• תַפרִיט
  • תַפרִיט

מסלול טיול בנחל דוד – תל גורן

דף הבית » מסלול טיול בנחל דוד – תל גורן

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 5 דקות

צילמה: שרלי סרמיטו. מתוך אתר פיקיוויקי

כללי: רחש הפלגים פכפוך המעיינות הוא סימנו הידוע של נחל דוד. זהו נווה מדבר קלאסי המקבץ אל תוכו שפע של חיים: מים, בעלי חיים וצמחיה ונראה ייחודי מאוד ליד המדבר היבש שסביבו. בנוסף לטבע, טומן המסלול בתוכו גם היסטוריה, שכן גם בני אדם בחרו להתיישב בסביבתו, והלכו בעקבותיהם של הצמחים ובעלי החיים. נחל דוד הוא אחד מהנחלים הזורמים בשמורת עין גדי. כמו רבים מנחלי מדבר יהודה הוא מתחיל במתינות ולקראת סיומו זורם בתלילות במספר מפלים אשר התחתון הוא מפל ענק הנופל בשצף אל תוך בריכה. חלקו העליון נקרא הקניון היבש בגלל היותו יבש תמיד מלבד בגשמים. בחלקו האמצעי שבו אנו נטייל ישנם גבים אשר מלאים תמיד במים ומהווים בריכות כיפיות לשכשך בהן את הרגליים. חלקו התחתון של הנחל הוא המסלול המוכר והידוע המתאים גם לילדים קטנים והוא מלא מים כל השנה. במהלך המסלול נוכל לראות צמחים מגוונים, חלקם ייחודיים למקום, יעלים הרועים להם, שפני סלע ועוד.

חבל ארץ: ים המלח

נקודת התחלה: מגרש חניה תל גורן/מגרש חניה שמורת עין גדי

נקודת סיום: מגרש חניה שמורת עין גדי

מפת סימון שבילים: 11- דרום מדבר יהודה וים המלח

שילוט והכוונה במסלול: סימון שבילים שחור

נקודות ציון: 48350, 72700

גישה לאזור המסלול: רגלית

עונות מומלצות: כל השנה

משך המסלול: 4 שעות

מאפייני המסלול: זהו מסלול רגוע, שקט וכולל הרבה פינות חמד קסומות, זאת בניגוד למסלול הקצר של נחל דוד המוכר יותר ולכן גם ההומה אדם באופן יחסי. המסלול הוא כמעט מעגלי אך ישנה הליכה של כרבע שעה מנקודת הסיום אל הנקודה שבה הושאר הרכב- חניון תל גורן שממנו אנו מתחילים את המסלול. עם זאת, ניתן גם לעשות הפוך ולהשאיר את הרכב בחניון שמורת עין גדי ולעשות את ההליכה בת הרבע שעה הזו בתחילת המסלול. המסלול כולל טיפוס לא קל אל מעלה התל אך העליה בהחלט משתלמת לאור הצמחייה והמים הנמצאים בסופה. המסלול כולל גם עתיקות, מערה מלאת קסם, מים וכמובן הרבה מנופם המרהיב של ים המלח ומדבר יהודה.

רמת קושי: בינוני

אורך המסלול בק”מ: כחמישה ק”מ

איך להגיע: מכביש 90 פונים אל עבר שמורת עין גדי. ניתן כאמור לחנות כאן וללכת כרבע שעה עד תחילת המסלול או להמשיך הלאה עד החניון של תל גורן ולחנות בו ואת ההליכה לבצע בסוף.

נגישות לנכים: המסלול אינו נגיש לכסאות גלגלים או עגלות ילדים

מקום לפיקניק: ניתן לערוך פיקניק בשמורת עין גדי בסוף המסלול. כאמור, ניתן להשאיר את הרכב בה ואז לערוך פיקניק גם בהתחלה.

לעיון: הנחיות בטיחות ודגשים לפני ובמהלך טיול

כניסה: בתשלום

שעות פתיחה: קיץ, 08:00-17:00, חורף, 08:00-16:00, שישי וערבי חג הסגירה שעה קודם לכן.

לא כדאי לטייל ביום חורפי, לא מומלץ להתחיל טיול בקיץ אחרי שעה 12 בצהריים. יש לברר בכניסה מהי שעת היציאה האחרונה!!!!!!

חניה: כלול במחיר הכניסה

קליטה בקשר: תקינה

נקודת מילוי מים: בכניסה לשמורה

אזהרות למפגעים במסלול: בימים חמים כדאי לצאת אל המסלול בשעות הבוקר המוקדמות. בכל מקרה יש להתחשב בשעות פתיחת השמורה- 8:00-16:00. המסלול מומלץ לילדים מעל גיל 10. מתחת לגיל זה מומלץ לעשות את המסלול המעגלי הקצר של נחל דוד.

מקומות להפסקה במסלול: פסגתו של תל גורן היא מקום מצוין להפסקה. הרצון להפסקה יבוא באופן טבעי לאחר הטיפוס הארוך… בנוסף ניתן לעשות הפסקה ליד מערת דודים, או לקראת סוף המסלול ליד מעיין שולמית או בחלק התחתון של הנחל בסמוך לבריכות הגדולות והמפל.

פריחה ומוקדי עניין עונתיים: כיוון שחלק מהמסלול הוא ממש בתוך נווה המדבר העשיר במים, ניתן לראות צמחייה רבה ומגוונת, חלק מהצמחים הם כאלה הגדלים בקרבת מעיינות כמו שרך שערות שולמית, צמחי עבקנה ועוד. מלבדם נוכל לראות צמחיה האופיינית יותר למדבר כמו עצי שיטה, ושיזף שתחתיו נובע מעיין עין גדי ואף שיחים מיוחדים כמו תפוח סדום או מורינגה רותמית בעלת תרמילים מאורכים. לאחר טיפוס, בסמוך למעיין עין גדי נראה עצים שונים ממוצא טרופי ייחודיים מאוד אשר עין גדי הוא הקצה הצפוני ביותר של אזור התפוצה שלהם ובשל העובדה שהם זקוקים למים רבים לא נראה אותם באזור הנגב ועין גדי היא נקודה כמעט יחידה שבה הם נראים.

לינה מומלצת: אזור ים המלח הוא אזור נופש המציע שפע של מלונות וצימרים. באזור עין בוקק ישנו מקבץ רחב של בתי מלון. גם באזור עין גדי ישנם בתי מלון. בחרנו דוגמית קטנה מתוכם:

מלון עין גדי: אם תרצו להרגיש צעד אחד מן המסלול, זה המלון ללון בו. בנוסף זהו מלון כפרי ונעים עם נוף יפהפה. יש בו בריכה מחוממת, בריכת ילדים וגם ספא בו תוכלו לשחרר את שריריכם התפוסים לאחר הטיול. לפרטים נוספים על מלון עין גדי באתר שימצא את המלון המתאים עבורכם

מלון ספא וורט: מלון חדש ואלגנטי זה נמצא בעין בוקק בין יתר מלונות ים המלח. הוא נמצא בסמוך לקו החוף ומציע אטרקציות שונות כמו בריכה, ספא וחדרים מרווחים. לפרטים נוספים על מלון ספא וורט.

מסלול: מסלול זה טומן בחובו הפתעות רבות: מים צוננים ונעימים, צמחיה עשירה על רקע של נוף מדברי, בעלי חיים, עתיקות והרבה שקט ואוירה שרק מדבר יכול לייצר. המסלול אמנם מתחיל בטיפוס לא קצר, אך קודם כל הוא בהחלט משתלם ושנית זהו החלק שנחשב לקשה יותר במהלך הטיול, ועם הקשה עדיף לסיים בהתחלה מאשר להגיע אליו בסוף… מתחילים לטפס בעקבות סימון השבילים השחור ומגיעים אל המקום שבו שכנה עין גדי הקדומה. היום, ממש כמו אז, גדלים במקום תמרים רבים שבעבר היו מקור פרנסה לתושבי המקום. לאחר חצי שעה של טיפוס אינטנסיבי, במהלכו במיוחד אלה מביננו שנמצאים פחות בכושר יצטרכו להסדיר את הנשימה מדי פעם, נגיע למעלה התל. סביר להניח שתהיו לאורך הטיפוס לבדכם עם הרבה שקט סביבכם, מה שמושך אל האזור יותר בעלי חיים. שימו לב ואולי תראו מדי פעם יעל המדלג לו במהירות או שפן סלע חומק בין הסלעים. לאחר סיום הטיפוס נגיע אל מקום פסטורלי במיוחד- מעיין עין גדי העטוף כולו בצמחיה רבה. מעיין עין גדי מזין הן את נחל דוד והן את נחל ערוגות. מעיין עין גדי נובע בצילו של עץ שיזף עבה גזע המעיד על גילו המופלג. מימיו זורמים אל בריכה קטנה וצלולה. סביב המעיין עצים רבים ממוצא טרופי וצמחי עבקנה המשמשים מזון לשפני הסלע. הזרמת מי המעיין בצינור לצורך ייצור מים מינרלים פגע מאוד בצמחיה. לצד המראה היפהפה של המים והצמחייה המזכירים גן עדן, נוכל לראות גם מראה מעציב של עצים שיבשו ונותרו כמו פסלים. רשות הטבע והגנים הפעילה מערכת השקיה המסייעת לשיקומה של הצמחיה במקום. מעבר לצמחיה הסבוכה ניתן לראות גם שרידים של טחנה אשר שימשה לטחינת סוכר. מהמעיין נמשיך עם השביל השחור ונגיע אל שרידיו של מקדש קדום מהתקופה הכלקוליתית, לפני כ- 5000 שנה. מקדש זה שימש לפולחן ונמצאו בו כלי חרס וכלי נחושת רבים וגם הרבה אפר נמצאו במערה הסמוכה לו. זוהי נקודה נהדרת לצפות בה בנוף הפרוש מתחתינו. ים המלח ומניפות הסחף המגיעות אליו, קיבוץ עין גדי ונחל ערוגות הזורם לצידו וכמובן המצוק המרשים והרי מואב באופק. בהמשך נגיע לצומת שבילים אשר אחד מהם מוביל כבר עכשיו אל עבר מעיין שולמית. לא נתפתה ונמשיך בשביל האחר הלאה אל עבר מערת דודים כאשר מלמעלה אנו רואים את בריכותיו של הנחל. לאחר כרבע שעה הליכה נגיע אל ערוץ הנחל הזורם, נחצה אותו ונלך במורד הנחל עד למערה. המערה היא נקודת חן קסומה ואמיתית בה נוכל לקבל הרבה שקט, מים ושרכי שערות שולמית המצפים את הסלעים ונצמדים אליהם. פשוט פסטורליה במיטבה. לאחר מנוחה נצא ונחזור בשביל אשר ממנו הגענו. נרד דרך עין שולמית אל חלקו התחתון של הנחל ונגיע למפל שולמית היפהפה. נעמוד תחתי לצורך מקלחת הגונה. לאחר שכשוך בבריכות תחת המפל השוצף נמשיך אל עבר שער השמורה אל הרכב אם השארנו אותו בחניון שמורת עין גדיאו נצא אל ההליכה בת הרבע שעה אם השארנו אותו בחניון תל גורן. עם זאת, לאחר ההתרעננות במימיו הצוננים של המפל, הכל נראה פשוט יותר.

אטרקציות בסביבה:

מצדה: מצדה היא אתר בעל היסטוריה מיוחדת מאוד. זהו צוק בולט אשר משקיף על ים המלח. נבנה ארמונו של הורדוס והתגודדו בו לאחר מכן המורדים בשלטון הרומי אשר בחרו בסופו של דבר לקפוץ אל מותם. במצדה ניתן לטייל לאחר העליה ברכבל. או לאחר עליה ברגל בשביל הנחש המתפתל או שביל הסוללה התלול. במקום ישנו מרכז מבקרים ובו מוזיאון, סיורים מודרכים, אירועי זריחה ושקיעה, טיולי ג’יפים וגמלים היוצאים מהמקום, סדנאות המופעלות במקום ועוד. ניתן להסתפק רק בעליה ברכבל והנוף הנשקף ממרומי ההר של הים וההרים המהווים אטרקציה בפני עצמה. כמובן שלחובבי העתיקות והארכיאולוגיה זהו אתר חובה.

עין גדי- חיות וצמחים בלב מדבר: עין גדי היא נווה מדבר- נקודה יוצאת דופן העשירה במים בליבו של המדבר הצחיח ולכן ניתן לראות במקום שילוב מקסים של חיות וצמחים. בגן הבוטני של עין גדי ישנם מעל 600 מינים של צמחים טרופיים הנדירים בארץ וגם צמחים מדבריים- סוגים רבים של קקטוסים מכל העולם. כל אלה ממחישים את הייחודיות של עין גדי כנווה מדבר מלא מים בליבו של מדבר. בחוות החיות של הקיבוץ ישנם מלבד החיות המבויתות כמו עיזים וחמורים גם בעלי חיים אקזוטיים יותר כמו למורים, טווסים, צבי ענק, תנינים ועוד. אם אתם בטיול עם ילדים זוהי תחנה מתבקשת מאוד.

 

 

 


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם