה מומלצת המתמחה בארוחות דגים. לצד אלו תיהנו מירקות טריים, ,מפירות ים וממרקים. במקום תוכלו ליהנות מתצפית המשקיפה על הים האדום, מעגן הספינות והעופות המאפיינים את האזור. בנוסף בקירותיה של המסעדה ובתקרתה תוכלו לראות רשתות דייגים, מפות של מלחים ומזכרות ימיות.

במסעדה יש נגישות לאנשים שיש להם נכויות.

שעות פתיחה: שתים-עשרה וחצי בצהריים עד אחת-עשרה בלילה.

טלפון ליצירת קשר: 08-6372437

מסעדת שוק דגים בחוף אלמוג

מסעדה המתמחה בארוחות דגים וארוחות פירות ים. אף על פי כן תוכלו להזמין גם ארוחות בשריות וארוחות המותאמות לילדים. לצד אלו תיהנו מסלטים טריים, פוקצ'ות חמות ועוד מנות ראשונות הכלולות במחירה של הארוחה העיקרית.

במרכזה של המסעדה ממוקם אקווריום דגים וסירת דייגים התורמות לאווירה ימית. לאורך כל שהייתכם במקום תוכלו לשמוע מוסיקה ים תיכונית. בנוסף לכל זה תוכלו ליהנות מתצפית המשקיפה על הים האדום.

במסעדה יש נגישות לאנשים שיש להם נכויות.

שעות פתיחה : שתים-עשרה וחצי בצהריים עד אחת-עשרה בלילה.

טלפון ליצירת קשר: 057-9442916

 

מסעדת ברביץ' בחוף אלמוג

מסעדת שף איכותית המתמחה בארוחות דגים ובארוחות של פירות ים. אף על פי כן תוכלו ליהנות מארוחות חלביות, מארוחות בשריות ומארוחות המותאמות לילדים. לצד אלו תוכלו ליהנות מסלטים טריים וממנות ראשונות איכותיות.

במקום תעמוד לרשותכם תצפית המשקיפה על מפרץ אילת,הרי אדום וים סוף. בנוסף יעמוד לרשותכם חוף ים הממוקם במרכזה של שמורת האלמוגים שבו תוכלו להשתזף, לשחות ולצלול.

במסעדה יש נגישות לאנשים שיש להם נכויות.

שעות פתיחה: שמונה בבוקר עד עשר בלילה.

טלפון ליצירת קשר: 057-9442684

 

אטרקציות מומלצות למבוגרים אטרקציות מומלצות לצעירים הרים, גבעות ועמקים בישראל מסלול טיול בדרגת קושי קשה מסלול טיול לחצי יום מסלול טיול ליום שלם מסלול מ 5 עד 8 קמ מסלול מ 8 עד 15 קמ מסלולי טיול אתגרי מסלולי טיול ביום מסלולי טיול ברגל מסלולי טיול למבוגרים מסלולי טיול לצעירים מסלולי טיול מומלצים באביב מסלולי טיול מומלצים בחורף מסלולי טיול מומלצים בסתיו מסלולי טיול מעגלי מסלולי טיול קווי מסלולים ויומני טיול מומלצים, בישראל מעיינות, נחלים ונהרות בישראל בישראל, גבעות ועמקים בישראל, הר שלמה, הרים, מומלצות לצעירים, מסלול טיול בדרגת קושי קשה, מסלול טיול לחצי יום, מסלול טיול ליום שלם, מסלול מ 5 עד 8 קמ, מסלול מ 8 עד 15 קמ, מסלולי טיול אתגרי, מסלולי טיול ביום, מסלולי טיול ברגל, מסלולי טיול למבוגרים, מסלולי טיול לצעירים, מסלולי טיול מומלצים באביב, מסלולי טיול מומלצים בחורף, מסלולי טיול מומלצים בסתיו, מסלולי טיול מעגלי, מסלולי טיול קווי, מסלולים ויומני טיול מומלצים, מעיינות, נחל בת-שבע, נחלים בישראל, קניון המפלים

רוצים לעזור לאתר טיולים? לחץ כאן

גישה חדשה כאן הסוכנים נלחמים עליך ולא שאתה תרדוף אחרים

התגובות שלך

אתה צריך להיות מחובר לשלוח תגובה

מידע על יאיר טיולים

מטייל מזה 45 שנה, בוגר בית ספר לתיירות, עוסק במידענות בצרכנות, תיירות, פנאי ונופש.
שתפו את חבריכם שגם הם ייהנו מהמידע שבאתר

לקבלת מידע על מסלולי טיול, ארועים, טיפים

כתבות אחרונות